SkyscraperCity banner

1 - 20 of 449 Posts

·
Registered
Joined
·
4,304 Posts
Discussion Starter #1
OPIS KONCEPCJI

Ranga młodej, lecz uznanej uczelni oraz prestiż miejsca cierpi w zderzeniu z chaosem adaptowanych na campus uniwersytecki obiektów. Lokalizacja w tym zespole budynku biblioteki stała się pretekstem do podniesienia znaczenia uczelni nie tylko budową ważnego obiektu, ale również nową kompozycją urbanistyczną. Oczyszczenie terenu z obiektów substandardowych, wydobycie i podkreślenie głównej osi urbanistycznej wschód-zachód i uwolnienie jej od ruchu kołowego, zaprojektowanie prostopadłej do niej osi północ-południe, łączącej campus z terenami zarezerwowanymi dla szkolnictwa wyższego, zlokalizowanie na skrzyżowaniu tych osi głównego placu uniwersyteckiego - forum i otoczeniu go najważniejszymi budynkami a wśród nich biblioteką - to główne tezy idei urbanistycznej. Projektowana biblioteka jest tej idei ważnym elementem; podporządkowuje się jej dyspozycjom przestrzennym a swoją formą nadaje przyszłemu forum uniwersyteckiemu znaczenie i identyfikację.

Dostępny z forum obiekt posiada kilka stref; ogólnodostępny parter, udostępniane jedynie czytelnikom i pracownikom dwie wyższe kondygnacje, oraz przestrzeń zlokalizowaną w wypiętrzeniu dostępną jedynie dla pracowników. Wewnętrzna ulica łącząca forum z terenami rekreacyjnymi oddziela funkcję biblioteczną od komercyjnej. Trzy kondygnacje biblioteczne zaplanowano wokół pasma kilkukondygnacyjnych pomieszczeń (hol główny, czytelnie, sale seminaryjne) przekrytych szklanym dachem. Każda z tych kondygnacji posiada silnie wyartykułowaną część czytelniczą i pracowniczą, oddzielonych od siebie pasmem pomieszczeń pomocniczych.

Fasady biblioteki tematyzują w abstrakcyjny sposób podstawową funkcję biblioteki - magazynowanie książek, a poprzez dyskretne dozowanie światła wprowadzają wątek tajemnicy, nierozerwalnie związany z książką. Czerwony piaskowiec użyty na elewacje wpisuje się w kontekst miejsca i harmonizuje z czerwienią cegły użytej na istniejących budynkach. Introwertyczna kompozycja skupia uwagę na książkach, a częściowa izolacja od świata zewnętrznego i jego tętna ma wpłynąć nie tylko na atmosferę ale i na inny wymiar czasu upływającego w bibliotece.http://www.hs99.pl <<< Świetne Studio Architektoniczne !! Ich niektore projekty powalają na ziemie !

Projekt tej Biblioteki dostał I Nagrode Sarp, wiec to chyba o czymś świadczy !
Myślę, że w niedługim czasie zaczna sie prace budowlane, na stronie jest ogłoszenie, że szukaja wspolpracownikow, bo dostali pozwolenie na budowe BUŚ :D
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
O Dzieki Koniaczeq:)

Biblioteka Uniwersytatu slaskiego to tylko poczate rewitalizacji tego terenu. Wczoraj wroclawianie pytali sie czy sa plany miasta odnosnie obszaru uniwersytetu. Otoz na cale szcze obszar ten znalazl sie w Lokalnym Planie Rewitalizacji(LPR;) )

Oto te plany:

