SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2232 Posts

·
tararam
Joined
·
7,583 Posts
Discussion Starter #1
Nowe Muzeum Śląskie w roku 2010

W sali audytoryjnej Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone budowie nowej siedziby muzeum

Powstanie ono na terenach byłej kopalni Katowice. Zgodnie z przyjętym programem, do końca bieżącego roku podpisana zostanie umowa notarialna pomiędzy muzeum a Katowickim Holdingiem Węglowym. Prawdopodobnie w kwietniu 2005 rozpisany zostanie konkurs architektoniczny. Do końca przyszłego roku na terenie byłej kopalni Katowice prowadzone będą prace rekultywacyjne. Rozpoczęcie budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego planuje się na rok 2007. Otwarcie nowej placówki jest prawdopodobne w roku 2010. Taki scenariusz przedstawił dr Zbigniew Kamiński - Przewodniczący Zespołu Zadaniowego d/s budowy Muzeum Śląskiego.

Dyrektor muzeum dr Lech Szaraniec dokonał krótkiej prezentacji "Programu użytkowego do wykorzystania przy adaptacji obiektów poprzemysłowych byłej kopalni Katowice i projektowaniu zespołu pawilonów nowego gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach".

W dyskusji nad programem użytkowym muzeum głos zabrali m.in. prof. Marian Fabiański – wicedyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki Zamek Królewski na Wawelu, dr Leszek Jodliński – dyrektor Muzeum w Gliwicach oraz prof. Zdzisław Żygulski z Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Rozmawiano także o koncepcji ideowej, programie i formie przyszłego Muzeum Śląskiego. Na spotkanie przybyli przedstawiciele środowiska kultury, muzealnicy, architekci, historycy sztuki oraz parlamentarzyści.
 

·
tararam
Joined
·
7,583 Posts
Discussion Starter #2
Przekazanie terenu pod budowę Muzeum Śląskiego w Katowicach


jk 30-12-2004 , ostatnia aktualizacja 30-12-2004 19:04Katowicki Holding Węglowy zgodził się oddać działkę po zlikwidowanej kopalni Katowice w zamian za teren przy ul. Ceglanej. Na tej pierwszej zostanie zbudowany gmach Muzeum Śląskiego. Wczoraj spisano akt notarialny między holdingiem a muzeum. Chociaż działka pokopalniana była nieco większa, holding nie straci, bo władze Katowic pokryły różnicę w cenie.

Teren po kopalni ma 6,2 ha. Znajdują się na nim budynki, z których część zostanie wkomponowana w nowy obiekt. Na kwiecień 2005 roku planuje się rozpisanie konkursu architektonicznego.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,537 Posts
Jak tym razem cos wybuduja to ladnie, ale generalnie trace zaufanie do projektow pojedynczych budynkow/kompleksow ... Lepiej by sie na tym wyszlo gdyby od razu sie sporzadzilo plan na cala okolice. W ten sposob w Katowicach powstaje mnostwo fajnych budynkow ktore jednak stoja same dla siebie i nie powstaje jakos przemyslana aprzestrzen urabnistyczna, za to kazdy gmach ma swoj trawnik z placykami i chodnikami na okolo.

Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
1,570 Posts
MARCIN said:
Jak tym razem cos wybuduja to ladnie, ale generalnie trace zaufanie do projektow pojedynczych budynkow/kompleksow ... Lepiej by sie na tym wyszlo gdyby od razu sie sporzadzilo plan na cala okolice. W ten sposob w Katowicach powstaje mnostwo fajnych budynkow ktore jednak stoja same dla siebie i nie powstaje jakos przemyslana aprzestrzen urabnistyczna, za to kazdy gmach ma swoj trawnik z placykami i chodnikami na okolo.

Pzdr.

ha Jestes w Koncu ;)
 

·
tararam
Joined
·
7,583 Posts
Discussion Starter #8
[Katowice] Rozpisano konkurs na gmach Nowego Muzeum Slaskiego

Konkurs na projekt nowej siedziby Muzeum Śląskiego
Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji funkcjonalnej i przestrzennej Nowego Muzeum Śląskiego

Zgłaszane w konkursie prace powinny stanowić kompleksowe, twórcze wyobrażenie Nowego Muzeum Śląskiego jako głównego elementu przestrzeni o wysokich walorach funkcjonalnych, architektonicznych i krajobrazowych sprzyjających realizacji atrakcyjnej i nowoczesnej koncepcji programowej.
Przy ocenie prac Sąd Konkursowy będzie brał pod uwagę program użytkowy muzeum, architekturę, urbanistykę oraz propozycje rozwiązań technologicznych.

