SkyscraperCity banner

421 - 440 of 449 Posts

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
33,766 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,12567214,Kosmiczna_biblioteka_juz_otwarta__Kazdy_moze_skorzystac.html

Choć otwarcie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej zapowiadano na początek roku akademickiego, władze placówki wpuściły pierwszych czytelników już pięć dni przed inauguracją. Studenci chyba stęsknili się za książkami, bo chętnych do ich wypożyczenia nie brakowało. Inni przyszli zobaczyć, jak pracuje najnowocześniejsza w kraju biblioteka.

Naszpikowana elektroniką CINiBA to wspólna inwestycja uniwersytetów: Śląskiego i Ekonomicznego. Na 52 kilometrach regałów zgromadzono 800 tys. woluminów, z czego 340 tys. czytelnicy mogą brać z półek bez konsultacji z bibliotekarzem i zwracać całodobowo w urządzeniu przypominającym bankomat. Paulina Biegun, studentka biologii, była jedną z pierwszych osób, które przyszły oddać książki wypożyczone jeszcze przed wakacjami w bibliotece UŚ. Trochę bała się samoobsługi, dlatego wolała skorzystać z pomocy bibliotekarki.

Z kolei Milena Łuczak, studentka zarządzania, od razu przytaszczyła z regałów kilkanaście książek i z laptopem usadziła się wygodnie przy stoliku. - Do końca grudnia muszę oddać pracę magisterską, więc nie tracę czasu. Świetnie, że na książki nie trzeba czekać w kolejce. Po prostu biorę, co mnie zainteresuje, odkładam, zamieniam - mówiła Milena.

Prof. Dariusz Pawelec, dyrektor CINiBA, wyjaśnił, że choć otwarcie biblioteki planowane było na późniejszy termin, nie było sensu zamykać się dłużej przed czytelnikami. - Zapraszamy nie tylko studentów i pracowników naukowych. Każdy katowiczanin może się zapisać. A żeby poczytać książkę na jednej z naszych kanap, nawet nie musi wyrabiać karty. Wystarczy, że wejdzie, weźmie książkę i wygodnie usiądzie - zaprasza Pawelec.
W poniedziałek będzie coś specjalnego ode mnie ;)

Trochę mi zeszło, ale wreszcie jest: http://www.sendspace.com/file/5ux81m
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
33,766 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,73757,12705419,Kojaca_przestrzen_w_centrum_Katowic__Spacer_po_pieknej.html

Kilka dni temu oficjalnie otwarto Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką. W piątek po budynku oprowadzał jeden z jej twórców, Dariusz Herman z koszalińskiej pracowni HS99.

- Czy ja mogę państwu zrobić zdjęcie? Bo mi wspólnicy nie uwierzą, że tyle ludzi przyszło! - ucieszył się Dariusz Herman na widok kilkudziesięcioosobowej grupy chętnych do zwiedzania. Dawno nie było w Katowicach nowego budynku, który budziłby takie zainteresowanie jak CINiBA. Czym sobie na nie zasłużył? Dla czytelników otwarty jest dopiero od kilku dni, ale wcześniej zdążył już zebrać prestiżowe nagrody, m.in. Grand Prix konkursu architektura roku województwa śląskiego. Na dodatek z zewnątrz prezentuje się tajemniczo. - Odcięliśmy się dość zamkniętą fasadą od panującego na zewnątrz chaosu - mówił architekt. Autorzy zrobili to bardzo skutecznie. Uporządkowane, jasne i przestronne wnętrze biblioteki działa na skołatany umysł cudownie kojąco.

Książki widać od razu po wejściu. Nie są ukryte przed czytelnikami w żadnym dostępnym tylko dla bibliotekarzy magazynie. Stoją sobie na półkach oddzielone od holu tylko szklaną ścianą. Jeśli ktoś poświęci jej trochę czasu, może zauważyć, że szklane tafle są ustawione względem siebie lekko pod kątem. Tak samo umocowane są kamienne płyty na elewacji. A jeśli czytelnik spojrzy na posadzkę parteru, to być może spostrzeże, że zdobiące ją czarne płyty odpowiadają wymiarami i układem charakterystycznym oknom budynku. - To jest całkiem prosty i skromny budynek. Od innych może różnić się tym, że jego architekci bardzo chcieli, żeby wszystkie jego elementy tworzyły koherentną całość - mówił Herman.

