SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 18470 Posts

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Pomysł na ruinę i jej okolice

Czwartek, 23 grudnia 2004r.

Do 10 stycznia ma zostać wybrana firma, która zajmie się przebudową katowickiego dworca kolejowego i jego najbliższej okolicy. – Komisja przetargowa zakończyła już postępowanie. Trwa procedura związana z podjęciem przez zarząd PKP S.A. uchwały w sprawie wyboru oferenta spośród tych, którzy spełnili wymogi przetargowe. Podpisanie umowy dzierżawy z wybranym oferentem nastąpi po uzyskaniu zgody ministra – tłumaczy Jacek Prześluga, rzecznik prasowy PKP S. A.
O prawo do 30-letniej dzierżawy terenu o powierzchni 7,7 ha w rejonie placów Szewczyka i Oddziałów Młodzieży Powstańczej oraz ulic Słowackiego i Dworcowej starają się dwie firmy. Przedstawione przez nie projekty zakładają zbudowanie dworca praktycznie od nowa.

Sprawa modernizacji katowickiego dworca ciągnie się już od kilku lat. Pierwszy przetarg, ogłoszony przez kolej, został unieważniony, bo żadna z ofert nie spełniała przedstawionych warunków. Kolejny przetarg rozpoczął się wiosną. Przystąpiły do niego cztery firmy.

Kamery:
http://ett.net.pl/dworzec.jpeg
http://ett.net.pl/video.jpg
http://dworzec.ett.net.pl/indexL.html
http://dworzec.ett.net.pl/indexH.html
http://www.katowice.eu/uploads/dworzec.htm

Spółka NEINVER została wybrana spośród 16 największych firm deweloperskich w Polsce, startujących w przetargu. Inwestycja, w ramach której powstanie łącznie 200 000 mkw. nowej powierzchni użytkowej, jest warta 240 mln EURO, co świadczy o skali projektu. Już wkrótce całkowicie odmieni katowickie Śródmieście.
(...)

Na trzyhektarowej działce stanie kompleks zlokalizowany na sześciu poziomach, z których trzy znajdą się pod ziemią. Powierzchnia użytkowa nowego katowickiego centrum, porównywalna będzie z terenem 27 boisk Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a do budowy całego kompleksu zużyte zostanie ponad 115 000 m3 betonu, czyli ponad 8 razy więcej niż przy budowie Stadionu Śląskiego.
(...)

Koncepcja nowego układu komunikacyjnego została wypracowana przez zespół roboczy, składający się z przedstawicieli firmy NEINVER, Polskich Kolei Państwowych S.A., Urzędu Miasta Katowice oraz instytucji odpowiedzialnych za sieć dróg w Katowicach. Ostateczny kształt projektu powstał w wyniku trzyletniej pracy zespołu liczącego ponad 500 osób.
(...)

Z analiz prowadzonych w Europie przez PKP wynika, że liczba osób kupujących bilety przez Internet systematycznie rośnie, zmieniają się zwyczaje podróżujących i zmniejsza się czas, jaki ludzie faktycznie spędzają na dworcu (co wynika z dużo lepszej organizacji czasu we współczesnym społeczeństwie). Powierzchnia dworca powinna być zatem dopasowana do faktycznych potrzeb podróżnych, uwzględniając przy tym aspekt
ekonomiczny oraz możliwość utrzymania obiektu w czystości i dobrym stanie technicznym. Takie rozwiązania od lat stosowane są w europejskich miastach – doskonałym przykładem logicznego przenikania się nowych funkcji węzłów komunikacyjnych są dworce w Niemczech, które stały się punktem odniesienia dla projektantów dworca w Katowicach.
(...)

Powierzchnia katowickiego dworca wyniesie około 6 000 mkw. 3 000 mkw. będzie stanowić obszar przeznaczony wyłącznie do obsługi pasażerów: sprzedaży biletów – dostępnych zarówno w kasach, jak i biletomatach, przestronnej poczekalni, przechowalni bagażu, nowoczesnych punktów informacyjnych i punktów obsługi, toalet oraz szatni. Obszar ten będzie niemal trzykrotnie większy niż w dotychczasowej hali dworca. Dla porównania powierzchnia użytkowa krajowego terminalu lotniczego Kraków-Balice wynosi ok. 1 800 mkw. Hala pomieści także niewielkie butiki i kafejki, jak również zaplecze administracyjne: biura pracowników kolei, ochrony i monitoringu. Nowy obiekt poza dostępem do bezprzewodowego Internetu, zaoferuje także takie udogodnienia, jak poczekalnia dla VIP-ów, elektroniczne szafki czy system zintegrowanej informacji. Wnętrza nowego dworca będą jasne, przyjazne i nowoczesne, a systemy stałego monitoringu oraz instalacja przeciwpożarowa zapewnią podróżnym bezpieczeństwo.
(...)

