Skyscraper City Forum banner

Czy podoba Ci się projekt zagospodarowania centrum?

1 - 20 of 11368 Posts

·
Registered
Joined
·
2,614 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Katowice (od)nowa

Poniedziałek, 2 sierpnia 2004r.

Ulica Dworcowa zmieni się w elegancki deptak z galeriami i kawiarniami, wokół centrum będziemy przejeżdżać nowoczesnymi drogami, zmieni się przebieg linii tramwajowych. Do 2009 r. władze miasta zamierzają wydać na inwestycje ponad 2 miliardy złotych.– Przyjęty jednogłośnie przez radnych Wieloletni Plan Inwestycyjny to zagwarantowanie pieniędzy na szereg inwestycji, z których większość będzie dopiero projektowana – tłumaczy Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Gmina zamierza finansować projekty częściowo z własnych środków, częściowo dzięki kredytom i unijnym dotacjom. Radni wyrazili już zgodę na zaciągnięcie w Europejskim Banku Inwestycyjnym kredytu w wysokości 250 mln zł.

Do końca 2005 r. w Katowicach ma powstać międzynarodowy dworzec autobusowy z prawdziwego zdarzenia. Wśród rozważanych lokalizacji są m.in. okolice hipermarketu Auchan przy Drogowej Trasie Średnicowej. Na drogi dojazdowe, parkingi i perony miasto zamierza wydać ponad 1,6 mln zł. Ponad 13 mln zł ma kosztować przedłużenie ul. Grundmanna od ul. Gliwickiej do ul. Sądowej i modernizacja istniejącego odcinka drogi w kierunku ul. Mikołowskiej. Nową ulicą kierowcy będą mogli przejechać już w przyszłym roku.

Przebudowany zostanie węzeł drogowy w rejonie al. Roździeńskiego oraz ulic Murckowskiej i Bagiennej. Nowe boiska i hale sportowe mają powstać m.in. w Szopienicach i Murckach. Zmodernizowany zostanie stadion „Kolejarza” w Wełnowcu i Piotrowicach.

Ponad 4 mln zł z kasy gminy trafi na budowę Regionalnego Akademickiego Centrum Informacji Ekonomicznej przy ul. Bogucickiej. Podobna kwota będzie przeznaczona na stworzenie Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” przy Akademii Muzycznej. W latach 2005-2006 gmina przekaże również 2,5 mln zł na budowę Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Śląskiego.

Prace podziemne

Prezydent Katowic Piotr Uszok od kilku lat powtarzał, że zmiany w centrum miasta nie będą możliwe bez wcześniejszej przebudowy kanalizacji. Ta ruszyła kilka tygodni temu. – Prace rozpoczęły się już w rejonie ulicy Sokolskiej na wysokości Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Będą prowadzone równocześnie w dwóch rejonach miasta: wzdłuż ulicy Warszawskiej oraz wzdłuż koryta Rawy między ulicami Sokolską i Żelazną. Ogółem obejmą ponad 7 km sieci kanalizacyjnej – wylicza Waldemar Bojarun.

Drogowa Trasa Średnicowa

W listopadzie tego roku zostaną ponownie otwarte przejścia podziemne od strony Spodka i Superjednostki, miesiąc później dwa pozostałe. Będą one umożliwiały tylko przejście pod torami tramwajowymi i jezdniami poprowadzonymi na powierzchni. Przechodnie będą następnie wychodzić na główną płytę Ronda. Pod koniec roku przez Rondo ponownie zaczną kursować tramwaje.

W tym roku gotowa ma być ulica Nowograniczna, która na wysokości hoteli Novotel i Senator połączy al. Roździeńskiego i ul. Warszawską. Połączone zostaną ulice Olimpijska i Uniwersytecka. W tym miejscu powstanie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.

– W 2005 roku całkowicie przebudowany zostanie wiadukt w ciągu ul. Sokolskiej. Prace rozpoczną się prawdopodobnie w marcu i potrwają pół roku – tłumaczy Maciej Tomczak z firmy Drogowa Trasa Średnicowa S. A., zastępca szefa przebudowy Ronda. Na przyszły rok zaplanowano również wykonanie stropów tunelu pod Rondem, następnie będzie on pogłębiany. Powstanie także węzeł „Gwiazdy”, który umożliwi pełne skomunikowanie trasy z ul. Nowograniczną.

Liczący 600 metrów długości tunel pod Rondem zostanie wykończony w 2006 r. Nad al. Roździeńskiego powstanie kładka dla pieszych zakończona charakterystycznym łukiem. Dokończenie budowy katowickiego odcinka DTŚ ma kosztować jeszcze ok. 250 mln zł. Droga będzie gotowa pod koniec 2006 r.