Choć CINiBA ma służyć przede wszystkim studentom, to skorzystać z niej może każdy. A wielbiciele książek, którzy chcieliby je poczytać na miejscu nawet nie muszą się do biblioteki zapisywać. Spacer po CINiBA zorganizowano w ramach Śląskich Dni Architektury. Cały ich program można znaleźć na stronie sarp.katowice.pl.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35055,12669446,Tworca_najpiekniejszej_biblioteki_w_Polsce__Ikona_.html
 

·
Moderator
Joined
·
70,872 Posts
Katowice mają najpiękniejszą bibliotekę świata [ZDJĘCIA]

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, zaprojektowane przez pracownię HS99 dla uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego, uznane zostało za najbardziej efektowny budynek świata, wzniesiony w zeszłym roku jako siedziba biblioteki.


Do plebiscytu Building of the Year 2012, organizowanego przez "ArchDaily", międzynarodowy, opiniotwórczy wortal poświęcony architekturze, zgłoszonych zostało prawie tysiąc gmachów z całego świata. Finałowe piątki wyłoniono w 14 kategoriach. CINiBA walczy o pierwsze miejsce w kategorii "Muzea i biblioteki". Choć konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty, już śmiało można powiedzieć, że katowicki gmach jest najpiękniejszą biblioteką roku 2012, bo pozostała czwórka finalistów to budynki muzeów (w Dallas, Michigan, Frankfurcie nad Menem oraz mongolskim Ordo).

Zwycięski projekt wybiorą internauci, głosując na stronie www.archdaily.com. Każdy może oddać jeden głos dziennie. Plebiscyt potrwa do 14 lutego do godziny 17.59 czasu polskiego. Ogłoszenie wyników nastąpi następnego dnia.
Zdjęcia znajdziecie tutaj :
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,73757,13387853,Katowice_maja_najpiekniejsza_biblioteke_swiata__ZDJECIA_.html#ixzz2KksoHq5n
 

·
>>>
Joined
·
2,730 Posts
http://www.katowicethecity.com/boty-2012-katowice-superlibrary-wins/

BOTY 2012: Katowice superlibrary wins

The ArchDaily Building of the Year Awards (BOTY) were decided on 14th of February. The Scientific Information Center and Academic Library was named the Best Building of the Year in the museums and libraries category.

40585785

After 70 000 votes from readers, ArchDaily announced the winners in fourteen categories. From close to 3 000 projects, the jury pronounced finalists in each category. In the final round, the Katowice building (designed by HS99) was the only library and was competing against four museums: Michigan State University’s Eli and Edythe Broad Art Museum (Zaha Hadid), Perot Museum of Nature and Science (Morphosis), Städel Museum (Schneider + Schumacher) and Ordos Art and City Museum (MAD Architects).

“This group of buildings is unique in several aspects, from their spatial qualities to their structures, but also in terms of what they represent for society and their impact on local communities” – organizers of the contest wrote at their webpage archdaily.com.

ArchDaily has more than 280 000 daily readers and 70 million pageviews per month.

Previously, the Scientific Information Center and Adacemic Library (SICAL) won the Grand Prix for the best building of the Silesian Voivodeship and was named the best building of 2011 by readers of bryla.pl. The library was also awarded the prize of President of Poland for the best building of contemporary Polish architecture completed between the years 2000 and 2012. Moreover, the building got the prize for the best public building of this century in Poland and was nominated this year for the Mies van der Rohe Award.

SICAL (the Polish acronym: CINiBA – “Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka”) is a joint investment of the University of Silesia and the University of Economics in Katowice and was opened last year.
 

·
Moderator
Joined
·
70,872 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,13530551,Kawiarnia_w_CINiBA__Dopiero_za_kilka_lat.html
Na ten obiekt otrzymaliśmy unijne dofinansowanie. Obwarowane było różnymi warunkami. Jeden z nich mówi, że przez okres pierwszych pięciu lat nie możemy na terenie obiektu prowadzić działalności komercyjnej, która dawałaby przychody. Musimy więc ten czas odczekać - mówi dyrektor.
Czyli podobnie jak w przypadku innych inwestycji finansowanych z unijnych funduszy - przez 5 lat nie można czerpać korzyści z dofinansowanych działań. W przypadku dróg, to jest plus, w tym niestety działa to na niekorzyść obywatela.
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
33,766 Posts
Zgadza się - to jest uproszczenie. Jak napiszemy we wniosku, że nie będziemy mieli przychodów z istnienia inwestycji, to przez 5 lat nawet przysłowiowego automatu z coca-colą nie można wstawić. Jednakże - jak napiszemy, że osiągniemy pewne przychody, to jest inna bajka :) Oczywiście, dostaniemy dofinansowanie, tylko że nie będzie wtedy tak, że dostaniemy np. 75 procent kosztów budowy, tylko 75 procent różnicy między kosztami budowy a przychodami, jakie planujemy osiągnąć w ciągu 5 lat od uruchomienia inwestycji. Jako że życie bywa brutalne i koszty lubią rosnąć, a przychody maleć, to może się nagle okazać, że zadeklarowaliśmy do Unii np. 100 tysięcy przychodu z usług towarzyszących w ciągu 5 lat (myślę, że byłoby to całkiem realne przy takiej bibliotece w centrum, będącej dodatkowo ośrodkiem kulturalnym), a wyszłoby z tego np. 10 tysięcy. Tak więc bezpieczniej jest wpisać zero. Przynajmniej nie będzie dało się osiągnąć niższych przychodów :)
 