Do tej pory poważnym utrudnieniem dla pasażerów, zwłaszcza osób niepełnosprawnych czy rodziców z dziećmi w wózkach, było rozlokowanie hali dworca na trzech poziomach. Jedynym przejściem z pętli autobusowej na plac Szewczyka do hali dworca przez lata pozostawała nadziemna kładka, pozbawiona wind czy pochylni. Jedną z najistotniejszych zmian wynikających z przebudowy będzie zlokalizowanie hali dworca na jednej płaszczyźnie, płynnie połączonej z otwartym na ruch pieszy nowym placem Szewczyka, dworcem autobusowym (dostępnym windą lub schodami ruchomymi) oraz Galerią Katowicką. Przejście z hali głównej dworca na perony będzie również dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych.
(...)

Obiekt zostanie oddany do użytku wiosną 2012 roku.
(...)

W ramach przebudowy katowickiego dworca kolejowego modernizacji ulegnie również dworzec autobusowy oraz przyległa infrastruktura drogowa. Nowy dworzec znajdzie się na poziomie -1, pod ziemią zostanie zlokalizowany również odcinek ulicy Dworcowej, przebiegający przez plac Szewczyka. Na przelotowy dworzec autobusowy składać się będzie 10 przystanków dla autobusów, 7 dla minibusów oraz postój taksówek dla podróżnych wysiadających. Dworzec autobusowy dostępny będzie z poziomu dworca kolejowego, skweru przed wejściem głównym do hali dworca oraz z południowej części Galerii Katowickiej.
(...)

W ramach prac modernizacyjnych, przebudowane zostaną: węzeł ulic Mikołowskiej, Matejki, Słowackiego i Sądowej po zachodniej stronie dworca oraz skrzyżowanie ulic Pocztowej, św. Jana i Dworcowej po wschodniej. Zatwierdzony układ komunikacyjny został poddany testom za pomocą specjalistycznego oprogramowania. W kwietniu i lipcu 2010 roku odbyły się również testy na specjalnie przygotowanych placach manewrowych w zajezdni autobusowej w Gliwicach i w okolicy katowickiego Spodka. Przeprowadzone symulacje i analizy wykazały, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla mieszkańców Katowic i przyjezdnych, którzy w przyszłości będą poruszali się zarówno po Śródmieściu Katowic, jak i na terenie całego miasta. W planach jest także rewitalizacja ulicy 3-go Maja, która połączona zostanie z placem Wolności oraz Rynkiem.
(...)

Parter, na którym będą przenikać się przestrzenie handlowa z dworcową, zajmą głównie sklepy z obuwiem, akcesoriami, biżuterią, wyposażeniem wnętrz oraz salon multimedialny i perfumeria. Od strony placu Szewczyka powstaną kawiarnie i restauracje z letnimi ogródkami. Dzięki temu nowy plac Szewczyka stanie się przyjazną i tętniącą życiem przestrzenią publiczną, która wraz z elementami małej architektury posłuży jako miejsce wypoczynku i rozrywki. W nowym kompleksie powierzchnia przeznaczona na handel i usługi zajmie ponad 53 000 mkw., na których łącznie powstanie około 250 punktów usługowo-handlowych. Podziemna część pomieści parking na 1200 samochodów. Na poziomie -1 Galerii Katowickiej, zlokalizowanej przy dworcu autobusowym i parkingu, znajdzie się m.in. supermarket oraz sklep z artykułami RTV i AGD.
(...)

Pierwsze i drugie piętro zostały zarezerwowane dla mody – tutaj swoje sklepy otworzą przedstawiciele najpopularniejszych polskich i zagranicznych marek. Najbardziej reprezentacyjną częścią galerii będzie Aleja Mody zlokalizowana na poziomie drugim, w miejscu dawnego tarasu wychodzącego na plac Szewczyka. Będzie to spektakularna przestrzeń łącząca nowe budynki dworca kolejowego i obiektu handlowego. Przeszklona konstrukcja łącząca oba obiekty uwolni naturalne światło, eksponując rozłożyste surowe żelbetonowe konstrukcje. Będą one stanowić podstawę konstrukcji nowej hali dworca, wyznaczając również kształt witryn sklepowych o niespotykanej wysokości dziewięciu metrów. Dzięki przezroczystej fasadzie budynku, klienci przebywający w tej części galerii będą mogli podziwiać widok na centrum Katowic.
(...)

