SkyscraperCity banner

541 - 560 of 3154 Posts

·
Moderator
Joined
·
70,857 Posts
No pewnie że o inną, działka od strony KBP

[\QUOTE]

Tak chodzi o tą działkę, tylko, ze hotel w pełnej krasie zobaczymy za 2-2,5roku, do tego czasu będzie tam już wspominany tymczasowy parking z SCC. Z drugiej strony 6-7piętrowy budynek w tamtym miejscu wystarczy, nie będzie przysłaniał CH :)
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
33,763 Posts
http://www.dziennikzachodni.pl/aktualnosci/312528,bedzie-pietnasty-hotel-w-katowicach,id,t.html

W tym tygodniu swoje podwoje otwiera nowy hotel w Katowicach. W czterogwiazdkowym obiekcie marki Best Western przy ul. Bytkowskiej do dyspozycji gości będzie 168 pokoi. Otwarcie będzie huczne, a duma gospodarzy stolicy Śląska - wielka, gdyż wzrośnie liczba 4-gwiazdkowych hoteli w Katowicach, co oznacza prestiż.
Tyle że tak naprawdę i po otwarciu tego hotelu chwalić się nie będzie czym. Bo zamiast trzech czterogwiazdkowych hoteli w stolicy kilkumilionowego regionu będą cztery: Angelo, Novotel, Qubus i właśnie Best Western.

Najwyższy standard - pięć gwiazdek - ma tylko Monopol. 3-gwiazdkowe hotele są cztery, 2-gwiazdkowe - trzy i tyle samo 1-gwiazdkowych. W mieście jest co prawda ok. 5,6 tys. miejsc w ok. 40 hotelach skategoryzowanych, ale w tym są hostele, motele, domy i studenckie.

Dla porównania, Wrocław ma ponad 20 tys. miejsc w 38 hotelach, pensjonatach, hostelach i campingach. Poznań miejsc tylko w hotelach ma niecałe 5 tys. W Warszawie w hotelach jest ponad 20 tys. miejsc. Poza tym Warszawa, Wrocław i Poznań, jako miasta, w których rozgrywane będą mecze Euro 2012, planują budowę kolejnych obiektów. Muszą spełnić wymogi UEFA co do warunków zakwaterowania sportowców i VIP-ów, którzy przyjadą na mistrzostwa do Polski.

Ale miasta-gospodarze Euro inwestują w hotele także z myślą o kibicach, bo to na nich spodziewają się największych zysków. Z racji niedalekiego sąsiedztwa Wrocławia i Krakowa Śląsk też mógłby liczyć na to, że na piłkarskich kibicach zarobi. Ale tylko teoretycznie, bo nawet, jeśli udałoby się ich tu jakimiś atrakcjami przyciągnąć, i tak nie będzie dla większości noclegu. W całym województwie mamy ledwie trzy 5-gwiazdkowe hotele: Monopol w Katowicach, Belweder w Ustroniu i tyska Piramida. 4-gwiazdkowych jest tylko 18. W sumie wszystkich pokoi w 158 śląskich hotelach (1-5 gwiazdek) jest ponad 7 tys. To niecałe 16 tys. miejsc do spania.

Teoretycznie w Katowicach hoteli mogłoby być więcej. Od lat niszczeją i straszą, niegdyś kultowe, hotele "Śląski", "Polonia" i "Silesia". "Polonia", zlokalizowana przy ul. Kochanowskiego, została zamknięta 20 lipca 2009 r. Wcześniej hotel oferował 80 miejsc noclegowych i jedną z najlepszych kuchni w mieście. Jadali tu między innymi Jerzy Ziętek, Edward Gierek, Maryla Rodowicz i Czesław Niemen.

"Silesia" z ul. Piotra Skargi, gdy działała, miała więcej miejsc noclegowych niż Best Western, bo 194. Nocowali tu m.in. Charles Aznavour, Krystian Zimerman, Czesław Miłosz, Josif Brodski czy Andrzej Wajda, a także narodowe drużyny piłkarskie Niemiec i Szwecji. Hotel został zamknięty w 2006 r. W grudniu 2007 r. jego właściciel, spółka Orbis, zbył prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własności stojącego na nim budynku na rzecz firmy ECE Polska. Trzy lata po tej transakcji "Silesia" nadal stoi pusta. A ECE nie zdradza planów na przyszłość. Na "Śląski" i "Polonię" też nikt nie ma ochoty. Zarządzające nimi oraz hotelami "Katowice" i bytomskim "Bristolem" Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych, Ministerstwo Skarbu Państwa chciało sprywatyzować. Kilka miesięcy temu wstrzymało jednak trwający od roku proces, bo dwie firmy zainteresowane przejęciem udziałów WPUT złożyły niezadowalające oferty cenowe. Ponowna próba zbycia udziałów WPUT w lipcu też skończyła się fiaskiem.