Nowe Muzeum powstanie na działce o pow. ok. 6 ha, położonej w centrum Katowic na poprzemysłowym obszarze dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” w sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej. Teren jest częściowo zabudowany m.in. zabytkowymi budynkami z przełomu XIX i XX wieku, które jak szyb „Bartosz” podlegać mają adaptacji do potrzeb Nowego Muzeum Śląskiego.

Nowe Muzeum będzie widoczne i dostępne z przebiegającej nieopodal Drogowej Trasy Średnicowej. Sąsiedztwo Spodka oraz pomnika Powstańców Śląskich powinno sprzyjać wykreowaniu przestrzeni publicznej o wysokich walorach. Inwestycja znacznie wzmocni turystyczną atrakcyjność Katowic i służyć będzie promocji całego województwa.

Ponadto, usytuowanie takiej placówki na terenach pokopalnianych daje możliwość ubiegania się o środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej przeznaczone na rewitalizację terenów poprzemysłowych w okresie 2007 – 2013.

Prace nad koncepcją lokalizacji i budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego trwają od kilkunastu miesięcy. 9 sierpnia 2004 marszałek Województwa Śląskiego Michał Czarski, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz przedstawiciele Muzeum Śląskiego, Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. i Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Katowicach podpisali porozumienie w sprawie lokalizacji i wspólnych działań zmierzających do budowy Nowego Muzeum Śląskiego.

30 grudnia 2004 w Katowicach podpisano akt notarialny dotyczący zamiany działek pomiędzy Muzeum Śląskim a Katowickim Holdingiem Węglowym. Zgodnie z porozumieniem, którego inicjatorem był marszałek województwa, KHW przekazał muzeum działkę o powierzchni 6,2 ha wraz z zabudowaniami po zlikwidowanej kopalni "Katowice". W zamian KHW otrzymał działkę przy ulicy Ceglanej (5,4 ha) przekazaną w roku 2002 przez Miasto Katowice z przeznaczeniem pod budowę nowego gmachu muzeum.

W lutym i marcu br. trwały konsultacje z udziałem muzealników, historyków sztuki, architektów i działaczy kultury dotyczące koncepcji ideowej, programu i formy przyszłego Muzeum Śląskiego. Ogłoszony Konkurs jest kontynuacją publicznej dyskusji na temat wizji Nowego Muzeum Śląskiego.

Zgodnie z harmonogramem, prace konkursowe można składać do 10 października br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na przełomie października i listopada br.

ZAKRES OPRACOWANIA KONKURSU: Działka Muzeum Śląskiego w Katowicach o pow. ok. 6 ha, położona w centrum Katowic, na obszarze poprzemysłowym dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice", w sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej. Teren jest częściowo zabudowany, w tym zabytkowymi budynkami z przełomu XIX i XX wieku, szybu "Bartosz", które podlegają adaptacji na potrzeby Nowego Muzeum Śląskiego.
Przedstawiane w Konkursie propozycje powinny być twórczym wyobrażeniem Nowego Muzeum Śląskiego w szerokim kontekście różnych zagadnień. Tworzyć przestrzeń o wysokich walorach funkcjonalnych, architektonicznych i krajobrazowych. w rezultacie tworząc atrakcyjną koncepcję programową i przestrzenną Nowego Muzeum Śląskiego. Koncepcja musi być ekonomicznie realna, umożliwiać etapową realizację inwestycji.

SPOSÓB WYKORZYSTANIA PRAC KONKURSOWYCH: Wyniki Konkursu zostaną wykorzystane do ostatecznego ustalenia programu, wielkości i charakteru Nowego Muzeum Śląskiego.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU: Październik 2005

 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
To bedzie popis dla architektow. Mam nadziej ze wezma w nim udzial dobrzy architkekci. Przydlaby sie kolejny switny budynek w Katowicach. Ciekawe czy nasi architekci podoaja zadaniu. Szkoda ze to nei konkurs miedzynarodowy.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,537 Posts
Natomiast wyniki konkursu na zagospodarowanie/przebudowe srodmiescia Katowic poznamy mniej wiecej w polowie wrzesnia, przypomne ze udzial wziela pracowani Stefana Kurylowicza z Warszawy i Piotra Franty z Katowic, reszta pracowni nie jest mi blizej znana ... wyglada na to ze bedziemy ogladali zaniedlugo pare ciekawych projektow do realizacji.

