SkyscraperCity banner

41 - 60 of 18192 Posts

·
Registered
38 Posts
Drodzy przedmówcy. Pozdrawiam was światecznie i serdecznie, ale sie nie zgadzam z wiekszoscia postow. Mylicie zaniedbanie dworca, za ktore odpowiada pkp, z architektura dworca, za ktora odpowiada projektant. A projekt jest zajebisty, jeden z najlepszych w Polsce. Jak ktos chce to zburzyc i walnac jakas hale typu supermarket, to jest to ZBRODNIA. Trzeba oczyscic , odremontowac, wymyslec ujednolicony wystroj dla sklepow i bedzie perelka.

·
tararam
7,569 Posts
Discussion Starter #42
no projekt jest dobry
ale trzeba by bylo go odswiezyc
na pewno przydaloby sie "rozjasnic" elewacje
poki co jest z betonu w ktory wzarl sie brud
mysle ze moze jakas okladzina na te zelbetowe grzybki
ja osobiscie lubie taki surowy zelbet jednak zdaje sobie sprawe ze ten dworzec ma sluzyc nie tylko mnie wiec cos by trzeba bylo z tym zrobic
z reszta zobaczymy w styczniu jakie beda koncepcje przebudowy

·
Registered
8,896 Posts
sky's_the_limit said:
no projekt jest dobry
ale trzeba by bylo go odswiezyc
na pewno przydaloby sie "rozjasnic" elewacje
poki co jest z betonu w ktory wzarl sie brud
mysle ze moze jakas okladzina na te zelbetowe grzybki
ja osobiscie lubie taki surowy zelbet jednak zdaje sobie sprawe ze ten dworzec ma sluzyc nie tylko mnie wiec cos by trzeba bylo z tym zrobic
z reszta zobaczymy w styczniu jakie beda koncepcje przebudowy
Dworzec katowicki to duzo wiekszy slums niz Centralny IMO. Na centralnym jest ogromana hala dworcowa, niezwykle rozbudowane podziemia. Caly ten syf jakos sie rozchodzi, za bardzo go nie widac czuje sie za to wielkomiejski klimat natomiast w katowickim dworcu wszystko co najgorsze skupione jest w stosunkowo malej hali dworcowej i wyglada to okropnie. Zawsze jak tam jestem to jak najszybciej chce wskoczyc do pociagu albo czym predzej udac sie na miasto. Jestem jak najbardziej za wyburzeniem dworca i odbudowaniem go w stylu pasujacym do otoczenia czyli pieknych XIXwiecznych kamienic:D Mysle, ze jeden stylizowany dworzec nam nie zaszkodzi a w Katowicach taki chyba najlepiej by pasowal

·
tararam
7,569 Posts
Discussion Starter #44
Krzycho said:
Dworzec katowicki to duzo wiekszy slums niz Centralny IMO. Na centralnym jest ogromana hala dworcowa, niezwykle rozbudowane podziemia. Caly ten syf jakos sie rozchodzi, za bardzo go nie widac czuje sie za to wielkomiejski klimat natomiast w katowickim dworcu wszystko co najgorsze skupione jest w stosunkowo malej hali dworcowej i wyglada to okropnie. Zawsze jak tam jestem to jak najszybciej chce wskoczyc do pociagu albo czym predzej udac sie na miasto. Jestem jak najbardziej za wyburzeniem dworca i odbudowaniem go w stylu pasujacym do otoczenia czyli pieknych XIXwiecznych kamienic:D Mysle, ze jeden stylizowany dworzec nam nie zaszkodzi a w Katowicach taki chyba najlepiej by pasowal
Krzycho zwroc uwage na to co napisal wczesniej corbu a mianowicie oddzielmy kwestie projektu od kwestii utrzymania obiektu
Co do "odbudowania" dworca w stylu XIX- wiecznym to troche mnie zdziwiles
przeciez w Katowicach jest juz dworzec w takim wlasnie stylu wiec nie ma co odbudowywac

a budowa nowego dworca w stylu tych sprzed wieku dla mnie jest nieporozumieniem
potrafie jeszcze zrozumiec odbudowe jakiegos palacu czy innego obiektu ze wzgledow historycznych sentymentalnych ( choc generalnie i temu jesten przeciwny vide pokrak w stylu poznanskiego projektu odbudowy zamku Przemysla ) ale budowanie teraz w XXI wieku secesji to dla mnie jakies kuriozum
dobry architekt potrafi zaprojektowac wspolczesna architekture ktora dobrze wyglada w historycznym otoczeniu i na to wlasnie licze dopuszczam oczywiscie jakies subtelne nawiazania
ale subtelne tzn np takie jakie mozna zauwazyc w nowoczesnym gmachu Wydzialu Teologicznego w Katowicach gdzie nawiazania nastepuja poprzez material okladziny elewacji ( piaskowiec) oraz poprzez ksztalt okien z drugiej strony
i to dla mnie zanczy dopasowanie do okolicznej architektury ktore jest nienachalne i w dobrym guscie