·
Moderator
Joined
·
70,872 Posts
Odpada elewacja z nowej ikony Katowic. Będzie kontrola wszystkich ścian

Z budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka odpadła jedna z piaskowych płyt elewacji. Teren już ogrodzono.
CINiBA to wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Gmach zaprojektowali Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z pracowni HS99. Jego ruda elewacja nawiązuje do koloru cegły śląskich familoków, z tą jednak różnicą, że mamy tu bardziej szlachetny piaskowiec w niecodziennym odcieniu. Biblioteka zbiera pochwały i nagrody. "Rudzielec" został uznany m.in. budynkiem roku 2012 w międzynarodowym plebiscycie Building of the Year (w kategorii muzea i biblioteki).

Tymczasem wczoraj na chodnik spadła jedna z piaskowych płyt elewacji. - Budynek jest na gwarancji. Oczekujemy, że generalny wykonawca, czyli Mostostal Warszawa, usunie usterkę - mówi Jadwiga Witek, rzeczniczka CINiBA. Firma ma dwa tygodnie, by sprawdzić stan całej elewacji. - Mamy nadzieję, że poznamy dokładnie przyczyny usterki i taka sytuacja już się nie zdarzy. Teren, z uwagi na bezpieczeństwo, został zabezpieczony do czasu zakończenia pracy przez Mostostal - dodaje Witek.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,14429492,Odpada_elewacja_z_nowej_ikony_Katowic__Bedzie_kontrola.html
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
33,766 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,73757,15268398,Najpiekniejszy_budynek_Katowic_odwiedzilo_juz_kilkaset.html#LokKatTxt

Niemal 400 tys. osób odwiedziło otwarte ponad rok temu Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach. To jeden z najczęściej nagradzanych budynków w mieście.

CINiBA to wspólna inwestycja Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Gmach zaprojektowali Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z pracowni HS99. Jego elewacja nawiązuje do koloru cegły śląskich familoków. Gmach od dawna zbiera pochwały i nagrody. Został uznany m.in. za budynek roku 2012 w międzynarodowym plebiscycie Building of the Year (w kategorii muzea i biblioteki), wygrał też konkurs "Życie w architekturze" na najlepsze polskie realizacje architektonicznie XXI wieku.

Bibliotekę odwiedzają nie tylko studenci i naukowcy, ale także osoby niezwiązane z uczelniami. To mieszkańcy Katowic, Częstochowy, Bielska-Białej, a także goście zagraniczni oraz uczestnicy organizowanych tu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i naukowych. - Centrum stało się modnym miejscem spotkań - uważa Jadwiga Witek, rzeczniczka CINiBA.

Ta jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju, jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Otwarto ją pod koniec września 2012 roku za ok. 79,5 mln zł. Obecnie księgozbiór liczy blisko 900 tys. woluminów. Książki znajdują się na trzech poziomach, na półkach o łącznej długości ponad 50 km.

Wszystkie zostały wyposażone w chipy elektroniczne, a ok. 340 tys. najpoczytniejszych - w dodatkowe zabezpieczenia, aby można było z nich korzystać bez udziału bibliotekarza - wziąć z półki, przejrzeć na miejscu bądź wypożyczyć. - Znaczną część całego księgozbioru naukowego stanowi literatura zagraniczna, czyli książki, które kupujemy u wydawców zagranicznych - dodaje Witek.
 

·
Registered
Joined
·
1,244 Posts
^^
W powyższym artykule, ani też w żadnym innym (które czytałem) takie stwierdzenie się nie pojawia. Nawet taka sugestia.

Przytocz fragment.
 
421 - 440 of 449 Posts
Top