Na terenie centrum handlowego, w porozumieniu z władzami miasta, organizowane będą wystawy i prezentacje związane z Katowicami oraz kulturą śląską. Na działalność wystawienniczą oraz prezentację twórczości śląskich artystów przeznaczono aż 15 000 mkw. powierzchni nowego centrum. Rozrywkową i kulturalną ofertę Galerii Katowickiej uzupełni Multikino - pierwsze wielosalowe kino tej sieci w Katowicach, zlokalizowane na 3 poziomie powstającego centrum. Obiekt zajmie 3 600 mkw. Dzięki systemowi ruchomych schodów, dostęp do 10-salowego multipleksu z poziomu parteru będzie bardzo wygodny.
(...)

Wielkie otwarcie nowego centrum zaplanowano na II kwartał 2013 roku.
(...)

Projekt nowej hali dworcowej powstał przy zachowaniu najlepszych cech dotychczasowego obiektu. Dzięki odtworzeniu konstrukcji budynku i żelbetowych parasoli, po raz pierwszy w historii zostaną one wyeksponowane w pełnej wysokości, efektownie zamykając oś ulicy Stawowej i nowego placu Szewczyka. Pomiędzy dwoma konstrukcjami parasolowymi powstanie prawdziwa „brama miasta” – monumentalne wejście do hali dworcowej. Kształt Galerii Katowickiej płynnie połączonej z dworcem nawiązywać będzie do katowickiej tradycji budynków narożnych oraz przedwojennego planu centrum Katowic. Trzy aleje w układzie trójkąta, wokół których zorganizowana zostanie nowa galeria, odtworzą pierzeję, jaką formowały stojące tu w przeszłości kamienice, na miejscu których po wyburzeniu powstał dworzec kolejowy i plac Szewczyka. Wyjątkowych efektów wizualnych dostarczać będzie przechodniom elewacja Galerii Katowickiej, wykorzystująca zmieniające się oświetlenie naturalne. Fasada wykonana z perforowanej stali w ciągu dnia będzie odbijać promienie słoneczne, a po zmroku zmieniać się będzie w niemal przejrzystą, przepuszczając z wnętrza rozproszone światło.
(...)

Przez dworzec w Katowicach w ciągu doby przejeżdża około 520 pociągów. Sprzedaż biletów na dworcu sięga rocznie blisko 3 mln, ale osób, które korzystają z dworca kolejowego (wysiadają na nim, podróżują z biletami miesięcznymi, odprowadzają i odbierają podróżnych) jest łącznie ok. 12 mln.
(...)

Projekt w liczbach
107 liczba stron umowy zawartej pomiędzy PKP S.A. a NEINVER Polska
121 liczba załączników do umowy
3,2 ha powierzchnia działki
5 800 mkw. powierzchnia nowego dworca kolejowego przeznaczona do obsługi pasażerów, prawie dziesięciokrotnie więcej niż w dotychczasowej hali dworca
5 200 mkw. przestrzeń przeznaczona na przystanki autobusowe
15 000 mkw. łączna przestrzeń wystawiennicza i powierzchnia alei spacerowych
53 000 mkw. przestrzeń handlowo-usługowa (we wszystkich budynkach kompleksu)
24 000 mkw. powierzchnie biurowe
5 400 mkw. powierzchnia nowego placu Szewczyka
33 000 mkw. powierzchnia parkingowa (rozlokowana na dwóch poziomach)
1 200 liczba miejsc parkingowych
9 m maksymalna wysokość witryn sklepowych
240 mln euro szacowany koszt inwestycji
2000 liczba pracowników na placu budowy w kluczowym okresie prac budowlanych
1500 liczba miejsc pracy przewidzianych w Galerii Katowickiej i nowym budynku biurowym
200 000 mkw. łączna powierzchnia użytkowa, która powstanie w ramach projektu przebudowy dworca
27 000 mkw. powierzchnia zabudowy całego kompleksu
8 maksymalna liczba żurawi pracujących na terenie budowy w jednym czasie
800 maksymalna liczba robotników pracujących na jednej zmianie
365 000 m3 ilość usuniętej ziemi z wykopu pod podziemną część kompleksu
14,0 m maksymalna głębokość wykopu pod fundamenty kompleksu
870 m łączna długość ścian szczelinowych
(...)