Ile kto ma miejsc

Katowice - ok. 6 tys. miejsc noclegowych w ok. 40 obiektach, w tym w hotelach, motelach i domach studenckich
Kraków - ok. 23 tys. miejsc w hotelach, apartamentach, hostelach, motelach czy schroniskach
Warszawa - ponad 20 tys. miejsc noclegowych w hotelach o różnym standardzie
Poznań - niecałe 5 tys. miejsc w hotelach
Wrocław - ponad 6,5 tys. miejsc w hotelach
Trójmiasto - ok. 6,7 tys. miejsc w hotelach
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
2,864 Posts
Sporo w tym tekście bzdetów.

Zacznijmy od rzekomego braku chętnych na WPUT. Otóż chętni są, ale ministerstwo życzy sobie zbyt dużo (40 milionów za 85% udziałów jeśli dobrze pamiętam, reszta idzie do pracowników). Niby rozsądna cena za te kilka budynków w centrach miast. Ale biorąc pod uwagę, że to duże przedsiębiorstwo ma symboliczną rentowność (w poprzednim roku bodajże 150 tysięcy złotych), zdekapitalizowany majątek (wszystkie hotele, może z wyjątkiem Bristolu, wymagają znacznych nakładów) , zapewne przerost zatrudnienia i fatalne przepływy finansowe (stąd żałośnie mały zysk), to nie dziwne, że inwestorzy ostro się targują i nie chcą płacić wygórowanej ceny. W Kato (i w gruncie rzeczy w ogóle w Polsce) brakuje tanich hoteli, kto kupi i przywróci "Kultowe" do życia ma szansę zrobić świetny interes (zabrzański Monopol też ma wielki potencjał). Ale żeby to było możliwe musi korzystnie je kupić, bo każdy obiekt i przedsiębiorstwo jako całośc wymagają dużych inwestycji i reform.

Co do miast-gospodarzy Euro inwestujących w hotele, to jest to bzdura. To nie miasta inwestują, a prywatne przedsiębiorstwa. I tak inwestują, że wiele z zapowiadanych inwestycji pozostanie jeszcze długo na papierze, bo się na dzień dzisiejszy nie kalkulują. A już powtarzanie, że hotele powstaną z myślą o kibicach to piramidalna bzdura, bo ileż ten turniej potrwa? Bzdurą jest również twierdzenie, że na Śląsku kibice nie zanocują, bo jest za mało hoteli 5*. Takie obiekty są potrzebne wyłącznie Rodzinie UEFA, przeciętny kibic chce jedynie taniego i schludnego pokoju.

Oólnie mizerny tekst, zero głębszej refleksji, tylko powtarzanie zasłyszanych pierdół dla wyrobienia wierszówki.

A tak w ogóle to Best Western fajnie się prezentuje :)
 

·
Registered
Joined
·
55 Posts
Pracuje w branży hotelarskiej i wydaje mi się że główną bolączką Katowic są bardzo drogie kamienice. W Krakowie czy Wrocławiu istnieje bardzo dużo mieszkań (apartamenty typu studio), które turyści czy biznesmeni wynajmują w systemie hotelowym. Sam prowadzę taki biznes i moim marzeniem jest posiadanie małej kamienicy w centrum miasta. Niestety ceny są tak zaporowe, że nawet średnie firmy nie są w stanie wydać kilku milionów. Ostatnio z ciekawości interesowałem się jedną taką kamienicą. Kosztowała około 5 milionów i do tego była do gruntownego remontu.

Jak w Katowicach ma coś powstać skoro ceny nieruchomości są tak wysokie? Wydaje mi się że nie koniecznie duże hotele to przyszłość. Wiele osób ceni sobie prywatność i to że takie mieszkanie jest dużo lepiej wyposażone niż hotelowy pokój. Przeciętny człowiek nigdy nie skorzysta z takiego cztero czy pięciogwiazdkowego hotelu. Wiem co mówię bo mam wielu klientów którzy są prezesami różnego rodzaju firm. Mimo że mają więcej kasy (to widać) chętniej do nas przyjeżdżają niż do hotelu.

