SkyscraperCity banner

501 - 515 of 515 Posts

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
4,338 Posts
Podepnę się pod temat z nieco innym pytaniem..
Czy któryś z użytkowników jest w stanie polecić, na podstawie własnych lub z drugiej ręki doświadczeń, jakąś pracownię architektoniczną z naszego regionu ? Mam na myśli indywidualny projekt jednorodzinny
Potworzyło się tego całkiem sporo i można się zagubić, nawet odrzucając ten ścisły top :)
Jojko+Nawrocki ze względu na bardzo utylitarną filozofię projektowania.

·
Registered
168 Posts
Czy w takim razie są plany schowania linii wysokiego napięcia pod ziemię? Mówię ogólnie o całych Katowicach i innych śląskich miastach.
Wizualnie wygląda to fatalnie.
Mogę powiedzieć z całą pewnością że nie. Na os. Witosa mieszkańcy wraz z radnymi chcieli schowania linii napowietrznej pod ziemię w 2019r. Po zbadaniu prawnego okazuje się że ani radni, ani miasto, ani sam Krupa nie mają prawnie możliwości tego wykonać. Linie są własnością Taurona i tylko Tauron może sam zadecydować o schowaniu ich pod ziemię.
Po złożeniu pisma i wielu rozmowach otrzymaliśmy informację że Tauron ani myśli o takim czymś - nie będą wydawać na to pieniędzy. W odpowiedzi na koszta, Tauron wycenił wstępnie schowania 1,3 km (tak, 1300 metrów) linii napowietrznych na os. Witosa pod ziemię na koszt. 12-15 mln zł. Czyli ponad 10 mln zł za 1 km linii pod ziemię.
Patrząc ile tego jest w Katowicach, to roczny budżet miasta Katowice by nie wystarczył wg wyceny Taurona. To będzie tak długo stało, dopóki słupy nie będą się sypać z rdzy i starości....

Co do schowania linii przy blokach to decyzja developera, czy wyda $$$ na to. Np. na os. Witosa TBS'y w 2019r. (niejako z budżetu miasta) wydała 3 mln zł na schowanie 200 metrów linii napowietrznych pod ziemię, gdyż mieli problem ze sprzedaż mieszkań z całej jednej strony bloku gdzie szły linie wysokiego napięcia. Jak deweloperzy mają kasę, to wydadzą na to - szczerze? wątpię...

https://katowice24.info/na-os-witosa-linia-wysokiego-napiecia-zostanie-schowana-pod-ziemie-bo-bylo-ryzyko-ze-trzeba-bedzie-zamknac-balkony/

·
Registered
1,678 Posts
Tauron jest spółką własności skarbu państwa, wiec władze centralne powinny zdecydować o tym projekcie, oczywiście powinny też zapewnić finansowanie.

·
Registered
168 Posts
Tauron jest spółką własności skarbu państwa, wiec władze centralne powinny zdecydować o tym projekcie, oczywiście powinny też zapewnić finansowanie.
Nie chce wchodzić w politykę, ale widzisz że władza centralna ma inne "pilne wydatki".

·
Registered
makaron ze spirytusem
4,667 Posts
Sprawę załatwiłoby MPZP które nakazywałoby prowadzenie linie SN i WN skablowane pod ziemią. Oczywiście z zachowaniem pewnego okresu przejściowego, by Tauron mógł wykonać niezbędne prace - ze wsparciem finansowym miasta -, bo też doszłyby do tego przebudowy stacji.
No, ale po co robić prawo które przyniesie tylko minusy w budżecie oraz ucieszy jakąś małą grupkę wyborców. Lepiej stadion dla GIEKSY xD

·
Registered
makaron ze spirytusem
4,667 Posts
A tak BTW skablowania, to zmierzyłem na szybko na mapie odcinek linii napowietrznej od Spodka do SCC, i wyszło mi 1,26 km. Powiedzmy, że gęstość zabudowy oraz konieczność wykonania wielu przejść pod ulicami wpływa znacząco na podwyższenie kosztów, więc trzeba liczyć ok. 15 mln/km linii. Daje to nam ok. 20 mln za skablowanie jednego z kluczowych odcinków wpływających na estetykę miasta.
Nie są to jakoś przesadnie wygórowane koszta.