Katowickie neony
Interesującą aktywnością, wspieraną przez inwestora, jest ratowanie słynnych katowickich neonów, stanowiących nieodłączną część przestrzeni miejskiej. Neony, które w latach 60. rozświetlały katowickie ulice, stanowią unikalny element śląskiej architektury. Na przestrzeni dziesięcioleci, przez brak odpowiedniej konserwacji, stały się zaniedbane i straciły swój dawny blask. W 2010 roku w Katowicach ruszyła inicjatywa rewitalizacji neonów, współorganizowana m.in. przez Stowarzyszenie Moje Miasto. Koszty renowacji i utrzymania neonów są wysokie, instalacja i użytkowanie neonów wymaga też zaawansowanej technologii. NEINVER, wpierając tę inicjatywę, zaangażował się w działalność ratowania neonów. Przede wszystkim zrewitalizowane zostaną neony z terenu starego dworca kolejowego. Zdemontowany z uwagi na prace remontowe słynny neon „Katowice” powróci na teren nowego obiektu po zakończeniu inwestycji. NEINVER jest również sponsorem renowacji neonu mieszczącego się na dachu dworca kolejowego od strony placu Andrzeja. Odrestaurowane i przekazane do pierwszego w Polsce muzeum neonów zostaną także konstrukcje napisu „Restauracja”, mieszczące się dotychczas na frontowej oraz bocznej krawędzi hali głównej dworca. Renowację neonu „Katowice”, zdemontowanego z krawędzi dachu dworca, przeprowadzi katowicka pracownia Neon-IRSA.
(...)
Wizualizacje stare:


Wizualizacje dworca, galerii i biurowca, który póki co nie powstanie:Projekty dworca, galerii i okolicznych ulic:


[/COLOR]


Wizualizacje peronów:
Przykładowe przekroje peronów:

Projekt PDF dworca i peronów:

przekrój w osi N-S od strony wschodniej
przekrój w osi W-E od strony północnej
przekrój w osi N-S od strony zachodniej
przekrój w osi W-E od strony południowej z biurowcem
przekrój w osi W-E od strony południowej bez biurowca
przekrój podłużny peronu 2
przekrój poprzeczny peronów 1-4
dworzec, biurowiec i GK rzut z góry
dworzec, biurowiec i GK rzut z góry#2
rzut peronów

dworzec_katowice.pdf
perony przekrój zadaszenia.pdf
perony rzut z góry.pdf
przykładowy przekrój peronu.pdf
Rys 01 Plan sytuacyjny peronu nr1 01 (1.pdf

Charakterystyka ogólna zadaszenia peronów
Zadaszenie nad peronami zostało zaprojektowane jako całkowite przekrycie peronów oraz torów na długości 160m. Dach zadaszenia jest wysunięty wspornikowo nad tory nr 9 od strony hali dworca i nr 10 od strony przeciwległej, przy peronie nr 4. Zadaszenie zostało zaprojektowane wg. technologii dachu łukowego, jednopowłokowego (budynki otwarte) firmy austriackiej „PENEDER”.
W rozwiązaniu tym zadaszenie nad peronami wykonane będzie z paneli blaszanych i przeziernych (poliwęglan powlekany), stanowiących dach posadowiony na dźwigarach stalowych ramowej konstrukcji nośnej. Konstrukcja tego dachu zostanie wykonana w wersji jedno-powłokowej, nieocieplanej, gdzie panele nośne służą jednocześnie jako zabezpieczenie przed opadami. Szerokość pojedynczych paneli zarówno blaszanych jak i przeziernych wynosi 610 mm. W celu uzyskania jednolitego poziomu dachu zastosowano różne promienie dla poszczególnych części zadaszenia. I tak nad peronami promień dachu wynosi R=13000mm, nad torami pomiędzy peronami 1-2 i 3-4 promień dachu wynosi R=25000, a nad torami pomiędzy peronami 2-3, promień wynosi R=15000.
Nad peronami przyjęto kombinację paneli blaszanych i przeziernych, gdzie panel przezierny jest montowany co 6 pole. Zadaszenie zostało zaprojektowane w sposób umożliwiający montaż w pierwszej kolejności dachu nad peronami a w terminie późniejszym nad torami. Część zadaszenia nad torami, łącząca dachy peronów, montowana jest na zakładkę poprzez użycie konsoli pośrednich. Zadaszenie nad torami usytuowano wyżej niż zadaszenie nad peronami, co zapewnia naturalne przewietrzanie przestrzeni zadaszonej. Konstrukcja zadaszenia została zaprojektowana z uwzględnieniem obciążeń wynikających z podwieszenia trakcji kolejowej do konstrukcji dachu. Do nośnej konstrukcji stalowej będzie można podwiesić również inne elementy potrzebne do funkcjonowania dworca (np. oświetlenie, nagłośnienie, itp.).
Charakterystyka peronów:

