SkyscraperCity banner

1441 - 1454 of 1454 Posts

·
Registered
Joined
·
16,081 Posts


Giszowiec - osiedle ogród

150 lat temu, 26 maja 1870, urodził się Max Steckel – wybitny fotograf górnośląskiej architektury i przemysłu. Pozostawił po sobie wiele zdjęć Giszowca z czasów budowy i pierwszych lat funkcjonowania, wydanych m. in. jako seria pocztówek. Był również autorem albumu „Czarne Diamenty”, w którym udokumentował pracę w kopalni „Giesche” na początku XX wieku.
 

·
Registered
Joined
·
7,778 Posts
Tylko jeden jedyny raz, początkiem lat 70-tych, byłem w środku tej hali na występach cygańskiego zespołu artystycznego Roma, a przejeżdżałem obok tramwajem czy samochodem przez dziesiatki lat i wystawałem tam gdy były zamknięte jedne czy drugie szlabany kolejowe.
Pamiętam, że artyści gdy tańczyli solo, to robili to z dużym przejęciem, a gdy byli tłem dla innych to obijali się niemiłosiernie.
Charakterystyczny był bardzo udany ruchomy neon z przodu Hali po jej lewej stronie - w trzech fazach piłka wlatywała do kosza.
Po lewej stronie Hali, za stojącym i dzisiaj słupem linii wysokiego napięcia mieściła się jednopiętrowa szkoła zawodowa Huty Baildon.
Koło Ściegiennego nad Chorzowską, dużo węższą niż dziś, początkiem lat 70-tych, została postawiona toporna kratownicowa kładka, duże osiągnięcie drogowe tamtych czasów.
W tamtym okresie wszelkie udogodnienia drogowe miały na względzie tylko polepszenie ruchu samochodów.
Możnaby jeszcze wiele pisać o bocznicach kolejowyc ze szlabanami na Chorzowskie, o dużym nieistniejącym dziś zespole wielkich budynków po północnej stronie Chorzowskiej i o Izbie Wytrzeźwień w barakach na wylocie Ściegiennego.
Nie pamiętam kiedy zbudowano Przychodnię na wylocie Żelaznej.

EDIT: Bardzo udana i lubiana Hala Sportowa Huty Baildon przypuszczam, że została wyburzona z dwóch nakładających się na siebie powodów:
  • kompletne odejście początkiem lat 90-tych przez wszystkie zakłady przemysłowe w Polsce od finansowania własnej działalności sportowo-kulturaln-wypoczynkowej (na przykład Kozubnika należącego też do hutnictwa) i
  • uszkodzenie dachu Hali przez pęknięcie jednej czy dwóch podtrzymujących go lin.
 

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts
Discussion Starter #1,446
^^Szlabany na Chorzowskiej jeszcze wyraźnie pamiętam. Nawet czasy, gdy jeździły tam towarówki i gigantyczne kolejki przed nimi ;)
 

·
Registered
Joined
·
148 Posts
W Halii Baildony bywałem bardzo często. Miałem tam treningi koszykówki. Zakończyły je dopiero pęknięcie stalowej liny która „podtrzymywała” konstrukcje.
 

·
hræddur köttur
Joined
·
3,591 Posts
Ostatnio nie jestem na bieżąco z forum ale widziałem parę stron temu wspomnienie o kanale Odra-Wisła. Ciekawostka poniżej na zdjęciach. View attachment 164722 View attachment 164724
Pomyślałem sobie, że w zasadzie nie miałbym nic przeciwko, gdyby ta granica tak została...
;)
Byłem kiedyś jako świadek na ślubie; ta posadzka była niesamowicie fascynująca. Prosty pomysł a jaki efekt.
 
1441 - 1454 of 1454 Posts
Top