Centrum – Dworcowa

Na razie władze miasta chcą, by mini Rynek powstał w miejscu ul. Dworcowej. Plany zakładają m.in. modernizację placu przy gmachu Starego Dworca, zaadaptowanie zachodniej hali dworca na potrzeby muzeum, odnowienie budynków przy ul. Dworcowej 13 i Mariackiej 1. – W tej okolicy mogłoby się toczyć życie kulturalne, powstałyby nowe lokale gastronomiczne. Uzgodnienia wymaga jeszcze kwestia dojazdu do mieszczących się przy ulicy Dworcowej hoteli – zastrzega Waldemar Bojarun.

W przyszłym roku ekipy budowlane wkroczą na Rynek. Nastąpi to prawdopodobnie w marcu. Prace potrwają przynajmniej pół roku. Zakończenie całości inwestycji, łącznie z odtworzeniem nawierzchni i zieleni, planowane jest na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2006 r. – To otworzy drogę do dalszych prac związanych ze zmianami wyglądu Rynku. Chcemy ograniczyć ruch w ścisłym centrum, uniknąć dublowania się linii autobusowych i tramwajowych – zapowiada Waldemar Bojarun.Miasto się zadłuża

Wczoraj Rada Miasta jednogłośnie zatwierdziła zaciągnięcie kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Pieniądze pokryją część wydatków zapisanych w przyjętym dwa tygodnie temu planie inwestycji na najbliższe lata. Obejmuje on m.in. przebudowę Rynku, przeniesienie reprezentacyjnego deptaka miasta na ul. Dworcową, a także gruntowne odnowienie wielu obiektów sportowych.

Radni podjęli także uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego przy ul.Chorzowskiej w Dębie." Dziennik Zachodni.
 

·
Registered
Joined
·
2,614 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Władze miasta chcą, by ulica Dworcowa pełniła rolę rynku. Co są o tym myślą katowiczanie?

Środa, 14 lipca 2004r.

Przyjęty w poniedziałek przez katowicką Radę Miasta Wieloletni Plan Inwestycyjny na lata 2004-2007 zakłada m.in. stworzenie rodzaju nowego centrum miasta na ul. Dworcowej, która zostanie w tym celu wyłączona z ruchu. Trudno sobie wyobrazić wyłączenie z ruchu ulicy, którą codziennie przejeżdżają setki samochodów. O to, na jakim etapie są przygotowania do realizacji pomysłu zapytaliśmy Waldemara Bojaruna, rzecznika prasowego UM w Katowicach.– Za wcześnie jeszcze mówić o szczegółach. Najbardziej zaawansowane są przygotowania do przełożenia torów tramwajowych z ul. św. Jana na Pocztową i przejęcia starego dworca PKP na cele kulturalne. Kwestią zagospodarowania ul. Dworcowej zajmą się fachowcy, których chcemy zaprosić do współpracy – mówi Bojarun. Dodaje, że dopiero wtedy rozpoczną się prace koncepcyjne, a ostatecznie wykonawcze. Jednym z pierwszych kroków w kierunku zmian w ruchu na ul. Dworcowej będzie też remont ul. Wojewódzkiej, bo właśnie tędy będzie trzeba skierować przejazd samochodów.

Ludzie związani zawodowo z ul. Dworcową podchodzą do pomysłu władz miasta z zadowoleniem, ale i rezerwą. Roman Dembek, dyrektor hotelu „Monopol”, który działa przy ul. Dworcowej, narzeka, że na starym dworcu, który jego zdaniem jest pięknym zabytkiem, od lat nic się nie dzieje, mimo że wiele mówi się o jego ożywieniu.

– Jako katowiczanin uważam, że pomysł wyłączenia Dworcowej z ruchu jest interesujący, ale najważniejsze jest, żeby nie skończyło się na pomysłach i decyzjach administracyjnych. Obawiam się, że jeśli za pomysłem nie stoją duże pieniądze, może się to tak skończyć – mówi Dembek. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie terenu prywatnym inwestorom. Zainwestowane przez nich pieniądze byłyby gwarancją, że miejsce rzeczywiście zacznie tętnić życiem.

Tomasz Studniarek, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, uważa, że ożywienie Dworcowej byłoby bardzo dobrym ruchem władz miasta. – Każde pozytywne działanie, które jest krokiem naprzód, jest godne pochwały. Jednak powstanie na ul. Dworcowej eleganckiego deptaka, który będzie wizytówką miasta, na pewno nie spowoduje, że będzie on dominował strefę Rynku.