• Kwartał ulic: Pawła – Wodna – Górnicza (strefa operacyjna: Strefa Uniwersytecka)
Ulice Pawła – Wodna – Górnicza wytyczono w 2 połowie XIX wieku choć nie do końca od razu je zrealizowano. Częściowo zachowało się osiedle robotnicze z XIX wieku przy obecnej ul. Górniczej. Brak środków i skomplikowana sytuacja własnościowa doprowadziły do degradacji zabudowy i marginalizacji tej części miasta. Rozpoczęto trudne procedury prawne w celu ustalenia własności nieruchomości znajdujących się na tym terenie. Atutem obszaru są lokalizacja, walory historyczne oraz istniejąca pełna dokumentacja inwentaryzacyjna. Istnieje szansa na stworzenie partnerstwa podmiotów, których wspólne działanie pozwoli stworzyć spójny, wielozadaniowy projekt (w tym z udziałem uczelni wyższych). Celem podjęcia działań rewitalizacyjnych w tym kwartale jest stworzenie atrakcyjnego zaplecza dla Uniwersytetu Śląskiego. Do planowanych działań rewitalizacyjnych należą:
 poprawa stanu technicznego obiektów miejskich, przywrócenie zachowanym budynkom wartości architektonicznych, adaptacja niektórych budynków pod funkcje kulturalne oraz budowa nowych obiektów stanowiących zaplecze dla Uniwersytetu Śląskiego,
 pomoc w odnowie elewacji budynków nie będących własnością miasta w tym ze szczególnym uwzględnieniem budynków pełniących funkcje historyczne i publiczne, nie będące obiektami komercyjnymi,
 opracowanie programu zagospodarowania przestrzeni publicznej ze szczególnym uwzględnieniem możliwości odpoczynku i rekreacji.,
 poprawa struktury społecznej osób zamieszkujących Kwartał ulic: Pawła – Wodna - Górnicza, stworzenie przestrzeni do zamieszkania przez studentów, nauczycieli akademickich i innych osób, dla których przestrzeń ta będzie atrakcyjna.
Instytucja Filmowa „Silesia – Film”, z siedzibą przy ul. Górniczej 5, zgłosiła do Programu budowę zaplecza techniczno – produkcyjnego dla Centrum Sztuki Filmowej, które będzie służyć Instytucji Filmowej i studentom uczelni artystycznych województwa śląskiego, przede wszystkim Wydziałowi Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego. W ramach uchwały nr XXXVIII/792/05 Rady Miasta Katowice z dnia 21 marca 2005 r. w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków możliwa jest pomoc prywatnym właścicielom kamienic w przeprowadzeniu renowacji elewacji budynków. Planuje się przeprowadzenie konkurs architektonicznego na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej i urbanistyczno – architektonicznej zagospodarowania tego kwartału analogicznie jak dla kwartału ulicy Dworcowej. Ponadto przeprowadzona zostanie rewitalizacja społeczna tego obszaru zgodnie z zasadami przedstawionymi w podrozdziale 3.2. Programu.
Kwartał Pawła – Wodna – Górnicza stanowi zaplecze dla kampus Uniwersytetu Śląskiego, na terenie którego planuje się stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej łączącej poszczególne obiekty Uniwersytetu jako miejsca przyjaznego nie tyko dla osób przemieszczających się, ale także tam przebywających. Planuje się zaprojektowanie i wykonanie w uzgodnieniu z Uniwersytetem traktów pieszych, rowerowych, parkingów, dróg dojazdowych oraz infrastruktury uzupełniającej tj.: oświetlenia i fontann, a także udzielenie pomocy w przywracaniu wartości architektonicznych istniejących obiektów oraz współudział w kreowaniu nowych obiektów Uniwersytetu Śląskiego w tym obszarze – wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej i Miasta Katowice budowy Biblioteki Akademickiej na terenie po zlikwidowanym lodowisku „Torkat”.
 

·
Registered
Joined
·
577 Posts
wszystko fajnie, tylko zauważcie, że juz w tej chwili się nie realizuje tego projektu, konkretnie tej osi wschód - zachód. Miała być wyłączona z ruchu, ale po nowym odcinku od wydziału nauk społecznych do prawa i administracji można jeździć samochodem i wcale nie przypomina tego co jest na planie
 

·
tararam
Joined
·
7,582 Posts
BTY said:
wszystko fajnie, tylko zauważcie, że juz w tej chwili się nie realizuje tego projektu, konkretnie tej osi wschód - zachód. Miała być wyłączona z ruchu, ale po nowym odcinku od wydziału nauk społecznych do prawa i administracji można jeździć samochodem i wcale nie przypomina tego co jest na planie
racja ale zauwaz ze poki co inaczej nie daloby sie dojechac do WPIA od strony ul Bankowej
gdyz jednia wdluz Rawy nie jest skonczona a bedzie skonczona dopiero gdy "zrewitalizuja" na tym odcinku Rawe
z tego co slyszalem jest to rozwiazanie tymczasowe a zdecydowano sie na nie ze wzgledu na to jak wczesniej wygladal dojazd/dojscie do WPiA od strony Bankowej
zapewne sam pamietasz ze przypominalo to fragment trasy z camel trophy ;)
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
Jak to zwykle w Katowicach wszystko pewnie zacznie sie dopiero po tej nieszczesnej kanalizacji. Mam nadzieje ze Bruksela sypnie troche kasy, choc bedzie to malo prawdopodobne.
 

·
Registered
Joined
·
37 Posts
miglanc said:
Jak to zwykle w Katowicach wszystko pewnie zacznie sie dopiero po tej nieszczesnej kanalizacji. Mam nadzieje ze Bruksela sypnie troche kasy, choc bedzie to malo prawdopodobne.
Bruksela sama nie sypnie... Trzeba się POSTARAĆ! Ot tyle...
Za lenistwo sie po żici dostaje :D
 

·
Registered
Joined
·
1,881 Posts
kotbehemot said:
Swietne! Dzieki, ze ktos z Was to wrzucil! Widac, ze jednak tam bedzie kawal miasta.
Racja Kocie. Ja tez dolaczam sie do optymistow-bo choc projekt widzialem juz kiedys, to jest on super :) a , ze zrobia kawal miasta przy okazji to jeszcze lepiej.
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
No jak na razie jest tam syf, ale od kilku lat powoli, acz sukcesywnie trwa realizacja tego projektu. To w ramach tego projektu miedzy innymi uporzadkowano teren kolo wydzialu fizyki i altusa - tem jest mala architektura na najwyzszym poziomie(prezentowana na forum). Mam powody sadzic ze ten najwyzszy poziom zostanie utrzymany. Jako student tej fajnej uczleni sie ciesze.
 

