SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3445 Posts

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
Joined
·
6,559 Posts
Discussion Starter #1
Ponieważ parkowanie w Katowicach to temat-rzeka, który swobodnie meandruje pomiędzy różnymi wątkami, zalewając ich sens, stwierdziłem, że warto stworzyć poświęcony mu wątek. Trochę się bowiem nie godzi, żeby buractwo, oryginalnie prezentowana kreatywność kolejnych rzeczników Urzędu Miasta i zwykłe problemy co i rusz pojawiały się tam, gdzie zasadniczo nie powinny.

Problemy parkingowe ewidentnie narastają, ponieważ tereny, które dotąd można było potraktować jako kloakę miasta, teraz stają się jego salonem: tam, skąd kilkanaście lat temu szły w Polskę transporty węgla, teraz mamy lśniącą Strefę Kultury, miejska autostrada ul. Mickiewicza to teraz spokojna, ślepa uliczka, na rynku spękany asfalt zamienia się na szykowny granit, a na 3 Maja już tej zamiany dokonano. W pięknym otoczeniu samochody porozrzucane jak gnój na polu zwyczajnie bardziej rażą, niż w dziadowskim.

***

Pyrsk. Chca załonaczyć taki tymat, coby sam szkryflać ło problymach kere sam momy ze parkowaniym, skirz kierowcůw-gupiekokůw, kerzi chciyni by chyba wjyżdżać swoimi autami choby do haźla, bo jeim zowżdy je furt bele kaj, nale tys skirz magistratu i tego, wiela autůw do miasta wjyżdżo. Durś łosprawiomy ło tym kaj indzi, niyroz robiymy sajgon, a mo to przecaś w pierony wspólnego.

***

Na dzień dobry kilka niedawnych spraw:

Katowice:

Dąbrówka Mała: Mieszkańcy walczą z parkującymi na dziko studentami. Mają plan działania
3 kwietnia 2015
Dawid Ślusarczyk


Samochody zaparkowane na terenach zielonych / Dąbrówka Mała

Na ul. Techników każdy weekendowy zjazd studentów przysparza problemów mieszkańcom osiedla. Czy problem z dzikim parkowaniem uda się rozwiązać? Jeśli studenci pobliskiej uczelni nie zmienią swoich nawyków, to brak szacunku do własności publicznej może ich drogo kosztować.

Studenci położonej nieopodal osiedla Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy niemal każdym zjeździe dewastują zielone tereny dzielnicy i zajmują miejsca parkingowe zarezerwowane dla mieszkańców. Zastawiane są osiedlowe uliczki, miejsca dla niepełnosprawnych, a samochody pozostawiane są nawet na pobliskim boisku piłkarskim. Po bezskutecznych próbach interweniowania w straży miejskiej i na policji, udało się nawiązać dialog z władzami SWPS. Mieszkańców osiedla przy ul. Techników może ucieszyć wiadomość, że pojawiła się szansa na rozwiązanie narastającego od ponad roku problemu.

- Od momentu powstania w styczniu 2014 roku nowej siedziby SWPS przy ul. Techników 9 w Katowicach dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym studentom komfortowe warunki studiowania w nowym otoczeniu i jednocześnie naturalnie wpisać się w życie lokalnej społeczności – informuje rzecznik prasowy SWPS, Marta Komor. – Podobnie jak inne organizacje czy firmy prowadzące działalność w przestrzeni miejskiej, Uczelnia nie jest jednak w stanie zapewnić miejsc parkingowych wszystkim odwiedzającym budynek SWPS – dodaje.

Mieszkańcy osiedla od początku podkreślają, że w promieniu kilkuset metrów od uczelni znajduje się wystarczająco dużo parkingów, by pomieścić wszystkich niepokornych kierowców. – Problemem nie jest brak parkingów, tylko coś, czego nie można nazwać inaczej niż lenistwem – mówi nam pani Krystyna, mieszkanka osiedla. – Parkingi znajdują się wzdłuż niemal całej ul. Techników, przy innych pobliskich szkołach, obok cmentarza czy przy bocznicy kolejowej, z której do uczelni można dojść w ledwie kilka minut – wyjaśnia wyraźnie rozemocjonowana.Władze SWPS starały się informować swoich studentów o lokalizacjach miejsc do parkowania, m.in. wysyłając wiadomości mailowe oraz udostępniając komunikaty w samej uczelni. – Wyczerpaliśmy możliwości dotarcia do studentów, wciąż jednak pozostajemy otwarci na bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami lokalnej społeczności, jeśli tylko dostrzegają i chcą wskazać nowe możliwe działania, inne od tych które Uczelnia już podjęła – deklaruje rzecznik SWPS.

Społeczność osiedla przygotowuje rozwiązanie. Mieszkańcy osiedla otrzymają specjalne, ewidencjonowane karty parkingowe, które potwierdzą prawo do korzystania z parkingu. Zamierzają też osobiście zwracać uwagę łamiącym przepisy i będą wzywać przedstawicieli służb mundurowych do każdego, najdrobniejszego przypadku łamania prawa.

