SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 12109 Posts

·
Banned
Joined
·
1,013 Posts
Discussion Starter · #1 ·
4.6.Katowice (PAP) - Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach spodziewa się w tym roku co najmniej podwojenia liczby odprawianych pasażerów do około pół miliona. Wzrost ten jest przede wszystkim konsekwencją wejścia na rynek tanich przewoźników.

Jak poinformowali w piątek PAP przedstawiciele zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) SA, realny plan na cały 2004 rok zakłada odprawienie około pół miliona pasażerów, choć optymistyczne szacunki mówią nawet o ponad 600 tys. osób, wobec niespełna 258 tys. osób w ubiegłym roku.

Średnioterminowe prognozy przewidują, że w najbliższych kilku latach możliwe jest zwiększenie liczby odprawianych w Pyrzowicach pasażerów do ok. 2 mln osób rocznie.

Tylko w maju br. przez lotnisko przewinęła się rekordowa liczba 33 tys. osób. Od początku roku było to blisko 80 tys., czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2003 r.

Tak znaczny przyrost liczby pasażerów to głównie efekt rozpoczęcia działalności przez niskokosztowych przewoźników: Air Polonia i Wizz Air.

Samoloty Air Polonii od grudnia ubiegłego roku latają z Katowic do Londynu, a od wiosny także do Paryża, Brukseli i Kolonii; wkrótce planowane jest również międzylądowanie po drodze z Warszawy do Aten. Wizz Air oferuje na razie połączenia do Londynu, Mediolanu i Rzymu, natomiast od 1 lipca sukcesywnie zamierza obsługiwać z Katowic 50 połączeń tygodniowo: do Londynu, Rzymu, Dortmundu, Wenecji, Aten, Barcelony, Mediolanu, Budapesztu, Monachium, Paryża i Sztokholmu.

Oprócz niskokosztowych przewoźników regularne połączenia międzynarodowe z Katowic realizuje obecnie niemiecka Lufthansa, której samoloty latają do Frankfurtu i Duesseldorfu.

Większy ruch wymusza rozbudowę i zwiększenie przepustowości terminalu lotniska. Prowadzona kosztem kilkunastu milionów złotych inwestycja zakończy się latem. Obecnie lotnisko może odprawić 200 osób na godzinę. Po rozbudowie można będzie odprawiać 500-600 osób w ciągu godziny.

Port inwestuje też w poprawę bezpieczeństwa oraz infrastrukturę potrzebną do stworzenia kanałów obsługi pasażerów zgodnie ze standardami umów z Schengen (o swobodnym przepływie osób). Lotnisko w Pyrzowicach jest czwartym w Polsce, które otrzymało zgodę na dokonywanie odpraw zgodnie z tymi standardami. Na dostosowanie portu do tych standardów 6 mln zł dał budżet państwa.

Pozostałe pieniądze na rozbudowę będą pochodzić ze środków własnych GTL oraz od akcjonariuszy, którzy zgodzili się na objęcie nowej emisji akcji GTL.

W piątek w Katowicach odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy GTL, podczas którego przyjęto sprawozdania za ubiegły rok i skwitowano działalność zarządu spółki. Jej ubiegłoroczny zysk netto wyniósł blisko 0,5 mln zł.(PAP)
 

·
Moderator
Joined
·
6,368 Posts
Dzisiejszy Puls Biznesu:
Katowice - przybylo polaczen lotniczych.

WizzAir zwieksza od 1 lipca 2004 liczbe polaczen do 11:
Ateny, Barcelona (Girona), Budapeszt, Dortmund, Monachium, Paryz (Beauvais), Sztokholm (Skavsta) i Wenecja (Treviso). Polaczenia beda obslugiwane Airbusami A320.

Z Wroclawia do Katowic jest autostrada raptem 1,5 h drogi. Choc rzecz jasna wolalbym miec 15 minut na Strachowice.

Mila wiadomosc - WizzAir pozytywnie zaskakuje

pzdr
th.
 

·
Registered
Joined
·
17,886 Posts
talkinghead said:
Dzisiejszy Puls Biznesu:
Katowice - przybylo polaczen lotniczych.

WizzAir zwieksza od 1 lipca 2004 liczbe polaczen do 11:
Ateny, Barcelona (Girona), Budapeszt, Dortmund, Monachium, Paryz (Beauvais), Sztokholm (Skavsta) i Wenecja (Treviso). Polaczenia beda obslugiwane Airbusami A320.

Z Wroclawia do Katowic jest autostrada raptem 1,5 h drogi. Choc rzecz jasna wolalbym miec 15 minut na Strachowice.