5. Stan projektowany
5.1 Wyburzenia i demontaże
- Demontaż wiat nad peronami
- Demontaż przeszkleń przy wejściu środkowym na perony
- Rozbiórka ścianek i płyt peronowych
- Rozbiórka nawierzchni peronów
- Demontaż balustrad przy schodach
- Rozbiórka stopni schodowych
- Rozbiórka górnej części istniejących szybów windowych [na poziomie peronów] od strony zachodniej.
- Demontaż obudowy budynku szybu windowego, balkonu i drabiny od strony wschodniej na peronie nr2 i nr3 (szyb windowy na peronie nr4 wyremontowany w ramach rewitalizacji tunelu pod peronem nr4).
- Demontaż nieczynnych schodów ruchomych

5.2 Prace remontowe i projektowe
- Wykonanie nowych ścian peronowych i nawierzchni peronów
- Wykonanie nowych biegów schodowych
- Naprawa i wzmocnienie korony żelbetowej konstrukcji skrzyni schodów
- Wykonanie balustrad na poziomie peronów
- Malowanie posterunku dyżurnego ruchu na peronie nr 2
- Montaż nowego kontenerowego posterunku dyżurnego ruchu na peronie nr 3
- Montaż dwukierunkowych schodów ruchomych na perony w przejściu środkowym
- Montaż dźwigu platformowego (podnośnika) w przejściach wschodnich na perony
- Remont szybu windowego i montaż dźwigu towarowo-osobowego ( przystosowanego do przewożenia osób na noszach i osób niepełnosprawnych) na peronie nr2 i 3 od strony wschodniej (szyb windowy na peronie nr4 wyremontowany w ramach rewitalizacji tunelu pod peronem nr 4).
- Fundamenty pod słupy przyszłego zadaszenia

5.3 Przebudowa peronu nr 2 oraz peronu nr 3
5.3.1 Parametry techniczne peronów
Parametry techniczne peronu nr 2:
długość peronu = 360 m
szerokość peronu(na odcinku prostym) = 12,00 m
wysokość od główki szyny = 0,76 m
powierzchnia peronu = 3952 m2

Parametry techniczne peronu nr 3:
długość peronu = 358 m
szerokość peronu(na odcinku prostym) = 11,08 m
wysokość od główki szyny = 0,76 m
powierzchnia peronu = 3529 m2
5.3.2 Opis rozwiązań technicznych
Peron nr 2 zlokalizowany pomiędzy torem nr 1 i nr 3 oraz Peron nr 3 zlokalizowany pomiędzy torem nr 2 i nr 4 będą przebudowane jako dwukrawędziowe o wysokości 76 cm mierząc od poziomu główki szyny po obu jego stronach. Odległość krawędzi peronowej od osi torów wynosi 172,5cm.
Krawędzie peronów na odcinkach pomiędzy przejściami podziemnymi oraz nad przejściem środkowym przewidziano ze ścianek peronowych typu „L1”. Są to elementy żelbetowe, prefabrykowane z betonu C30/37 w kształcie litery L o wysokości 160cm; szerokości 99,5cm i podstawie 105cm. Ścianki peronowe należy posadowić na warstwie chudego betonu C8/10 gr. 10cm zatartego zaprawą cementową 3cm. Ściany boczne należy pokryć dwukrotnie Abizolem R+P od wewnątrz, na całej wysokości ,a od zewnątrz do wysokości 10cm nad
tłuczniem.
Na odcinkach przejść podziemnych tj. przejściach zachodnim i wschodnim przewiduje się ściany peronów wylewane na mokro ze względu na konstrukcję tunelu.. Ściany oraz płyta
górna tunelu będą wymagały częściowego podkucia dla zachowania skrajni ( 220cm od osi toru do lica ściany). Zamknięcie tuneli projektuje się ścianką monolityczną gr. 25cm
wykonaną z betonu C25/30 zbrojoną stalą A-III. Należy nawiercić otwory w ścianach tuneli dla wklejenia prętów na żywicy (np.typu HIT-HY-150) łączących projektowaną ściankę
z konstrukcją tunelu.
Krawędź czoła peronów od strony zachodniej należy zakończyć ściankami peronowymi posadowionymi 5cm wyżej od ścianki przytorowej tj. poziom górnej krawędzi wynosi 81cm
od główki szyny. Czoło peronów zabezpiecza się barierką ochronną o konstrukcji takiej samej jak barierki przy wejściach na peron.
Krawędź czoła peronów od strony wschodniej należy zakończyć podjazdem dla karetek o pochyleniu 10%. Ściany pochylni jako murki oporowe żelbetowe, nawierzchnia z kostki
betonowej gr. 8cm. Szerokość podjazdu wynosi 3m