Oczekują także, że SWPS ponowi akcję informacyjną wśród swoich studentów. – Chcemy, by władze uczelni uświadomiły skalę problemu przedstawicielom parlamentu studenckiego i organizacji studenckich – mówi pani Krystyna. – Rozumiemy potrzeby studentów, ale studenci powinni zrozumieć nas – wtórują jej inni mieszkańcy. Kwiecień ma być dla nich papierkiem lakmusowym, na podstawie którego ocenią czy w celu rozwiązania problemu będą podejmować dodatkowe działania.
Okolice rynku:

A teraz pora na miszczów parkowania.
Choć rzekomo problem miał zniknąć:

Po naszej interwencji koniec parkowania na katowickim rynku
PRZEMYSŁAW JEDLECKI | 16.03.2015 20:00


Samochód służbowu Krystyny Siejnej, przewodniczącej RM w Katowicach (fot. archiwum)

Przy wjeździe na katowicki rynek pojawiły się drogowe przegrody. To prowizoryczne rozwiązanie ma powstrzymać kierowców przed parkowaniem w tym miejscu. Wkrótce porządku na rynku zacznie też pilnować straż miejska.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Niemal gotowy rynek od dawna służy jako parking. Swoje samochody zostawiali tu robotnicy, urzędnicy, interesanci, a nawet oficjalni goście urzędników. Ostatnio ktoś nawet zaparkował w podcieniach dawnego Domu Prasy, który zamienił się w urząd miasta.

"Kierowcy ignorują znaki, ponieważ wiedzą, że tak naprawdę niewiele można im zrobić. W końcu formalnie rynek to wciąż plac budowy. Nie usprawiedliwia to jednak buty kierowców, którzy parkują tu już w bezczelny sposób. Zastanawiam się, ilu urzędników, którzy pracują w Domu Prasy, minęło obojętnie zaparkowane przy budynku samochody? Naprawdę im to nie przeszkadza?" - pisałem kilka dni temu.

Efekty? Przy wjeździe na rynek od strony ul. Pocztowej oraz 3 Maja drogowcy ustawili biało-czerwone barierki. Nie da się ich ominąć. To tymczasowe rozwiązanie ma sprawić, że na granitowych płytach pod Domem Prasy i przy schodach placu Kwiatowego już nikt nie zaparkuje.

- Zdecydowaliśmy się na ustawienie w tym miejscu barierek, ponieważ rynek nie został jeszcze przez nas odebrany od wykonawcy prac i straż miejska nie może karać kierowców. Część to wykorzystywała, inni posiłkowali się specjalnymi zezwoleniami, ale już zapadła decyzja, że w tym miejscu nie będą one obowiązywać - wyjaśnia Wioleta Niziołek-Żądło, rzeczniczka prezydenta Katowic Marcina Krupy. Dodaje, że do końca miesiąca ta część rynku najpewniej będzie już pod opieką miejskich służb. - Niewykluczone, że od strony ul. Pocztowej pojawią się słupki na stałe. Dojazd zostanie zachowany tylko od strony 3 Maja, ale jeśli wtedy ktoś tu wjedzie, to zostanie ukarany przez strażników - zapowiada Wioleta Niziołek-Żądło.

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/...c_parkowania_na_katowickim.html#ixzz3XOTDZBLE
:)Edit: pozwoliłem sobie wrzucić skan artykułu, choć dzisiejszy numer "GW" wciąż jest w sprzedaży, jednak żadna to dla wydawcy strata, bo przed chwilą pojawił się i w formie elektronicznej, która jest nawet lepsza, bo ze zdjęciami. Klik
 

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
Joined
·
6,559 Posts
Discussion Starter #3
Dzwonisz czy wysyłasz? Skąd wiesz o mandatach? Kwalifikuje się to jako informacja publiczna?
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Dzwonisz czy wysyłasz? Skąd wiesz o mandatach? Kwalifikuje się to jako informacja publiczna?
dzwonie i zaraz wysyłam maila typu "w nawiązaniu do zgłoszenia telefonicznego (oczywiście, o ile uda mi się dodzwonić) zgłaszam... opis sytuacji + miejsce, dzień, godzina.

W mailu na końcu proszę jeszcze o poinformowaniu mnie o podjętych przez SM czynnościach w związku z moim zgłoszeniem.
 

·
Moderator
Joined
·
76,086 Posts
^^Podejrzewam, że gdyby nie Twój "upór formalny", to nie byłoby takich pozytywnych rezultatów interwencji, jak w przypadku wyłącznie zgłoszenia telefonicznego.
 

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
Joined
·
6,559 Posts
Discussion Starter #6
dzwonie i zaraz wysyłam maila typu "w nawiązaniu do zgłoszenia telefonicznego (oczywiście, o ile uda mi się dodzwonić) zgłaszam... opis sytuacji + miejsce, dzień, godzina.

