SkyscraperCity banner

921 - 940 of 969 Posts

·
tararam
7,582 Posts
Discussion Starter #921
Natomiast konkrety, jakich się dowiedziałem, to:

- zakaz postoju, który jest pod NOSPR, jest samowolką! :nuts: Propozycja właściwego oznakowania wypłynęła od SM wczoraj i ono zostanie ustalone na komisji, która się w tym celu (i pewnie jakichś innych) zbierze w Urzędzie Miasta.

.

Heh, ja z kolei otrzymałem pismo z Urzędu Miasta z 22 października, w którym napisano, że MZUiM zamontował znak zakazu i teraz "Policja oraz Straż Miejska mogą karać mandatami kierwców parkujących na terenie NOSPR"

·
Registered
2,206 Posts
Heh, ja z kolei otrzymałem pismo z Urzędu Miasta z 22 października, w którym napisano, że MZUiM zamontował znak zakazu i teraz "Policja oraz Straż Miejska mogą karać mandatami kierwców parkujących na terenie NOSPR"
Według mnie i tak wcześniej mogli karać kierowców. Nie było tam znaku "parking" D-18, a przepisy Prawa o Ruchu Drogowym zezwalają jedynie na parkowanie dwoma kołami przy krawędzi jezdni.

·
DELETED
1,309 Posts
http://www.nytimes.com/2014/11/05/arts/music/polands-concert-hall-revival.html?_r=1

Poland’s Concert Hall Revival

(...)
In Katowice, 50 miles northwest of Krakow, the European Union covered half of the $80 million budget for the new home of the National Radio Symphony. The brick structure — surrounded by 415 trees, planted in collaboration with the Polish composer Krzysztof Penderecki, who is also an arborist — occupies the site of a former coal mine.

“There is a need,” Mr. Penderecki said. “How can you create an audience without a hall?”

Mr. Konior, the architect, called the new hall a breath of air. “After World War II, everything that is important culturally was denied,” he said. “People can feel that the building is there for them and identify with it.”

The National Radio Symphony formerly played in a 1970s hall built for the region’s Communist Party. “This is a different planet,” the first violinist Rafal Zambrzycki-Payne said of the new performance space in Katowice. The musicians “feel more exposed, so there is more pressure to perform well.”

Mr. Konior joined forces with the acoustician Yasuhisa Toyota of Nagata Acoustics — who helped design the Walt Disney Concert Hall in Los Angeles and the soon-to-be-unveiled Philharmonie de Paris, among others — at the behest of the Polish pianist Krystian Zimerman, an international soloist.

“Stunning new hall in Katowice!” two players on tour with the London Symphony Orchestra posted on Twitter this month. The London orchestra’s principal percussionist, Neil Percy, wrote in an email that he was struck by “the way shapes sweep dramatically inside the building.” The acoustics “showed great potential for a brand new hall and improved with a full house in the evening,” he added.

The new hall is under a five-year contract with the European Union to put on concerts six nights a week. It has introduced series for chamber music and jazz. The home orchestra, subsidized by the Ministry of Culture, national radio and the city, plays three to four concerts a month, while each season will bring two international orchestras and choruses. Because the ministry allots funds year by year, the European Union funding provides security in the medium term.

Although Katowice has a population of just more than 300,000, it draws on two million others who live nearby. The city is also the seat of an orchestra that has enjoyed close relationships with Mr. Penderecki, Witold Lutoslawski and Henryk Mikolaj Gorecki — Poland’s great modern composers — and there are high hopes to create an international profile.

“We are closer to the world,” Mr. Konior said, “and the world is closer to us.”

·
Registered
2,827 Posts
Nareszcie się doczekałem i wybrałem się na koncert NOSPR! :)
Budynek robi gigantyczne wrażenie. Wnętrza są przepiękne. A sala.. ach... gdy na nią wszedłem, aż ugięły mi się nogi :)

Rewelacja :)

Dyrygentem był Jerzy Maksymiuk, który dwa razy głośno mówił do publiczności, że sala jest rewelacyjna i czuje się jak w Nowym Jorku :) Co najlepsze - mówił donośnym głosem, nie krzyczał, a słyszany był chyba w każdym zakątku sali.

Poza tym, widać, że sporo osób przyjeżdżających do NOSPR, pokonuje kawałek, aby wziąć udział w koncercie. Zerkałem na rejestracje samochodów na okolicznych parkingach i naprawdę przegląd różnych zakątków południowej części kraju :)

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
4,759 Posts
^^
^^ To teraz zajrzyj do siedziby Sejmu Śląskiego ;)

·
Registered
1,604 Posts
^^ Ja od siebie powiem, że o ile sala robi naprawdę duże wrażenie, to reszta budynku (ta ogólnodostępna) jest już średnią półką. Stuczne marmury, klinkier, granit, weneckie tynki, trochę farby itd. Niedobre połączenia
emocje nie zawsze podpowiadają jak wypowiedzieć się obiektywnie

polecam pozycję:

·
Kajus
392 Posts
Boże, co fala niemerytorycznego hejtu na kogoś, kto wyraził swoją opinię na forum dla dorosłych ludzi...

