SkyscraperCity banner

1 - 20 of 145 Posts

·
tararam
Joined
·
7,571 Posts
Discussion Starter #1
Samoloty z biznesmenami wylądują na Muchowcu?

Tomasz Głogowski 2007-01-21, ostatnia aktualizacja 2007-01-21 17:09
GAZETA WYBORCZA


10 mln zł ma kosztować budowa nowego pasa startowego na Muchowcu, który chce przekształcić się w lotnisko miejskie z prawdziwego zdarzenia.


10 mln zł ma kosztować budowa nowego pasa startowego na Muchowcu. Betonowy pas będzie miał 850 m długości i 25 m szerokości. Powstanie wzdłuż ul. Lotnisko. - Zdecydowaliśmy, że sami zapłacimy za projekt - mówi Andrzej Wernicke, prezes katowickiego aeroklubu.

Dla Muchowca ta inwestycje może mieć przełomowe znacznie. Na nowym pasie będą mogły lądować małe samoloty pasażerskie przewożące do 18 osób. Teraz lotnisko spełnia tylko funkcje szkoleniowe i przyjmuje jedynie maszyny lądujące na trawie. - Chcemy stać się lotniskiem miejskim z prawdziwego zdarzenia. Takim, które nie tylko uczy pilotów latać, ale też jest otwarte dla samolotów biznesmenów i turystów przylatujących na Śląsk - dodaje prezes Wernicke.

Dziś większość takich maszyn ląduje w Pyrzowicach. - Do nas trafia jedynie kilka prywatnych samolotów w miesiącu, a mogłoby kilkadziesiąt - mówi Wernicke i przekonuje, że większy ruch samolotów nad Katowicami nie będzie przeszkadzał mieszkańcom. - Nowoczesne samoloty pasażerskie są ciche - tłumaczy.

Prezes liczy, że resztę pieniędzy na budowę nowego pasa wyłożą unijne fundusze i Katowicki Holding Węglowy, który musi płacić za szkody górnicze powstałe na Muchowcu (kopalnie zniszczyły dotychczasowy pas startowy, który może być wykorzystywany tylko w części).

Teraz pojawiła się szansa na budowę nowego pasa, bo holding szykuje się do eksploatacji nowych złóż pod miastem. Obiecał, że sfinansuje część nowego pasa i tak zabezpieczy tereny pod lotniskiem, że o nowych szkodach górniczych nie będzie już mowy.

Prezes Wernicke przyznaje, że dziś większość mieszkańców omija lotnisko z daleka, myśląc, że to miejsce zarezerwowane tylko dla doświadczonych pilotów i tych, którzy uczą się latać.- Każdy może przyjść, podziwiać samoloty, popatrzeć, jak lądują i startują. Chcemy się zmienić i zacząć żyć życiem miejskim - zaprasza szef aeroklubu. Dodaje, że pierwszy krok został już zrobiony. Lada dzień zakończy się remont restauracji w budynku lotniska.

Na plany rozwoju Muchowca przychylnym okiem patrzy też lotnisko w Pyrzowicach. - Nie mamy nic przeciwko, by małe samoloty pasażerskie lądowały w Katowicach. Myślimy nawet o szerszej współpracy, lada dzień będziemy omawiać jej szczegóły - mówi Cezary Orzech, rzecznik Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

Okazuje się bowiem, że lotnisko miejskie bardzo by się na Śląsku przydało. Podczas dużego ruchu w powietrzu małe samoloty można by kierować na Muchowiec, tak by nie przeszkadzały w lądowaniu dużym maszynom.
 

·
Registered
Joined
·
957 Posts
No pięknie :)

Pare lat temu z kumplami lecac mala Cessna na Muchowiec z Bielska, snulismy plany ze Muchowiec smialo za pare lat moze byc takim lotniskiem dla Katowic, jakim jest London City Airport dla Londynu :) Oczywiscie nie ta ranga ruchu biznesowego, ale kto wie czy za np. 5 lat takie polaczenie nie bedzie potrzebne przy tak gesto zaludnionym regionie.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,497 Posts
Takie miejskie lotnisko brzmi atrakcyjnie i moga z tego w przyszlosci wyniknac rozne korzysci, ale troche szkoda tych terenow ... fajnie by sie tam robila nowa dzielnica zaprojektowana od podstaw jak miasteczko Wilanow.

Pzdr.
 

·
tararam
Joined
·
7,571 Posts
Discussion Starter #4
Takie miejskie lotnisko brzmi atrakcyjnie i moga z tego w przyszlosci wyniknac rozne korzysci, ale troche szkoda tych terenow ... fajnie by sie tam robila nowa dzielnica zaprojektowana od podstaw jak miasteczko Wilanow.