Nawierzchnia peronów nr 2 i nr 3:
- Od strony krawędzi peronowej ułożone będą płyty żelbetowe prefabrykowane typu „P” z wydzielonymi pasami bezpieczeństwa ( przyjęto pas bezpieczeństwa o szerokości 1m)
i pasem ostrzegawczym o szerokości 20cm. Płyty prefabrykowane peronowe typu „P” o wymiarach 200x99,5x100cm wykonane są z betonu C30/37 i posiadają antypoślizgową
nawierzchnię. Płyty produkowane są w kolorze wiśniowym, pas ostrzegawczy w kolorze żółtym z wystającymi kopułkami wyczuwalnymi pod stopą przez osoby niedowidzące
i niewidome. Powierzchnia płyt odznacza się zróżnicowaną szorstkością zaznaczającą strefy peronów. Projektuje się rozwiązanie z wysuniętą płytą peronową poza krawędź ścianki peronowej, co umożliwia wykonywanie robót torowych w torze przy peronowym. Rozwiązanie krawędzi peronowej z gotowych płyt prefabrykowanych jest rozwiązaniem przyjętym w standardach linii E30, posiada aprobatę techniczną i dopuszczenie do stosowania.
- Nawierzchnia użytkowa peronów z kostki betonowej [płukanej] gr. 6cm, w kolorze jasno szarym na podsypce piaskowo – cementowej [1:4] gr. 5-10cm. Wypełnienie spoin zaprawą
cementowo-piaskową. Podsypkę piaskową, zagęszczoną do Is>0.98, wykonać na warstwie 35cm kruszywa o uziarnieniu ciągłym od 0 do 32 mm. Nawierzchnię peronów projektuje się
ze spadkiem 1% w kierunku torów. Wzdłuż peronów projektuje się bednarkę owym. 4x30mm ze stali FeZn dla uszynienia
trakcji.
Przed pierwszym stopniem schodów na perony w górę oraz przed pierwszym stopniem schodów w dół, na całej szerokości biegu zainstalowany będzie pas rozpoznawalny dotykiem.
Pas ten będzie posiadał szerokość 400 mm, będzie wykonany z kostki granitowej małogabarytowej gr. 10 - 12 cm (w kolorze jasnoszarym) co spowoduje, że będzie kontrastował z powierzchnią posadzki. W miejscach przejść podziemnych należy całkowicie usunąć podbudowę nawierzchni, aż do
żelbetowej konstrukcji obudowy przejść. Po odsłonięciu obudowy, żelbetową powierzchnię należy dokładnie oczyścić i wykonać izolację wodochronną. Jako zabezpieczenie przyjęto dwie warstwy papy na lepiku. Ściany boczne skrzyni żelbetowej należy zabezpieczyć dwukrotnie abizolem R+P. Do czasu powstania nowej wiaty peronowej wyjścia na peron z podziemnego tunelu chronione będą prowizorycznymi zadaszeniami. Poza przejściami podziemnymi po zdjęciu nawierzchni usunąć grunt niezbędny do wykonania prac.
Pod peronem nr 2 w przejściu wschodnim i zachodnim znajdują się pomieszczenia gospodarcze. Z uwagi na konstrukcję peronu, projektuje się wyburzenie ściany zewnętrznej pomieszczenia od strony torów i cofnięcie ściany nowoprojektowanej w stronę wnętrza peronu. Ścianę posadawia się na nowoprojektowanym stropie stalowo-żelbetowym obniżonym w stosunku do istniejącego.