Mila wiadomosc - WizzAir pozytywnie zaskakuje

pzdr
th.
no własnie ja bym wolał żeby z Katowic do Wrocławia było 1,5 h drogi... :cry:
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
Lotnisko Pyrzowice zostało ostatnio rozbudowane i moze przyjmowac 1,5 mln pasażerów rocznie (wczesniej 700 tys pasażerów). Obecnie trwa instalowanie odrębnego radaru i wiezy kontrolnej (Pyrzowice korzystają z radaru Balic). Budowana jest takze droga ekspresowa ktora zapewni norlmalny dojazd od strony Katowic i Czestochowy.
W przyszłości konieczne będzie wybudowanie nowego terminalu (perspektywa 10 lat, do tego czasu ruch pasażerski pewnie przekroczy 1,5 mln rocznie) oraz wybudowanie porządnej drogi od strony Gliwic.
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
Otwarcie nowego terminalu w Pyrzowicach

Otwarcie nowego terminalu Międzynarodowego Lotniska Katowice
Dziś otwarto nową halę przylotów i odlotów Międzynarodowego Lotniska Katowice w Pyrzowicach. Uroczystość odbyła się w przeddzień Święta Polskiego Lotnictwa i roku 75-lecia regularnej pasażerskiej komunikacji lotniczej z Katowic.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceminister infrastruktury Jan Ryszard Kurylczyk, I wicewojewoda śląski Teresa Randak, członek zarządu województwa śląskiego Marian Jarosz, prezydent Katowic Piotr Uszok. „To jest region ludzi gospodarnych” – podziwiając budowlę komplementował Ślązaków wiceminister Kurylczyk. Zarządowi Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego życzył, by lotnisko w Pyrzowicach rozrastało się i przynosiło handlowe zyski. Poprzez uruchomienie taśmociągu w sali bagażowej wiceminister Kurylczyk dokonał symbolicznego otwarcia nowego terminalu. Halę poświęcił biskup Adam Śmigielski, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.
Kiedy w 1994 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze przejęło pyrzowickie lotnisko w zarząd, znajdujący się na nim terminal pasażerski przypominał prowincjonalny dworzec kolejowy. Odprawiano tu zaledwie 70 tysięcy pasażerów rocznie. Gdy zrobiono remont terminalu, mógł on przyjmować rocznie już 280 tysięcy pasażerów. A już po trzech latach jego użytkowania zmodernizowany terminal okazał się zbyt mały na potrzeby lotniska.
Wybudowany według projektu Krystiana Kaizerbrechta nowy terminal ma 8 tys. m kw. Komfort pasażerom zapewnia wiele stoisk do odprawy, sala bagażowa z dwoma dużymi taśmociągami, całodobowa gastronomia i całodobowa opieka medyczna /co do tej ostatniej tylko lotnisko na Okęciu posiada jeszcze podobną usługę/. Na lotnisku działa kilka firm, w których można wynająć samochód, jest też sklep wolnocłowy i punkty handlowe z artykułami spożywczymi i pamiątkami. Teraz na lotnisku w Pyrzowicach można dokonać w jednym czasie sprawnej odprawy pasażerów nawet trzech dużych samolotów. W ciągu godziny może zostać odprawionych 600 osób i to z zachowaniem najostrzejszych wymogów bezpieczeństwa /do tej pory tzw. godzinna przepustowość wynosiła 250 osób/. Lotnisko w Pyrzowicach jest czwartym w Polsce, które od władz lotnictwa cywilnego otrzymało zgodę na dokonywanie odpraw zgodnie z unijnymi standardami umów z Schengen.
Nowy terminal zbudowano w ciągu czterech miesięcy. Wraz z wyposażeniem i dwukrotnie powiększonym parkingiem dla samochodów kosztował 20 mln złotych. Pieniądze pochodziły z dotacji rządowej i środków własnych. Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Najwięcej, bo 12 mln złotych wyłożył Węglokoks, jeden z udziałowców GTL.
