SkyscraperCity banner
1 - 8 of 8 Posts

·
tararam
7,621 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Renowacja modernistycznej perełki nagrodzona

Wioleta Niziołek 24-04-2005 , ostatnia aktualizacja 24-04-2005 21:19

Nawet katowiczanie przechodzą obojętnie obok architektonicznych perełek modernizmu w swoim mieście. Architekci chcą to zmienić.

Willa przy ulicy Bratków 4 w Katowicach, niedaleko katedry Chrystusa Króla. Prosty sześcian, tarasy, balustrady. W 1930 roku dla mecenasa Edmunda Kazimierczaka zaprojektował ją Tadeusz Michejda, nazywany guru katowickich architektów. Wykorzystał nowatorską konstrukcję stalową, stosowaną w drapaczach chmur. Po wojnie willa stopniowo popadała w ruinę, mieściły się w niej m.in. pomieszczenia biurowe i hurtownia. Kilka lat temu Damian Spendel wydzierżawił ją i postanowił wyremontować. - Naiwnie myślałem, że zajmie mi to pół roku, a zajęło trzy lata. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, co mnie czeka. Czego się tknąłem, wszystko się rozpadało - wspomina Spendel. O pomoc poprosił Marka Gierlotkę, znanego katowickiego architekta. Wystrojem wnętrz zajął się syn Łukasz, student architektury. - Raz pod jego nieobecność zamontowałem kinkiety. Łukasz wrócił z wakacji i zapytał, co to jest. Nie spodobały mu się. Musieliśmy je zdjąć i założyć inne, bardziej w duchu modernistycznym - wspomina Spendel. Z taką samą dbałością o szczegóły zrekonstruowano m.in. fragmenty parkietu, a spod warstw brązowej farby olejnej wydobyto oryginalną mozaikę na drzwiach. Teraz mieszczą się tam restauracja utrzymana w mieszczańskim stylu, pub, a na górze pokoje klubowe.

Na jednej ze ścian na parterze wisi dyplom "za przywrócenie do poprzedniego kształtu perły katowickiego modernizmu". Spendel właśnie dostał go od Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach i Stowarzyszenia Przyjaciół ulicy Kościuszki. Dyplom za konsekwentną renowację budynku modernistycznego będzie odtąd przyznawany co roku. - Jeśli Katowice mają się czym pochwalić, to właśnie przykładami modernizmu i funkcjonalizmu międzywojennego, absolutnie unikatowymi i nowatorskimi. Takich budynków jest jeszcze kilkanaście w tej dzielnicy. Dyplom ma być wyróżnieniem dla inwestorów, którzy potrafią docenić ich piękno - mówi Tomasz Konior, wiceprezes SARP.

- Nie staniemy się miastem takim jak Kraków czy Poznań, ale mamy atuty, które powinniśmy wykorzystać - dodaje. Architekci chcą, żeby dzielnica modernistyczna w Katowicach stała się wizytówką miasta i początkiem katowickiej trasy turystycznej.

- Katowice chwalą się secesją, a przecież mają modernizm na najwyższym europejskim poziomie, absolutne perły. Wille tej klasy jak ta przy ulicy Bratków można spotkać tylko w Paryżu - dowodzi Jarosław Lewicki, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół ulicy Kościuszki.

·
Registered
2,511 Posts
Kostka bauma :bash:

Ale wiadomosc super. Rzeczywiscie w Katowicach czest przechwalone sa secesyjne kamienice(bardzo liche zreszta) a o czyms takim malo kto wie. ALe modernizm to juz wyzsza szkola jazdy i sztuka raczej niepopularna.

·
hræddur köttur
4,477 Posts
ciekawe gdzie ta słynna katowicka secesja.
ech, tak mi się marzą turyści ze smakiem oceniający proporcje odnowionych budynków przy Jordana czy PCK...

·
Respect the Architect
520 Posts
super wiadomosc, malo kto dzis docenia urok modernizmu i art deco w architekturze dlatego super ze sa plany zrobienia z tego wizytowki miasta....ale patrzac na wille machejdy widze ze jest ladnie odrestaurowana ale nie do konca odtworzona, moze sie myle ale stara elewacja byla raczej biala a nie szara a okna w czarnych (zgodnie z nurtem) albo przynajmniej ciemnych ramach ,a nie bialych z pcv....no nic i tak sie bardzo ciesze bo w sumie modernizm i funkcjonalizm w polsce byl bardzo rozwiniety i stylowy.

a ma ktos moze zdjecia z tymi perelkami modernizmu w katowicach? jestem bardzo ciekaw jak to sie prezentuje i w jakim stanie sa teraz te budynki , w szczegolnosci wille

·
Registered
418 Posts
alex_d said:
a ma ktos moze zdjecia z tymi perelkami modernizmu w katowicach? jestem bardzo ciekaw jak to sie prezentuje i w jakim stanie sa teraz te budynki , w szczegolnosci wille
No jest ich sporo. Poczekaj na Sky's the limit. Na pewno wrzuci jakieś zdjęcia. Modernizm to olbrzymia część śródmieścia Katowic.

A co do willi Michejdy to, to jest willa Michejdy na Poniatowskiego:

zdjęcia: Sky

Znalazłem jeszcze taką z 1927 roku - projektant Tadeusz Michejda:

·
tararam
7,621 Posts
Discussion Starter · #7 ·
wkleje jakies moje fotki i zeskanuje jeszcze cos z ksiazki o architekturze miedzywojennej Katowic :)
a budynki generalnie rzecz biorac sa nie remontowane od momentu wybudowania z nielicznymi wyjatkami
to jest 20lecie miedzywojenne wbrew opiniu dosc licznej grupy ludzi ze to z czasow PRL
ten budynek jest pokryty bialym marmurem ktory w naszych warunkach zrobil sie szary na starych zdjeciach gdy byl bialy robil na prawde niezle wrazenie

"drapacz chmur" wtedy bodajze pierwszy w Polsce

budynek mieszkalny na ul Korfantego

funkcjonalistyczna zabudowa w rejonie ulic Sklodowskiej Curie PCK Rymera itp

]

a to juz na Reymonta

ul Francuska

rynek

ul Powstancow

ponownie korfantego

i Podzhorazych

budynek GIG

willa na ul Topolowej

budynek mieszkalny na ul sw Jana

ul Powstancow

Podchorazych

Ligonia

Dworcowa

powstancow

wojewodzka

Kosciuszki

szeligiewicza

koscio garnizonowy

pozniej reszta

·
hræddur köttur
4,477 Posts
@sky`s
ta kamienica przy św. Jana jest świetna! Jakoś dota jej nie odnotowałem, a to przecież samo centrum, ciekawe ile jeszcze takich ukrytych skarbów jest.
Trochę powtórzę:
Raciborska:

Kościuszki:

Jordana:

Skłodowskiej jeszcze raz:

Jordana, czekać tylko aż skończą remont :)

1 - 8 of 8 Posts