·
Registered
Joined
·
16,790 Posts
wow mówiliscie z ema tam powstac kompleks budynków ale nie spodziewałem sie ze to bedzie taki kawał miasta. Z niecierpliwoscia czekam na realizację kompleksu. Lubie obserwowac takie przemiany miast gdzie zamiast baraczków buduje sie porzadne obiekty tworzące nowe centra!
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
Z tych zaznaczonych na zdjeciu istnieje juz 5 budynkow - ale dwa z nich beda rozbudowane i pewnie wyremontowane. Powstac ma w sumie 6 nowych budynkow. Do tego trzeba dodac jeszcze dwa wydzialy mieszczace sie po drugiej stronie rzeczki. Najwazniejsza oprocz budowy nowych gmachow, bedzie uporzadkowanie calego terenu wokol. To dopiero bedzie wielka zmiana i stworzenie prawdziwego miasteczka akademickiego.

Na tym renderze wszystkie czerwone i rozowe budynki plus zanzaczona biblioteka to kompleks uniwersytetu. Ciemnoczerwone to planowane obiekty, rozowe to juz istniejace. Wyjatkiem jest polokragly gmach prawa - na renderze zaznaczony jako planowany, ale on juz jest ukonczony.
 

·
GKW/SMM
Joined
·
286 Posts
Wydział Fizyki...czyli ten najbliższy Uni jest już remontowany.....co do wykończenia , to zonk
 

·
tararam
Joined
·
7,582 Posts


Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Senat RP głosować będzie poprawki nad budżetem państwa na 2007 rok. To ostatnia nadzieja na uzyskanie dla województwa śląskiego dodatkowych pieniędzy.

Śląscy senatorowie PiS mają też zamiar przeforsowania dodatkowych środków na budowę Biblioteki Akademickiej w Katowicach oraz na rozbudowę lotniska w Pyrzowicach. - Te sprawy uzgodniliśmy już zresztą z kierownictwem partii - twierdzą śląscy działacze partii Kaczyńskich.

dla przypomnienia projekt rzeczonej biblioteki:
 

·
tararam
Joined
·
7,582 Posts
Na ostatniej sesji RM była głosowana zmina budżetu miasta. Pojawiła się min. taka pozycja:
Budowa wspólnej Biblioteki Akademickiej dla Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w Katowicach

Pomoc miasta w realizacji inwestycji budowy wspólnej Biblioteki Akademickiej dla Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w Katowicach (na podst. dokumentacji projektowej opracowanej przez UŚ w uzg. z AE), zlokalizowanej w rejonie ul. Bankowej i rz. Rawy.

Plan na 2008 r.: 4 000 000
Plan na 2009 r.: 5 200 000

http://bip.um.katowice.pl/_rada/uchwaly/5/12/5-12-207-07zal.zip
 

·
tararam
Joined
·
7,582 Posts
Ponad 1,7 mld euro unijnych dotacji trafi w ciągu najbliższych lat na Śląsk. Komisja Europejska zaakceptowała Regionalny Program Operacyjny dla regionu. Bez niego nie dostalibyśmy ani eurocenta.
Danuta Hübner, unijna komisarz do spraw polityki regionalnej, ogłosiła w czwartek, że Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Dzięki temu trafi do nas ponad 1,7 mld euro unijnych dotacji. Część pieniędzy zostanie przeznaczona, bez konkursów, na wybrane już przez władze regionu inwestycje. Powstanie zatem m.in. hala Podium w Gliwicach, nowa siedziba Muzeum Śląskiego na terenie zamkniętej kopalni Katowice. Będą też pieniądze na budowę Drogowej Trasy Średnicowej między Zabrzem i Gliwicami, a także na wspólną bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej. Z kolei władze Katowic mają dostać pomoc na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w okolicy Spodka.

Na konkursy zostanie około miliarda euro. Pierwsze mają być ogłoszone pod koniec października.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4466954.html


=============================================================


oby sie cos wreszcie ruszylo z ta biblioteka bo projekt byl naprawde fajny...
 

·
Registered
Joined
·
421 Posts
^^ Mam nadzieję, że do czasu zbudowania tej biblioteki zostaną ukończone na odcinku Bogucicka-Centrum tzw. Bulwary Rawy, bo inaczej nie wyobrażam sobie biegania do niej z AE (chyba, ze mieszkańcy Gwiazd chcą być na trasie przelotowej studentów:lol: )
 
1 - 20 of 449 Posts
Top