5.4 Przebudowa peronu nr 4
Peron nr 4 zlokalizowany pomiędzy torem nr 10 i nr 8 zbudowany jest w dwóch odmiennych technologiach: jako peron tradycyjny od strony wschodniej i zachodniej oraz jako
skrzynia żelbetowa w części środkowej.

5.4.1 Parametry techniczne peronów
Parametry techniczne peronu nr 4:
długość peronu = 415 m
szerokość peronu(na odcinku prostym) = 10,87 m
wysokość od główki szyny = 0,76 m
powierzchnia peronu = 4072 m2

5.4.2 Rozwiązania projektowe przebudowy części peronu wykonanego w technologii tradycyjnej
Projektowana wysokość peronu 76 cm mierząc od poziomu główki szyny po obu jego stronach. Odległość krawędzi peronowej od osi torów 172,5cm. Krawędzie peronu przewidziano ze ścianek peronowych typu „L1”. Są to elementy żelbetowe, prefabrykowane z betonu C30/37 w kształcie litery L o wysokości 160cm; szerokości 99,5cm i podstawie 105cm. Ścianki peronowe należy posadowić na warstwie chudego betonu C8/10 gr. 10cm zatartego zaprawą cementową 3cm. Ściany boczne należy pokryć dwukrotnie Abizolem R+P od wewnątrz na całej wysokości , od zewnątrz do wysokości 10cm nad tłuczniem. Krawędź czoła peronu od strony zachodniej należy zakończyć ściankami peronowymi posadowionymi 5cm wyżej od ścianki przytorowej tj. poziom górnej krawędzi wynosi 81cm od główki szyny. Czoło peronu zabezpiecza się barierką ochronną o konstrukcji takiej samej jak barierki przy wejściach na peron. Krawędź czoła peronu od strony wschodniej należy zakończyć podjazdem dla karetek o pochyleniu 10%. Ściany pochylni jako murki oporowe żelbetowe, powierzchnia z kostki gr. 6cm. Szerokość podjazdu wynosi 3m

Nawierzchnia peronu:
- Od strony krawędzi peronowej ułożone będą płyty żelbetowe prefabrykowane typu „P” z wydzielonymi pasami bezpieczeństwa ( przyjęto pas bezpieczeństwa o szerokości 1m)
i pasem ostrzegawczym o szerokości 20cm. Płyty prefabrykowane peronowe typu „P” o wymiarach 200x99,5x100cm wykonane są z betonu C30/37 i posiadają antypoślizgową
nawierzchnię.
Płyty produkowane są w kolorze wiśniowym, pas ostrzegawczy w kolorze żółtym z wystającymi kopułkami wyczuwalnymi pod stopą przez osoby niedowidzące i niewidome.
Powierzchnia płyt odznacza się zróżnicowaną szorstkością zaznaczającą strefy peronów. Projektuje się rozwiązanie z wysuniętą płytą peronową poza krawędź ścianki peronowej, co umożliwia wykonywanie robót torowych w torze przy peronowym.
- Nawierzchnia użytkowa peronów z kostki betonowej [płukanej] gr. 6 - 8cm, (dopuszcza się gr. 6cm), w kolorze jasnoszarym na podsypce piaskowo – cementowej [1:4] gr. 5-10cm. Wypełnienie spoin zaprawą cementowo-piaskową. Podsypkę piaskową, zagęszczoną do Is>0.98, wykonać na warstwie 35cm kruszywa o uziarnieniu ciągłym od 0 do 32 mm.
Nawierzchnię peronów projektuje się ze spadkiem 1% w kierunku torów. Wzdłuż peronu projektuje się bednarkę owym. 4x30mm ze stali FeZn dla uszynienia
trakcji.

