SkyscraperCity banner

41 - 60 of 212 Posts

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Filharmonii Śląskiej urośnie szklane piętro
Ponadstuletni gmach przy ulicy Sokolskiej w Katowicach już od dawna jest za ciasny dla Filharmonii Śląskiej. Jeśli uda się zdobyć unijne dofinansowanie, powstanie sala kameralna i kawiarnia

Chodzi o 23 mln zł. Za miesiąc okaże się, czy placówka je dostanie, ale wcale nie będzie łatwo. O podobną kwotę na budowę nowej siedziby walczyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, ale się nie udało, bo wniosek źle przygotowano. - Na razie otrzymujemy bardzo dobre oceny. Nic jednak nie jest przesądzone - denerwuje się Grażyna Szymborska, dyrektorka Filharmonii Śląskiej.

Jeszcze niedawno w tej instytucji o dużej rozbudowie nikt nawet nie marzył. Wszystko się zmieniło za sprawą remontu dachu. - Pomyśleliśmy, żeby nie poprzestawać na tym. Nasz budynek jest ciasny. Próby chóru czy orkiestry muszą odbywać się w Szkole Muzycznej im. Karłowicza i w Domu Kultury w Giszowcu. Postanowiliśmy się rozbudować, bo szukanie nowej siedziby w ogóle nie wchodziło w grę - opowiada Marek Skocza, rzecznik filharmonii.

Budynek przy Sokolskiej był świadkiem wielu, nie tylko muzycznych, wydarzeń. W 1901 r. swój jedyny recital w Katowicach dał tu Ignacy Jan Paderewski, 21 lat później Józef Rymer, pierwszy wojewoda śląski przyjmował w budynku polityków, którzy przybyli na uroczystość przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Po II wojnie światowej koncertowali tu dyrygenci i wirtuozi z całego świata, ale budynek ostatnio aż się prosił o zmiany. - Oprócz znaczenia i walorów miejsca jego rozbudowa jest po prostu tańsza niż budowa nowego gmachu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nasz budynek leży w samym centrum Katowic - tłumaczy Skocza.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, filharmonia zyska ponad 2 tys. metrów kwadratowych: budynek ma być powiększony w głąb podwórka i podwyższony o jedną kondygnację. Wtedy powstaną nowe garderoby, sale prób, biblioteka nut czy magazyn instrumentów. Melomani skorzystają z kolei z nowej sali kameralnej, sklepu z płytami i kawiarni z ogrodem, która ma się mieścić na oszklonym ostatnim piętrze. Przy okazji modernizacji w salach zostanie założona klimatyzacja. Zlikwidowane zostaną też bariery architektoniczne. - Chcemy też sprowadzić organy i organizować koncerty muzyki organowej. W tak przygotowanym budynku będziemy w stanie rozszerzyć naszą ofertę. Będzie działało Muzyczne Przedszkole, Dyskusyjny Klub Melomana, warsztaty, niedzielne Podwieczorki Muzyczne. Dzięki kawiarni filharmonia będzie otwarta od rana do wieczora, nie tylko w porze koncertów. Zupełnie inną jakość w nowym budynku zyska też Konkurs Dyrygentów im. Fitelberga, jedna z najważniejszych imprez w kraju - wylicza Szymborska.

Jeśli placówka dofinansowanie otrzyma, rozpocznie remont, który zgodnie z harmonogramem potrwa dwa lat. - Na pewno nie będziemy przerywać w tym czasie działalności. Kiedy trzeba będzie zamknąć salę koncertową, będziemy występować w kościołach i w akademii muzycznej - zapewnia Skocza.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
 

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Pieniądze na kulturę zostały rozdane


Minister kultury poinformował w środę, że w naszym województwie na unijne pieniądze mogą liczyć tylko cztery inwestycje: Filharmonia Śląska i Częstochowska, Biblioteka Śląska oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bielsku-Białej.


Tak filharmonia ma wyglądać po przebudowie[/QUOTE]

Konferencja ministra Bogdana Zdrojewskiego transmitowana była wczoraj przez internet. - W moim gabinecie zebrali się wszyscy pracownicy. Z wypiekami na twarzy, trzymając kciuki, czekaliśmy na odczytanie listy nagrodzonych projektów. Kiedy minister powiedział: "Filharmonia Śląska", krzyknęliśmy z radości - mówi Grażyna Szymborska, dyrektorka placówki. Filharmonia dostała 19 mln zł. Dzięki temu będzie mogła m.in. dobudować nowe piętro i zmodernizować swoją siedzibę.

Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, osobiście pojechał do Warszawy na konferencję. - Emocje były potworne. Radość jeszcze większa, tym bardziej że konkurencja była olbrzymia - mówi. Biblioteka otrzymała 6 mln zł. Dzięki temu będzie mogła umieścić w internecie wszystkie cenne starodruki i rękopisy. - Wykonamy w sumie pół miliona skanów, by każdy mógł korzystać z tych dzieł za pomocą komputera - dodaje Malicki.

- Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Projekty były przygotowane wręcz fenomenalnie i czasem tylko ułamki punktów decydowały, kto zwycięży - chwalił Zdrojewski.

Minister miał do rozdania 720 mln zł unijnych pieniędzy z programu "Kultura i dziedzictwo kulturowe". Walczyło aż 120 projektów z całej Polski.

Projekt budowy nowego gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odpadł już w pierwszej turze weryfikacji wniosków. - Ponieważ nie było warunków zabudowy, jedna z rubryk wniosku nie została wypełniona. Czekaliśmy na rozstrzygnięcie wyniku konkursu na projekt architektoniczny. Oczywiście mogliśmy stworzyć jakiś fikcyjny plan, rubryka zostałaby wypełniona, ale odezwała się nasza "śląska dupowatość". Jesteśmy tu w regionie zbyt prawi, nie lubimy kombinować - mówiła wczoraj Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektorka NOSPR. I choć Katowice odwołały się od decyzji o odrzuceniu wniosku, nic to nie dało. - Poprosimy premiera o pieniądze z budżetu państwa. Zbieramy podpisy poparcia artystów i polityków. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest kryzys, ale liczę, że nam się uda, zwłaszcza że 30 proc. wartości całej inwestycji zapewnia miasto - dodaje dyrektor Wnuk-Nazarowa.

Przepadł też wniosek Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie. - Zakończyliśmy modernizację tej części pałacu, w którym jest nasza siedziba. Chcieliśmy teraz dokończyć prace i zająć się również porządkowaniem parku pałacowego. Przykre, że się nie udało. Musimy szukać innego źródła finansowania - Zbigniew Cierniak, wicedyrektor zespołu, nie krył wczoraj swojego rozgoryczenia.

Zadowolone są z pewnością Filharmonia w Częstochowie, która otrzyma pieniądze na modernizację siedziby, i Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bielsku-Białej, która buduje salę koncertową.

W całym kraju dofinansowanie otrzymało w sumie 28 projektów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
 

·
tararam
Joined
·
7,603 Posts
Discussion Starter #44
Ogłoszenie z dnia 2009-08-02

Katowice: Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla zadania pod nazwą: Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Numer ogłoszenia: 262950 - 2009

Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Przedmiot zamówienia stanowi usługa polegająca na pełnieniu funkcji Inżyniera Kontraktu dla zadania pod nazwą Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę Filharmonii Śląskiej jako wielofunkcyjnego obiektu użyteczności publicznej, powiązanego funkcjonalnie i przestrzennie z istniejącymi budynkami. Zaprojektowano modernizację zabytkowego budynku istniejącego z salą koncertową na 424 miejsca i zapleczem socjalno-technicznym, wraz z jego nadbudową o dwie kondygnacje oraz dobudową trzygondygnacyjnego obiektu składającego się z małej sali koncertowej na 110 miejsc, garderób i sal prób oraz zadaszonego garażu na 8 stanowisk z możliwością wjazdu ciężarówek pod załadunek instrumentów. Łączna kubatura budynku istniejącego wynosi 17 753 m3, powierzchnia użytkowa części nadbudowy i dobudowy 2 066,1 m2 i modernizowana powierzchnia obecnego budynku 2 680 m2.
Planowany termin realizacji zadania:
- rozpoczęcie - 15.10. 2009 r.
- zakończenie - 30.11.2011 r.

Zakres obowiązków Inżyniera Kontraktu i osób działających pod Jego kierownictwem:Inżynier Kontraktu świadczy usługi związane z zarządzaniem, kontrolą i nadzorem nad realizacją robót budowlanych, dostawą i montażem wyposażenia oraz na wszystkich etapach reprezentuje Zamawiającego jako Inwestora w kontaktach z instytucjami oraz służbami krajowymi i unijnymi oraz wypełnia obowiązki Inwestora w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.
 

