SkyscraperCity banner

11461 - 11480 of 11542 Posts

·
Registered
2,281 Posts
To ze lubisz szybka jazdę nie oznacza ze inni tez tak robią. I oczywiscie ze jest z wielu powodów min finansowych(koszt biletu) atrakcyjny WRO. Nie każdy lata służbowo ze musi mieć 7xweek i nie każdy tez korzysta z czarteru. Pisząc o potrzebie połączeń z hubem miałem na myśli właśnie podróże rodzinne i urlopowe.
Szybką jazdę? No nie wiem. Dokładnie taką jaką przepisy przewidują. Nawet Google Maps dla trasy Gliwice- KRK zakłada w godzinach szczytu przejazd między 55 minut, a 1h 25 min…

·
Registered
7,670 Posts
Szybką jazdę? No nie wiem. Dokładnie taką jaką przepisy przewidują. Nawet Google Maps dla trasy Gliwice- KRK zakłada w godzinach szczytu przejazd między 55 minut, a 1h 25 min…
Co nie zmienia faktu, że aby mieć pewność dojazdu na czas musisz dodać godzinę do tego, bo alternatywnych dróg wokół A4 jest jak na lekarstwo.
I warto też dodać, że dojazd do Pyrzowic z Gliwic to nawet 15 minut obecnie dzięki A1. Jak się 15 min +/- 30 minut porówna do 1:25 +/- 1h to nie jest już takie bez znaczenia.

Natomiast dyskusja jest czysto akademicka. Dla przylatujących i ludzi, którzy nie mogą/nie chcą wykorzystać rodziny/znajomych/pracowników na miejscu, Kraków jest tylko i wyłącznie odległym lotniskiem - czymś, czego tak całkiem na serio się nie rozważa.

·
Banned
99 Posts
Tak,
natomiast dla mieszkańców destynacji, o których wspomniałem wcześniej, którzy mają pomoc w rodzinie, znajomych i z niej korzystają to KRK jest pierwszym wyborem. I fajnie, niech będzie wybór.
Rozumiem również ludzi - działających na zasadzie, że koniecznie chcę latać ze swojego wojewódzkiego lotniska. Taki lokalny patriotyzm i nic w tym złego. Widziałem to dokładnie w wątkach lotniczych każdego lotniska, gdzie co chwila są wojenki balicowsko-pyrzowickie.

·
Ślůnzok
1,461 Posts
Kraków jest tylko i wyłącznie odległym lotniskiem - czymś, czego tak całkiem na serio się nie rozważa.
Szczególnie jak powrót z tego lotniska komunikacją publiczną potrafi(ł) trwać dłużej niż sam lot z południa Włoch. Tylko to już urok mojego losu, który dba o to, żeby było co na stare lata wspominać ;)

·
Registered
7,670 Posts
Tu nie chodzi o patriotyzm. Tylko o zapewnienie odpowiedniej usługi wszystkim uczestnikom ruchu. Bo jak jedna grupa ucieknie do Krakowa to oferta dla tej drugiej grupy całkowicie zniknie.

A zupełnie osobną kwestią była debilna decyzja o niezbudowaniu szybkiej kolei bezpośrednio do Katowic z lotniska. Nawet raport ABSL o centrach usług to podniósł!

·
Registered
475 Posts
Do Baranowa będziecie z Gliwic jeździć 3- 3.5h samochodami, więc się hartujcie w boju te 1.5h do Balic czy 2h do Wrocławia. Szprycha kolejowa z czasem <2h tylko Katowice obsłuży.
Do opcji wykorzystania wymienionych: rodziny/znajomych/pracowników bym dodał:

• wypożyczalnie samochodów
  • płatnych przewoźników, którzy od 100zł/os mini busami/vanami po 2/3 rodziny zabierają.
  • poczciwe busy/autokary
na każdą kieszeń opcja

·
Registered
7,670 Posts
Do Baranowa będziecie z Gliwic jeździć 3- 3.5h samochodami, więc się hartujcie w boju te 1.5h do Balic czy 2h do Wrocławia. Szprycha kolejowa z czasem <2h tylko Katowice obsłuży.
Do opcji wykorzystania wymienionych: rodziny/znajomych/pracowników bym dodał:

• wypożyczalnie samochodów
  • płatnych przewoźników, którzy od 100zł/os mini busami/vanami po 2/3 rodziny zabierają.
  • poczciwe busy/autokary
na każdą kieszeń opcja
Gdyby nie to, że jest jeszcze koszt zależny od odległości to taka wizja Baranowa z Katowic mogłaby przejść. A tak to po prostu droga zabawka tylko i wyłącznie na biznesowe podróże.