GTL zarządza lotniskiem od 10 lat. Jego udziałowcami są: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, PHZ Węglokoks SA, Urząd Marszałkowski oraz ING Bank Śląski. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wydano blisko 250 mln złotych na inwestycje, w tym ponad 60 mln na wydłużenie pasa startowego /ma w tej chwili długość 2800 m i szerokość 60 m/, dzięki czemu mogą w Pyrzowicach startować i lądować samoloty tak duże, jak jumbo jety, boeningi 747 i An-y 124. Z Pyrzowic są regularne połączenia krajowe LOT-u, cztery razy dziennie – do Frankfurtu i Dusseldorfu - lata Lufthansa, a także dwie tanie linie: Air Polonia i Wizz Air, która to linia ma w Pyrzowicach swą główną bazę w Polsce. Na jesień linie lotnicze planują otwarcie nowych połączeń. Ciągle też wzrasta ruch pasażerski. W 1993 roku skorzystało z lotniska 2700 pasażerów. Dziś tyle samo osób odprawianych jest w ciągu jednego dnia. Pod względem liczby pasażerów katowickie lotnisko ustępuje już tylko warszawskiemu Okęciu i podkrakowskim Balicom. W tym roku Pyrzowice planują obsłużyć 550 tys. pasażerów. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku odprawionych zostało już blisko 257 tys. pasażerów, czyli prawie tyle samo, co w ciągu całego ubiegłego roku.
Przez pewien czas rozwój lotniska hamowały nieuregulowane stosunki własnościowe. Wojewoda śląski Lechosław Jarzębski bardzo aktywnie pomagał w ich uregulowaniu. W październiku 2002 roku wydał zgodę na przekazanie terenów należących do Skarbu Państwa samorządowi wojewódzkiemu, a ten podpisał umowę, na mocy której przekazano je Górnośląskiemu Towarzystwu Lotniczemu w zarządzanie i dzierżawę. Darowizny tej wojewoda dokonał pod warunkiem zachowania lotniczego charakteru przekazywanego terenu. Przekazane samorządowi wojewódzkiemu tereny to ponad 450 ha gruntu o łącznej wartości rynkowej /według stawek obowiązujących w momencie darowizny/ w wysokości 25 mln zł. Na tym terenie położone są pas startowy, drogi kołowania i płyty postojowe.
Za pieniądze unijne ma powstać nowa droga dojazdowa do lotniska. Z początkiem przyszłego roku planuje się rozpoczęcie budowy kolejnego terminalu, a powierzchnia portu lotniczego podwoi się do 16 tys. m kw. Ta kolejna inwestycja ma kosztować około 70 mln zł. W najbliższych miesiącach lotnisko w Pyrzowicach od Agencji Ruchu Lotniczego otrzyma nowoczesny, wart 10 mln dol., radar zbliżania oraz nowoczesny system naprowadzania samolotów. Do tej pory lotnisko w Pyrzowicach korzysta z radaru w podkrakowskich Balicach.
Lotnisko w Pyrzowicach jest najwyżej położonym w Polsce lotniskiem komunikacyjnym. Leży na wysokości 303 m n.p.m., co sprawia, że jest najrzadziej odwiedzane przez mgłę.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
28,613 Posts
"Pod względem liczby pasażerów katowickie lotnisko ustępuje już tylko warszawskiemu Okęciu i podkrakowskim Balicom."
Fajnie to brzmi lotniskow Pyrzowicach huhu i troche od samych katowic jest "katowickie" a lotnisko w balicach (zaraz przy granicy) jest "podkrakowskie" :D
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
No ale nazwanie lotniksa w Pyrzowicach "podkatowickim" byloby jeszcze wiekszym przeklamaniem.
Zas nowy terminal nie wyglada imponujaca, ale fajnie ze jest. Jednak z tego co wiem to lotnisko Pyrzowice ma byc dalej rozbudowywane.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
28,613 Posts
miglanc said:
No ale nazwanie lotniksa w Pyrzowicach "podkatowickim" byloby jeszcze wiekszym przeklamaniem.
Zas nowy terminal nie wyglada imponujaca, ale fajnie ze jest. Jednak z tego co wiem to lotnisko Pyrzowice ma byc dalej rozbudowywane.
tylko po co pisac "podkrakowskie"? Ale to tak tylko sie czepiam. Balicki terminal tez piekny nie jest.
BTW. popraw sobie sygnaturke (Włęsa)
 

·
hræddur köttur
Joined
·
4,988 Posts
no jasne, ale gdzieś czytałem jakiś artykuł i się wypowiadał ktoś z kierownictwa, że mają tego świadomośc, ale najpierw miało być praktycznie, a jak jeszcze trochę czasu minie, ruch się zwiększy i kasy trochę zbierze, to pomyślą, żeby ładnie było.
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
Wiedzielm rendery calkowicie nowego terminalu, ktory ma zastapic obecny. To juz jest duzy projekt.
A na razie to rzeczywiscie nadzwyczjnych ekstrawagancji nie trzeba. Wystarczy, ze jest tanio i przyzwoicie. Lotnisko sie rozwija i to cieszy.
 

·
arm aber sexy
Joined
·
1,314 Posts
ale kiedy LOT,Silesian Air itd beda ladowac(i miec;))Boeingi 747 jak na tych obrazkach(badz takich 2 pietrowyxch nie jestem pewnymodelu:))
w przyszlosci bedzie ladnie teraz jest..funkcjonalnie;)
 
1 - 20 of 12109 Posts
Top