·
Registered
makaron ze spirytusem
4,667 Posts
Myślę, że na Koszutce i Dębie są osoby które chętnie podchwyciłyby pomysł i same zawnioskowały do UM, by wspólnie z Tauronem doprowadziły do tej inwestycji. Ale wsparcie najaktywniejszego radnego by nie zaszkodziło. Może nawet przewodniczący rady który ma okręg na Koszutce by się zainteresował tematem?

·
rojber
865 Posts
Koledzy, szukam mieszkania w kwocie do 200.000,00 zł jako lokata kapitału, pod najem/booking etc. Jako, że forum skupia osoby świetnie znające mniej lub bardziej skonkretyzowane plany rozwoju miasta i inwestycji, zwracam się do Was o poradę co do lokalizacji (a być może ktoś może podrzucić jakąś ofertę):
Właściwości lokalu:
1. Jak najlepszy stosunek ceny do metrażu :D ;
2. W budynku NIE z wielkiej płyty, mieszkanie może być do remontu;
3. Obszar niezagrożony szkodami górniczymi - tu z tego co mi wiadomo z opinii sądowych, ok. 10 lat po zakończeniu wydobycia wyrobisko przestaje oddziaływać na budynki choć znam przypadki, że budynek wpadł w wyrobiska z XVIII w. ;)
4. +/- 5 km od centrum
5. Dzielnica dająca szanse na "wzrosty"

W tej cenie udało mi się znaleźć tylko oferty na Załężu. Mam tylko wątpliwości co do spełnienia punktu 5 przez tę lokalizację. Jak oceniacie perspektywy dla dzielnicy? Jak dla mnie szansą jest zabudowa obszaru po Baildonie i przesuwanie się centrum biznesowego w tamtym kierunku.Czy w Waszej ocenie duże znaczenie ma tu położenie nieruchomości od osi Bracka/Bocheńskiego w kierunku centrum? (większość ofert to Ślusarska, Wyplera, Pokoju czyli ulice położone od ww. osi w stronę Chorzowa). Jak oceniacie społeczność dzielnicy czy proces gentryfikacji?
A może ktoś zna jakieś inne opcje (Bogucice?).

·
Registered
3,949 Posts
W tej cenie możesz, w Katowicach liczyć tylko na lokale poniżej 50m2 i tak jak napisałeś głównie w tych trzech lokalizacjach:
- Załęże, Dąbrówka Mała, Szopienice

Trzy punkty na Załężu które będą z czasem bardzo atrakcyjne (w zasadzie już się takie stają) to tak jak napisałeś narożniki Załęża czyli Bracka/Bocheńskiego, fragment najbliżej Grundmanna oraz okolice stacji Załęże.

Co do najlepszych perspektyw na wzrosty (w następnych 10 latach) masz moim zdaniem Dąb, Załęże, Bogucice i południowy Brynów (Kolejowa i okolice). Oczywiście poza Centrum i Koszutką. W centrum będzie się bardzo dużo działo w najbliższych latach, a młodsze pokolenie preferuje takie lokalizacje, więc napędzi to też wzrosty w tej okolicy. Załęże jest dobrze położone w tej kwestii i zapewne dodatkowo pchnie to dodatkowych mieszkańców w tą okolicę.

Jest też bardzo duża szansa, że przyjdzie czas na północne Szopienice. Tutaj zależy bardzo dużo od porozumienia między Katowicami i Sosnowcem niestety.

Natomiast musisz napewno więcej czasu poświęcić na weryfikację wynajmujących na Załężu i Szopienicach.

·
Registered
2,093 Posts
^^
Na centrum to był świetny okres tak z 5-6 lat temu. Mnie się właśnie udało kupić mieszkanie w którym mieszkam bardzo tanio :) Docelowo pewnie też pójdzie na wynajem. Teraz to wydaje mi się, że za 200 tys. w okolicy centrum bez najmniejszych szans w normalnym standardzie.

·
Registered
168 Posts
Koledzy, szukam mieszkania w kwocie do 200.000,00 zł

2. W budynku NIE z wielkiej płyty, mieszkanie może być do remontu;

W tej cenie udało mi się znaleźć tylko oferty na Załężu
To w takim razie na Załężu tylko kamiennice Ci zostają. A ich stan na Załężu pozostawia wiele do życzenia.

·
Registered
14 Posts
Mam do Was pytanie - ile jest warte mieszkanie na górnym Paderewie (okolice targu, ZUS), 43m2, powyżej 5 piętra, do kapitalnego remontu - pozostałyby tylko okna i balkon nieruszone. Wartość mieszkania podwyższa widok nie na Sosnowiec -;)

501 - 515 of 515 Posts