Pzdr.
w Kato jest tyle terenow ze mysle ze na kilka takich nowych dzielnic by starczylo :)
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,497 Posts
w Kato jest tyle terenow ze mysle ze na kilka takich nowych dzielnic by starczylo :)
A miasto ma w planach jakies tereny przeznaczone na rozwoj nowych dzielnic? Bo mi sie wydaje ze nie i mozliwosci rozwoju spostrzega sie tylko w zapychaniu wolnego miejsca w istniejacych terenach zabudowanych.

Pzdr.
 

·
tararam
Joined
·
7,571 Posts
Discussion Starter #6
A miasto ma w planach jakies tereny przeznaczone na rozwoj nowych dzielnic? Bo mi sie wydaje ze nie i mozliwosci rozwoju spostrzega sie tylko w zapychaniu wolnego miejsca w istniejacych terenach zabudowanych.

Pzdr.
wiem ze w okolicach Borek tam gdzie sa teraz pola :) miasto planowalo budowe mieszkaniowki, jest to calkiem spory obszar z tego co pamietam :) natiomiast czy mozna by o tym bylo powiedziec dzielnica? niekoniecznie

ale w centrum Katowic jest tyle miejsca pod inwestycje ze na razie tak na prawde nie mo po co go szukac gdzies w peryferyjnych dzielnicach imo
 

·
Registered
Joined
·
679 Posts
z tego c o widziałem kilka dni temu coś tam kopią natomiast nie mam zielonego pojęcia co, bo jechałem autem i nie maiłem się jak zatrzymać :) ale w końcu ktoś wpadł na pomysł, o którym mówili już chyba wszyscy tylko nie ludzie związani z Muchowcem i większą gotówką :D
 

·
Registered
Joined
·
750 Posts
Hmm w sierpniu ma być impreza na lotnisku (Nature One), więc nie wiem co mogą teraz robic, ale raczej szybko to nie ruszy :tongue2:
 

·
Registered
Joined
·
679 Posts
ja tm jednak mam nadzieję, że zaczną szybko i skończą też szybko, coś się tam dzieje z tego co widziałem :D a jako że juwenalia tam są to dowiem się jutro jak tam wygląda na żywo :D
 

·
tararam
Joined
·
7,571 Posts
Discussion Starter #12


Witamy na Muchowiec City Port!

Pas startowy przynajmniej na 850 m, nowa hala odpraw i większe możliwości szkoleniowe. To obraz nowego lotniska Muchowiec, które w tym roku obchodzi swoje 80-lecie. Już za kilka lat zaczną tam przylatywać kilkunastoosobowe samoloty pasażerskie
Przynajmniej jeden samolot dziennie. Tyle w sprawach biznesowych ląduje dzisiaj na katowickim lotnisku Muchowiec.
– Kiedy powstanie tu miejskie lotnisko z prawdziwego zdarzenia, może ich być nawet kilkadziesiąt – zapowiada Jarosław Szołtysek, dyrektor lotniska i Aeroklubu Śląskiego.

Awionetki i jety
Muchowiec ma takie moce przerobowe, bo poza obsługiwaniem klientów przylatujących na Śląsk w interesach, zajmuje się działalnością szkoleniową, wykonując przynajmniej kilkanaście lotów dziennie. Dlatego właśnie w Aeroklubie Śląskim powstał pomysł zbudowania City Portu, czyli lotniska dla małych samolotów pasażerskich.
– Takich rozwiązań jeszcze w Polsce nie ma. Co prawda w Kielcach i Piotrkowie Trybunalskim są już betonowe pasy, ale brakuje infrastruktury. W Katowicach powstanie nie tylko betonowe lądowisko długości przynajmniej 850 m, ale także całkiem nowy punkt odpraw pasażerów. Awionetki i małe jety, zabierające na pokład od 15 do 20 osób, zapychające dzisiaj Pyrzowice można będzie skierować tutaj. Chcą zwiększyć ruch dużych samolotów, a my przyciągnąć do siebie klientów – to można połączyć – dodaje Szołtysek.

Pas bez węgla
Trasa lądowania samolotów jest już na Muchowcu wyznaczona. – Prowadzi przez pas, pod którym, jak nas zapewniono, nie ma szkód górniczych – tłumaczy Szołtysek. One były zresztą głównym problemem przy planowaniu inwestycji, ale Katowicki Holding Węglowy ma podobno zmienić miejsce wydobycia i po wycofaniu się spod Muchowca zabezpieczyć cały teren. Z holdingu, który płaci lotnisku za szkody, pochodzić będzie także część pieniędzy. Resztę dołożą Aeroklub Śląskich i fundusze unijne. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowć inwestycja – na sam pas potrzeba 10 mln zł.

