SkyscraperCity banner

1 - 20 of 36 Posts

·
tararam
7,571 Posts
Discussion Starter #1
przeklejam post safina z www.gkw.katowice.pl:

sporo smakowitych info, potwierdzających falę wznoszącą:

Rynek śląski posiada ogromny potencjał

Z byłym prezesem MTK i obecnym szefem Silesia Expo - nowy organizator targów w Katowicach - Robertem Białczykiem o śląskim rynku, współpracy z MTK i pomyśle na targi, rozmawia Sławomir Rapior

Kim jest prezes Silesii Expo, jakie są Pana doświadczenia w prowadzeniu imprez targowych?

Zajmuję się organizowaniem targów od roku 1995, gdy jako założyciel firmy Robexpo prowadziłem, w Warszawie, przedsięwzięcia o dość wszechstronnej tematyce. W ich gronie swoje miejsce miały zarówno Meeting Premiera, targi Racing Show, I targi Eroticon, jak i zebrania I Kościoła Lokalnego, na które przybywali misjonarze z całego świata. Poza tym Robexpo funkcjonował jako przedstawiciel targów düsseldrofskich. Byłem też przedstawicielem targów w Singapurze, Moskwie, czy Brnie. Przed powstaniem Silesii sprawowałem stanowisko prezesa zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich.

Jak zaczęła się Pańska współpraca z Katowicami?

Trafiłem do Katowic za sprawą propozycji władz ExpoMedia Group, które wznosiły wówczas halę przy ul. Prądzyńskiego. Przyjąłem ofertę, gdyż zdawałem sobie sprawę z potencjału, jakim dysponował rynek śląski. Poza tym nie było tam żadnej konkurencji i, co ważne, MTK posiadają kilka pawilonów targowych, a w hali przy Bokserskiej było dość ciasno. Jak mi się wtedy zdawało, propozycja była bardzo korzystna. Niestety, moje przejście do Katowic nie było dobrym posunięciem dla mnie.

Dlaczego? Jak ocenia Pan pracę w MTK, dlaczego nie jest już Pan prezesem?

Nasza współpraca po prostu się nie układała. Większość wysuwanych przeze mnie inicjatyw była zbijana u podstaw. Wiele do życzenia pozostawiała również polityka prowadzona przez właścicieli spółki wobec większych partnerów, których po prostu traciliśmy. Po podaniu się do dyspozycji rady nadzorczej i przekazaniu właścicielom listy warunków, których spełnienie uważałem za konieczne dla rozwoju spółki, odwołano mnie.

I wtedy pojawił się pomysł utworzenia Silesia Expo?

Dokładnie tak. Pomysł o powołaniu do życia Silesii Expo pojawił się właśnie wtedy i związany był z jednej strony z chęcią zrobienia dobrego biznesu, z drugiej zaś wynikał z faktu, iż rynek śląski posiada ogromny potencjał i potrzebuje drugiego organizatora targów. Będąc prezesem MTK dostrzegałem ten potencjał i widziałem jak dużo można jeszcze zrobić, miałem jednocześnie świadomość, że wiele imprez przepada. Po kilku przymiarkach i nieudanych próbach przy poszukiwaniu wspólnika, dostałem propozycję wykupienia spółki Decorum, której szefem był Bogdan Skrzypiec.

Czy Decorum była w jakiś sposób powiązana z wystawiennictwem?

Działalność firmy koncentrowała się na obsłudze MTK w zakresie projektowania i budowy stoisk, projektowania katalogów, ogłoszeń, reklam zamieszczanych na ulicach. Decorum miała wówczas problemy związane z ograniczaniem jej udziału w obsłudze targów MTK. Postanowiłem wykupić tę spółkę i w dalszej kolejności zatrudniłem organizatorów targów. Można powiedzieć, że Decorum została wchłonięta przez Silesię, stając się jednocześnie jej częścią, gdyż w dalszym ciągu projektujemy stoiska, lecz głównie jednak stawiamy na organizację targów.

Silesia Expo miała rozpocząć targową działalność jesienią. Co wpłynęło na to, że Silesia funkcjonuje już od maja?

