SkyscraperCity banner

41 - 60 of 11524 Posts

·
Ślązak tu i tam
Joined
·
1,151 Posts
tomodrob said:
Co mi sie podoba w tej koncepcji to że jest to podejście długofalowe przy którym nie burzy się czegoś starego (jak na okeciu) ale dobudowuje sie kolejne rozwiązania. Jest perspektywa czasowa i buduje sie etapami bez straty pieniedzy i niepotrzebnych przepychankach - tak trzymac katowice.
Może to dlatego, że lotnisko ma prywatnego (no, prawie) właściciela, który z zasady lepiej rozporządza pieniędzmi, niż państwowe PPL.


tomodrob said:
Pyrzowicom przydalo by sie dobre połączenie kolejowe do Krakowa i jakis autobus jezdzacy z tamtad regularnie. (chociaz moze juz cos takiego jest)
W temacie dojazdów do lotniska, to tu masz całą listę (również z Krakowa):

http://www.gtl.com.pl/index.html?page=dojazdy,2

Jeśli chodzi o inne połączenia do lotniska. to planów jest więcej. Władze Katowic i Siemianowic chcą poprowadzić drogę ekspresową bezpośredno do lotniska (nie przez "gierkówkę"). Znalazłoby się wówczas też tam miejsce na szybki tramwaj. Dodatkowo ludzie z Politechniki Śląskiej znaleźli sposób na wykorzystanie obecnie istniejących torów do komunikacji z lotniskiem. Tak więc uważam, że podróż koleją z Krakowa do Pyrzowic będzie możliwa w realnej perspektywie.
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Swietna strona Katowic

Dzieki za link Piana przy okazji przejrzałem sobie ich strone i naprawde super - widac profesjonalizm napewno bede starał sie latac z Katowic (z Olkusza to az tak niedaleko problemem jest pewnie ze wielu ludziom z tych okolic wydaje sie że jest daleko) :)
Katowice powinny ponad to reklamowac przyjazdy turystyczne w Beskid Ślaski oraz do GOP i Krakowa (tzw package deal).
 

·
Registered
Joined
·
2,502 Posts
Wiz Air reklamuje Pyrzowice jako lotnisko "Cracow/Katowice".
Do tego jeszcze trzeba doidac ze z Pyrzowic jest dosc blisko do Czestochowy, ktora tez przyciaga wielu uturysto i pielgrzymow.
 

·
Registered
Joined
·
1,621 Posts
tomodrob said:
Co mi sie podoba w tej koncepcji to że jest to podejście długofalowe przy którym nie burzy się czegoś starego (jak na okeciu) ale dobudowuje sie kolejne rozwiązania. Jest perspektywa czasowa i buduje sie etapami bez straty pieniedzy i niepotrzebnych przepychankach - tak trzymac katowice. Pyrzowicom przydalo by sie dobre połączenie kolejowe do Krakowa i jakis autobus jezdzacy z tamtad regularnie. (chociaz moze juz cos takiego jest)
Myślę że 90% sukcesu tkwi w tym że zarządcą Pyrzowic nie jest PPL, bo inaczej pewnie dalej tkwiłyby w etapie lotniska wojskowego z budką do odprawy pasażerów jak to wyglądało dawniej. To doskonały przykład jak państwo prowadzi działalność gospodarczą w porównaniu z firmą prywatną.

Jeżeli chodzi o dojazd, nie jest już tak źle, niejaka firma Matuszek uruchomiła linię zsynchronizowaną z odlotami i przylotami samolotów Wizz, zapewniając transport z/do Krakowa i Katowic (PKS przy ul. Piotra Skargi).

http://www.matuszek.com.pl/wizz

Jeżeli jeszcze jakieś inne tanie linie zaczną latać na Pyrzowice, z pewnością mogą zwiększyć liczbę kursów. Ewentualnie można pogadać z jakimś prywatnym przewożnikiem który mógłby utworzyć normalną linię rozkładową. Ostatnio doszły mnie słuchy o rychłej prywatyzacji PKM Gliwice (mogłem przekręcić skrót, więc przepraszam jeżeli ktoś poczuł się urażony), i jeżeli GTL porozmawia np. z nimi, może ta firma taką linię obsługiwać. Gliwice są troszkę daleko, ale to będzie chyba pierwsze sprywatyzowane PKM na Śląsku, i zakładam że porozmawiać należałoby z nimi bo z państwowymi firmami nie ma co zwykle gadać - strata czasu.

