SkyscraperCity banner

801 - 820 of 1052 Posts

·
Registered
Joined
·
16,300 Posts
Discussion Starter #801
^^ ;)
Zapytanie ws terminu udostępnienia zbiorów Muzeum Historii Katowic w Internecie
https://bip.katowice.eu/Lists/ZapytaniaRadnych/Attachments/874/Zapytanie r. D. Durała 393-20.pdf
WNIOSEK
ZAPYTANIE ws terminu udostępnienia zbiorów Muzeum Historii Katowic w Internecie
Na podstawie art. 24 ust. 3 i 4 ustawy o samorządzie gminnym składam zapytanie ws. terminu udostępnienia
zbiorów Muzeum Historii Katowic w internecie

Szanowny Panie Prezydencie

Z opisu projektu pod nazwą „Digitalizacja oraz udostępnienie on-line zbiorów Muzeum Historii Katowic” wynika,
że ma zostać utworzona pracownia digitalizacji zbiorów oraz pełna digitalizacja wybranych obiektów
muzealnych w celu udostępnienia ich on-line. Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu
Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wynosi 1 164 500 złotych.
Zwracam się z zapytaniem na jakim etapie jest digitalizacja zbiorów Muzeum Historii Katowic (dalej: MHK) oraz
kiedy zdigitalizowane zbiory, materiały i muzealia będą dostępne dla wszystkich w Internecie? Pismem FEI.0003.1.1.2019.BK FE-I.KW-000637/19 z dn. 16.10.2019 r. Pani Małgorzata Domagalska Zastępca Naczelnika
Wydziału Funduszy Europejskich UM Katowice poinformowała mnie, że „udostępnienie nastąpi najpóźniej 30
kwietnia 2020 roku, zgodnie z terminem realizacji projektu” – czy ten termin jest nadal aktualny?

Proszę o informację w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku
Dawid Durał
 

·
Registered
Joined
·
5,209 Posts
Nie umiem napisać prześmiewczego komentarza na ten temat. Serio. Ustawodawca nie nakazał, to nie będziemy robić? Co to za absurd?
Taki konkurs zawsze jest dobry - nawet jak mamy dyrektora, który spełnia nasze oczekiwania (nie mam zdania na temat obecnego dyrektora MHK), to taki konkurs może wnieść trochę świeżości albo zmobilizować aktualnego gospodarza.
 

·
Registered
Joined
·
5,209 Posts
Taka drobnostka ale cholernie irytująca, szczególnie jeśli ktoś kto to pisze jest autorem książki. Katowice nigdy nie mogły zostać "wyzwolone" od Prus czy Niemców. To oni to miasto lokowali a mieszkańcy bardzo wyraźnie chcieli być tam gdzie byli.

Kolejny taki materiał, który koniecznie musi zaprezentować jedyną słuszną stronę.
Dopuszczam możliwość, że to nie jest lansowanie jedynej słusznej wersji, a po prostu bezmyślna kalka z podręczników historii - możliwe, że zamieszczona przez kogoś, kto nie zna wrażliwości historycznej części autochtonów*. Zakładam, że autorowi tego zdania może wydawać się, że skoro miasto w 1939 roku było w Polsce, to w 1945 roku musiało zostać "wyzwolone". Prawdopodobnie zabrakło też refleksji, ze XX lat II RP mogło nie wymazać całej niemieckiej/pruskiej historii tego miasta.

* z autochtonami też bywa różnie - do dziś pamiętam miny znajomych z Cieszyna, Zebrzydowic i Mikołowa kiedy prostowałem im, że te miejscowości nie były pod zaborami, mimo że znajdowały się w państwach-zaborcach.
 

·
Registered
Joined
·
16,300 Posts
Discussion Starter #804

·
Registered
makaron ze spirytusem
Joined
·
5,458 Posts
Jest taki plebiscyt Srebrne Usta nagradzający za szczególnie "mądre" wypowiedzi polityków.
Myślę, że przydałaby się nasza lokalna edycja, bo konkurencja rośnie.
 

·
Registered
Joined
·
7,804 Posts
Coś tu nie gra. Dziwne to zapomnienie.
Potwierdzam jeszcze raz, że Olga Tokarczuk w październiku albo w listopadzie 2018 miała wieczór literacki na parterze Ronda Sztuki na Rondzie, w którym uczestniczyło dobrze ponad sto osób.

