SkyscraperCity banner
1 - 20 of 1820 Posts

·
Registered
Joined
·
85 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Echo Investment ma grunt po hali sportowej. Powstanie Baildon Business Park?

Kolejna firma wybrała się na zakupy w pobliżu Silesia City Center. Niezabudowany teren przy ul. Chorzowskiej, którego część niegdyś zajmowała hala sportowa KS „Baildon” ma nowego właściciela. Jest nim największy polski deweloper, Echo Investment.

Od 2002 r. właścicielem nieruchomości była spółka zależna firmy Vox z branży materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz, która – jak donosiły w tamtym czasie media – zakupiła grunt za ponad 5 mln zł. Sprzedaż odbyła się w ramach postępowania komorniczego, które prowadzono w związku z upadłością Huty Baildon. W kolejnym roku kultową halę wyburzono i od tego czasu działka pozostaje niezabudowana.

Jednak teren, który nabyła spółka Echo Investment jest znacznie większy niż ten, który zajmował obiekt sportowy. Nieruchomość dewelopera ograniczają ulice Żelazna, Chorzowska i Grundmanna. To jeden z największych i najlepiej wyeksponowanych obszarów inwestycyjnych położonych w centrum miasta. Powierzchnia zakupionego gruntu to 23,8 tys. m². Dla porównania trzy budynki biurowe A4 Business Park, zrealizowane przez Echo Investment przy ul. Francuskiej powstały na terenie o połowę mniejszym.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym latem tego roku na nowo zakupionych działkach spółka będzie mogła realizować projekty usługowe, w tym biurowce. Ponadto, jak wynika z dokumentu, maksymalna wysokość budynków na tym obszarze nie może przekraczać 8 kondygnacji nadziemnych (nie więcej niż 34 m). Umożliwia się jednocześnie wybudowanie pojedynczej dominanty od strony ul. Chorzowskiej, o wysokości nie większej niż 15 kondygnacji nadziemnych.

Nowy właściciel na razie nie ujawnia, czy wykorzysta zapisy planu w maksymalnym zakresie. – Potwierdzam, że nabyliśmy ten teren, jednak za wcześnie, by mówić o szczegółach inwestycji – mówi Wojciech Gepner, menedżer ds. public relations w Echo Investment. Ze wstępnych planów dewelopera wynika jedynie, że grunt zostanie przeznaczony pod budowę kompleksu biurowego o łącznej powierzchni najmu brutto wynoszącej 38 tys. m².

Nieruchomość cechuje brak zabudowań oraz bardzo dobra lokalizacja, nie tylko przy Drogowej Trasie Średnicowej i liniach tramwajowych wzdłuż ul. Chorzowskiej – na pasie zieleni położonym między ul. Grundmanna a działkami zakupionymi przez Echo Tramwaje Śląskie planują realizację nowego torowiska łączącego ulice Chorzowską i Gliwicką.

W przypadku realizacji byłby to drugi kompleks biurowy wybudowany przez Echo Investment w Katowicach. Niewykluczone jednak, że nim powstaną biurowce przy ul. Chorzowskiej deweloper może rozpocząć budowę przy ul. Jankego, w pobliżu realizowanej Galerii Libero, gdzie od dłuższego czasu posiada teren o powierzchni 26,2 tys. m².

Harmonogramu realizacji swoich planów wobec obu nieruchomości spółka na razie nie podaje, podobnie jak sumy, za którą nabyła teren przy ul. Chorzowskiej.

Transakcja Echo Investment nie jest jedyną przeprowadzoną w okolicach Silesia City Center w ostatnim czasie. Po drugiej stronie ul. Chorzowskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Ściegiennego kilka miesięcy temu nieruchomość o powierzchni ok. 4,4 tys. m² nabyło Ghelamco. Plany belgijskiego dewelopera również zakładają realizację projektu biurowego.

http://www.katowice.pro/echo-investment-ma-grunt-po-hali-sportowej-powstanie-baildon-business-park/
 

·
Registered
Joined
·
85 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Nicklas Lindberg: budowa przy ul. Grundmanna ruszy w przyszłym roku

Echo Investment przypieczętował we wtorek rozpoczęcie budowy Galerii Libero uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego. Z wypowiedzi, której udzielił Katowice.pro Nicklas Lindberg, prezes zarządu największego polskiego dewelopera wynika, że już wkrótce firma może prowadzić jednocześnie dwa projekty inwestycyjne w mieście.

