Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 2342 Posts

·
Registered
Joined
·
89 Posts
Koniec starej hali. Powstanie tam nowe centrum?
Katowicki Supersam. Przebudowa czy jednak wyburzenie?
Kolejna biurowa inwestycja w centrum Katowic i kolejny spór architektoniczny? Podobno policzone są losy unikatowej hali targowej - dziś centrum handlowego Supersam. W obecnej formie.Jest jednym z najruchliwszych obiektów w Katowicach, odwiedzanym dziennie przez kilka, kilkanaście tysięcy ludzi. W środku znajduje się pasaż butików, market oraz salon sieci Empik, jeden z pierwszych w Polsce. Jednak po renowacji z końca lat 90-tych klientom kojarzy się jedynie z centrum handlowym. A to nie wszystko. Nad sklepami znajduje się jedna z najciekawszych konstrukcji żelaznych. Architekci zgodnie przyznają: To było coś nowatorskiego. Nadaje się na zabytek!

W czasach, gdy powstawała, przykuwała oczy przechodniów. Katowiczanie mówili o niej „bryła z kosmosu”. Zwłaszcza, gdy obserwowali roboty budowlane i powstawanie szkieletu, który zaprojektował znany przedwojenny inżynier Stefan Bryła - budowniczy pierwszego na swiecie mostu spawanego i projektant słynnego katowickiego „drapacza chmur”. Katowicka hala tez jest jedna z pierwszych konstrukcji spawanych. Powstała w 1904 roku.


Tak wyglądała hala w dniu otwarcia - screen,źródło: forum GKW/Narod. Arch. Cyfrowe

Od niedawna plotkuje się na temat tego, że być może słynne centrum handlowe w jego obecnym stanie czeka koniec. Czy podobny do tego, który już na 100 proc. dosięgnie sąsiedni hotel Silesia – czyli wyburzenie?

Powodem jest oferta spółki Prime Properties, która podobno już przygotowuje budowę nowego kompleksu handlowo-usługowego w tym miejscu. Inwestycja zakłada budowę w miejscu Supersamu obiektu o powierzchni użytkowej około 65 tys. metrów kwadratowych. Tam też zaplanowane jest wybudowanie wielopoziomowego parkingu podziemnego. Obecnie inwestor uzyskuje pozwolenia środowiskowe. Spółkę reprezentuje w katowickim magistracie firma Invest Eko.

- Badania oddziaływania na środowisko sąj uż praktycznie ukończone. Teraz pora na ruchy inwestora - poinformowano nas w katowickiej firmie.

- Faktycznie, są plany rozbudowy obiektu. Jesteśmy na etapie wydawania decyzji środowiskowej. Sprawdzamy czy to jest mozliwe do zrealizowania. A ostateczna decyzja powinna zapaść w ciągu kilku tygodni - mówi nam Jakub Jarząbek z katowickiego magistratu. - Chodzi m.in. o kwestię uznania bądź nie obiektu za zabytek, co jest istotne w przypadku rozbudowy - dodaje.

Jak zapewniono nas w firmie Centrum Development & Investmens - Chodzi dokładnie o działkę przy ul. Piotra Skargi 6, gdzie stoi obecny Supersam. Ta nieruchomość należy do naszej firmy.
- Szczegóły na temat tego, jak będzie wyglądała inwestycja przedstawimy niebawem na konferencji prasowej. Więcej informacji na razie oficjalnie nie możemy udzielać - powiedziała nam Dorota Wojciechowska, rzeczniczka prasowa firmy.

- Plany i dokonania inwestycyjne CDI odnoszą się bezpośrednio do rozwoju centrum miast i wspomagają ten proces. Nasze obiekty przekształcamy w nowoczesne centra handlu śródmiejskiego, usług i biur. CDI współpracuje z władzami miast w zakresie rewitalizacji ulic handlowych i przestrzeni pieszych w centrum - informuje biuro prasowe CDI.