·
hræddur köttur
3,394 Posts
Zbudowanie dworca w Katowicach było jedną z większych zbrodni popełnionych na tym ieście - przecież wycieto przy okazji cały kwartal zabudowy (tam gdzie teraz tzw. "Plac" Szewczyka). Ale nie zmienia to faktu, że ten dworzec jest, i jako taki - z pominięciem handlarzy, żebraków, brudu, tandety, etc. etc. - niezły - co wcześniej już zaznaczyłem. Wszelkie pomysły o jego wyburzaniu i budowaniu na jego miejsce nowych rzeczy wydaje mi się,ze można między bajki włożyć. A pomysły o zabudowie historyzującej zaczynają mnie bawić. Kiedy widzę te projekty przebudowy Rynku w stylu wiedeńskiego fin-de-siecle`u, te pseudoeklektyczne kamienice najlepiej z amorkami wystawiającymi ponętne pupki, to coraz bardziej podoba mi się Dom Prasy i Zenit. Nie wiem, ,czy jest sens czepiać się czegoś, pro forma niejako - relikt ubiegłego wieku - wyburzyć. Architektonicznie te budynki nie są tragiczne, urbanistycznie (w przeciwieństwie do zabudowy wokół superjednostki) - również (zwłaszcza, że urbanistycznie całe miasto kuleje). Więcej porzadku na początek by się przydalo. Bo co z tego, że handlarzy przegonili trochę z estakady, skoro teraz burdel jest na Pl. Synagogi. - możnaby napuścić jakieś środowiska żydowskie, może wtedy by się władze za ten syf wzięły.

·
tararam
7,569 Posts
Discussion Starter #46
poczatkowo dworzec mial byc budowany gdzie indziej bardziej na zachod w okolicach ulicy sadowej tam gdzie jest teraz "miedzynarodowy" dworze autobusowy i targowisko
ale uznano ze bedzie to zbyt daleko od centrum

·
Registered
3,099 Posts
Najgorsza rzecza w tym budynku, jest fakt ze jest on kompletnie niefunkcjonalny. Dlatego IMO nadaje sie do wyburzenia. Ta hala dworca stanowi powazny problem w urbanistyce miasta. Ja osobiscie chcialbym by haloe przeniesc nad perony. Wowczas mozna przesunac ulice dworcowa i dworzec autobusowy, a plac Szewczyka jakos sensownie zabudowac.

·
Registered
8,896 Posts
Wiem, ze w Katowicach jest budynek dworcowy z XIX wieku i dlatego napisalem, ze fajnie by bylo gdyby w podobnym stylu zbudowano glowna hale i perony ale wiem, ze to raczej niemozliwe. W kazdym razie jestem za zburzeniem "nowego" dworca i zbudowaniem czegos nowoczesnego ale nawiazujacego jednak do starej zabudowy. Bardzo lubie Katowice i chcialbym aby nowy dworzec wpasowal sie w bardzo ladna ale zaniedbana okolice. Obecna hala wogole w tym miejscu nie pasuje.

·
tararam
7,569 Posts
Discussion Starter #49
ten dworzec niestety nie pasuje w tym miejscu tu w calosci przyznaje racje
jednak w kontekscie architektury modernistycznej ( choc to jeszcze zalezy czy taka sie lubi) moim zdaniem jest niezly
nie mowi tu oczywiscie o syfie jaki w nim panuje ale to raczej nie wina architektow bo takich rzeczy sie nie projektuje
tu niestety duze zaslugi ma PKP

·
hræddur köttur
3,394 Posts
@sky`s
to chyba był ironiczny komentarz. ;)
btw piękny ten tygrysek.

A na zdjęciu dworzec wygląda jak z jakiegoś albo horroru, albo filmu s-f. Takie skrzyżowanie łowcy androidów z batmanem. Albo wyobraźmy sobie, że na tam na dole, w wejściu na ścianie wisi Obcy i ocieka śluzem.

·
in omnia paratus
4,007 Posts
@sky's: troche podobny do Wawy Centralnej, tak z daleka i w zalozeniu ogolnym; mam nadzieje, ze wyjdzie mu ta przebudowa na dobre

·
tararam
7,569 Posts
Discussion Starter #55
hermit said:
@sky`s
to chyba był ironiczny komentarz. ;)
btw piękny ten tygrysek.
hermit na tym zdjeciu ten dworzec wyglada niezle jezeli sie to zestawi z tym jak wyglada w rzeczywistosci podczas dnia
wiem bo dzis bylem ale fotek dziennych wolalem nie wklejac
chyba ze ktos bardzo chce :)

hehe mam nadzieje ze komentarz odnosnie tyfryska nie byl ironiczny ;)

·
hræddur köttur
3,394 Posts
a z udziałem LSD to wiesz jaki "sur"-real? :hilarious:

@sky`s
tygrysek bez ironii - jest naprawdę świetny!
jak w realu Dworzec wygląda to ja wiem, ale może jest ktoś chętny.