Galeria Libero powstaje przy ul. Kościuszki 229 w południowej części miasta. Po północnej stronie, blisko ścisłego centrum Katowic firma nabyła ostatnio teren inwestycyjny o powierzchni 23,8 tys. m², o czym portal informował na początku października. Niezabudowana nieruchomość znajduje się w rejonie ulic Żelaznej, Chorzowskiej i Grundmanna. O planach wykorzystania gruntu i zaangażowaniu spółki w projekty deweloperskie w stolicy województwa śląskiego opowiedział w krótkiej rozmowie Nicklas Lindberg.

Echo Investment rozpoczyna swoją drugą inwestycję w Katowicach. Jakie plany na przyszłość ma firma wobec Katowic, szczególnie w kontekście realizacji biurowych, ale także mieszkaniowych? Czy w tym ostatnim segmencie rynku miasto brane jest pod uwagę przez spółkę?

Obecnie startujemy z Galerią Libero, która będzie znaczącym miejscem na handlowej mapie Katowic, i na której teraz się skupiamy. Ostatnio ukończyliśmy realizację A4 Business Park. Najemcy właśnie wprowadzają się do ostatniego etapu inwestycji. Naszym kolejnym celem będzie projekt biurowy przy ul. Grundmanna. Wierzymy bardzo w Katowice i chcemy nadal tu inwestować. Jak to zamierzamy robić? Na pewno bardziej skupimy się na budynkach biurowych. Rynek mieszkaniowy również analizujemy i podejmujemy decyzje w zależności od tego, jaki jest ten rynek. Mam tu na myśli głównie cenę, za którą mamy budować, i jaką możemy uzyskać sprzedając mieszkanie klientowi. Cały czas monitorujemy sytuację, bo także chcielibyśmy zaistnieć w tym segmencie. Jednak nie sądzę, abyśmy w tym lub przyszłym roku uruchomili tego typu projekt w Katowicach. Ale w przyszłości, gdy rynek mieszkaniowy zacznie bardziej się rozwijać, to jest na pewno kwestia do poważnego rozważenia.

Czy może pan powiedzieć więcej na temat inwestycji przy ul. Grundmanna?

Projekt przy ul. Grundmanna to park biurowy oferujący, w przybliżeniu, 40 tys. m² powierzchni. Inwestycja będzie etapowana, budowę pierwszego etapu chcemy rozpocząć w przyszłym roku. Obecnie w pełnym zakresie trwają prace projektowe, jak również te zmierzające do uzyskania niezbędnych pozwoleń. Naprawdę wierzymy w tę lokalizację. To będzie duży kompleks biurowy, ale oferujący również dużą ilość zieleni wokół, gdzie pracownicy będą mogli spędzać czas i lepiej się poznać. Zaoferujemy nową jakość i, podobnie jak w przypadku A4 Business Park, będziemy chcieli, aby budynki były czymś więcej niż tylko biurem. Zaraz po otrzymaniu pozwolenia mamy zamiar ruszyć pełną parą z robotami budowlanymi.

Echo Investment posiada również nieruchomość przy ul. Jankego? Czy dla tej lokalizacji macie już plany?

To działka, którą posiadamy od dawna. Nie jest to teren, który chcielibyśmy wykorzystywać w chwili obecnej. Zawsze oceniamy, co można zrobić z daną nieruchomością – utrzymywać w naszym banku ziemi, wykorzystać pod budownictwo lub sprzedać. W tym konkretnym przypadku nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Jednak dla Katowic najważniejsze jest, że będziemy nadal tu inwestować.

http://www.katowice.pro/nicklas-lindberg-budowa-przy-ul-grundmanna-ruszy-w-przyszlym-roku/
 

·
Registered
Joined
·
2,206 Posts
[Katowice]Baildon Business Park|40 tys. m|Echo Investment

Ważna inwestycja i powinno się jej pilnować zarówno pod względem urbanistyki, jak i architektury! Pobliskie skrzyżowanie to bardzo ważny punkt śródmieścia Katowic. Jak narazie to obawiam się że powstanie tam zabudowa bardziej pasująca do dzielnicy albo przedmieść. Tymczasem tam potrzeba czegoś wielkomiejskiego, jakiegoś zaczątku pierzei. Jak na razie to jest, brzydko mówiąc, wypi***wie w środku miasta.
 