NB. Nie pamiętam dokładnie kiedy ale kilkanaście lat temu, chyba po wydaniu jej książki Dom dzienny dom nocny uczestniczyłem z żoną w jej podobnym wieczorze literackim w nieczynnym teraz od dłuższego czasu Instytucie Polskim w Paryżu na rue Goujon.
Ten instytut to był ważny przyczółek kultury polskiej za granicą z wielką salą konferencyjno-koncertową na piętrze, z biblioteką i salami recepcyno-wystawowymi na parterze oraz salą kinowo-teatralno-konferencyjną w podziemiu. Został dla oszczędności zamknięty kilka lat temu "na potrzeby konsulatu" mimo że w jego obronie między różnymi działaniami była wystosowana petycja, którą podpisało ponad pięć tysięcy osób.
 

·
Registered
Joined
·
16,300 Posts
Discussion Starter #808
fb Regionalny Instytut Kultury w Katowicach:
INSTYTUT MYŚLI POLSKIEJ IM. WOJCIECHA KORFANTEGO

Sejmik Województwa Śląskiego w dniu 16 grudnia 2019 roku podjął Uchwałę nr VI/16/11/2019 w sprawie zmiany nazwy wojewódzkiej samorządowej instytucji kultury z „Regionalny Instytut Kultury w Katowicach” na „Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego”.

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął także Uchwałę nr VI/16/12/2019 z dnia 16 grudnia 2019 roku w sprawie przyjęcia statutu Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Uchwały wchodzą w życie z dniem 15 stycznia 2020 roku.

W związku z powyższymi dokumentami od 15 stycznia 2020 roku swoją działalność rozpoczyna Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Okres co najmniej do końca stycznia 2020 roku będzie okresem przejściowym, związanym ze wszystkim zmianami, które muszą się dokonać, zarówno te formalne, jak i wizerunkowe.

Aby przebiegał on sprawnie, chcielibyśmy przedstawić kilka informacji:

➡ Siedziba instytucji pozostaje w tym samym miejscu, znajdziecie nas w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4.
➡ Numery telefonów nie ulegają zmianie.
➡ Zmianie ulegnie adres witryny internetowej, prawdopodobnie 20 stycznia 2020 roku znajdziecie już nas pod adresem: www.instytutkorfantego.pl (ze wcześniejszych adresów nastąpi automatyczne przekierowanie).
➡ Przenoszenie strony rozpocznie się w weekend 17-19 stycznia 2020 roku, w związku ze zmianą adresów serwerów możliwe będą utrudnienia w funkcjonowaniu strony internetowej i sklepu internetowego, możliwe jest ich chwilowe wyłączenie.
➡ Zmianie ulegają również adresy e-mail pracowników, aktualną listę można znaleźć tutaj: https://rik.katowice.pl/pracownicy/ Oczywiście maile wysłane na poprzednie adresy nadal będziemy odbierać.
➡ Zmienia się również logo instytucji, jeśli nasi partnerzy potrzebują aktualnego logo zachęcamy do kontaktu: [email protected] (lub [email protected])
➡ W związku z tym zmieniać się będą również dokumenty dostępne na stronie, szczególnie polityka prywatności, regulamin sklepu, dokumenty dotyczące ochrony danych osobowych – te można już znaleźć tutaj: https://rik.katowice.pl/ochrona-danych-osobowych/
➡ W mediach społecznościowych znajdziesz nas pod adresami:
Facebook - nadal @rikwkatowicach – czekamy na akceptację zmiany przez administratorów Facebooka,
Instagram: www.instagram.com/instytutkorfantego/
YouTube: http://bit.ly/2NvopgC
➡ Jednocześnie informujemy, że Instytut kontynuuje działania już podjęte i swoją działalność.

Prosimy o cierpliwość oraz wyrozumiałość. Z góry za nie dziękujemy.

Zespół Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego

 

·
Registered
Joined
·
2,479 Posts
Tak szczerze powiedziawszy to poprzedni instytut jak i wiele mu podobnych nic w praktyce nie dawały. Najwięcej dają eventy jednoczące mieszkańców i elementy z którymi się ma kontakt na co dzień. Teraz nowy instytut będzie działał w drugą stronę, równie skutecznie, czyli prawie wcale.
 

·
Registered
Joined
·
1,775 Posts
Niestety zgodzę się, że poprzednia instytucja działała marnie. Jakakolwiek więc zmiana nie zmieni w praktyce niczego. Jak mi brakuje systemowego myślenia w działalności...
 

·
Registered
makaron ze spirytusem
Joined
·
5,458 Posts
A ja się akurat nie zgodzę, bo RIK miał wiele fajnych pomysłów, choć niekoniecznie interesujących szerokie grono odbiorców tzw. kultury masowej. Miał raczej swoją niszę która uzupełniała ofertę kulturalną miasta. Teraz będziemy mieli centralne sterowanie i pewnie akcje pokroju jak Piłsudski przyłączał Śląsk od zaborcy niemieckiego.
 

·
Registered
Joined
·
16,300 Posts
Discussion Starter #817
801 - 820 of 1052 Posts
Top