W mailu na końcu proszę jeszcze o poinformowaniu mnie o podjętych przez SM czynnościach w związku z moim zgłoszeniem.
Nie wpadłem na to ;) Ale rzeczywiście sposób wymusza zaangażowanie ze strony SM. Sam tak zacznę robić. A jak często zdarza Ci się, że zanim straż pojedzie, to jest już po ptokach?
 

·
Registered
Joined
·
1,989 Posts
Ulica naprzeciwko centrum kongresowego i mistrzowie parkowania. Panowie właśnie zajmujący chodnik sobie rozmawiali uprzejmie i bez cienia ironii:

-Przepraszam, że się tak wcisnąłem
-Nie szkodzi, mnóstwo miejsca jest jeszcze!Nowy, prestiżowy SUV jest troszkę za długi, więc oczywiste jest, że trzeba poszerzyć chodnik, bo pan krawaciarz się ledwo mieści i wystaje na ulicę:

 

·
Registered
Joined
·
1,731 Posts
jakby ktoś miał wątpliwości, to promień koryta rynienki betonowej nie jest przypadkowy-pasuje do opony. tu wszystko jest dobrze za-pro-je-kto-wa-ne, z naciskiem na -pro!
 

·
Registered
Joined
·
5,585 Posts
Co za motłoch przyjechał na konferencję. :bash:

Ja się w takich przypadkach nie krępuje, lusterko zostaje zawsze złożone łokciem. A na którą stronę to już mnie nie obchodzi...
 

·
Registered
Joined
·
598 Posts
Właśnie się zastanawiałem czy nie założyć tematu "Mistrzowie parkowania".
To co się dzieje w centrum i na Tausenie - na którym to mieszkam - przechodzi ludzkie pojęcie.
Co do Tausena: niestety za wielu miejsc nie ma. Inaczej: jest mnóstwo. Ale ilość samochód większa. Natomiast byłoby więcej miejsc gdyby nie mistrzowie parkowania. Musi mieć miejsce z przodu i z tyłu bo nie wyjedzie... nadają się takie kwiatki tutaj?
P.S. Czy na zdjęciach można publikować rejestracje samochodów?
 

·
Registered
Joined
·
1,989 Posts
Szkoda, że nie miałem okazji zrobić zdjęcia gęby tego idioty z Lexusa. Kobieta z wózkiem musiała się przeciskać bokiem, po trawie. No ale przecież burak marki premium nie będzie chodził na piechotę, bo się zmęczy.
 

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
Joined
·
6,559 Posts
Discussion Starter #16
Ulica naprzeciwko centrum kongresowego i mistrzowie parkowania. Panowie właśnie zajmujący chodnik sobie rozmawiali uprzejmie i bez cienia ironii:

-Przepraszam, że się tak wcisnąłem
-Nie szkodzi, mnóstwo miejsca jest jeszcze!
Mam nadzieję, że nie jesteśmy jedynymi, którzy mają przyjemność zobaczyć te zdjęcia? Myślę, że państwu z ul. Żelaznej by się spodobały, a jeśli nie, bo oni miejscy, MCK miejskie, impreza miejska i goście też, to tym apolitycznym z z ul. Lompy.
 

·
Registered
Joined
·
2,139 Posts
Ja się w takich przypadkach nie krępuje, lusterko zostaje zawsze złożone łokciem. A na którą stronę to już mnie nie obchodzi...
Z jednej strony spoko można złożyć lusterko, ale z drugiej strony jesteś identyczny jak Ci co parkują jak ćwoki. Niszczysz mienie i nie ważne czy prywatne czy publiczne.


Mnie z kolei zastanawia czy zabrakło miejsc parkingowych czy też parkowali z lenistwa. Pewnie tym razem SM i Policja miała cichy nakaz ulgowego traktowania takich mistrzów parkowania bo innego wytłumaczenia nie widzę.
 

·
Registered
Joined
·
117 Posts
P.S. Czy na zdjęciach można publikować rejestracje samochodów?
Raczej nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Temat jest dość zawiły ale najkrócej mówiąc numery rejestracyjne są jawne i nie są uznawane jako dane osobowe, więc nie łapią się pod artykuły o ich ochronie.
 

·
Registered
Joined
·
1,989 Posts
Mam nadzieję, że nie jesteśmy jedynymi, którzy mają przyjemność zobaczyć te zdjęcia? Myślę, że państwu z ul. Żelaznej by się spodobały, a jeśli nie, bo oni miejscy, MCK miejskie, impreza miejska i goście też, to tym apolitycznym z z ul. Lompy.
Nigdzie ich nie wysyłałem, ale jeśli ktoś chce, to może je wysłać nawet do prezydenta, nie ma problemu z mojej strony.
 

·
Moderator
Joined
·
76,086 Posts
^^Podejrzewam, że po otrzymaniu zdjęć przez kogokolwiek odpowiadającego za 'porządek prawny' padnie komentarz - 'to wszystko przez ECC, od jutra będzie spokój'.
 
1 - 20 of 3445 Posts
Top