SkyscraperCity banner

201 - 212 of 212 Posts

·
Registered
2,851 Posts
Muszę przyznać, że filharmonia prezentuje się naprawdę wyśmienicie :)

Bistro/knajpka na górze wygląda pięknie. Kawka na tarasie na dworze po koncercie super sprawa :)
Warto przy okazji wspomnieć, że oprócz kawy można kupić tam także zestawy obiadowe itd. (ceny do kilkunastu złotych :) ).

Dni otwarte przyciągnęły do budynku prawdziwe tłumy ludzi. Poczas "imprezy" pojawiła się informacja, że za jakiś czas Filharmonia Sląska znów zorganizuje coś na kształt Dni Otwartych (m.in. ze względu na tak wielkie zainteresowanie).

·
Registered
29 Posts
^^
Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, ponieważ mowa jest o nowych koncertowych organach ;) Z tym, że nie chodzi o to, że inne organy w regionie znajdowały się tylko w kościołach, bo do tej pory FŚ posiadała organy znajdujące się po lewej stronie na balkonie.
Dziękuję, szczególnie za zdjęcie, ale wyjaśnienie nie bardzo do mnie przemawia. Nowe organy są koncertowe, a to znaczy, że te poprzednie jakie były? Przecież z założenia instrumenty w filharmonii służą do koncertowania...

Poza tym, obojętnie już jakie by nie były te poprzednie, to dziwi mnie niezmiernie, że przy okazji licznych informacji o nowych organach nigdzie nie znalazłem nawet małej wzmianki, że np. w latach 19XX-20XX filharmonia posiadała organy, zlokalizowane na balkonie. Nawet szukając już typowo pod tym kątem, nie znalazłem kompletnie nic. Zatem nasuwa się pytanie: skoro filharmonia organy już wcześniej posiadała, to co się z nimi stało?

Przyznaję, że jak przez mgłę pamiętam z okresu dzieciństwa nie tyle same organy, co stojący na scenie kontuar, podłączony grubym kablem. Tak więc zapewne była zastosowana traktura elektromagnetyczna, a kontuar, w zależności od potrzeb, można było ustawić w niemal dowolnym miejscu sceny.

Natomiast z perspektywy ostatnich lat organów w ogóle nie pamiętam i mam prawie pewność, że ich tam po prostu nie było.

EDIT:
I faktycznie ich tam już nie było (zdjęcie pochodzi ze strony Filharmonii Śląskiej):

·
DELETED
1,309 Posts
Dziękuję, szczególnie za zdjęcie, ale wyjaśnienie nie bardzo do mnie przemawia. Nowe organy są koncertowe, a to znaczy, że te poprzednie jakie były? Przecież z założenia instrumenty w filharmonii służą do koncertowania...
Masz to przecież wyjaśnione pod linkiem, który wstawiłem. Na temat traktury także :)

·
Registered
29 Posts
Masz to przecież wyjaśnione pod linkiem, który wstawiłem. Na temat traktury także :)
Nadal nie rozumiem, co niby mam wyjaśnione. :eek:hno:

Co do NOWYCH organów wszystko jest jasne - że są typowo koncertowe, że skalą dostosowane do wielkości sali, że traktura mechaniczna itd. Również to, że w XIX i XX w. stosowano inne rodzaje traktury, by obecnie powrócić do korzeni i tradycji.

Wszystko się zgadza, ale ja nadal nie znalazłem ani słowa nt. tych starych organów, widocznych na zdjęciach. Jaki to był instrument oraz co i kiedy się z nim stało? Wychwalając nowe organy przecież warto byłoby zrobić takie porównanie ich cech i możliwości z tymi starymi. Tymczasem wszechobecny i kompletny brak jakichkolwiek informacji w tej kwestii jakby wskazywał, że jest to temat tabu.

Zapytam więc wprost: gdzie są stare organy? Sprzedano je, ukradziono, czy może leżą sobie w piwnicy?

·
DELETED
1,309 Posts
Wszystko się zgadza, ale ja nadal nie znalazłem ani słowa nt. tych starych organów, widocznych na zdjęciach.
Odnośnie losu starego instrumentu też nic nie znalazłem, ale jeśli Cię ta sprawa interesuje, to najlepiej byłoby się zwrócić do dyrekcji filharmonii. Nie sądzę żeby to była jakaś wielka tajemnica.

·
Registered
256 Posts
Przy Filharmonii Śląskiej powstanie hotel

Firma B&B Hotels chce wybudować w centrum Katowic, u zbiegu ul. Sokolskiej i Opolskiej, nowy hotel - dowiedziała się Gazeta Wyborcza.

Urząd Miasta w Katowicach wydał już firmie pozwolenie na budowę hotelu. Chodzi o pustą działkę u zbiegu ul. Sokolskiej i Opolskiej w centrum Katowic, tuż przy rozbudowanej niedawno Filharmonii Śląskiej. Firma nie podała na razie szczegółów na temat inwestycji.

Sieć B&B ma już swoje hotele: w Toruniu (93 pokoje) i Warszawie (154 pokoje) oraz Wrocławiu (140

http://www.propertynews.pl/hotele/przy-filharmonii-slaskiej-powstanie-hotel,29504.html

·
Registered
79 Posts
Przecież to zupełnie nie ta półka, byłem ze 2 razy w tym hotelu w Toruniu i to typowa low costowa sieciówka-mimo, że ścisłe centrum. Na nic wielkiego bym nie liczył, trochę szkoda tej lokalizacji

·
Moderator
72,933 Posts
^^Według życzenia. Tak jak piszesz wszystko zostało spełnione, żeby przenieść wątek na miejsce spoczynku ;)

201 - 212 of 212 Posts