SkyscraperCity banner

21 - 40 of 11529 Posts

·
hræddur köttur
Joined
·
4,365 Posts
Żeby Cię tylko nie przymknęli. Usuń ślady "silnych sybstancji wybuchowych" z ubrania, ogol się i miej baczenie.
 

·
arm aber sexy
Joined
·
1,317 Posts
a tak wogole to kiedy ma wygladac to lotnisko tak jak na tych ladniejszych renderach?i czemu plyta postojowa swieci sie?to jeszcze pewanie nie znana technologia z GOPu:D:D:D(zarcik:p)
 

·
Call me grizzly ;)
Joined
·
1,429 Posts
hermit said:
Żeby Cię tylko nie przymknęli.
Podobno moje nazwisko ma korzenie francuskie, wiec pewnie i Algierczyka też by mozna łatwo ze mnie zrobić...jak bym nie wrócił do 1 miesiąca na forum...to wiecie gdzie dzwonić:D:D:D

@szalony_okon: Katowickie lotnisko będzie miało płyty postojowe powlekane platyną ;)
 

·
hræddur köttur
Joined
·
4,365 Posts
to wiecie gdzie dzwonić
:whisper: Osama? Weź no coś zrób, jednego z naszych przymknęli, załatw to jakoś. Allah akhbar.
 

·
Registered
Joined
·
2,502 Posts
Podobno juz w przyszlym roku ma sie zaczac budowa calkiem nowego terminalu.
Ta rozbudowa, ktora sie obecnie zakonczyla, to w zasadzie nie byla rozbudowa tylko przebudowa wnetrza starego terminalu.

Jest tak napisane w artykule ze strony urzedu wojewodzkiego:

