SkyscraperCity Forum banner
1 - 3 of 3 Posts

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #1 ·


Katowice stolicą nowoczesnej sztuki
Przemysław Jedlecki
2007-05-23, ostatnia aktualizacja 2007-05-23 20:02

Na ulicach Katowic staną nowoczesne rzeźby i instalacje studentów i pracowników Akademii Sztuk Pięknych. - Upiększymy miasto - obiecuje rektor uczelni prof. Marian Oslislo.

- W mieście niewiele się dzieje. Taka iskra może się przydać - mówi o projekcie "Hot Art" jego autorka Marlena Pardel. Namalowane fluorescencyjnymi farbami iskry byłyby widoczne tylko w nocy
Na pomysł ustawienia nowoczesnych rzeźb i multimedialnych instalacji wpadł wojewoda Tomasz Pietrzykowski. Marzy mu się bowiem, żeby Katowice stały się miejscem tętniącym życiem. Oczyma wyobraźni już widzi, jak po śródmieściu spacerują turyści podziwiający dzieła sztuki. Mają one stanąć na skwerach, w biurowcach, a nawet na skrzyżowaniach ulic. Pomysł spodobał się Piotrowi Uszokowi, prezydentowi Katowic, i prof. Marianowi Oslislo, który jest rektorem Akademii Sztuk Pięknych w mieście.

- Nam chodzi o to, żeby upiększyć to miasto i żeby ASP zaistniała w świadomości mieszkańców - mówi prof. Oslislo.

W środę razem z Uszokiem i Pietrzykowskim zaprezentował pierwsze projekty osób związanych z ASP, które mogą pojawić się w mieście. Jeden z nich to "Alfabet miasta".

- W różnych punktach mogą się pojawić znaki w rozmaitych czcionkach, wraz z opisami. Do tego można przy nich umieścić wiersze zaczynające się na poszczególne litery. W ten prosty sposób powstałby szlak designu - przekonywał Oslislo.

Własne pomysły zaprezentowała też Marlena Pardel, absolwentka ASP. Jeden z jej pomysłów to "Hot Art.", czyli instalacja imitująca... pożar.

- W mieście niewiele się dzieje. Taka iskra może się przydać - mówiła półżartem. Namalowane fluorescencyjnymi farbami byłyby widoczne tylko w nocy. Inny jej projekt nosi nazwę "Miasto w interakcji" i zachęca do wspólnej zabawy z twórcami. Polega on na tym, że przed budynkami są umieszczane ich dodatkowe fragmenty, np. nieistniejące ramy okienne. Przyczepione do słupków są widoczne tylko z niektórych miejsc.

- Całość uzupełniałaby mapka z ulicami, na których można odnaleźć takie wizualne zagadki - dodaje.

Decyzja, kiedy rzeźby staną na ulicach, zapadnie w najbliższym czasie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4164994.html
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Discussion Starter · #3 ·


Fińskie wierzby rosną na betonie w Katowicach

Dwa wielkie fragmenty puzzli zbudowane z gałązek wierzby stoją naprzeciwko pomnika Harcerzy Września w Katowicach.Prawie zaręczeni - rzeźba Jaakko Prenu
Fot. Marcin Tomalka / AG

To rzeźba "Prawie zaręczeni" fińskiego artysty Jaakko Pernu. Powstała w tydzień i zapowiada wielką wystawę współczesnej sztuki z Finlandii w galerii BWA. Pernu zużył do jej wykonania około 600 kg wierzbowych witek. Przywiózł je w dwóch skrzyniach z Finlandii. Artysta buduje takie rzeźby od lat. Niedawno we Włoszech postawił z wierzbowych gałęzi wielki portal w stylu romańskim. Wierzba to idealnie ekologiczny materiał - ucięte własnoręcznie przez Pernu witki szybko odrastają, więc drzewu nie dzieje się krzywda.

Wystawa w galerii BWA potrwa od 24 sierpnia do 14 października, ale puzzle Pernu znikną z katowickiego placu pod koniec września. Rzeźbę kupiła już Fundacja dla Śląska. Jesienią stanie w rosarium Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.


łuk
2007-08-20, ostatnia aktualizacja 2007-08-20 20:41

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
 
1 - 3 of 3 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top