Uważam, że przebudowa Rynku jest tak czy inaczej niezbędna i powinna zacząć się jak najszybciej – mówi Studniarek. Dodaje, że jego obawy budzi tylko sprawa wyprowadzenia ruchu samochodów z rejonu Dworcowej. Planowana zmiana z pewnością skomplikuje ten ruch.
 

·
and we flew away
Joined
·
9,713 Posts
Zawsze uważałem, że jeśli rynek nie jest "nasycony" kilkuwieczną historią, to to nie może być rynek z prawdziwego zdarzenia, raczej zwykły plac w centrum miasta. Szczerze wątpię, czy odresturowanie rynku w Katowicach sprawi, że będzie pełnił taką rolę jak nasz gliwicki (co jak co, ale dziś rynek raczej kojarzy się z knajpami i kafejkami ;)). Natomiast pomysł na zrobienie deptaku pełniącego rolę rynku jest moim zdaniem rewelacyjny, zawsze lubiłem klimat takich ulic... i co ważne - taką rolę równie dobrze mogą pełnić XV jak i XIX wieczne ulice :)... czekam, aż nasza kochana Zwycięstwa doczeka takich czasów ;).
Z drugiej strony dziwi mnie polityka władz Katowic... boję się, że na tym etapie jest to ładowanie pieniędzy w błoto (są ważniejsze sprawy, a już na pewno bardziej rozwojowe).
 

·
Registered
Joined
·
2,614 Posts
Discussion Starter · #6 ·
kaspric said:
Zawsze uważałem, że jeśli rynek nie jest "nasycony" kilkuwieczną historią, to to nie może być rynek z prawdziwego zdarzenia, raczej zwykły plac w centrum miasta. Szczerze wątpię, czy odresturowanie rynku w Katowicach sprawi, że będzie pełnił taką rolę jak nasz gliwicki (co jak co, ale dziś rynek raczej kojarzy się z knajpami i kafejkami ;)). Natomiast pomysł na zrobienie deptaku pełniącego rolę rynku jest moim zdaniem rewelacyjny, zawsze lubiłem klimat takich ulic... i co ważne - taką rolę równie dobrze mogą pełnić XV jak i XIX wieczne ulice :)... czekam, aż nasza kochana Zwycięstwa doczeka takich czasów ;).
Z drugiej strony dziwi mnie polityka władz Katowic... boję się, że na tym etapie jest to ładowanie pieniędzy w błoto (są ważniejsze sprawy, a już na pewno bardziej rozwojowe).
Oj chyba malo wiesz na temat tego co zrobiono w Katowicach w ostatnich latach i co obecnie dzieje sie w tym miescie. Twoje ostatnie zdanie jest calkowicie bledne.
Prawda jest taka ze po tych przeogromnych inwestycjach w infrastrukture, ekologie, szkolnictwo, bezpieczenstwo, czas najwyzszy zabrac sie za srodmiescie Katowic. Nieprzyjazne ludziom centrum Katowic to najwiekszy mankament tego miasta w chwili obecnej. Inwestorzy wybierajac miasto w ktorym chca ulokowac biznes w pierwzej kolejnosci zwracja uwage na wyglad miasta. Dlatego rewitalizacja srodmiescia Katowic jest moim i wielu innych ludzi, w tym ekspertow zdaniem kluczowa dla rozwoju miasta.
 

