SkyscraperCity banner
1 - 20 of 1476 Posts

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #1 ·
infokatowice.pl: Jak 100 lat temu wyglądało nocne życie w Katowicach?
Jak 100 lat temu wyglądało nocne życie w Katowicach? Obecnie nocne życie w Katowicach kwitnie, kiedyś też tak było. W piątek o godzinie 17:00 w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9 odbędzie się wykład o nocnym życiu w Katowicach na przełomie XIX i XX wieku. Prelekcję w języku angielskim poprowadzi Hanna Baron.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Łosiu;140398743 said:
Co prawda nie do końca kultura, ale wydarzenie na pewno - min. Szyszko na Twitterze twierdzi, że w przyszłym roku będziemy gościć szczyt klimatyczny ONZ: https://twitter.com/MinSrodowiska/status/870243366109409280

A Marcin Krupa potwierdza: https://twitter.com/KrupaMarcinpl/status/870243682020188162
Jak doczytałem, że ten szczyt będzie w grudniu to zwątpiłem.
Ubzdurało mi się, że chodzi o max jesień.

Jak grudzień, pod względem pogodowym, będzie tak udany jak ubiegłoroczny to delegaci sztachną się kilka razy luftem i do razu zaczną głosować jak trzeba ;)

Bądź, co bądź. Super, że się udało.
Jeszcze trochę i stworzymy na SSC wątek o szczytach i konferencjach w Katowicach (Szczyt klimatyczny ONZ, konferencja antydopingowa)... ;)
 

·
Decomposed User
Joined
·
3,083 Posts
W sumie byłaby to niezła kompromitacja rządu na własne życzenie. Przecież miłościwie nam panujący twierdzą, że smog to urojony problem ;)

Jeszcze trochę i stworzymy na SSC wątek o szczytach i konferencjach w Katowicach (Szczyt klimatyczny ONZ, konferencja antydopingowa)...
A może ten wątek powinien być poświęcony przede wszystkim imprezom i wydarzeniom, głównie kulturalnym, ale także właśnie sporym przedsięwzięciom biznesowo-politycznym i naukowym?
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #8 ·
dwa z Katowic - nagrodzone:

silesion.pl: ŚLĄSKIE MUZEA NAGRODZONE
W kategorii wystawa roku przyznano dwie nagrody, które trafiły do Muzeum Historii Katowic za wystawę „Sztuka konserwacji” i do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za „Dar Samuela Hirscha”.
Muzeum Śląskie w Katowicach otrzymało główną nagrodę za dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego za widowisko wieńczące ubiegłoroczną Industriadę – „Rasa. Pieśni antracytu”.
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #9 ·
infokatowice.pl: Urząd Zamówień Publicznych wnioskuje o karę dla dyrektora Miasta Ogrodów
Urząd Zamówień Publicznych wnioskuje o karę dla dyrektora Miasta Ogrodów. To pokłosie zawiadomienia, które złożyło Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Kontrola zamówienia z wolnej ręki wykazała nieprawidłowości w procedurze wyboru firmy przez Katowice Miasto Ogrodów. Prywatna firma miała przygotować „strategię muzyczną dla miasta Katowice”. Zamówienie warte 60 tys. euro otrzymała z wolnej ręki brytyjska firma Sound Diplomacy, a powinien zostać przeprowadzony przetarg.

W zeszłym roku informowaliśmy o tym, że Miasto Ogrodów wydało 60 tys. euro na „Politykę rozwoju sektora muzycznego w Katowicach”. O kontrolę trybu zlecenia zamówienia wystąpiło Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. To właśnie leży w gestii Urzędu Zamówień Publicznych, który może skontrolować jedynie tryb wydatkowania publicznych pieniędzy, nie kontroluje jego zasadności. Tutaj też można mieć zastrzeżenia, bo sam dokument nie rzuca na kolana.

UZP nie zostawił suchej nitki na postępowaniu przeprowadzonym przez Katowice Miasto Ogrodów, które uważało, że brytyjska firma jako jedyna na świecie mogła przygotować dokument.

Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych dokument przygotowany na zlecenie jednostki kultury nie był unikalny i z powodzeniem mogły go przygotować inne firmy. W czasie kontroli do Sieci Miast Kreatywnych należało 60 miast, według kontrolujących podważało to argument katowickiej jednostki kultury, o tym, że właśnie raport przygotowany przez Sound Diplomacy, pomoże w staraniach o tytuł Miasta Muzyki.

W następstwie zawiadomienia prezes Urzędu Zamówień Publicznych skierował wniosek do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o upomnienie dyrektora Katowice Miasto Ogrodów Piotra Zaczkowskiego.

Posiedzenie Regionalnej Komisji Orzekającej w tej sprawie odbyło się w poniedziałek (29.05) w siedzibie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Wtedy to Zaczkowski złożył nowe materiały dowodowe i posiedzenie przeniesiono na 21 czerwca.
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #10 ·
^^ dalej w temacie Miasta Ogrodów :tongue2:

infokatowice.pl: Służbowa karta płatnicza dla dyrektora Katowice Miasto Ogrodów? Marcin Krupa wydaje zarządzenie
Prezydent Katowic podpisał zarządzenie zmieniające dokonywanie wydatków, przy użyciu służbowych kart płatniczych. Ze służbowej karty może teraz korzystać również dyrektor Katowice Miasto Ogrodów Piotr Zaczkowski i to z limitem wydatków znacznie większym niż inni dyrektorzy, czy nawet wiceprezydenci.

Swoim zarządzeniem z 6 czerwca 2017 roku Marcin Krupa prezydent Katowic umożliwił korzystanie ze służbowych kart płatniczych pracownikom instytucji kultury, dla których organem tworzącym jest miasto Katowice.

Zmiany, jak zaznaczono w uzasadnieniu, są pokłosiem „potrzeb wynikających ze zgłoszeń jednostek”.

Z tym, że pozostali dyrektorzy jednostek kultury mogą korzystać z karty do wysokości 2 tys. zł miesięcznie. Ten limit nie dotyczy dyrektora Katowice Miasto Ogrodów, który ma ustalony limit taki jak prezydent Katowic, mowa tutaj aż o 10 tys. zł.

Mniej, bo do 7 tys. zł przy pomocy karty, mogą wydać wiceprezydenci, skarbnik i sekretarz miasta, a naczelnicy wydziałów, dyrektorzy zakładów i jednostek miejskich do 2 tys. zł. Wyjątkiem jest tutaj naczelnik Wydziału Administracyjnego ten ma limit ustalony na 20 tys. zł.
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #11 ·
DZ: Śląski strój ludowy na wystawie "We wear culture" Google Art & Culture ZDJĘCIA
Tradycyjny strój rozbarski, jakle, watówki, halki, kabotki, chusty, czepce – wszystko to zobaczymy na specjalnej wystawie „The Silesian Wardrobe”, którą Muzeum Historii Katowic przygotowało w ramach międzynarodowego projektu "We wear culture" Google Art & Culture. Do udziału w tym globalnym przedsięwzięciu, które obejmuje 180 instytucji z całego świata, zaproszono zaledwie cztery polskie muzea, obok katowickiego, także Muzeum Narodowe w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Państwowe Muzeum Etnograficzne.
infokatowice.pl: Szokuje, zachwyca i dzieli. W Katowicach pokażą twórczość Beksińskiego
Przez całe życie malował śmierć, a ta po niego przyszła zbyt wcześnie. Twórczość Beksińskiego szokuje, zachwyca i dzieli. Jedni odwracają głowy, inni tatuują sobie fragmenty obrazów artysty.

Dzisiaj w Muzeum Historii Katowic odbędzie się wernisaż wystawy „Mroki podświadomości”. Wystawę poświęconą Beksińskiemu będzie można podziwiać w Katowicach do 1 października.

– Prezentacja twórczości Zdzisława Beksińskiego w naszym muzeum nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w Katowicach żyli i działali m.in. Andrzej Urbanowicz, Aleksander Szydło, Urszula Broll czy Henryk Waniek – jego przyjaciele, których losy splotły się z historią życia artysty – informuje Łukasz Szostkiewicz z Muzeum Historii Katowic.

