SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 518 Posts

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,756 Posts
Moze w skutek ozywienia na katowickim rynku biurowym ten budynek zosatnie wreszcie dokonczony ... o ile nie ulegl jakims stalym szkodom przez ten caly czas przez ktory stoi tak rozgrzebany.
Powtarzamy to wszystcy jak stare baby w kosciele pacierz; ale niech zrobia wreszcie jakis sensowny i obowiazujacy plan zabudowy dla tego (nie tylko tego) rejonu. Budynki tam powstajace sa porozzucane jak desant spadochronowy ... osiedle biurowcow.

Pzdr.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Marcin dopoki jest nie rozwiazana kwestia wlasnosciowa to nikt tego nie ruszy
miasto tam mialo jakies udzialy ale wiekszosc chyba miala ta austracka spolka ktora miala klopoty finansowe czy cos takiego
wszedl syndyk i on objal te udzialy a syndyk je sprzeda twemu kto da lepsza cene a przed nim chyba jeszcze cale postepowanie upadlosciowe wiec to nie jest takie proste wszystko
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,756 Posts
sky's_the_limit said:
Marcin dopoki jest nie rozwiazana kwestia wlasnosciowa to nikt tego nie ruszy
miasto tam mialo jakies udzialy ale wiekszosc chyba miala ta austracka spolka ktora miala klopoty finansowe czy cos takiego
wszedl syndyk i on objal te udzialy a syndyk je sprzeda twemu kto da lepsza cene a przed nim chyba jeszcze cale postepowanie upadlosciowe wiec to nie jest takie proste wszystko
W takim razie jeszcze sobie popatrzymy na ta nowoczesna rzezbe ...

Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
Och jak maze zeby kiedys ta wstretna superjednosta poszla z dymem.
Sam biurowiec bewnie jeszcze postoi tak az chyba sie zawali. Znajac polski wymiar tzw. "sprawiedliwosci" to pewnie budynek nie dotrwa do momentu rozwiazania spraw wlasnosci.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
[Katowice] Katowickie Centrum Biznesu

Szansa na sprzedaż Katowickiego Centrum Biznesu

Środa, 18 maja 2005r.

Obskurna budowla u zbiegu ulic Sokolskiej i Chorzowskiej od kilku lat straszy mieszkańców. Teraz pojawiła się szansa na to, że budowa zostanie wznowiona. Syndyk masy upadłościowej spółki Katowickie Centrum Biznesu ogłosił przetarg na sprzedaż niedokończonego biurowca.

– Cieszymy się, że wreszcie coś w tej sprawie drgnęło – mówi Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Cena wywoławcza działki i stojącego na niej budynku to ponad 27 mln zł. Oferty można składać do końca maja. Zastrzeżenie jest jedno. Do przetargu mogą przystąpić wyłącznie firmy, które zagwarantują kontynuowanie prac. Budowa położonego tuż obok Superjednostki gmachu to jeden z największych skandali w historii miasta. Katowickie Centrum Biznesu miało być pierwszym w stolicy Górnego Śląska budynkiem usługowo-biurowym z prawdziwego zdarzenia. Gmina dysponowała atrakcyjną działką w centrum, nie była jednak w stanie sfinansować budowy.

Na początku lat 90. rozpoczęto poszukiwania inwestora. W rezultacie powstała spółka KCB, w której 60 procent udziałów miała firma z Austrii. Właścicielem pozostałych była gmina, która aportem wniosła do spółki działkę o powierzchni 1,5 ha. Pomysł stworzenia spółki joint-venture z Austriakami forsowali stojący wówczas na czele władz miasta Jerzy Śmiałek i Henryk Dziewior.

Budowę biurowca zlecono austriackiemu koncernowi Strabag. Prace od początku się przeciągały. Miejscy urzędnicy twierdzili, że nie mają dostępu do dokumentów spółki KCB, Strabag narzekał, że nie dostaje na czas pieniędzy. Wykonawca przerwał w końcu prace i w połowie 2001 r.
skierował sprawę do sądu. Od KCB domagał się spłaty zaległych 34 mln zł. Sprawą zajęła się również prokuratura.

– Sąd ogłosił upadłość spółki KCB. Teraz wszystko jest w rękach syndyka – mówi Reiner Steindl, dyrektor finansowy Strabag Polska.

Czy Strabag przystąpi do przetargu na sprzedaż biurowca KCB?

– Istnieje taka możliwość. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach – zapowiada dyrektor Reiner Steindl.

Z marszu się nie da
Biurowiec KCB to w tej chwili surowy szkielet budynku. Szacuje się, że gmach został zbudowany w 30-40 procentach. Na budowie nic nie dzieje się od przynajmniej czterech lat. Według Longina Laprusa, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Katowicach, wznowienie prac z marszu będzie niemożliwe. – Inwestor będzie musiał wykonać niezbędne ekspertyzy – podkreśla Longin Laprus.