"Otwarcie nowego terminalu Międzynarodowego Lotniska Katowice
Dziś otwarto nową halę przylotów i odlotów Międzynarodowego Lotniska Katowice w Pyrzowicach. Uroczystość odbyła się w przeddzień Święta Polskiego Lotnictwa i roku 75-lecia regularnej pasażerskiej komunikacji lotniczej z Katowic.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceminister infrastruktury Jan Ryszard Kurylczyk, I wicewojewoda śląski Teresa Randak, członek zarządu województwa śląskiego Marian Jarosz, prezydent Katowic Piotr Uszok. „To jest region ludzi gospodarnych” – podziwiając budowlę komplementował Ślązaków wiceminister Kurylczyk. Zarządowi Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego życzył, by lotnisko w Pyrzowicach rozrastało się i przynosiło handlowe zyski. Poprzez uruchomienie taśmociągu w sali bagażowej wiceminister Kurylczyk dokonał symbolicznego otwarcia nowego terminalu. Halę poświęcił biskup Adam Śmigielski, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.
Kiedy w 1994 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze przejęło pyrzowickie lotnisko w zarząd, znajdujący się na nim terminal pasażerski przypominał prowincjonalny dworzec kolejowy. Odprawiano tu zaledwie 70 tysięcy pasażerów rocznie. Gdy zrobiono remont terminalu, mógł on przyjmować rocznie już 280 tysięcy pasażerów. A już po trzech latach jego użytkowania zmodernizowany terminal okazał się zbyt mały na potrzeby lotniska.
Wybudowany według projektu Krystiana Kaizerbrechta nowy terminal ma 8 tys. m kw. Komfort pasażerom zapewnia wiele stoisk do odprawy, sala bagażowa z dwoma dużymi taśmociągami, całodobowa gastronomia i całodobowa opieka medyczna /co do tej ostatniej tylko lotnisko na Okęciu posiada jeszcze podobną usługę/. Na lotnisku działa kilka firm, w których można wynająć samochód, jest też sklep wolnocłowy i punkty handlowe z artykułami spożywczymi i pamiątkami. Teraz na lotnisku w Pyrzowicach można dokonać w jednym czasie sprawnej odprawy pasażerów nawet trzech dużych samolotów. W ciągu godziny może zostać odprawionych 600 osób i to z zachowaniem najostrzejszych wymogów bezpieczeństwa /do tej pory tzw. godzinna przepustowość wynosiła 250 osób/. Lotnisko w Pyrzowicach jest czwartym w Polsce, które od władz lotnictwa cywilnego otrzymało zgodę na dokonywanie odpraw zgodnie z unijnymi standardami umów z Schengen.
Nowy terminal zbudowano w ciągu czterech miesięcy. Wraz z wyposażeniem i dwukrotnie powiększonym parkingiem dla samochodów kosztował 20 mln złotych. Pieniądze pochodziły z dotacji rządowej i środków własnych. Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Najwięcej, bo 12 mln złotych wyłożył Węglokoks, jeden z udziałowców GTL.
GTL zarządza lotniskiem od 10 lat. Jego udziałowcami są: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, PHZ Węglokoks SA, Urząd Marszałkowski oraz ING Bank Śląski. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wydano blisko 250 mln złotych na inwestycje, w tym ponad 60 mln na wydłużenie pasa startowego /ma w tej chwili długość 2800 m i szerokość 60 m/, dzięki czemu mogą w Pyrzowicach startować i lądować samoloty tak duże, jak jumbo jety, boeningi 747 i An-y 124. Z Pyrzowic są regularne połączenia krajowe LOT-u, cztery razy dziennie – do Frankfurtu i Dusseldorfu - lata Lufthansa, a także dwie tanie linie: Air Polonia i Wizz Air, która to linia ma w Pyrzowicach swą główną bazę w Polsce. Na jesień linie lotnicze planują otwarcie nowych połączeń. Ciągle też wzrasta ruch pasażerski. W 1993 roku skorzystało z lotniska 2700 pasażerów. Dziś tyle samo osób odprawianych jest w ciągu jednego dnia. Pod względem liczby pasażerów katowickie lotnisko ustępuje już tylko warszawskiemu Okęciu i podkrakowskim Balicom. W tym roku Pyrzowice planują obsłużyć 550 tys. pasażerów. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku odprawionych zostało już blisko 257 tys. pasażerów, czyli prawie tyle samo, co w ciągu całego ubiegłego roku.
Przez pewien czas rozwój lotniska hamowały nieuregulowane stosunki własnościowe. Wojewoda śląski Lechosław Jarzębski bardzo aktywnie pomagał w ich uregulowaniu. W październiku 2002 roku wydał zgodę na przekazanie terenów należących do Skarbu Państwa samorządowi wojewódzkiemu, a ten podpisał umowę, na mocy której przekazano je Górnośląskiemu Towarzystwu Lotniczemu w zarządzanie i dzierżawę. Darowizny tej wojewoda dokonał pod warunkiem zachowania lotniczego charakteru przekazywanego terenu. Przekazane samorządowi wojewódzkiemu tereny to ponad 450 ha gruntu o łącznej wartości rynkowej /według stawek obowiązujących w momencie darowizny/ w wysokości 25 mln zł. Na tym terenie położone są pas startowy, drogi kołowania i płyty postojowe.
Za pieniądze unijne ma powstać nowa droga dojazdowa do lotniska. Z początkiem przyszłego roku planuje się rozpoczęcie budowy kolejnego terminalu, a powierzchnia portu lotniczego podwoi się do 16 tys. m kw. Ta kolejna inwestycja ma kosztować około 70 mln zł. W najbliższych miesiącach lotnisko w Pyrzowicach od Agencji Ruchu Lotniczego otrzyma nowoczesny, wart 10 mln dol., radar zbliżania oraz nowoczesny system naprowadzania samolotów. Do tej pory lotnisko w Pyrzowicach korzysta z radaru w podkrakowskich Balicach.
Lotnisko w Pyrzowicach jest najwyżej położonym w Polsce lotniskiem komunikacyjnym. Leży na wysokości 303 m n.p.m., co sprawia, że jest najrzadziej odwiedzane przez mgłę."
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
2,702 Posts
Jaaa, a za dwa lata pierwsi Slazacy wyladuja na Marsie i wybuduja pierwsza kopalnie potem beda fajrowac pierwsza pozaziemska barburke ...