Holding Centrum Development & Investments oprócz katowickiego Supersamu i Slązaka (dawnego Pendanta) jest też właścicielem i zarządcą kilkunastu słynnych domów hadlowych w całej Polsce. Między innymi odpowiada za bardzo udane i chwalone przez architektów renowacje poznańskiego Okrąglaka i wrocławskiej Renomy. Czy katowicki supersam będzie wyburzony czy wyremontowany?Tego nie wiadomo.

Łukasz Brzenczek, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto widzi w obiekcie potencjał:
– Moim zdaniem da się połączyć istniejący obiekt, przywracając mu dawny wygląd, z dodaniem czegos nowego. Inspirujący moze być przykład z praskiego Karlina, gdzie na nowa zaadaptowano stara halę fabryczną.


"Corso Karlin" - czyli jak to zrobili Czesi - materiały inwestora (Karlin Estate)

- Przy okazji takiej realizacji miasto powinno wraz inwestorem stworzyć w miejscu zajezdni autobusowej zielony plac. Inwestorowi powinno zależeć na otoczeniu - rzuca pomysłem Paweł Niewiadomski.

- W Paryżu, Brukseli, Londynie jest wiele takich hal jak ta katowicka. Zazwczyaj mieszczą się z nich targi warzywne, sklepiki spożywcze oraz butiki rzemieślników, oblegane przez mieszkańców. Inne, jak pasaż św. Huberta w centrum Brukseli stał się prawdziwymi alejami luksusu - jubilerów, cukierników - opowiada nam Tomasz Bocheński, katowiczanin mieszkający przez kilka lat w Brukseli.
Docelowy wygląd nowego Supersamu :

http://www.thecity.com.pl/Obiekty-handlowe/Wiadomosci/Katowicki-Supersam-w-portfelu-Griffina
 

·
look here -->
Joined
·
5,748 Posts
wiele razy odwiedzałem tego SAMA gdy jeszcze dużo jeździłem autobusami z pobliskiego dworca PKS, ale niestety dawno już tam nie byłem

ja jestem za przebudową ale nie znaczną aby zachować coś ze starego budynku
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
tu odpowiedz na moje pismo do Miejskiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie

"Stowarzyszenie
Moje MiastoW odpowiedzi na Pana zapytania dotyczące zamierzeń inwestycyjnych związanych z dawną halą targową przy ul. Piotra Skargi w Katowicach uprzejmie informuję, że obiekt ten nie jest wpisany do rejestru zabytków. Nie jest obecnie także objęty ochroną konserwatorską ponieważ brak w tym rejonie Katowic obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na mocy zapisów którego byłby wskazany do objęcia ochroną. Architektura obiektu uległa niestety znacznym przekształceniom. Cennym elementem jest oczywiście jego stalowa konstrukcja. Inwestor nie konsultował dotychczas swoich zamierzeń z Biurem Konserwatora Zabytków. Przedstawił natomiast koncepcje projektowe Śląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, zakładające przebudowę obiektu. W tej sprawie planowane jest spotkanie z przedstawicielami inwestora oraz projektantami.


Z poważaniem
Bolesław Błachuta"
 

·
Registered
Joined
·
54 Posts


:lol: Wolne żarty...

Gdyby hali przywrócić pierwotny wygląd, w środku odsłonić konstrukcję, jak na fotce z otwarcia, to jestem bardzo na tak.

Inaczej to miejsce to powinno się tam rozpocząć budowę od zera czegoś nowego. Jednak przychylam się do pierwszej myśli.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,167 Posts
Oczywiscie ze zburza hale; przyklad dworca pokazuje, ze jezeli w Katowicach ma powstac inwestycja, to jedynie za cene czegos co warto zachowac – normalnie nie ma innych miejsc na inwestowanie i rozwoj miasta. Trzeba koniecznie rozwalic cos istniejacego, tak aby miasto nie roslo i rozwijalo sie, a jedynie stawalo sie coraz bardzej szkaradne.
 