To prawda, mieliśmy zacząć pracę na jesień, jednak tragiczne zawalenie się pawilonu MTK znacznie przyspieszyło bieg wydarzeń.

Czy w związku z katastrofą Pańska firma przejęła jakieś imprezy od MTK?

Tak. MTK zmuszone zostały do rezygnacji z niektórych imprez. Takim pierwszym naszym przedsięwzięciem, które przejęliśmy były targi turystyczne. Z wiadomych przyczyn odwołano je w ostatniej chwili, pozostawiając wystawców „na lodzie”. Już kilka miesięcy wcześniej złożyłem propozycję współpracy izbom turystycznym, które przyjęły moją ofertę, i w wyniku tego zrobiliśmy tę imprezę. Było jednak na tyle późno, że nie zmieściliśmy się z realizacją we właściwym przedsięwzięciu terminie, w „Spodku” też nie było już miejsca, więc zorganizowaliśmy giełdę turystyczną w centrum handlowym Silesia City Center. Spotkała się ona z pozytywną opinią uczestników. Drugą taką giełdę robimy na przełomie listopada i grudnia. W przyszłym roku natomiast nasze targi turystyczne odbędą się terminie targów Glob, na terenie „Spodka”.

Czy na mapie Katowic pojawi się obiekt targowy Silesii Expo?

Tak, trwają poważne rozmowy w tej kwestii. Zaraziliśmy już swoim pomysłem urząd miasta i dużego inwestora. Jest to właśnie pomysł na wybudowanie dużego centrum targowego w Katowicach. Rozmowy są już w zaawansowanym stadium. Silesia Expo Center - taka będzie nazwa centrum - będzie miała powierzchnię 20 tys. mkw. hal, połączonych z hotelem.

W którym miejscu będzie się znajdował obiekt?

Mamy dwie lokalizacje, które rozpatrujemy. Pierwszą z nich są tereny starego dworca w Katowicach, drugim tereny za centrum handlowym Silesia City Center. Tam znajduje się obszar, który właściciel tego miejsca chętnie przeznaczy na budowę centrum targowego. Infrastrukturalnie byłoby to rewelacyjne miejsce.

Powiedział Pan, że giełda turystyczna organizowana przez Silesia Expo odbyła się na terenie centrum handlowym. Czy Silesia City Center jest dobrym miejscem na targi?

Na pewno trudniejsze zadanie mają tu wystawcy, którzy muszą wykazać się niemałą energią, żeby zwrócić uwagę klientów centrum. W momencie gdy osoba wybiera się na targi do hali wystawienniczej, jest nastawiona na udział stricte w imprezie targowej, tu jest nieco inaczej, bo nie wszyscy przychodzą do centrum handlowego, by uczestniczyć w targach. Uwagę klientów przyciągają wystawy sklepowe, robią oni zakupy, itd. Z drugiej strony jednak, do Silesia City Center przychodzi w czasie weekendu ok. 150 tys. ludzi(łooo :D -przypis mój), którzy raczej na targi by się nie wybrali, bo wiąże się to z jakimiś kosztami, czy zagospodarowaniem czasu, a tak zajrzą na stoisko, zrobią zakupy, pójdą do kina, do kosmetyczki – wszystko w jednym miejscu.

A jak podchodzą do tego wystawcy?

Zdecydowanie przyciąga ich atrakcyjna cena. Jest ona o wiele niższa, aniżeli w centrum targowym. Jednak z wystawiania się terenie centrów handlowych wynikają pewne ograniczenia. Nie można tu np. zaprezentować ciężkiego sprzętu – wielkich obrabiarek, a więc pojawiają się problemy logistyczne, budowa stoisk musiała odbywać się w nocy, same wystawy też muszą mieć określony wygląd i wielkość.

Jaki jest pomysł Silesii Expo na jej działalność?