Połączenie kolejowe zaś z pewnością istnieje (hmm... chyba że złomiarze już rozebrali tory) bo jakoś musiały być zorganizowane dostawy paliwa dla tego jak nie spojrzeć przez wiele lat wojskowego lotniska. Pyrzowice, jak większość zresztą eksploatowanych obecnie lotnisk z pasami betonowymy na zachód od Wisły zbudowali Niemcy w czasie II Wojny Światowej. To w Pyrzowicach służyło do przerzutu zaopatrzenia na front wschodni, później przejęte zostało przez nasze wojsko, choć nie wiem czy i przez ile lat nie stacjonowały tam ruskie samoloty. Jeżeli tory dalej są, a wierzę że tak jest pozostawałoby tylko dogadać się z operatorem i wpuścić jakiegoś prywatnego przewoźnika w stylu np. CTL czy PTKiWK z Rybnika które ostatnio szykuje się też do uruchomienia Kolei Wielkopolskich jako zamiennik PKP PR w spółce z samorządem która ma obsługiwać przewozy regionalne w Wlkp.
 

·
Registered
Joined
·
1,621 Posts
miglanc said:
Wiz Air reklamuje Pyrzowice jako lotnisko "Cracow/Katowice".
Do tego jeszcze trzeba doidac ze z Pyrzowic jest dosc blisko do Czestochowy, ktora tez przyciaga wielu uturysto i pielgrzymow.
Można powiedzieć że Pyrzowice są w pół drogi z Katowic do Częstochowy.
Notabene podobno jednym z głównych powodów wyboru KTW jako portu bazowego przez Wizz było największe zagęszczenie ludności w Polsce na tak niewielkim obszarze, a co za tym idzie 'zagęszczenie klientów" :)
 

·
Registered
Joined
·
362 Posts
Piana said:
Jeśli chodzi o inne połączenia do lotniska. to planów jest więcej. Władze Katowic i Siemianowic chcą poprowadzić drogę ekspresową bezpośredno do lotniska (nie przez "gierkówkę"). Znalazłoby się wówczas też tam miejsce na szybki tramwaj.
Masz może więcej informacji na temat tej drogi? Którędy miałaby dokładnie przebiegać i w którym miejscu w Katowicach byłby jej początek? Czy na DTŚ?

EDIT: Zdaje się, że znalazłem coś na ten temat - głównie w tym artykule. Co do przebiegu mam jednak nadal wątpliwości, bo mapka jest trochę mglista :(.
 

·
Ślązak tu i tam
Joined
·
1,151 Posts
darek_1976 said:
Zdaje się, że znalazłem coś na ten temat - głównie w tym artykule. Co do przebiegu mam jednak nadal wątpliwości, bo mapka jest trochę mglista :(.
Zgadza się - mapka jest niestety nieczytelna. Może ktoś z forumowiczów rozszyfruje tą mapkę i poda nam to w nieco strawniejszej formie?
 

·
Registered
Joined
·
631 Posts
Coś powoli rusza:

Money.pl said:
Koszt rozbudowy lotniska w Pyrzowicach wyniesie 50 mln zł

W ciągu najbliższych dwóch latach powierzchnia terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, kosztem 50 mln zł, zostanie niemal podwojona.

"Już z chwilą ukończenia w połowie ubiegłego roku poprzedniej inwestycji, zwiększającej powierzchnię terminalu z 4,5 do 7,6 tys. m kw. wiedzieliśmy, że musimy myśleć o kolejnej rozbudowie, która powiększy powierzchnię o dalsze 7 tys. m kw."- powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, Marek Mutke.

W praktyce oznacza to budowę nowego terminalu obok istniejącego. W tym roku, kosztem ok. 8 mln zł uzbrojony zostanie teren pod budowę. W przyszłym roku, za ponad 30 mln zł, gotowa ma być hala terminalu, który ruszy w 2007 roku.

Rozbudowa to nie tylko odpowiedź na dynamiczny rozwój portu, ale także konieczność związana z wymogami umowy z Schengen, do której Polska ma przystąpić w 2007 roku. Wówczas nastąpi całkowite rozdzielenie ruchu bagaży i pasażerów z krajów grupy Schengen od pozostałej części ruchu. Przygotowania w tym zakresie współfinansuje budżet państwa. Pozostałe koszty inwestycji pokryją środki własne portu oraz (30-40 mln zł) fundusze unijne lub - jeśli nie uda się ich pozyskać - kredyty.

Obecnie podkatowickie lotnisko może odprawić ok. 1,6 mln pasażerów rocznie, ok. 800 osób w ciągu godziny. Po rozbudowie roczne możliwości portu wzrosną do 3,6 mln osób.