Pzdr.
 

·
Moderator
Joined
·
7,880 Posts
(marpa i jego wyszukiwarka rulez ;) )

(C) Puls Biznesu
Będzie muzeum na Śląsku
07 lutego 2006
AZA

Katowice będą mieć nową siedzibę Muzeum Śląskiego. Z budżetu województwa na ten cel zostanie przeznaczone prawie 8,5 mln zł. Środki zostaną wydane głównie na przygotowanie inwestycji, m.in. wyburzenie niepotrzebnych obiektów dawnej kopalni Katowice, na terenie której będzie realizowany nowy obiekt.

Inwestycja obejmie zagospodarowanie zabytkowych budowli i stworzenie wokół nich muzealnej przestrzeni, w której znajdą się m.in. wielkogabarytowe zabytki techniki.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2030 str. 5
 

·
tararam
Joined
·
7,583 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
Plan prac nad budową Nowego Muzeum Śląskiego
W Urzędzie Marszałkowski odbyło się spotkanie poświecone zadaniom związanym z procesem przygotowawczym, projektowym i inwestycyjnym budowy Muzeum Śląskiego w Katowicach. Uczestniczył w nim Zarząd Województwa Śląskiego.


Otwierając obrady prof. Zbigniew Kamiński, przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Budowy Nowego Gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach, poinformował, że od grudnia 2005 r. trwają intensywne prace nad przetworzeniem wyników konkursu na zadania związane z realizacją tego przedsięwzięcia.

Dr Stanisław Lessaer, kierownik zespołu architektów firmy „NOVA”, która wygrała konkurs za studialne wykonanie koncepcji funkcjonalnej i przestrzennej nowego muzeum, przedstawił szczegółowy harmonogram prac przewidzianych w tym roku.
Obecnie Prezydent Katowic przygotowuje projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru obejmującego dzielnice Boucicie i Koszutka, skoordynowany przestrzennie z projektem „Nowego Muzeum Śląskiego”. Towarzyszy temu opracowywanie dokumentacji związanej z wyburzaniem lub zabezpieczaniem budynków przewidzianych do zachowania i adaptacji.

W drugim kwartale br. rozpoczną się prace nad opracowaniami i dokumentacją, które będą podstawą do przeprowadzenia otwartego realizacyjnego konkursu na projekt zespołu obiektów Muzeum Śląskiego. Rozstrzygnięty on zostanie w III kwartale br. i wówczas wyłoniony zostanie przyszły projektant. W bieżącym roku rozpoczną się prace rewaloryzacyjne oraz konserwatorskie maszynowni szybu „Bartosz”, wieży ciśnień oraz wieży wyciągowej szybu Warszawa”. Wyburzone zostaną także budynki nie mające wartości zabytkowej i architektonicznej. Na ten etap prac dokumentacyjnych i realizacyjnych, za które odpowiedzialne jest Muzeum Śląskie, budżet Województwa Śląskiego przeznaczy ok. 7 mln zł.

„Powstaje nie tylko muzeum, ale także nowy fragment Katowic, co wymaga ścisłej współpracy z władzami miasta” – podkreślił dr Stanisław Lessaer.

Prace z roku 2007 i latach kolejnych zależne są od możliwości pozyskania środków inwestycyjnych. Planowane jest m.in. zakończenie dokumentacji projektowej, budowlanej i wykonawczej dla I etapu. W 2008 roku planuje się ogłoszenie otwartego międzynarodowego realizacyjnego konkursu architektonicznego na projekt drugiego etapu „Nowego Muzeum Śląskiego”. Zamknięcie prac budowlanych I etapu planowane jest na 2009 rok, drugi etap zostanie zrealizowany trzy lata później.