Na wystawie pokazywanej w Muzeum Historii Katowic większość stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. MKH pokaże także rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie, rysunek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz eksponaty z prywatnych kolekcji naszego regionu.
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #15 ·
infokatowice.pl: Dyrektor Katowice Miasto Ogrodów nieprawomocnie winny. Wiadomo, że kary nie będzie

Na posiedzeniu 27 czerwca Regionalna Komisja Orzekająca działająca przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach uznała, że dyrektor Piotr Zaczkowski jest winny naruszenia dyscypliny finansów publicznych i odstąpiła od ukarania go. Nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia orzeczenia, gdy takowe się pojawi, to wtedy zapadnie decyzja, czy Zaczkowski będzie się odwoływał. Orzeczenie nie jest prawomocne.
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #18 ·
katowice24.info: Katowice finansują covery po śląsku zespołu Frele
Twórczość zespołu Frele, czyli trzech dziewczyny, które nagrywają covery zagranicznych hitów ze śląskim tekstem, finansowana jest m.in. przez miasto Katowice. Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów przyznała zespołowi 10 tys. zł na nagranie teledysków. Jakie jest uzasadnienie? Nie ma. W jaki sposób dziewczyny np. ostatnim teledyskiem promują miasto? Umieszczając logo.
 

·
Decomposed User
Joined
·
3,083 Posts
Powiem tak - na podstawie doświadczeń z doborem zespołów/muzyków do konkursu "Dzielnica brzmi dobrze" (jest baaardzo jasny i czytelny), powyższa informacja absolutnie mnie nie dziwi.
 

·
Registered
Joined
·
10,118 Posts
Czy to co robią Frele jest oryginalne i innowacyjne? Niedawno w swoim stylu działalność zespołu ocenił pisarz Szczepan Twardoch, który napisał na Facebooku, że „Zespół Frele to najgorsze, co przytrafiło się Śląskowi od czasu Krzysztofa Hanke w roli Bercika w „Świętej wojnie”. Fenomen popularności tych sympatycznych dziewcząt, robiących śmieszne, bo po śląsku zaśpiewane, niezdarne covery popularnych hitów tylko potwierdza to, co mówi profesor Kadłubek: Śląsk powinien zniknąć, bo nie zasługuje na istnienie, skoro jedyną formą, w jakiej się masowo spełnia jest prymitywny kabaret, którego komizmu istotą jest śląskość sama.”

Pewnie gdyby w komisji rekomendującej wnioski o dofinansowanie z Miasta Ogrodów był Szczepan Twardoch, Frele nie dostałyby od Katowic nawet złotówki.

Kto jeszcze mógł liczyć na wsparcie Miasta Ogrodów? Poniżej pełna lista działań dofinansowanych z ostatniej edycji Muzograntów:

Osoba/organizacja zgłaszająca – nazwa projektu – kwota dofinansowania

Magdalena Janoszka – Muzyczny kanał YouTube projektu FRELE – 10 000 zł

Grzegorz Kantor – Trasa koncertowa zespołu FURIA na terenie Japonii – 8 000 zł

Alina Adamczyk – Arteterapia z edukacją muzyczną. Warsztaty dla dzieci pt. Podróż dookoła harmonicznego koła – 8 000 zł

Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej” – Międzynarodowa Sesja Muzyczna z okazji 15-lecia Galerii Szara i rocznicy przeniesienia do Katowic – 8 000 zł.

Stowarzyszenie Teatralne POKO – Dwa koncerty raperów: księdza Jakuba Bartczaka i Arkadio – 6 000 zł

Fundacja Szafa Gra – Spektakl muzyczny ,,Baby” – 15 000 zł

Marcin Świątkiewicz – Nagranie Koncertów Klawesynowych J.S. Bacha dla wytwórni Channel Classics – w poszukiwaniu nowych znaczeń – 15 000 zł

Adam Bałdych – Realizacja klipu muzycznego – 13 200 zł
Jak to jest z twórczością kulturalną w naszym regionie, a w szczególności w Katowicach w porównaniu z innnymi podobnymi ośrodkami w kraju?
Boję się, że jesteśmy w powszechnej ocenie wyraźnie słabsi i mniej ambitni i innowacyjni niż na Wybrzeżu, we Wrocławiu czy Krakowie, a to przekłada się na różne bieżące mniej czy bardziej powierzchowne opinie, którymi możemy się czuć pokrzywdzeni.
 
1 - 20 of 1476 Posts
Top