SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2725 Posts

·
Registered
Joined
·
4,314 Posts
Discussion Starter #1
Gazeta.pl > Katowice > Aktualności

Piątek, 8 lipca 2005

Rozpoczyna się upiększanie ul. Dworcowej w Katowicach


08-07-2005 , ostatnia aktualizacja 08-07-2005 20:40

Na ul. Dworcowej wyróżniają się urodą hotele Monopol i Diament. Magistrat nie chce być gorszy. Już niedługo kamienica pod "13" nabierze blasku. Dziś nie zachwyca, ale fachowcy przekonują, że to wybitna architektura.

Niedługo ul. Dworcowa ma być wizytówką miasta. Trwa właśnie konkurs architektoniczny na plan przebudowy tej części miasta. Już wyremontowano parę prywatnych kamienic, pięknie wyglądają hotele Diament i Monopol. Gorzej jest za to z kamienicami, które należą do miasta. Ale i to się zaczyna zmieniać. Już niedługo rozpocznie się remont budynku przy ul. Dworcowej 13. - Ta kamienica będzie otwierała wejście na przebudowaną ul. Dworcową, powinna więc wyglądać reprezentacyjnie - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy katowickiego magistratu.

Dziś szary, brudny budynek wygląda odpychająco. Na parterze działa galeria i zapewne po remoncie nadal będziemy mogli podziwiać tu obrazy.

Tymczasem Małgorzata Zygmunt, miejska konserwatorka zabytków, mówi, że to wybitna architektura funkcjonalistyczna. - Niestety, nie znamy projektanta tego budynku. Na archiwalnych dokumentach jego podpis jest nieczytelny - mówi Zygmunt. Budynek zaprojektowano najpewniej w 1932 roku, ale wybudowano go pięć lat później. Jego pierwszym właścicielem był inżynier Jan Squeder. - Pierwsze dwie kondygnacje zajmowała kawiarnia, a pozostałe mieszkania - dodaje Zygmunt.

Józef Biskup, inspektor nadzoru w KZGM-ie: - Remont potrwa trzy miesiące. Nowa elewacja będzie utrzymana w szarościach. Koszt to ok. 250-450 tys. zł - mówi Biskup.

tutaj stan przed wojną:a tu stan obecny

 

·
Registered
Joined
·
4,314 Posts
Discussion Starter #2
By Gold Boy z gkw.katowice.pl

Jest to część przeznaczonych w pierwszej kolejnosci do renowacji przez UM kamienic w programie LPR :D

juz odremontowana ul. Chopina 9 – koszt 100 000ul. 3 Maja 7 – koszt 250 000ul. 3 Maja 36 (elewacja) – koszt 585 000ul. 3-Maja 27 / Słowackiego 33 – koszt 250 000ul. Mickiewicza 8 – koszt 100 000 (koszt całkowity 5 700 000)ul. Młyńskiej 7 (elewacja) – koszt 100 000ul. Mariackiej 22, 22a, 22b – koszt 1 095 000 (koszt całkowity 2 000 000)ul. Mariackiej 25, 25a koszt (+ ul. Francuskiej 7) 50 000 (koszt całkowity 1 970 000)przy ul. Mariackiej 28, 28a – koszt 50 000 (koszt całkowity 1 820 000)przy ul. Mariackiej 35, 35a – koszt 995 000 (koszt całkowity 1 595 000)odnowione niedawno

na 3 majai Mariackiej

 

·
Registered
Joined
·
4,314 Posts
Discussion Starter #4
Ja tez, zwrócilem na nia uwage pare miesiecy temu i sie zachwycilem jaka ona jest ładna, yyy tzn, że ma potencjał :D Ale również ciesze sie z 3 maja 27 oraz 3 maja 7, bo te kamienice po prostu straszą ... :/ Oby je jakos bajerancko odnowili.
 

·
Iroquois of Europe
Joined
·
9,885 Posts
Cieszy fakt, że UM Katowice, w odróżnieniu od Naszego Pana Prezydenta, a niedługo już Prezydenta RP :bash:, troszczy się o takie rzeczy, jak remont kamienic.
Miło również, że warszawski wątek stał sie inspiracją dla innego tego typu wątku. ;)
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
Taa Mickiewicza 8 rullez :D Ale wiele z tych kamienic nie zasluguje na remont - zbyt niska wartosc architektury. Czekam az zaczna remontowac modernizm.

Wspaniale ze zabiora sie za Dworcowa 13.
 

·
Registered
Joined
·
4,314 Posts
Discussion Starter #9
Jutro pojde obfocic renowacje, bo troche tu pusto i biednie w porównaniu do innych miast, a przeciez nie mozemy byc gorsi :D ! Ofkoz znowu ja musze isc fotki zrobic :/ ! czasem mam wrazenie, ze tylko ja i sky jestesmy tutaj z GOPU ! :/
 

·
Registered
Joined
·
4,314 Posts
Discussion Starter #10

·
Banned
Joined
·
1,591 Posts
co będzie w tej zielonej na Mariackiej ? pamiętacie jeszcze Hungarię,która była na dole ? jako dzieciak chodziłem tam z ojcem na naleśniki w czekoladzie :) ale to było za komuny,wtedy Mariacka była bardziej żywotna, był przystanek autobusów, sporo ludzi się kręciło (nie tylko wiadomych panienek) i była za rogiem Karczma Słupska :) (teraz jakiś spożywczak chyba :(
czy Mariacka ożyje gdy zrobią z niej deptak?
 