Gdyby ceny były inne pewnie więcej osób zdecydowałoby się na zakup kilku mieszkań na wynajem w charakterze apartamentów. Jak ktoś nie ma pieniędzy żeby kupić to niestety wynajem jest jeszcze mniej opłacalny ze względu na czynsz...

Czy ktoś ma podobne zdanie?
 

·
The Catalyst
Joined
·
1,588 Posts
A niby w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, czy w jakimkolwiek innym dużym kamienice są tańsze? :pmoże na obrzeżach zabudowy kwartałowej tam, gdzie tej zabudowy jest dwa razy więcej niż w Katowicach. Ceny nieruchomości w Katowicach są jednymi z najatrakcyjniejszych w Polsce. Jeśli jednak w obręie twojego zainteresowania są ul. Warszawska albo 3 maja, a nie kamienice na południu śródmieścia, to trudno się dziwić, że jest drogo. Tam akurat jest i to nie bez powodu.
 

·
Moderator
Joined
·
70,857 Posts
Jeszcze jeden artykuł o otwarciu Best Western Premier Hotel.
Źródło: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8438539,Pierwszy_hotel_sieci_Best_Western_w_Katowicach.html
Pierwszy hotel sieci Best Western w Katowicach

Czterogwiazdkowy hotel Best Western Premier Katowice zacznie działać w środę w stolicy Górnego Śląska. To pierwszy hotel w Katowicach działający pod tym szyldem i piąty w Polsce. Wartość inwestycji to 80 mln zł.

W Polsce sieć obecna jest od ponad 10 lat. Wcześniej uruchomiono obiekty w Białowieży, Białymstoku, Krakowie i Wrocławiu. Jeszcze w październiku ma ruszyć hotel w Rzeszowie, a pod koniec roku w Osjakowie - przy trasie łączącej Warszawę z Wrocławiem.

Saija Kekkonen, dyrektor generalna sieci na kraje bałtyckie powiedziała, że marka chce być obecna we wszystkich znaczących miastach w Polsce, które rozwijają się pod względem biznesowym i turystycznym

W Katowicach hotel powstał w dawnym hotelu uniwersyteckim. Należy teraz do klasy premier; w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. W nowym obiekcie znajdzie pracę ponad 50 osób.

Best Western to największa sieć hoteli na świecie, założona w 1946 roku. Pod jej szyldem działa ponad 4 tys. hoteli w 80 krajach. Każdego dnia przyjmują łącznie ponad 400 tys. gości. Wszystkie hotele należące do sieci są niezależnie zarządzane i stanowią własność prywatnych inwestorów. To, co łączy obiekty działające w sieci to jakość i standard obsługi klientów oraz programy sprzedażowo-marketingowe.
 

·
Beuthener
Joined
·
2,762 Posts
Pracuje w branży hotelarskiej i wydaje mi się że główną bolączką Katowic są bardzo drogie kamienice. W Krakowie czy Wrocławiu istnieje bardzo dużo mieszkań (apartamenty typu studio), które turyści czy biznesmeni wynajmują w systemie hotelowym. Sam prowadzę taki biznes i moim marzeniem jest posiadanie małej kamienicy w centrum miasta. Niestety ceny są tak zaporowe, że nawet średnie firmy nie są w stanie wydać kilku milionów. Ostatnio z ciekawości interesowałem się jedną taką kamienicą. Kosztowała około 5 milionów i do tego była do gruntownego remontu.

Jak w Katowicach ma coś powstać skoro ceny nieruchomości są tak wysokie? Wydaje mi się że nie koniecznie duże hotele to przyszłość. Wiele osób ceni sobie prywatność i to że takie mieszkanie jest dużo lepiej wyposażone niż hotelowy pokój. Przeciętny człowiek nigdy nie skorzysta z takiego cztero czy pięciogwiazdkowego hotelu. Wiem co mówię bo mam wielu klientów którzy są prezesami różnego rodzaju firm. Mimo że mają więcej kasy (to widać) chętniej do nas przyjeżdżają niż do hotelu.

Gdyby ceny były inne pewnie więcej osób zdecydowałoby się na zakup kilku mieszkań na wynajem w charakterze apartamentów. Jak ktoś nie ma pieniędzy żeby kupić to niestety wynajem jest jeszcze mniej opłacalny ze względu na czynsz...