5.4.3 Rozwiązania projektowe przebudowy części peronu wykonanej jako skrzynia żelbetowa
Projektuje się zdjęcie istniejącej nawierzchni peronowej tj. kostki betonowej oraz krawędzi peronowych tj. płyt lub krawężników betonowych.
Na powierzchni stropu skrzyni od strony krawędzi peronowej ułożone będą na podsypce piaskowej płyty żelbetowe prefabrykowane typu „P” z wydzielonymi pasami bezpieczeństwa jak dla części tradycyjnej. Projektuje się rozwiązanie z wysuniętą płytą peronową poza krawędź ścianki peronowej. Krawędź wysuniętej płyty będzie przewieszona o ~ 4cm za wspornik skrzyni żelbetowej z zachowaniem skrajni od osi torów 172,5cm. Dla zabezpieczenia płyt peronowych przed przesunięciami na powierzchni stropu skrzyni projektuje się ogranicznik zamocowany wzdłuż obu stron do płyty żelbetowej stropu. Powierzchnia peronu pomiędzy płytami z kostki betonowej [płukanej] gr. 6cm w kolorze jasno szarym na podsypce piaskowo – cementowej [1:4] gr. 5-10cm. Wypełnienie spoin zaprawą cementowo-piaskową. Wzdłuż obu krawędzi skrzyni dla zabezpieczenia podsypki piaskowej przed wypychaniem spod płyt przyjęto pas wylewki betonowej, o szerokości ~55cm, zbrojonej siatką. Nawierzchnię peronów projektuje się ze spadkiem 1% w kierunku torów. Przed pierwszym stopniem schodów prowadzących na peron (na górze i dole), na całej szerokości schodów zainstalowany będzie pas rozpoznawalny dotykiem. Pas ten będzie posiadał szerokość 400 mm, będzie wykonany z kostki granitowej małogabarytowej gr. 10 - 12 cm (w kolorze jasnoszarym) co spowoduje, że będzie kontrastował z powierzchnią posadzki i będzie w nią wkomponowany.
Do czasu powstania nowej wiaty peronowej wyjścia na peron z podziemnego tunelu chronione będą prowizorycznymi zadaszeniami.
 

·
Inwestor
Joined
·
2,636 Posts
Kiedys daawno temu był wątek o tym . Były rendery itp. , może byście powyciągali z "twardzieli" te projekty i wrzucili na forum by ponownie sprawę obgadac . No chyba , że sa nowe ? Tak czy tak trzeba sprawę ponownie "oblookać" .
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #6 ·
tak we wczesniejszych planach mialo tam maczac palce ING
potrem sprawa sie rypla ze to tak okresle a obecnie rozpisano nowy przetarg w ktorym jedna z 2 firm jest wlasnie ING
co do samego dworca (tego obecnego) to architektonicznie nie jest on zly
co innego jego utrzymanie jest brudny zaniedbany dobudowano w srodku pelno jakis badziewnych budek
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #8 ·
prawdopodobnie nic z tego nie bedzie
z reszta projekt jednak przez te pare lat sie zestarzal i wolalbym cos lepszego
swoja droga dzieki za renderki bo pierwszy raz je widze
jezeli masz jeszcze jakies dotyczace dworca w Kato to bylbym bardzo wdzieczny:)
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
z czego nic nie bedize? z tego przetargu? budowy?

osobiscie to dworzec mi sie nie podoba. znacznie bardziej wole skarbek i dom prasy, juz nie wspomne o spodku bo to trzy ligi wyzej.

to nie jest kwestia tego ze jest brudny, bo jestem w stanie dostrzec w budynkach dawny blask pomimo tego ze obecnie sa w ruinie, po prostu mnie on nie krecie a otoczenie jest jeszcze gorsze (estakada, plac autobusowy, slepe sciany kamienic wokol)
 

·
Your brain controller
Joined
·
8,855 Posts
Wizualki wyczesane. Nie żeby architektura była jakaś kosmiczna, ale bardzo ładne wnętrze urbanistyczne by powstało koło dworca. Przynajmniej w porónaniu z tym widokiem co pamietam a co do dziś jeży mi włos na głowie.
 

·
Registered
Joined
·
3,979 Posts
A ma ktos fotosy z reala ? Tzn dzisiejsze fotosy dzisiejszego dworca w Katowicach ?
Nie kazdy mieszka w Katowicach ;)

Hehe jak ktos ma to prosilbym ladnie by zamiescil tutaj jpegi, dobrze by bylo jakby byly tez fotosy peronow :D
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
Zima tempertatura gdzies kolo -10 stopni, a latem ten beton tak sie nagrzewa ze w srodku jest temperatura +50 stopni. Do tego wszechobecny smrod amoniaku, ogromna ilosc zebrakow, narkomanow, naciagaczy itp. To jest najgorsze miejsce w Polsce.
 
1 - 20 of 18470 Posts
Top