Nasz cel koncentruje się na wszystkim tym, co związane jest z działalnością targową. A więc z organizowaniem dużych imprez, giełd, jarmarków, realizacją targów na czyjeś zlecenie – budowa stoisk i pełna obsługa tych przedsięwzięć. Obsługujemy również udział polskich firm na targach za granicą – zamawiamy powierzchnię, budujemy stoisko, zawozimy zainteresowanych do danego kraju, załatwiamy hotel. Słowem, podejmujemy się wszystkich działań, które w jakikolwiek sposób wiążą się z organizacją, obsługą, jak również promocją targów.

Jakie będą imprezy Silesii?

Generalnie będą to targi konsumpcyjne, jednak nie ukrywam, że przymierzamy się również do targów górniczych, są to największe targi, które miały MTK. Na ten rok przygotowujemy już kilka imprez, a w przyszłym pojawi się ich już kilkanaście.

Dziękuję za rozmowę

link: http://www.expovortal.com/article.php?param_id=3754

·
Registered
3,099 Posts
No pieknie. Odrebne targi w Katowicach, odrebne w Sosnowcu. Kto nastepny, Czeladz? Przeciez ma byc jedna aglomeracja.

·
Registered
287 Posts
a niech beda i tu i tu
przeciez i tak beda w jednej aglomeracji i wg mnie to niczemu nie bedzie szkodzic ani nawzajem nie beda musialy sobie przeszkadzac.

·
Miszcz Ortografi
3,497 Posts
^^ Nooo nie wiem, jak w calej aglomeracji powstana male rozdrobnione objekty targowe to gdzie zorganizuja na przaklad wielkie targi? Wspolistnienie wielu osrodkow targowych jest realne, ale musi byc tez jeden wiekszy ... i to ciekawe ktore miasto pierwsze taki wyloni.

Pzdr.

·
Registered
287 Posts
^^ Nooo nie wiem, jak w calej aglomeracji powstana male rozdrobnione objekty targowe to gdzie zorganizuja na przaklad wielkie targi? Wspolistnienie wielu osrodkow targowych jest realne, ale musi byc tez jeden wiekszy ... i to ciekawe ktore miasto pierwsze taki wyloni.

Pzdr.

a dlaczego male i rozdrobnione ?

dwa duze. i silne.
dobrze wspolpracujace ze soba ( moje zyczenie )

·
Registered
makaron ze spirytusem
4,570 Posts

·
Registered
makaron ze spirytusem
4,570 Posts
Bez przebudowy całego placu i to nie widzę takiego wpływu na rejon południowego śródmieścia. Takie targowisko ze strefą gastronomiczną powinno objąć cały plac, a nie mały wycinek. Na dodatek wątpliwej architektury i beznadziejnej dostępności.

·
Registered
makaron ze spirytusem
4,570 Posts
W zasadzie markt lub market to po prostu rynek ;) Teraz "rynek" to po prostu miejsce reprezentatywne, ale kiedyś to po prostu był przede wszystkim plac targowy.

·
Registered
14,287 Posts
wgl! dawno nie byłem na "szaberplacu" na Załężu - to targowisko jeszcze tam funkcjonuje? :hmm: bo "CH Załęże" ledwo bo ledwo, ale jakoś ciągnie...

·
Registered
7,423 Posts
Mnie się marzy w Katowicach targowisko Viktualienmarkt jak w Monachium :D
^^ kiedyś chyba proponowano coś takiego na pl. Miarki :hmm:
Bez przebudowy całego placu i to nie widzę takiego wpływu na rejon południowego śródmieścia. Takie targowisko ze strefą gastronomiczną powinno objąć cały plac, a nie mały wycinek. Na dodatek wątpliwej architektury i beznadziejnej dostępności.
wiele lat temu widziałem projekt, by zrobić z placu Miarki.... rynek :nuts:
Dajcie spokój targowisku na Placu Miarki - akurat jest ono we właściwej skali, na swoim właściwym miejscu i nie ma najmniejszego powodu, by mieć do niego jakiekolwiek pretensje.
Lepiej uważać, by lepsze nie było wrogiem dobrego!

Zgodzę się natomiast, że warto by było podnieść estetykę zielonej części Placu Miarki wokół pomnika Moniuszki.

1 - 20 of 36 Posts