W ubiegłym roku podkatowickie lotnisko odprawiło ok. 622 tys. pasażerów wobec 257 tys. rok wcześniej. Port Katowice stał się trzecim, po Warszawie i Krakowie, lotniskiem w kraju. Wzrost to przede wszystkim efekt rozpoczęcia lotów przez tanich przewoźników (głównie WizzAir), ale także stałego zwiększania ilości lotów czarterowych.

W tym roku port spodziewa się co najmniej 850 tys. pasażerów, za bardziej realny uznając jednak wariant powyżej 1 mln pasażerów. Do końca lutego lotnisko odprawiło 110 tys. osób, wobec 35 tys. w tym samym czasie 2003.

Rekordowa ilość pasażerów przełożyła się również na ubiegłoroczne wyniki finansowe Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które osiągnęło ponad 4 mln zł zysku netto wobec 0,4 mln zł rok wcześniej i 0,5 mln zł planowanych na 2004 rok.
 

·
Registered
Joined
·
333 Posts
i z Dziennika Zachodniego:

Coraz więcej pasażerów

Piątek, 11 marca 2005r.

W ubiegłym roku z usług Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach skorzystało 622 tys. pasażerów, o 363 tys. więcej niż w 2003 roku. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku liczba pasażerów odlatujących z Pyrzowic w różne zakątki świata przekroczy 850 tys.!

– W ubiegłym roku pomyślnie rozwijał się również ruch czarterowy. Najchętniej podróżowano do Egiptu, Tunezji i Turcji – stwierdził Marek Mutke, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (zarządza Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice) podczas wczorajszej konferencji prasowej.

W związku z dynamicznym rozwojem ruchu pasażerskiego w ubiegłym roku rozbudowano terminal. Obecnie ma powierzchnię 7,6 tys. mkw. W ciągu godziny jest w stanie obsłużyć 560 pasażerów, a w ciągu roku – 1,6 mln. Na tym jednak nie koniec rozbudowy. Jeszcze w tym roku GTL przewiduje położenie fundamentów pod kolejną część terminalu, tym razem dwukondygnacyjną. Zostanie oddana do użytku za rok. Inwestycja pochłonie ok. 50 mln zł. Pieniądze, jak poinformowano wczoraj dziennikarzy, będą pochodziły z trzech źródeł: funduszy unijnych, środków własnych wypracowanych przez GTL oraz dotacji państwowej.

(mam) - Dziennik Zachodni
 

·
Ślązak tu i tam
Joined
·
1,151 Posts
desmo21 said:
"Już z chwilą ukończenia w połowie ubiegłego roku poprzedniej inwestycji, zwiększającej powierzchnię terminalu z 4,5 do 7,6 tys. m kw. wiedzieliśmy, że musimy myśleć o kolejnej rozbudowie, która powiększy powierzchnię o dalsze 7 tys. m kw."
Na szczęście obok jest mnóstwo wolnego miejsca, więc będzie mozna budować i budować :)
 

·
Registered
Joined
·
2,502 Posts
Nowe loty z Pyrzowic

Nowe tanie linie lotnicze w Pyrzowicach


Zobacz powiększenie
Mapa portów lotniczych, do których można latać z Pyrzowic


ZOBACZ TAKŻE

• Coraz więcej pasażerów na pyrzowickim lotnisku (22-03-05, 22:13)
• Odlotowy marzec na lotnisku w Pyrzowicach (22-03-05, 22:12)


Piotr Purzyński 22-03-2005 , ostatnia aktualizacja 22-03-2005 22:10

W niedzielę z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach startuje druga po Wizz Air tania linia lotnicza. Samoloty Centralwings trzy razy w tygodniu latać będą do Kolonii/Bonn i Hanoweru.

Port w Pyrzowicach stanie się trzecim lotniskiem w Polsce, po warszawskim Okęciu i podkrakowskich Balicach, skąd regularnie latać będą samoloty Centralwings. - O wyborze Katowic zadecydowały potencjał regionu i profesjonalne przygotowanie lotniska - powiedział wczoraj Piotr Kociołek, prezes Centralwings, spółki-córki LOT-u.

Potwierdzeniem słuszności tej decyzji mogą być statystyki ze strony internetowej Centralwings. Odwiedziło ją do tej pory ponad 100 tys. internautów z woj. śląskiego i jest to drugi wynik po woj. mazowieckim. Jak przełoży się to na liczbę pasażerów? - Liczymy, że dzięki regularnym lotom do Kolonii/Bonn i Hanoweru przewieziemy w tym roku 41 tys. pasażerów - wyliczał Kociołek. Loty odbywać się będą trzy razy w tygodniu: we wtorki, piątki i niedziele.