Szkolenia mocną stroną
– Zakładamy, że budowa City Portu potrwa przynajmniej dziesięć lat, jednak pierwsze samoloty będą mogły startować znacznie wcześniej. Dodatkowo, kiedy wejdziemy do strefy Schengen i zniesiona zostanie kontrola graniczna, bez problemów będą mogli u nas lądować goście z zagranicy – mówi Szołtysek.
Przy City Porcie swoje miejsce zachowają adepci lotnictwa. – Z funkcji szkoleniowej nie zrezygnujemy. Skoro np. LOT będzie w najbliższych latach potrzebować przynajmniej 200 pilotów, a specjalistów w tej dziedzinie brakuje nawet w wojsku, to nauka latania ciągle jest na topie. Dodam, że do zdobycia pierwszych stopni pilota wystarczy przecież ukończyć kurs na cessnie, a my mamy je opanowane do perfekcji – mówi Szołtysek.

Łukasz Buszman
 

·
Registered
Joined
·
1,951 Posts
Powiem szczerze że widziałem projekty i rozmawiałem z osobą odpowiedzialną za całą tą rozbudowę. Plany robią wrażenie, hangary, wieża, centrum odprawy pilotów, terminal pasażerski! i wiele innych obiektów. Plany są wspaniałe, kasa też jest tylko problemem był to że po latach sobie Aeroklub Polski przypomniał o tym lotnisku ;) Na szczęście wszystko prawie jest ok i tylko czekać na pierwsze koparki!

Jednym słowem, będziemy pierwszą i jak na razie jedyną aglomeracją w Polsce z lotniskiem typu London City :banana: :cheers: :cheers:
 

·
Proud of Lublin
Joined
·
3,219 Posts
Jednym słowem, będziemy pierwszą i jak na razie jedyną aglomeracją w Polsce z lotniskiem typu London City :banana: :cheers: :cheers:
Fajna sprawa :) Jako ciekawostke (dla mniej zorientowanych w sytuacji portow lotniczych poza Katowicami) podam ze w Lublinie swego czasu byla koncepcja aby powstały u nas dwa lotniska (jedno jako City Airport w Swidniku - ok 10 km od centrum Lublina z pasem 1540m, a jedno jako International Airport w Niedzwiadzie - ok 40 km od centrum Lublina, z pasem 2800 m w pierwszym etapie budowy i planowanym wydluzeniem do 3200 m w drugim etapie budowy) Stad tez nazwa lubelskiego watku o lotnisku: Powstana dwa lotniska.

Szybko sie jednak okazalo ze konieczne jest postawienie w Lublinie przede wszystkim na jedno lotnisko, jako ze Lublin jak wiadomo obecnie nie ma zadnego i budowa od razu dwoch okazala sie zbyt smialym planem jak na obecne mozliwosci Lubelszczyzny. Przed wyborami samorzadowymi stawiano na wieksze ale bardziej odlegle od Lublina lotnisko w Niedzwiadzie, obecnie po wyborach zdecydowano sie na postawienie na lotnisko w Swidniku, jadnakze z modyfikacja polegajaca na przesunieciu pasa startowego co umozliwilo jego wydluzenie z planowanych 1540m do 2200 m oraz ominiecie terenu Natura 2000, z jakim kolidowal pas startowy w pierwszej koncepcji pasa startowego w Swidniku a tym samym na tym lotniskiem wisialy klopoty podobne do tych jakie byly z obwodnica Augustowa.

Pozdrawiam z Lublina, trzymam kciuki za Katowice City Airport !
 

·
tararam
Joined
·
7,571 Posts
Discussion Starter #17
Fajna sprawa :) modyfikacja polegajaca na przesunieciu pasa startowego co umozliwilo jego wydluzenie z planowanych 1540m do 2200 m oraz ominiecie terenu Natura 2000, z jakim kolidowal pas startowy w pierwszej koncepcji pasa startowego w Swidniku a tym samym na tym lotniskiem wisialy klopoty podobne do tych jakie byly z obwodnica Augustowa.

Pozdrawiam z Lublina, trzymam kciuki za Katowice City Airport !

to u Was byly te susly czy cos takiego, co blokowalo ta inwestycje lotniskowa? Tak mi sie cos kojarzy

pozdrawiam z Kato :)
 
1 - 20 of 145 Posts
Top