Pisałem już o wypożyczaniu samochodów w KRK, krakowskie marszrutki mnie nie interesują - ja chcę jeszcze trochę pożyć.

·
Registered
3,072 Posts
A mnie zastanawia jak niektórzy robią trasę Gliwice-Kraków w 1,5h. Wygłaszają je osoby które nigdy tej trasy nie pokonywały.
Wczoraj, koniec długiego weekendu, Gliwice Pszczyńska - Balice jechałem niewiele ponad godzinę. Spokojnie, bez przekraczania prędkości. Ogólnie zbliżoną trasę (Ornontowice - Kraków) pokonuję nawet kilka razy w miesiącu i nigdy mi się nie zdarzyło bym odcinek do Balic jechał zauważalnie dłużej.

·
Registered
5,014 Posts
W Katowicach wystartowała budowa trzeciego hangaru p.com
Na katowicki lotnisku rozpoczęła się budowa trzeciego hangaru. To kolejny etap rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. Inwestycja potrwa dwanaście miesięcy, hangar do użytku zostanie oddany w drugim kwartale 2022 roku.

Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie prawie 9,3 tys. m2, a kubatura ok. 122 tys. m3. Wewnątrz znajdą się dwie zatoki serwisowe dla samolotów o maksymalnej wielkości Airbusa A321neo, a także liczne pomieszczenia warsztatowe (m.in. lakiernia, szlifiernia, kompozytownia) i magazynowe. Budynek wyposażony będzie także w dwukondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne wraz z częścią przeznaczoną pod prowadzenie szkoleń. Generalnym wykonawcą inwestycji jest „Promus Ruda Śląska" sp. z o.o.

Budowa trzeciego hangaru to druga faza rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów, która rozpoczęła się w marcu 2020 roku. Wystartowała wtedy inwestycja „pps hangary”, czyli budowa płyty postojowej o powierzchni 6,4 ha ze stanowiskami dla 9 samolotów kodu C, czyli wielkości np. Boeinga 737 lub Airbusa A320. Inwestycja zakończy się w czwartym kwartale br. Po południowej stronie nowej płyty znajduje się działka przeznaczona pod dwa nowe hangary, w jej zachodniej części powstaje nowy obiekt.

- Pandemia koronawirusa nie przerwała najważniejszych prorozwojowych inwestycji w Katowice Airport. Od prawie piętnastu lata tworzymy kompleksową infrastrukturę, to znaczy, że budujemy nie tylko pod obsługę ruchu pasażerskiego, inwestujemy także w rozwój strefy cargo i bazy do obsługi technicznej samolotów. Dzięki temu Pyrzowice nie są zależne tylko od ruchu pasażerskiego, a to powoduje, że w trakcie bardzo głębokiego kryzysu branży lotniczej, łatwiej jest nam zachować płynność finansową. Zdecydowaliśmy o budowie trzeciego hangaru dlatego, że w kryzysowym 2020 roku zakończyliśmy negocjacje i podpisaliśmy długoterminową umowę najmu tego obiektu. Jego użytkownikiem będzie linia lotnicza Wizz Air, czyli najstarszy i największy niskokosztowy przewoźnik w Pyrzowicach – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Rozwój bazy do obsługi technicznej samolotów rozpoczął się w Katowice Airport w 2011 roku kiedy to do użytku, po generalnym remoncie, oddano hangar odziedziczony jeszcze po Wojsku Polskim. Najemcą obiektu jest linia lotnicza Wizz Air. Za serwis Airbusów z rodziny A320 węgierskiego przewoźnika odpowiada LS Technics. W hangarze prowadzone są głównie przeglądy liniowe oraz tzw. szybkie wymiany silników. Drugi hangar, tym razem wybudowany od podstaw, oddany został do użytku w lipcu 2012 roku. To budynek z dwoma zatokami dla samolotów o maksymalnej wielkości Airbusa A321. Od początku jego funkcjonowania najemcą obiektu jest firma Linetech Aircraft Maintenance, która realizuje w nim duże strukturalne i komponentowe przeglądy samolotów średniodystansowych należących m.in. do grupy Lufthansa, linii lotniczej Finnar, czy też TUIfly.