O połączeniu z Kolonią zdecydowały doświadczenia nieistniejącej już Air Polonii, której samoloty zapełniały się na tej trasie w 80 proc. Hanower dobrze zaś sprzedaje się z Warszawy, przedstawiciele nowej linii mają więc nadzieję, że podobnie będzie na Śląsku.

Centralwings oferuje pasażerom loty boeingami 737-400, które mogą zabrać na pokład 162 pasażerów. Jak w większości tanich linii, aż 85 proc. miejsc sprzedaje się przez internet, resztę przez call-center i biura podróży. Bilety w jedną stronę kosztują od 45 zł, do tego trzeba jednak doliczyć opłaty lotniskowe. Przykładowo: najtańszy bilet do Hanoweru kosztuje 162 zł, w obie strony 263 zł.

Jak mówił prezes Kociołek, Centralwings nie wyklucza uruchomienia innych połączeń z Pyrzowic. - Być może będą to Londyn i Lizbona. Będziemy brać także pod uwagę sugestie władz portu i regionu - mówił prezes.

Marek Mutke, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego: - Jeśli tylko będą takie możliwości, zasugerujemy uruchamianie połączeń na kierunku wschodnim, bo pyta o nie coraz więcej osób.

Prezes Mutke ujawnił wczoraj, że do tanich lotów z Pyrzowic do Tunezji przygotowuje się Tunisair. Linie będą tę trasę obsługiwać latem jako połączenia czarterowe, zimą zaś chciałyby wprowadzić ją do regularnego rozkładu.

Połączenia Centralwings z Kolonią/Bonn i Hanowerem to niejedyne nowości w rozkładzie lotów portu w Pyrzowicach. Także w marcu nowe kierunki obsługiwać będzie tania linia WizzAir: od niedzieli z Frankfurtem (Hahn), od wtorku zaś z Barceloną, Budapesztem i Gdańskiem (międzylądowanie na trasie do Sztokholmu).

Gazeta Wyborcza
 

·
Moderator
Joined
·
1,340 Posts
Poślizg inwestycji w Pyrzowicach

(C) Puls Biznesu
Poślizg inwestycji w Pyrzowicach
05 maja 2005
PAP

Opóźnia się rozpoczęcie prac związanych z rozbudową terminalu pasażerskiego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Choć dotację na rozbudowę Sejm przyznał jeszcze w grudniu 2004 r., do tej pory nie udało się uruchomić pieniędzy. Chodzi o 4 mln zł na sfinansowanie pierwszego etapu prac, m.in. dokumentacji niezbędnej do otrzymania pozwoleń na budowę. Całość prac ma kosztować 50 mln zł.

— Jeżeli pieniądze nie znajdą się szybko, to uwzględniając długotrwałe procedury przetargowe, rozpoczęcie prac byłoby możliwe dopiero jesienią, a wtedy może być za późno na roboty ziemne — mówi Marek Mutke, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, udziałowca portu.

Lotnisko może odprawić 1,6 mln pasażerów rocznie. Po rozbudowie jego możliwości wzrosną do 3,6 mln osób.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 1837 str. 6
 

·
Registered
Joined
·
631 Posts
talkinghead said:
Choć dotację na rozbudowę Sejm przyznał jeszcze w grudniu 2004 r., do tej pory nie udało się uruchomić pieniędzy. Chodzi o 4 mln zł na sfinansowanie pierwszego etapu prac, m.in. dokumentacji niezbędnej do otrzymania pozwoleń na budowę.
A dlaczego??? Odpowiedź w dzisiejszej wyborczej:
4 000 000 zł na rozbudowę terminalu i dostosowanie portu w Pyrzowicach do wymogów porozumienia z Schengen wywalczyli w zeszłym roku śląscy senatorowie. Pieniądze z budżetu państwa trafiły do wojewody, ale ten nie może przekazać ich lotnisku. Za przejścia graniczne odpowiada bowiem minister infrastruktury. Prace w porcie nie mogą więc ruszyć. Wojewoda obiecał wczoraj, że wystąpi do premiera, by pieniądze przekazał infrastrukturze, a ta lotnisku. Przypomnijmy, że kolejna już rozbudowa portu będzie kosztować w sumie 50 mln zł, a otwarcie nowego terminalu zaplanowano na połowę 2007 r.
Władza :bash: :bash: :bash:
 

·
Registered
Joined
·
1,267 Posts
[Katowice] PyrzowiceW ciągu czterech miesięcy bieżącego roku odprawionych zostało w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach więcej pasażerów niż w całym 2003 roku. Dynamicznie rosnący ruch pasażerski pokazuje realne możliwości przekroczenia w tym roku liczby 1 miliona odprawionych pasażerów.

Całkowity ruch pasażerski


Źródlo
 
41 - 60 of 11524 Posts
Top