SkyscraperCity banner

1 - 20 of 10272 Posts

·
tararam
7,596 Posts
Discussion Starter #1
na poczatek:

Kolejna inwestycja KTBS-u

Rozpoczęła się budowa kolejnego osiedla Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Pierwsze mieszkania mają być gotowe już w październiku

Trzy nowe bloki powstaną przy ul. Braci Stawowych na katowickim Zawodziu. Jeszcze cztery lata temu stały tu familoki. Z czasem zaczęto je po kolei wyburzać, ich lokatorzy dostali inne mieszkania, z powierzchni ziemi zniknęły też chlewiki i komórki, w których były toalety.

W miejscu tych starych familoków powstanie nowoczesne osiedle
Fot.Marta Błażejowska/ AG

Stanisław Matuszczyk, prezes KTBS-u, mówi, że budowa już się rozpoczęła i pierwsze mieszkania będą gotowe w październiku.

- Wtedy skończymy budować pierwszy dom, w którym będzie 66 mieszkań. W dwóch kolejnych będzie ich tyle samo - mówi Matuszczyk. Te mają być gotowe wiosną przyszłego roku.

Czynsz w nowych domach będzie dość wysoki, ponieważ wyniesie 8,51 zł za metr. Do tego należy jeszcze dodać opłaty nie tylko za prąd, wodę, centralne ogrzewanie, ale także za monitoring i domofony.

Osiedle będzie ogrodzone płotem, będzie również miało specjalnie przystosowane mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich będą w nich nieco większe kuchnie i łazienki. Zostaną również poszerzone drzwi, tak by bez trudu można było wjechać wózkiem inwalidzkim. Wszystkie mieszkania będą miały antywłamaniowe drzwi, wykładziny i kafelki w łazienkach.

Jak powiedział nam Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice, które są większościowym udziałowcem KTBS-u, firma zamierza budować nie tylko na Zawodziu. Kolejne domy mają powstać na os. Witosa
2 DNI temu rozlozyli juz dzwig a wiec prace ida w gore

a tak maja te TBSy wygladac:

·
and we flew away
9,495 Posts

·
tararam
7,596 Posts
Discussion Starter #3

Nowe domy TBS-u

Czwartek, 9 lutego 2006r.

Przy zbiegu ulic Braci Stawowych i Marcinkowskiego w dzielnicy Zawodzie powstaje kolejny budynek Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obiekt zlokalizowany jest w pobliżu szkoły i Miejskiego Domu Kultury "Zawodzie". Jest to pierwsze zadanie już III etapu przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego pod nazwą osiedla mieszkaniowego "Bulwary Rawy".
REKLAMA

W mieście w czwartym kwartale tego roku pojawi się więc kolejne 66 mieszkań do zasiedlenia. Jedno z nich, zlokalizowane na parterze, zostanie przystosowane dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Budynek będzie miał dwie klatki i 5-7 kondygnacji. Planowana jest także budowa 14 boksów garażowych. Na parkingach dodatkowo będzie 45 miejsc postojowych. Szacunkowy czynsz w mieszkaniach ma wynieść 8,51 zł za 1 m kwad.

Budowa ruszyła w listopadzie zeszłego roku. - Zakończono już roboty ziemne i fundamentowanie. Prace spowolniły trochę panujące mrozy, ale budynek oddany zostanie pod klucz, tak jak planowano, w tym roku - zapewnia Andrzej Groner z katowickiego TBS-u. Przed TBS-em jeszcze drugie zadanie III etapu (132 mieszkania). Prawdopodobnie pod koniec tego roku zakończy się również IV etap przedsięwzięcia - budynek przy stadionie "Słowian" pomieści kolejnych 29 mieszkań.

(bib) - Dziennik Zachodni

·
Registered
3,228 Posts
budynki są spoko podobają mi się. Wogóle Bulwary Rawy to na warunki polskie dobra architektura dobrze świadcząca o TBS-ie Katowice.

·
oj tam, oj tam
2,318 Posts
kotbehemot said:
wydaje mi sie ze to wynika z procedur wylaniania projektow tbsów. z tego co widzialem tbsy w calej polsce maja wysoki poziom- moze po prostu ustawa nakazuje organizacje konkursow, albo jest to najprostsze?
wstyd sie przyznać ale też średnio się w tym orientuję. Wydaje mi się, że tbsy działają w oparciu o wsparcie finansowe Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (czyli organizacji rządowej realizującej politykę państwa w zakresie gospodarki mieszkaniowej) a to wymusza pewne zasady postępowania w procesie inwestycyjnym. Trzeba tutaj wyjaśnić, że nikt nikogo nie może zmusić do przeprowadznia konkursu. Chodzi tutaj raczej o obowiązek przetargu (bo nakłady na inwestycję przekraczają pewien próg finansowy). Jeśli konkurs jest organizowany to tylko z dobrej woli inwestora (tutaj TBS'u) i znaczy o wysokiej świadomości i kulturze inwestowania co nie jest u nas regułą. Przetarg niczego nie gwarantuje bo inne są jego zasady. Na ogół wygrywa ten, kto zaoferuje najniższą cenę.