Spiesza sie z nowym terminalem, wie ktos jak pewne to jest ?


Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Zebym miał porównanie to poprosze informacje ile samolotów lata z
Balic
Okęcia
Frankfurtu
JFK w NY

Jak dlaje tak dobrze pójdzie to za 10 lat iel to bedzie milionów? 55? to chyba frankfurt sie chowa! :) :) :)
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
martin założył watek ilosc pasazerow w portach lotniczych w PL http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=144387
wkleje ponizej tabelke. katowice w zeszlym roku 5 miejsce w kraju obecnie trzecie. czy w przyszłym roku wyprzedzi Balice? ciekawe jaka bedzie dynamika wzrostu liczby pasazerow.
dla przypomnienia w 1993 przez pyrzowice przewijalo sie ok. 2700 osób- obecnie 500 tyś. chłodze szmpana na milionowego pasażera w ciagu roku w 2006
 

·
Registered
Joined
·
631 Posts
Modernizacja Pyrzowic (plany do 2010)

Na forum http://www.jumbopics.tc.pl znalazłem zdjęcia, wizualek wywieszonych w terminalu w Pyrzowicach. Może nie jest to tak efektowne jak błyszczący asfalt czy B747 w barwach LOT-u, na poprzednich wizualizacjach, ale przynajmniej realistyczne. Warto też zauważyć, że w 2006 ma być 7 rękawów, a w 2010 kolejka do samego terminalu.


Autor zdjęć: pavlov
 

·
Ślązak tu i tam
Joined
·
1,151 Posts
Tak trzymać! Jeszcze tylko dobudować połączenie kolejowe (najlepiej zarówno od strony Katowic, jak i Gliwic), do tego autostrada A1 przebiegająca tuz obok i dogodne połączenie z "gierkówką".
 

·
Banned
Joined
·
1,518 Posts
Gdy w tamten piatek lecialem z pyrzowic do mediolanu tez zwrocilem uwage na ta tablice z planami rozwoju... Wyglada bardzo obiecujaco ale jakos nie chce mi sie wierzyc ze w 2005 zbuduja te rekawy. Bardziej wyglada na pobozne rzyczenia niz realistyczne plany. Oczywiscie bardzo chcialbym sie mylic :)
 

·
Ślązak tu i tam
Joined
·
1,151 Posts
Eldorado said:
Gdy w tamten piatek lecialem z pyrzowic do mediolanu tez zwrocilem uwage na ta tablice z planami rozwoju... Wyglada bardzo obiecujaco ale jakos nie chce mi sie wierzyc ze w 2005 zbuduja te rekawy. Bardziej wyglada na pobozne rzyczenia niz realistyczne plany. Oczywiscie bardzo chcialbym sie mylic :)
W tegorocznym budżecie zapisana jest dotacja w wysokości 4 mln złotych na katowickie lotnisko. Nie wiem co za to można wybudować, ale jestem optymistą. Jak na razie lotnisko rozwija się zgodnie z założeniami, a nawet szybciej.
 

·
Registered
Joined
·
631 Posts
Eldorado said:
Wyglada bardzo obiecujaco ale jakos nie chce mi sie wierzyc ze w 2005 zbuduja te rekawy. Bardziej wyglada na pobozne rzyczenia niz realistyczne plany. Oczywiscie bardzo chcialbym sie mylic :)
Gdyby portem zarządzały PPL, to też miałbym wątpliwości, ale na szczęście GTL prezentuje wyższy poziom.
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Koncepcja długofalowego rozwoju

Co mi sie podoba w tej koncepcji to że jest to podejście długofalowe przy którym nie burzy się czegoś starego (jak na okeciu) ale dobudowuje sie kolejne rozwiązania. Jest perspektywa czasowa i buduje sie etapami bez straty pieniedzy i niepotrzebnych przepychankach - tak trzymac katowice. Pyrzowicom przydalo by sie dobre połączenie kolejowe do Krakowa i jakis autobus jezdzacy z tamtad regularnie. (chociaz moze juz cos takiego jest)
 
21 - 40 of 11529 Posts
Top