- Funkcjonowanie w Katowice Airport bazy do obsługi technicznej samolotów spowodowało, że wybrane szkoły średnie w województwie śląskim, jak i najważniejsza w regionie wyższa uczelnia techniczna, czyli Politechnika Śląska, zaczęły rozwijać ofertę kształcenia kadr na potrzeby lotnictwa. W 2008 roku, m.in. z inicjatywy Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, powstało Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej przy Politechnice Śląskie. Na przestrzeni lat, gliwicka uczelnia dynamicznie rozwinęła obszar kształcenia na potrzeby lotnictwa. Aktualnie prowadzi pięć certyfikowanych ośrodków lotniczych, kształcąc m.in. mechaników lotniczych. Stworzenie takiej oferty nie byłoby możliwe bez pyrzowickiej bazy do obsługi technicznej samolotów, ponieważ ważnym elementem kształcenia certyfikowanego mechanika są obowiązkowe praktyki w organizacjach zajmujących się serwisem i naprawami dużych statków powietrznych. Planowane na przyszły rok uruchomienie trzeciego hangaru, to szansa na kolejne nowe miejsca pracy dla osób, które swoją przyszłość zdecydowały się związać z lotnictwem i które kształcą się na kierunkach lotniczych w naszych regionie – dodaje Tomasik.

·
Registered
5,014 Posts
Trwa budowa stacji kolejowej „Pyrzowice Lotnisko” p.com
Przy katowickim lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja kolejowa „Pyrzowice Lotnisko”. Budowa ma zakończyć się w 2023 roku.

Budowa stacji kolejowej „Pyrzowice Lotnisko” jest jednym z elementów inwestycji związanej z odbudową nieczynnej obecnie linii kolejowej numer 182. Łączyła ona Tarnowskie Góry z Zawierciem.

Inwestycje prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe. Wartość całej budowy szacowana jest na 660 milionów złotych netto. Inwestycja jest dofinansowywana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Stacja kolejowa zlokalizowana będzie w odległości około 300 metrów od terminalu B. Przewidywany czas dojazdu z Katowic do pyrzowickiego lotniska to około 60 minut.

Prace budowlane rozpoczęły się w I kwartale br., a ich zakończenie planowane jest na I kwartał 2023 roku.

·
Registered
475 Posts
Może to w WAW przez mocno ograniczoną siatkę długodystansową będzie mocny spadek cargo np o połowę czy coś? Wtedy to by nie była pomyłka/przejęzyczenie.

·
Registered
328 Posts
Dzień dobry,

Statystyki ruchu pasażerskiego i cargo Katowice Airport za kwiecień 2021 prezentują się następująco.

STATYSTYKI KWIECIEŃ 2021
Ruch całkowity: 40 350 o 40 259 więcej (+44240,66%)
Ruch regularny: 8 438 o 8 438 więcej
Ruch czarterowy: 31 707 o 31 624 więcej (+38101,20%)
Cargo: 2 450 ton o 1 176 ton więcej (+92,31%)
Operacje lotnicze: 1 194 o 551 więcej (+85,69%)

STATYSTYKI I-IV 2021

Ruch całkowity: 109 223 o 542 722 mniej (-83,25%)
Ruch regularny: 29 480 o 496 599 mniej (-94,40%)
Ruch czarterowy: 78 433 o 32 287 mniej (-29,16%)
Cargo: 9 155 ton o 3 016 więcej (+49,13%)
Operacje lotnicze: 3 887 o 3 821 mniej (-49,57%)

Od stycznia do kwietnia 2021 udział ruchu czarterowego w liczbie podróżnych ogółem wynosił 73%. W tym samym okresie 2020 roku czartery miały 20% udziału w pyrzowickim rynku przewozów pasażerskich.

W kwietniu br. średnie wypełnienie rejsu czarterowego w KTW kształtowało się na poziomie 147 pax, rejsu regularnego na poziomie 48 pax.

11461 - 11480 of 11542 Posts