Wracając do głównego tematu - nowych katowickich TBSow to mogę stwierdzić, że mają dość ciekawą bryłę. Pojawia się jednak pewna wątpliwość. Skoro jest to TBS to powinien być tani w wykonaniu i eksploatacji (tani nie znaczy mierny pod względem projektu!!! ). Owa ciekawa bryła powoduje jednak zwiększenie kosztów bo: a) konieczne będzie wykonanie dodatkowych zaizolowań termicznych wykuszy; b) większe będą całoroczne koszty eksploatacji budynku. I jeszcze jedna wątpliwość. Takie "pudełkowate" rozrzeźbienie obiektu jest bardzo fajne kiedy idzie w parze z różnorodnymi miateriałami na elewacji. Tutaj zapowiada się tylk w kilku kolorach. Znając polskie standardy wykonawcze będzie to niestety wyglądało marnie (patrz. duże płaszczyzny ścian). W końcu to TBS więc na czymś trzeba zaoszczędzić, żeby prezes miał na nowy samochód bo mieszkania i tak tanie nie będą (bo to Polska właśnie). ;)

·
tararam
7,596 Posts
Discussion Starter #11
@ emti

Katowickie TBSy wbrew zalozeniom nie nalaza do specjalnie tanich
czynsz jest dosc wysoki jak na budownictwo spoleczne
a co do jakosci wykoanania to musze przyznac ze ta jest zaskakujaco dobra, zwlaszcza w TBSach na Krasinskiego. co do jakosci to z tego co kojarze katowickie TBSy dostaly pare nagrod :)

@ Kaspric
tak podobaja nam sie :p

·
and we flew away
9,495 Posts
nie wszystko pseudonowoczesne jest nowoczesne :p. Ten schemat jest jużzbyt często powielany, czekam na coś nowego, a nie powtarzanie starych schematów - jasne, mogło być gorzej, ale mogło być znacznie znacznie lepiej :)

·
oj tam, oj tam
2,318 Posts
kaspric said:
a jak :D:D:D

poza tym Emti i Kot są z Wrocka, a tam mieszkaniówka... no oprócz sedesów :love:
Porównujmy się z 3miastem :p
a to dobre:D:D:D z Wrocka jestem, hehe. Byłęm tam dwa razy przejazdem czyli może w sumie z 43 minuty:D
pozdrawiam, hehe:)

·
Silesia
453 Posts
Ale ladnie, tak kolorowo.. jak na odpuscie ;] Ciekawe czy baloniki tez beda? ;]

Zaraz powiecie, ze jestem z Gliwic, wiec moja opinia sie nie liczy :p
Ale obiektywnie, projekt jest dosc slaby. Owszem, nie jest zly, ale wlasciwie nic ciekawego nie prezentuje/wnosi.

·
oj tam, oj tam
2,318 Posts
gliwiczanin said:
Ale ladnie, tak kolorowo.. jak na odpuscie ;] Ciekawe czy baloniki tez beda? ;]

Zaraz powiecie, ze jestem z Gliwic, wiec moja opinia sie nie liczy :p
Ale obiektywnie, projekt jest dosc slaby. Owszem, nie jest zly, ale wlasciwie nic ciekawego nie prezentuje/wnosi.
po co baloniki jak cukierki beda;)

a teraz na poważnie. może zamieścisz ten projekt co to twoim zdaniem jest "dość słaby"? Chętnie bym zobaczył. Ja np. widze tutaj co najwyżej dwie wizualizacje, na podstawie których mogę powiedzieć ogólnikowo o bryle jedynie.

·
Registered
3,228 Posts
ja tylko powiem że jak dla mnie to nie jest to tylko sztuka dla sztuki co bardziej wynika z pierwszego obrazka. Te kwadraty wskazują miejsca gdzie idzie dalej podłużnie obszar w tym samym kolorze. Z drugiego obrazka widzę że to będą estetyczne budynki i to jest najważniejsze. Jedynie co można się doczepić to zastosowane kolory

1 - 20 of 10272 Posts