·
Registered
Joined
·
967 Posts
Czy ta hala rzeczywiście jest warta zachowania? Owszem, ma jakieś unikatowe rozwiązania konstrukcyjne, ale czy są one aż tak unikatowe, wyjątkowe i nie do przecenienia,że muszą determinować przyszłość tego terenu? Czy to jest aż tak wartościowe? Nie oszukujmy sie - z zewnątrz to jest zwykła hala. Większość ludzi nie ma pojęcia,że czytając sobie Jeż Jerzego w Empiku obcuje z epokowymi osiągnięciami w dziedzinie konstrukcji budowlanych... Ja nie wyobrażam sobie jak można UDANIE przeobrazić Supersam z zachowaniem tej konstrukcji. Nadbudują go, a na dole (czyt. w obecnej hali) urządzą stylową salą balową? Restaurację?
O ile zachowanie kielichów uważałem za absolutnie konieczne, o tyle jeśli chodzi o Supersam to wydaje mi się,że można go poświecić dla jakiegoś ciekawego projektu, a samą konstrukcję przenieść. Może można ją wykorzystać np. gdzieś na terenie KWK "Katowice", już jak będzie tam Muzeum? Oczywiście fajnie by było, gdyby wymyślili jakiś genialny pomysł zachowania i wyeksponowania tej konstrukcji i jeszcze go zrealizowali.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,167 Posts
Juz widze ten ciekawy projekt albo ta udana integracje hali do nowej galeri handlowej … widzimy akurat jak swietnie sie to udalo przy dworcu, i trudno sie czegos lepszego spodiewac.
Po prostu hale wyremontowac i zostawic taka jaka jest – a raczej jaka kiedys byla. Nie wazne ze ta hala nie jest arcydzielem architektury, jest to oryginalny element urozmaicajacy miasto i dlatego trzeba go zachowac; jako siwadectwo czasow w ktrych powstal i aby miec w centrum miasta rozne funkcje a nie tylko galerie handlowe czy biura.

Tym co widza, wiedza i czym sie interesuja przecietni mieszkancy Katowic, bym sie akurat nie przejmowal. Przecietny mieszkaniec Katowic najchetniej wybudowal by sobie dome z spadzistym dachem na poludniu miasta i autostrade do centrum aby mogl wygodnie i bez korkow dojechac do nowych galeri handlowych, a reszta mu serdecznie zwisa. Tak wiec nie kierujmy sie przy ksztaltowaniu przestrzeni miejskiej opinia ludzi, ktorzy na ten temat w ogole nie maja opini.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,167 Posts
Przyznam ze dorobek inwestora moze wprawic w zachwyt, ale cala sytuacja jest mocno wkurzajaca: w miescie jest tyle wolnych atrakcyjnych dzialek ktore naleza do firmy kogucik i wszystcy wiedza ze w zyciu i za chiny tam nic powstanie (moze oprocz parkingu) a inwestorzy majacy chec i srodki stawic jakas ciekawa inwestycje, musza niczczyc architektoniczny dorobek miasta.

Zgadzam sie ze ta hala nie jest nijak niesamowita. Ale co wobec tego jest w Katowicach niesamowite? Chyba jedynie Spodek, poniewaz niesamowity dworzec pojdzie pod mlot, lub w najlepszym wypadku zostana z niego oszklone i oszyldowane kielichy. Ta hala ma ponad 100 lat i do jasnej cholery, chyba mozna znalesc inne miejsce na galerie handlowa a w hali umiescic na przyklad przyzwoity targ z swieza zywnoscia.

Gdy to zburza to mozna tylko pogratulowac Katowicom; wyrecza na Slasku Marklowice z roli przedmiotu kawalow o wariatach – w miescie strasza hotele robotnicze (nowe i stare), bloczyska i blaszaki (nowe i stare), na puste dzialki nie ma inwestorow gdy rownoczesnie inwestorzy musza burzyc zabytki aby postawic cos nowego :hammer:.
 