Czy ktoś ma podobne zdanie?
W takim razie zapraszam do Bytomia. Obok Katowic, a ceny nieruchomości kilkukrotnie niższe. Gmina właśnie wyprzedaje kamienice w centrum miasta. Jedne lepsze, drugie gorsze, ale ceny niskie. Od nawet 100 tys. do góra 3,5 mln. I cały czas piszę o Śródmieściu :p.
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
2,864 Posts
Activ zrezygnował z budowy czterech bloków przy Chorzowskiej, zamiast nich zbuduje 27-piętrowy hotel. Prace ruszą w tym roku :)
 

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
http://www.dziennikzachodni.pl/slask/478599,5-gwiazdek-hiltona-ujrzymy-w-zalezu-wizualizacje,id,t.html

5 gwiazdek Hiltona ujrzymy w Załężu?

Czy w Katowicach, u zbiegu ulic Gliwickiej i Grundmanna, stanie pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton? Przedstawiciele firmy pojawili się w tym tygodniu w katowickim magistracie.

Magdalena Sekutowska, dyrektor do spraw rozwoju Hilton Worldwide, potwierdza, że firma robiła rozpoznanie w stolicy naszego województwa, ale podobne - jak twierdzi - prowadzi też w całej Polsce. - W Katowicach nie mamy obecnie aktywnych projektów - ucina temat.

Jak udało nam się jednak ustalić, do Urzędu Miasta w Katowicach ma niebawem wpłynąć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla tej inwestycji. Jest też już gotowa koncepcja hotelu przygotowana przez pracownię Jagiełło Krysiak Architekci z Rudy Śląskiej.

Projekt zakłada, że na działce przy skrzyżowaniu Gliwickiej i Grundmanna (naprzeciw cmentarza) powstanie budynek złożony z dwóch brył, w którym pomieści się 160 pokoi.
 

·
>>>
Joined
·
2,730 Posts
http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1184627,hilton-garden-inn-w-katowicach-przy-gliwickiej-wizualizacje,1822997,id,t,zid.html#galeria

Hotel Hilton Garden Inn w Katowicach przy Gliwickiej? [WIZUALIZACJE]

Magdalena Sekutowska, dyrektor do spraw rozwoju Hilton Worldwide, potwierdza, że firma robiła rozpoznanie w stolicy naszego województwa, ale podobne - jak twierdzi - prowadzi też w całej Polsce. - W Katowicach nie mamy obecnie aktywnych projektów - ucina temat.

Jak udało nam się jednak ustalić, do Urzędu Miasta w Katowicach ma niebawem wpłynąć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla tej inwestycji. Jest też już gotowa koncepcja hotelu przygotowana przez pracownię Jagiełło Krysiak Architekci z Rudy Śląskiej. Projekt zakłada, że na działce przy skrzyżowaniu Gliwickiej i Grundmanna (naprzeciw cmentarza) powstanie budynek złożony z dwóch brył, w którym pomieści się 160 pokoi.

Działka, na której miałby powstać hotel, jest prywatna. Wprawdzie w katowickim magistracie nie chcą rozmawiać na ten temat, ale nieoficjalnie udało nam się potwierdzić, że należy do jednego z katowickich przedsiębiorstw budowlanych.

Czy inwestycja dojdzie do skutku? Nie wiadomo. Rok temu rozpoznanie Hilton Worldwide robił w Dąbrowie Górniczej i z planów nic nie wyszło. Ślimaczy się natomiast budowa hotelu marki we Wrocławiu, bo inwestorowi brak pieniędzy na realizację.

Zasada jest bowiem taka, że hotele pod banderą amerykańskiego koncernu - Hilton Garden Inn, Doubletree by Hilton, czy Hampton by Hilton (hotele różnią się klasą) - budują deweloperzy na podstawie umowy franczyzowej z siecią Hilton. W Polsce pod prestiżową marką działają na razie trzy hotele: w Warszawie, Gdańsku i otwarty w tym roku w Krakowie.

- Polski rynek jest dla nas bardzo atrakcyjny, jest tu nadal mało hoteli, a popyt duży - zaznacza Sekutowska. Będzie więc ekspansja: koncern chce uruchomić kolejne 11 hoteli. W Świnoujściu i Rzeszowie mają zostać otwarte w przyszłym roku.

- Projekty realizowane są także przy lotnisku w Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowie, dwa planowane są we Wrocławiu, tyle w Warszawie i w Gdańsku - wylicza Sekutowska.

Co ciekawe na wizkach ujęta jest już estakada planowana nad Gliwicką będąca częścią połączenia Grundmanna z A4 :)
 
541 - 560 of 3154 Posts
Top