·
hræddur köttur
Joined
·
4,673 Posts
Wśród rozważanych lokalizacji są m.in. okolice hipermarketu Auchan przy Drogowej Trasie Średnicowej.
bez sensu
przedłużenie ul. Grundmanna od ul. Gliwickiej do ul. Sądowej i modernizacja istniejącego odcinka drogi w kierunku ul. Mikołowskiej.
wreszcie
Ponad 4 mln zł z kasy gminy trafi na budowę Regionalnego Akademickiego Centrum Informacji Ekonomicznej przy ul. Bogucickiej.
jeśli to ma wyglądać tak, jak na jednym z renderów gdzieś tu pokazywanych, to podziękuję
zaadaptowanie zachodniej hali dworca na potrzeby muzeum
ciekawe co wytrzyma wstrząsy wywołane prztaczającymi się pociągami. Może porcelana?
Zakończenie całości inwestycji, łącznie z odtworzeniem nawierzchni i zieleni, planowane jest na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2006 r. – To otworzy drogę do dalszych prac związanych ze zmianami wyglądu Rynku.
no tak, najlepiej "odtworzyć" nawierzchnię a potem po namyśle zacząć kopanie
Najbardziej zaawansowane są przygotowania do przełożenia torów tramwajowych z ul. św. Jana na Pocztową
no to się wysilili.. Cóż za pomysłowośc, jakiż awangardowy projekt? I co to zmieni? Niewiele. Trzeba się będzie pogodzić z myślą o "rynku" jako węzłowym przystanku tramwajowym. Albo zgłębić pod ziemię - linię 15 prosto - z jednej strrony mogłaby zaćząc schodzić pod ziemię przy dworcu a wynurzyć się gdzieś koło kościoła ewangelickiego, gorzej z 16. -> albo zagłębiać od Kochanowskiego i gdzieś pod koniec Korfantego wypuścić na powierzchnię, albo lepiej w ogóle zlikwidować ten fragment i zamiast tego zrobić łącznik od Placu Miarki przez Batorego, Andrzeja i Matejki do Placu Wolności i dalej Sokolską do Chorzowskiej - i dopiero wtedy można się zastanawiać, czy odtwarzać pierzeję północną czy nie i co w ogóle z tym "rynkiem" zrobić. bo inaczej cokolwiek by nie było, to z przetaczjącyymi się tramwajami wszystko jest bez sensu.
 

·
Registered
Joined
·
2,614 Posts
Discussion Starter · #10 ·
To na wszytskie projekty zwiazane z przebudowa srodmiescia i to najblizsze 4 lata. Potem miasto bedzie sie dalej zalduzalo, bo przebudowa srodmiascia ma potrwac kilknanascie lat. Katowice realizuja program rewitalizacji centrum juz od kilku lat. Program ten jest podzielony na okreslone etapy. Przebudowa rynku ma byc zwienczeniem tego procesu.
A zeby zrozumiec koszty to podam pare informacji. Pod centrum KAtowic jest calkowicie zniszczona kanalizacja. woda cieknie tam. Czesto widac w Katowicach jak chodnik nagle sie zapada. To jest wlasnie efekt zniszczenia kanalizacji. Ten stan moze zakonczyc sie katastrofa budowlana. Dlatego kanalizacja w centrum Katowic jest remontowana. Ten remont bedzie kosztowal 700 mln zl. Przebudowa ronda to nastepne kilkaset milionow zlotych. Katowice to miasto ktore inwestuje ogromne sumy i juz od wielu lat jest w Polskiej czolowce samorzadow pod tym wzgledem. Co ciekawe imo iz jest to miasto ktore na inwestycje wydaje najwieksze sumy w przeliczeniu na mieszkanca, to zarazem Katowice sa jednym z najmniej zalduzonych miast w Polsce. To oznacza ze miasto prowadzi bardzo rozsadna polityke. Posiadanie takiego dlugoletniego planu rewitalizacji srodmiescia, swiadczy ze wladze mysla o miescie wiecej niz w perspektywie jednej kadencji.
 

·
Registered
Joined
·
4,380 Posts
[Katowice] Upiększą sześć ulic zamiast trzech

Katowice upiększą sześć ulic zamiast trzechKatowice unieważniły stary i ogłosiły nowy konkurs na pomysł zagospodarowania śródmieścia. Zamierzają upiększyć nie trzy, ale sześć ulic. - Miasto nie jest ładne. Zmiany się przydadzą - mówi Robert Maśliński, który roznosi po Katowicach ulotki.

Robert Maśliński roznosi po mieście kolorowe ulotki. Zna w Katowicach każdy kąt i zdanie ma podobne, jak wielu mieszkańców. - Rynek byle jaki, dworzec brzydki. Przydałyby się w centrum jakieś zmiany - wzdycha.

Tomasz Wilczek i Patrycja Błażyca, studenci bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, mówią, że Katowice są szare i brudne. - Więcej ładnych miejsc do spacerów? Jesteśmy za - potakują.

Włodarze miasta słyszeli chyba nieraz te opinie. Piotr Uszok, prezydent Katowic, wymyślił niedawno, że odmieni śródmieście i stworzy w nim mały rynek. Jego sercem byłaby ulica Dworcowa, która po zamknięciu dla aut i wybrukowaniu tworzyłaby uroczy deptak. Na dokładkę: zieleń, stylizowane latarnie, fontanny i podświetlone kamienice. Wszystko to znalazło się w regulaminie konkursu na pomysł zagospodarowania ulic św. Jana, Dworcowej i Mariackiej, który miasto ogłosiło w marcu. Niedawno go unieważniono, ale nie oznacza to, że władze zrezygnowały z małego rynku.