Jego zdaniem, z dalszą budową nie powinno być jednak większych problemów technicznych. – Konstrukcja została zabezpieczona. Budynek jest przykryty dachem, zostały wykonane niezbędne odwodnienia. Przez ostatnie lata mogło dojść do uszkodzeń powierzchniowej warstwy betonu, ale to nie jest przesądzone – podsumowuje Laprus. ic
 

·
K9 XXX
Joined
·
3,540 Posts
Szczerze mówiąc to ja bardzo nie lubie jak coś zaczynają a później nie kończą...:)
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Czy Strabag dokończy budowę Katowickiego Centrum Biznesu?
Katowickie Centrum Biznesu
Fot. Dawid Chalimoniuk / AG
pj 30-12-2005 , ostatnia aktualizacja 30-12-2005 21:42

Firma Strabag chce kupić niedokończony budynek Katowickiego Centrum Biznesu przy ul. Chorzowskiej w Katowicach

Katowickie Centrum Biznesu miało być pierwszym nowoczesnym biurowcem, wybudowanym w Katowicach po 1990 r. Prawie 15 lat temu powstała spółka, która miała o to zadbać. Jej udziałowcami były Katowice i austriacka firma IAEG. Miasto dało działkę między Superjednostką i ul. Sokolską, a zagraniczni partnerzy obiecali pokryć koszty budowy. Miały tu powstać biura, ekskluzywne sklepy i hotel. Budowa ruszyła w 1998 r. i po dwóch latach stanęła w miejscu. KCB nie płaciło wykonawcom, w tym spółce Strabag za prace. W efekcie ogłoszono upadłość spółki KCB, a budynek wciąż nie jest skończony.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Strabag chce teraz kupić od syndyka budynek. Firma odmówiła nam komentarza w tej sprawie.

Nasze informacje potwierdza magistrat. - Rzeczywiście Strabag wyraził wolę nabycia KCB. Dla nas każde rozwiązanie, które pozwoli na dokończenie budynku, jest dobre. Prawda jest dziś taka, że miasto nie skorzystało na tej inwestycji i już nie skorzysta - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
na stronie internetowej "Biznesu Slaskiego" pojawila sie informacja ze "Austriacki Strabag dokończy budowę Katowickiego Centrum Biznesu"

avanger ktory ma dostep do platnej wersji serwisu pisal ze :
"Artykuł zaczyna się od "To już pewne!". Co zachęca do dalszej lektury
Strabag zapłaci za budynek i działkę 24mln PLN, chociaż zapłacą faktycznie 11mln bo reszta to wierzytelności z czasów kiedy Strabag został wykolegowany na tej inwestycji.

Strabag zamierza dokończyć budowę a prace mają rozpocząć się w lecie tego roku. Nie ma jednak żadnej informacji o ewentualnej zmianie planu architektonicznego budynku, np. dodatkowe kondygnacje. W połowie budynek ma zostać przeznaczony na działalność biurową a druga połowa na działalność handlową.

W dalszej części tłumaczy się wiceprezydent Kocurek a autor próbuje podsumować 10 lat tego żenującego przedstawienia w centrum Katowic."
 

·
hræddur köttur
Joined
·
5,134 Posts
niech sprzedają, kupują, remontują, budują, burzą - ALE NIECH ZROBIĄ Z TYM SZKIELETOREM COKOLWIEK! Może sie okaże, że nie jest bardzo zniszczony - te jaskrawe ściany - przynajmniej na zdjęciach - dalej są tak landrynkowo soczyste, że aż chce sie polizać.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
nie sadze zeby byl jakos specjalnie znisczony
taka katowicka katedra np 9no moze nie byla to cala katedra ale mury na wysokosc paru metrow )przaz cala wojne i jeszcze pare lat po wojnie tez stala wlasciwie niezabezpieczono a mimo wszystko budowe dokonczono

teraz bym sie cieszyl gdyby ktos kupil ten niedokonczony budynek centrum sportowo-rekreacyjnego miedzy Paderewa a Dolina 3 Stawow( wyglada ze to by byla dobra architektura )
 

·
hræddur köttur
Joined
·
5,134 Posts
a mimo wszystko budowe dokonczono
Powinieneś był napisać "dokończono" - ja jakoś bym wolał, żeby bardziej była podobna do projektu - może się jeszcze kiedyś doczekamy.
eraz bym sie cieszyl gdyby ktos kupil ten niedokonczony budynek centrum sportowo-rekreacyjnego miedzy Paderewa a Dolina 3 Stawow( wyglada ze to by byla dobra architektura )
A właśnie, właśnie - nie masz przypadkiem jakichś zdjęć? Kojarzę ten budynek z czasów jego budowy - bo widać go było z Murckowskiej, a wędrować w tamte okolice tylko po to, żeby szkielet obejrzeć jakoś mi nie po drodze.
 

·
Registered
Joined
·
84 Posts
A z poziomu ulicy też nie wygląda ciekawie. Jakby to opisać - na zdjęciu widać mały cień, więc można sobie wyobraźić jego wymiary, a na zewnątrz - jest po prostu cały biały (szary od starości). Nic ciekawego. Jeśli komuś się zachce przejść to może pstryknąć fotkę wizualizacji tego budynku (a na niej data zakończenia, dokładnie nie pamiętam ale chyba któryś dzień czerwca 2003 roku).
 
1 - 20 of 518 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top