·
Registered
Black cats matter
Joined
·
5,064 Posts
Zobaczmy co zaprezentują, narazie to takie wróżenie z fusów. Przydałaby się jednak zabudowa wysoka, podobna do biurowców Skanskiej.
 

·
Almost blue
Joined
·
1,186 Posts
W prezentacji dla inwestorów są opisane nowe projekty razem z wizualizacjami. Nie wiem czy są to ostateczne projekty, czy wstępne projekty. Na pewno nie jest to losowa wizualizacja, bo projekt z lewego dolnego rogu ewidentnie pasuje do miejsca. Wyższy budynek będzie od Chorzowskiej, na wizualizacji ma 15 kondygnacji a pozostałe 8, czyli dokładnie tyle na ile pozwala mpzp. Moim zdaniem budynek prezentuje się całkiem nieźle. Dodatkowo otrzymujemy też informacje, że kompleks będzie miał 46 tys. m2, czyli więcej niż mówiono na początku.


Link do prezentacji (25 strona z prezentacji za pierwsze półrocze 2017r.) :
http://www.echo.com.pl/relacje-inwestorskie/informacje/prezentacje-dla-inwestorow/
 

·
Registered
Joined
·
2,609 Posts
Powiem , ze bardzo fajny projekt. Bylem ostatnio w Gdansku i zazdroszcze im tych paru biurowcow troche. Plus miezzkaniowka 100 razy lepsza niz to co u nas sie buduje... No coz Gdansk.

Ale wracajac do tematu. Mamy przynajmniej kolejny mega projekt biurowy na rynku :) oby byl tak dobry jak na wizkach
 

·
Moderator
Joined
·
78,495 Posts
^^W tym przypadku mniejszy budynek nie jest o wiele niższy, niż ten wyższy ;)
 

·
Registered
Joined
·
358 Posts
Ładny projekt. Szkoda tylko, że w Katowicach zamiast wypełniać dziury w zabudowie w centrum (np. przed Superjednostką!) buduje się na opłotkach miasta.
Prawda jest taka, że przed Superjednostką miał powstać KTW. Może inaczej, powinien tam powstać
 
  • Like
Reactions: pedro-Silesia

·
Registered
Joined
·
358 Posts
To KTW nie zasługiwało żeby powstać w miejscu STREFY KULTURY.
 
  • Like
Reactions: Danielewicz

·
Registered
Joined
·
10,118 Posts
Prawda jest taka, że przed Superjednostką miał powstać KTW. Może inaczej, powinien tam powstać
Przypuszczam, że gdy dojdzie do zabudowy przed Superjednostką to będzie to taka zabudowa mieszana: na większej powierzchni przyziemie z pawilonami usługowo-handlowymi i złączona z nimi dominanta- wysoki wieżowiec biurowy, może z funkcjami mieszkaniowymi i hotelowymi.
.KTW to są tylko gołe wieżowce.
 

·
Registered
Joined
·
4,342 Posts
Ładny projekt. Szkoda tylko, że w Katowicach zamiast wypełniać dziury w zabudowie w centrum (np. przed Superjednostką!) buduje się na opłotkach miasta.
Bo Katowice nie zostały zniszczone podczas wojny i nie ma wygonów w ścisłym centrum miasta? Wolne działki w śródmieściu są małe, zbyt małe by wybudować projekt o pow 20-40 tyś m2. Dostępne są już sprzedane (np. tereny przy Stalexportach kupione przez LCC), a inne nie są jeszcze na sprzedaż wystawione (działki przed Superjednostką i w strefie kultury).
 
1 - 20 of 1820 Posts
Top