- Ogłosiliśmy drugi konkurs, bo poszerzył się obszar naszego zainteresowania. Zamierzamy dodatkowo zmienić wizerunek ulic Mielęckiego, Stanisława i Starowiejskiej - mówi Andrzej Schaefer z katowickiego magistratu.

Nowy konkurs ma upiększyć trzy kolejne ulice i sprawić jednocześnie, że mały rynek się nie zakorkuje. Poza nowymi chodnikami i latarniami będą one bowiem wyposażone w dodatkowe miejsca parkingowe. W magistracie liczą, że wiadomość o nowym konkursie ucieszy także mieszkańców ulicy Wojewódzkiej, którzy - po zamknięciu Dworcowej - boją się dużego ruchu. Stanisława, Mielęckiego i Starowiejska będą otwarte dla tzw. ruchu lokalnego, czyli mieszkańców i pracujących tam osób.

Pomysły konkursowe można zgłaszać do 24 sierpnia. Ogłoszenie wyników zaplanowano na wrzesień.

- Liczymy, że jeszcze w tym roku projekt zagospodarowania śródmieścia powinien być gotowy - zapowiada Schaefer.

Na przebudowę śródmieścia miasto chce wydać ok. 60 mln zł.


Tomasz Studniarek, prezes SARP-u w Katowicach

Dobrze się stało, że w konkursie powiększono zakres zmian o trzy dodatkowe ulice. To jest na pewno dobra wiadomość, a jednocześnie pierwszy krok i przyczynek to tego, aby śródmieście Katowic zaczęło się zmieniać architektonicznie. Mam nadzieję, że ten konkurs jest zapowiedzią kolejnych. Deklarują to zresztą władze miasta.

Good :cheers:
 

·
Banned
Joined
·
2,291 Posts
Koniaczeq said:
Robert Maśliński roznosi po mieście kolorowe ulotki. Zna w Katowicach każdy kąt i zdanie ma podobne, jak wielu mieszkańców. - Rynek byle jaki, dworzec brzydki. Przydałyby się w centrum jakieś zmiany - wzdycha.

Tomasz Wilczek i Patrycja Błażyca, studenci bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, mówią, że Katowice są szare i brudne. - Więcej ładnych miejsc do spacerów? Jesteśmy za - potakują.
Mi dworzec wydal sie nowoczesnyi duzy ( w porownaniu do bydgoskiego) i po prostu szary, ale nie brzydki.
A podczas mojego spaceru po miescie ( w czasie oczekiwania na przesiadke- bo bylem tu na wycieczce przejazdem) Katowice wydaly mi sie bardzo ladne i wielkomiejskie- zwlaszcza okolice Spodka- ktory chyba ma cos w sobie bo chcialem do niego dojsc i doszedlem bez problemu nie znajac drogi i nie pytajac nikogo. Swietnie wygladaly kamienice na ulicach kolo dworca i tych w kierunku ronda Zietka. Jednak bylo to wieczorem gdy bylo ciemno, wiec nie widzialem czy budynki sa szare czy nie dla mnie wszystko co zobaczylem bylo bardzo ladne.
 

·
Everything is real
Joined
·
5,128 Posts
Super wiadomosc,lepszych dzisiaj nie slyszalem.Lubie Katowice i kazda inicjatywa majaca na celu upiekszenie tego miasta mnie bardzo cieszy,wkoncu to sasiedzi ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,614 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Bardzo dobra wiadomosc. To zdecydowanie lespzy plan niz poprzedni. Uwazam ze tak wlasnie sie powinno remontowac kolejne obszary centrum, ale nie trzeba koniecznie eliminowac wszedzie ruch samochodowy. Teroche deptakow i troche ulic z normalnym ruchem jest potrzebne. Trzeba jednk koniecznie uporzadkowac parkowanie samochodow. Zaparkowane na chodnikach samochody sa bardziej denerwujace od tych jadacych.

Tylko czekam na to az w kocu zacznie sie cos dziac w zwiazku z nieszczesnym placem Szewczyka.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
w ogole dzis gadalem ze studentami z Barcelony ktorzy ku mojemy zaskoczeniu stwierdzili ze Gorny Slask w znaczeniu GOP podoba im sie duzo bardziej niz Wroclaw
stwierdzili ze Wroclaw jest "nudny"
bylem zdziwiony ale nie yukrywam ze bylo mi milo :)
 
1 - 20 of 11368 Posts
Top