·
GKW/SMM
286 Posts
Eh...jestem zakochany w tych "grzybkach" :)
Poza tym na katowickim dworcu panuje taki sam burdel i jest ten sam smród , jak na większości polskich dworców....ot standart PKP. Przeżyłem tam niejedną noc i wcale nie jest tak niebezpiecznie jak sie powszechnie uważa :sleepy:

·
Registered
422 Posts
Ten obiekt to wielka rana w tkance miasta. Dworzec Centralny w Warszawie, który znam doskonale, wręcz idealnie komponuje się z otoczeniem. Katowicki dworzec komponuje się jedynie z SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich), dla którego na marginesie pisałem kiedyś oprogramowanie ;) Bardzo śmieszy mnie oburzenie architektów, którzy zatrzymali się w rozwoju 30 lat temu. Przepraszam Panie i Panów architektów, ale mnie betonowe grzybki nie przekonują. Jak chcę zobaczyć podobne „coś” to wybiorę się pod dowolny most lub wiadukt i z pewnością dopatrzę się podobnych elementów. Hala dworca również nie robi na mnie wrażenia i choćby wyłożyli ją złotem to uważam, że obiekt zupełnie nie pasuje do otoczenia. Wyremontowanie obiektu według mnie nic nie da.

Nawiązując do słów archanioła wszystkich gospodarzy domów (serial „Alternatywy 4"), Dworzec PKP w Katowicach wygląda jak gówno w lesie.

·
Registered
3,099 Posts
Przetarg na przebudowę katowickiego dworca wygrała nieznana firma

Tak mógł wyglądać katowicki dworzec PKP, gdyby Zarząd PKP wybrał ofertę holenderskiego inwestora ING Real Estate. Czy i jak zmieni go Polish Transport Holdings - nie wiadomo

Angelika Swoboda, Piotr Purzyński, pj 12-01-2005 , ostatnia aktualizacja 12-01-2005 21:10

W przetargu na przebudowę katowickiego dworca PKP odpadli międzynarodowi giganci, powiodło się zaś nikomu nieznanej spółce Polish Transport Holdings. O spółce wiadomo niewiele, poza tym, że przed laty nie wpłaciła nawet wadium w przetargu na obsługę linii autobusowych w stolicy.

Według naszych informacji, w przetargu na przebudowę katowickiego dworca startowały znane na świecie firmy deweloperskie, m.in. holenderskie ING Real Estate, niemieckie ECE i mniej znana krakowska spółka MK Projekt. Wszystkich pobiła jednak PTH. - Wybraliśmy najlepszą ofertę. Jej szczegółów nie mogę jednak ujawnić. Zapewne zrobi to sam inwestor - mówi Janusz Prześluga, rzecznik zarządu PKP SA.

Co wiadomo o PTH?

- to założona osiem lat temu firma doradcza, bez specjalnych osiągnięć na rynku,

- w 1999 roku starała się o obsługę kilku linii autobusowych w stolicy, ale jej oferta została odrzucona, bo spółka nie wpłaciła nawet wadium,

- jej prezesem jest Chris Watts, który na stronie internetowej spółki chwali się ponadtrzydziestoletnim doświadczeniem w brytyjskim transporcie publicznym,

- Anna Maria Kownaty-Pieńkowska z zarządu PTH ma za sobą m.in. prowadzenie galerii sztuki w Londynie.

Reszta jest dość tajemnicza, a przedstawiciele PTH na temat przebudowy katowickiego dworca nie mają na razie zbyt wiele do powiedzenia. Zapraszają za trzy, cztery tygodnie, bo na razie zajmują się podpisywaniem umów. - Przebudowa dworca będzie dla nas ekscytującym zadaniem, mamy nadzieję, że efekt spodoba się katowiczanom - zapewnia Watts.

Czy mają 500 mln zł

Z informacji "Gazety" wynika, że przebudowa dworca i przyległych do niego placów miałaby się zakończyć w 2008 roku i pochłonęłaby ok. 500 mln zł. O tym, czy PTH ma taką górę pieniędzy, prezes Watts nie chciał wczoraj z nami rozmawiać.

Konkurenci nie chcą komentować wygranej PTH. - Mam nadzieję, że za tą spółką stoi poważny inwestor, bo inaczej cały ten przetarg byłby mało poważny - mówi jeden z nich.

Bardzo krytycznie wyniki przetargu ocenia Henryk Klimkiewicz z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR: - PKP kierowały się deklaracjami i tym, żeby dużo i natychmiast zarobić. Tyle że każdy może obiecać przebudowę dworca, ale na obiecankach może się skończyć. Jeśli za oferentem stoją poważne instytucje finansowe, nie ma przeszkód. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że poważne firmy składają oferty pod swoim szyldem, czego przykładem są tak znane marki, jak ECE czy ING Real Estate.

Anna Maria Kownaty-Pieńkowska z PTH zapewnia, że jej spółka ma inwestora, ale z wszelkimi komentarzami trzeba poczekać do momentu zatwierdzenia oferty PTH przez ministra infrastruktury.

Gazeta Wyborcza

41 - 60 of 18192 Posts