·
Registered
4,547 Posts
^^ To raczej ironiczne wypowiedzi. Zdjęcia nie zawsze pokazują budynek w całości. Miałem okazję być tam z Tomaszem Koniorem i widziałem różne zakamarki NOSPRu. Dlatego uderzył mnie fakt, iż pomimo dobrze zaprojektowanej funkcji, estetycznie klocek sali mocno odstaje od okalających go traktów.

·
Registered
92 Posts
Boże, co fala niemerytorycznego hejtu na kogoś, kto wyraził swoją opinię na forum dla dorosłych ludzi...
Dokładnie.

Przy świetnym wnętrzu sali koncertowej i zagospodarowaniu terenu wokół, osobiście nie rozpływam się nad wyglądem zewnętrznym budynku. Dobra architektura, jeżeli chodzi o bryłę, aczkolwiek w całościowym rozrachunku nie porywa mnie - w porównaniu do nowego MŚ czy MCK. Możliwe, że jest to spowodowane cegłą(?), która sama w sobie bardzo mi się podoba(choć dla mnie czasem na siłe wykazująca 'Śląskość'), jednakże w tym kontekście miejsca, w którym znalazła się realizacja gryzie mi się z otoczeniem. Dużo będzie zależało od tego cóż wymyślą w miejsce DOKP'u, gdyż na dzień dzisiejszy patrząc na NOSPR od strony Al. Roździeńskiego/Ronda nie zachwycam się odbiorem budynku (+ szalona kładka:nuts:). -> reasumując: też nie rozpływam się nad wykończeniem, tylko w trochę innym kontekście.

Swoją drogą mój odbiór pewnie będzie jeszcze gorszy, jeżeli za DOKP nie zaproponują choćby 80m dominaty - a na ile się orientuje to poprzedni architekt miejski odrzucił propozycje złożoną przez inwestora trzech pięciokondygnacyjnych budynków(i bardzo słusznie).

Nie odbierajcie powyższych słów jako żali, gdyż sama realizacja jest świetna i dodaje bardzo wiele temu miastu. Coś jednak przeszkadza mi w określeniu tego budynku jako dzieło architektury w odniesieniu jego formy wykończenia do reszty okolicy.

·
Registered
1,822 Posts
Dokładnie.

Możliwe, że jest to spowodowane cegłą(?), która sama w sobie bardzo mi się podoba(choć dla mnie czasem na siłe wykazująca 'Śląskość'), jednakże w tym kontekście miejsca, w którym znalazła się realizacja gryzie mi się z otoczeniem.
Cegła gryzie się z otoczeniem, czyli starymi ceglanymi budynkami Muzeum Śląskiego? :)

·
Registered
4 Posts
Budynek zachwyca. Jeśli chodzi o mnie to jest niemalże doskonały pod każdym względem.
Wewnątrz także bardzo mi się podoba.
Swoją drogą to bardzo polecam księgarnię przy wejściu :)

·
I am the passenger
5,559 Posts
Cegła gryzie się z otoczeniem, czyli starymi ceglanymi budynkami Muzeum Śląskiego? :)
Tych starych budynków MŚ przecież chyba nawet spod NOSPRu nie widać. Otoczenie NOSPR to miejska autostrada, bloki koło Altusa i DOKP.

·
Registered
1,822 Posts
Tych starych budynków MŚ przecież chyba nawet spod NOSPRu nie widać. Otoczenie NOSPR to miejska autostrada, bloki koło Altusa i DOKP.
Ale z Muzeum Śląskiego widać NOSPR i to bardzo dobrze. Poza tym Strefa Kultury jest pomyślana jako całość i poszczególne budynki muszą do siebie pasować. No chyba, że uważasz, że archietekt powinien raczej dopasować projekt do budynku DOKP, który ma być wyburzony, albo do bloków, po drugiej stronie ulicy.

·
Registered
4,547 Posts
^^ Moim zdaniem NOSPR ma mały urbanistyczny problem. Stoi bardzo blisko jezdni i ze wszystkich obiektów w tej strefie sprawia wrażenie najbardziej zbitego. Wydaje się, że budynek stara się tworzyć jakąś pierzeję w dzielnicy, w której czegoś takie się nie uświadczy.

·
Registered
1,244 Posts
^^
Tu właśnie chodziło o utworzenie pierzei, obecnie tworzy ją z DOKP, a w przyszłości z jego następca, należy pamiętać też że parking pomiędzy NOSPR'em, a MS nie jest docelowy. Ma tam również powstać obiekt który tą pierzeję będzie mógł kontynuować. Po za tym takie usytuowanie budynku jest podyktowane przebiegającym przez całą strefę pieszym ciągiem komunikacyjnym, dużym plusem takiego układu jest odsunięcie przestrzeni parkowej od mało przyjaznej DTŚ i stworzenie w środku strefy cichego miejsca do rekreacji.

921 - 940 of 969 Posts