·
Registered
Joined
·
4,314 Posts
Discussion Starter #14
Dziennik Zachodni

Mariacki w kolorze piasku


Piątek, 25 listopada 2005r.

Odnowiony kościół będzie nie tylko miejscem kultu, ale także atrakcją turystyczną Katowic. Dlatego tak ważne jest, aby udało nam się pozyskać środki unijne na jego remont – mówi ks. dr Andrzej Suchoń, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.


Kościół przy pl. ks. Szramka powstał w latach 1862-1870. Jest jednym z najstarszych budynków w mieście i najstarszym katolickim kościołem. W kronikach parafialnych nie ma zapisów, że ten neogotycki budynek był z zewnątrz kiedykolwiek gruntownie remontowany Jest duża szansa, że w ciągu najbliższych dwóch lat ta sytuacja się zmieni.


Parafia stara się o środki unijne na renowację kościoła. 800 tys. zł na ten cel decyzją radnych zagwarantowało już miasto. – Remont kościoła Mariackiego doskonale wpisuje się w nasze plany dotyczące przebudowy tzw. kwartału ulic Dworcowa i Mariacka. Poza tym to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków w mieście – mówi Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Plany remontu obejmują renowację elewacji. Zostanie oczyszczona i pomalowana na piaskowy kolor. Uzupełnione zostaną też ubytki w murach. Na odnowionej elewacji zostaną zamontowane elementy tzw. detalu architektonicznego, które odpadły od budowli (takie jak żabki, kwiatony, rzygacze i wieżyczki). Są już one wyrzeźbione z pięknego piaskowca i czekają na remont elewacji.
Wymieniona będzie również część więźby dachowej, a także pokrycie dachu. Płytki eternitowe mają być zastąpione łupkami kamiennymi. Wzmocnienia wymaga wieża, tak aby mogły na niej zawisnąć nowe dzwony, które już stoją we wnętrzu kościoła.

Remont czeka też plac przed budynkiem. – Chcemy, żeby nawierzchnia placu korespondowała z ogólnym wyglądem ulicy Mariackiej, jaki zyska ona po przebudowie – wyjaśnia ks. dr Andrzej Suchoń.

Wszystkie prace mają kosztować ponad 5 milionów zł. Część pieniędzy parafia chce pozyskać ze środków unijnych. Na razie trwa rozpatrywanie wniosku. – Mam wielką nadzieję, że ze względu na dużą wartość samego obiektu te środki zostaną nam przyznane – mówi proboszcz. Dodaje, że drugim ważnym powodem przemawiającym za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku, jest konieczność przeprowadzenia szybkiego remontu z powodu zagrożenia odpadaniem elementów elewacji.

Warto przypomnieć, że wnętrze kościoła zostało niedawno gruntownie wyremontowane. Najpierw w 2001 roku odrestaurowano siedemnaście witraży przedstawiających cnoty i wady moralne, autorstwa Adama Bunscha. Dwa lata później kościół został pomalowany. – Musieliśmy też wzmocnić filary pod chórem, bo się „schodziły”. Wymieniliśmy posadzkę. Płytkę ceramiczną zastąpił kamień jasnego koloru. Zlikwidowaliśmy też dawny kanał grzewczy, który biegł przez środek kościoła. Teraz mamy ogrzewanie posadzkowe – wylicza ks. Suchoń.

Proboszcz uważa, że wyremontowany kościół może stać się atrakcją turystyczną miasta. – Jeśli ktoś przyjedzie do Katowic, to z pewnością będzie chciał zobaczyć kościół Mariacki. Nasze plany remontowe popierają wszyscy. Cieszę się, że również miasto włączyło się w nasz projekt.
To, czy parafia dostanie unijne pieniądze powinno się wyjaśnić w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. Jeśli decyzja będzie pozytywna, prace remontowe ruszą w przyszłym roku.

Grzegorz Żądło

zdjecia by pb 

·
tararam
Joined
·
7,603 Posts
wczoraj zauwazylem ze odremontowano kamienice na Raciborskiej :)
nawet nie wiem kiedy to sie stalo :)

takze na Raciborskie wyremiontowano siedzibe katowickiej ASP i musze przyznac ze wyglada bardzo fajnie

moze gdybym mial aparat to zrobilbym zdjecie Damian :p
 

·
tararam
Joined
·
7,603 Posts
@ kot

niestety jeszcze nie
wyglada to tak jakby roboty tymczasowo wstrzymano
mozliwe jednak ze remontuja go teraz po prostu w srodku
 
1 - 20 of 2725 Posts
Top