·
górnośląski regionalista
Joined
·
241 Posts
hala nie jest niczym nadzwyczajnym i zal mi jej nie bedzie. pamietam gdy jeszcze nie bylo tam podwieszanych sufitow i cala powierzchnie zajmowal samoobslugowy, a wiec stan zblizony do tego z archiwalnego zdjecia. odkryte stalowe konstrukcje tchu nie zatrzymywaly. choc jak juz wspomniano, znacznie lepiej by bylo, gdyby inwestycja powstala chociazby w miejscu michalika czy parkingu na mickiewicza przy centrozapie.
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
1,875 Posts
Konnsrukcja dachu powinna trafić w inne miejsce jak napisał Molibden. Ta działka to nie jest jedna z wielu pustych, ta jest naprawdę ekstra - dobrze skomunikowana, wyeksoponowana, z dużym przepływiem pieszych. Tam powinno stać coś bardziej efektownego. Hala w obecnym kształcie ani nie jest ładna, ani nie współgra z otoczeniem - jest słabo otwarta na miasto, za mało witryn, drzwi nieliczne, a z tyłu sporo miejsca zajmuje szpetne zaplecze, rampa i parking. Jest w miarę zadbana i nic ponadto, ot zwykły barak, a tam powinien stać obiekt sygnalizujący pasażerom autobusów miejskich i PKS-ów "Witamy w nowoczesnym i bogatym mieście". Jeśli przy okazji będzie wartościowy architektonicznie, to tym lepiej. Ja bym tam widział zespół lokali gastronomicznych i rozrywkowych (jako przeciwwagę dla handlowej Vaginy), taką naszą Stodolni pod dachem. Ehh, rozmarzyłem się...
 

·
Registered
Joined
·
3,049 Posts
Swoją drogą...
jeśli hala Supersamu zostanie zburzona / zmodernizowana i rozbudowana to ciekawe, co w przyszłości powstanie w miejsu Hotelu Silesia...
kolejne centrum handlowe... ?
to byłoby juz trzecie (po C.H. o którym mówimy w tym wątku i galerią budowaną na placu Szewczyka przez Neinvera)...

jest wtedy szansa, że na miejscu nieczynnego zielonego pudełka powstanie nowy hotel / biurowiec (mam nadzieję) :)
 

·
prze_cinek
Joined
·
795 Posts
Konstrukcja tego Supersamu może być wykorzystana gdzieś indziej tak jak napisał 1000city, choć mam nadzieję, że nie wyjdzie tak jak z Warszawskim Supersamem(który pomimo tego, że młodszy był znacznie bardziej efektowny od Katowickiego). W tym miejscu powinien powstać obiekt przez duże O, który powinien także współgrać z liceum i synagogą(jeżeli ją kiedyś odbudują). Te Centrum Handlowe będzie na pewno kontrapunktem dla Neinevera- może także pozytywnie wpłynąć na stawową, ludzie będą przechodzić pomiędzy jamochłonem a tym CH.
 

·
Registered
Joined
·
967 Posts
mzielezny - te dwa "Supersamy" to chyba tylko nazwa i funkcja łączyły.
Najlepiej byłoby gdyby teren od hotelu "Silesia" do "dworca" PKS-u oczyścić i zagospodarować jakimś naprawdę efektownym projektem biurowo-mieszkalno-handlowych, bez dominacji żadnej z tych funkcji. Oczywiście nie chodzi mi o jeden budynek, a bardziej o jedną koncepcję, filozofię zagospodarowania.
 

·
Registered
Joined
·
1,288 Posts
mzielezny - te dwa "Supersamy" to chyba tylko nazwa i funkcja łączyły.
Najlepiej byłoby gdyby teren od hotelu "Silesia" do "dworca" PKS-u oczyścić i zagospodarować jakimś naprawdę efektownym projektem biurowo-mieszkalno-handlowych, bez dominacji żadnej z tych funkcji. Oczywiście nie chodzi mi o jeden budynek, a bardziej o jedną koncepcję, filozofię zagospodarowania.
FILOZOFIA ZAGOSPODAROWANIA W KATOWICACH ? :nuts: niemożliwe
 
1 - 20 of 2342 Posts
Top