Nowe Muzuem Śląskie
etapy realizacji

1. Przewidywane efekty pracy na rok 2006
http://www.silesia-region.pl/zalaczniki_html/nms_pl_01_b.jpg
2. Etap pierwszy inwestycji
http://www.silesia-region.pl/zalaczniki_html/nms_pl_02_b.jpg
3. Etap drugi i etapy niezależne inwestycji
http://www.silesia-region.pl/zalaczniki_html/nms_pl_03_b.jpg
4. Zainwestowanie terenów przyległych
http://www.silesia-region.pl/zalaczniki_html/nms_pl_04_b.jpg
 

·
hræddur köttur
Joined
·
3,607 Posts
@sky's
Litości!!
te plany są tak ogromne, że nie da się czytać, tego, co wcześniej napisałeś. Mógłbyś jakosto rozdzielić?
[bo na razie nawet nie wiem co komentować ) ]
 

·
Registered
Joined
·
3,228 Posts
ciekawe czy ulica wschodnia dojdzie do węzła Gwiazdy. Jeśli tak to będę bardzo usatysfakcjonowany i będzie można naprawdę mówić że ten teren po byłej kopalni jest nową częścią centrum (bo narazie odgrodzony jest DTŚ ) oraz da połączenie z Bogucicami.
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
Generalnie na razie nic nie wiadomo. Poki co Zarzad Wojewodztwa robi nieciekawe przekrety. Tryb przeprowadzenia calej tej inwestycji zmieniono juz po raz drugi. Na poczatku mial byc najpier konkurs realizacyjny, a potem przetarg na wykonawce - i to byla najlepsza koncepcja. Potem jednak marszalek z podejrzanych powodow zmienil cala procedure i wedlug nowej procedury mial byc kompletnie nie wiazacy konkurs koncepcyjny, a projekt muzeum miala wykonac firma, ktora wybierac mial Zarzad Wojewodztwa. Ta zmiana sprawila, ze srodowisko architektow zbojkotowalo caly ten konkurs, do ktorego ostatecznie dopuszczono tylko jedna prace(ktora zdobyla 52 punkty na 100). Byla to nieudana praca, a cala sprawa wokol muzeum stala sie jawna kpina. Prasa olala jedna ten temat. Na szczescie GKW i RAS udalo sie doprowadzic do szumu medialnego, byly listy protestacyjne, konferencje prasowe itp. Teraz zarzad wojewodztwa nagle zmienil procedure na taka jak przedstawil to Sky's the limit, to znaczy ponownie wrocono do konkursu realizacyjnego.

Bedziemy dalej monitorowac caly ten proces. Zbizaja sie wybory samorzadowe, wladzom wojewodztwa zalezy by je wygrac, wiec teraz mozemy na nie oddzialywac ze wzmorzona sila.

Niestety obawiam sie ze mleko zostalo juz wylane. Oglosozno wyniki konkursu koncepcyjnego i te prace, ktore pojda na konkurs realizacyjny beda jakos musialy do tej wyjatkowo nieudanej pracy nawiazac. Poza tym obawiam sie, ze srodowisko architektow zrazilo sie do Zarzadu Wojewodztwa Slaskiego. Dlatego tez przydaloby sie zrobienie jak najwiekszej promocji tego konkursu tak by wplynely jakies ciekawe prace.

Jestem zniesmaczony tym wszytskim, ale tez i troche zadowolony. Okazalo sie, ze zwykli obywatele moga zmienac decyzje wladz. Jest to szczegolne zwlaszcza na Slasku - gdzie zawsze sprawujacy wladze traktowani byli jak cesarze bizantyjscy, a nasza lokalna spolecznosc zawsze byla potulna, cicha i posluszna.

Wielkie dzieki dla dr Gorzelika, bo to on nas zaalarmowal i zwrocil uwage dziennikarzy na ten problem dzieki swej bardzo fajnej konferencji prasowej. :)
 

·
Registered
Joined
·
3,228 Posts
no właśnie lepiej jednak poczekać aż zostaną przeprowadzone wybory i liczyć na kolejną władzę bo te zdaje się że będą mieć uraz do innych wobec tej inwestycji.
Myśleli że w tak szczególnym dla nich roku przy ogłoszeniu tego typu informacji ze wszystkich stron polecą słowa otuchy.
 
1 - 20 of 2232 Posts
Top