·
Registered
Joined
·
17,732 Posts


Umowa podpisana - są pieniądze na modernizację i rozbudowę Filharmonii Śląskiej

Można rozpocząć planowane prace remontowe. Wczoraj w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego minister Bogdan Zdrojewski oraz dyrektor naczelna Filharmonii Śląskiej Grażyna Szymborska i Maria Burska-Juraczyk, główna księgowa tej instytucji, podpisali umowę na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy gmachu Filharmonii Śląskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przy udziale środków budżetu województwa śląskiego. Projektowi o całkowitej wartości 31 477 045 zł, przyznano dofinansowanie z EFRR w wysokości 19 327 438 zł. Oczekiwany udział budżetu Województwa Śląskiego sięga kwoty 12 149 607 zł.


23 czerwca 2009 r. w oparciu o zakończoną pozytywnie ocenę merytoryczną II stopnia, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski podjął decyzję o dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektu złożonego przez Filharmonię Śląską, pt: „Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach", a 21 września 2009 roku podpisał odpowiednią umowę.

Wyłoniony w 2006 roku drogą architektonicznego konkursu projekt opracowali architekci Michał Kapturczak i Tomasz Bartkowiak z poznańskiej firmy CONSULTOR Sp. z o. o. Filharmonia uzyskała już pozwolenie na budowę. Rozstrzygnęła też przetarg na inżyniera kontraktu, a w drodze kolejnego przetargu wybierze wykonawcę. Trwa również przetarg na budowę organów. Budowa ma być zakończona i rozliczona do końca 2011 roku.

Harmonogram realizacji projektu zakłada dwa lata prac remontowo-budowlanych, z wyłączenie z użytku starego budynku z salą koncertową tylko na jeden rok, podczas którego koncerty odbywać się będą w innych miejscach. Działalność artystyczna nie zostanie zatem przerwana.

Rozbudowa obejmie remont dachu, powały sali koncertowej oraz dostosowanie obiektu do wymogów obowiązującego prawa. Słuchacze zyskają organy zaprojektowane przez prof. Juliana Gembalskiego i klimatyzację sali koncertowej oraz wszystkich wnętrz, nową salę kameralną na 110 miejsc z wyposażeniem estrady i fortepianem, salkę seminaryjną na 40 miejsc, kawiarnię melomana z Zielonym Ogrodem na dachu z 82 miejscami, sklep z płytami i wydawnictwami Filharmonii, powiększony hol kasowy, wygodniejszą przestrzeń szatni, windy oraz całkowitą likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Zwiększy się powierzchnia użytkowa istniejącego budynku, co pozwoli na pracę wszystkich zespołów i komórek administracyjnych we własnej siedzibie (obecnie niektóre komórki organizacyjne Filharmonii Śląskiej, chór i orkiestra kameralna pracują poza budynkiem Filharmonii). Powstaną odpowiednie dla czasu obecnego garderoby dla muzyków, solistów i dyrygentów, sale prób, biblioteka nut, magazyny instrumentów, garaż dostosowany do załadunku instrumentarium i sprzętu pod dachem.

W zmodernizowanym gmachu istotnie rozszerzy się programowa oferta, zwłaszcza o muzykę organową i częstsze prezentacje muzyki kameralnej i działania edukacyjne. Filharmonia Śląska otwarta będzie nie tylko w porach koncertów, bowiem kawiarnia melomana i Zielony Ogród Muzyczny na ostatniej kondygnacji dostępne będą codziennie do wieczora. W kawiarence nowością na skalę kraju będą stanowiska odsłuchu archiwalnych nagrań filharmoników śląskich i budowanych zbiorów fonoteki.

Planuje się także utworzenie Śląskiej Biblioteki Muzycznej - serii koncertów i ich nagrań -muzyki kompozytorów śląskich od czasów dawnych po dzisiejsze. Nagrania przekazywane będą w celach dydaktycznych szkołom i uczelniom muzycznym oraz książnicom w całym kraju. Ich odsłuchanie możliwe będzie również w kawiarence melomana.

Wczoraj minister Bogdan Zdrojewski podpisał też podobną umowę na dofinansowanie ze środków europejskich projektu budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Projektowi o wartości całkowitej 20,8 mln zł, przyznano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w wysokości 17,6 mln zł.

http://www.silesia-region.pl/wiadomosc.php?id=3477
 

·
górnośląski regionalista
Joined
·
238 Posts
^^ gdybym mial zgadywac, to parking. wielkim utrudnieniem dla bywalcow filharmonii byl brak miejsc parkingowych. swego czasu z tego powodu jakis geniusz z zarzadu ulic i mostow planowal zwezenie sokolskiej do jednego pasa.
 

·
Registered
Joined
·
5,485 Posts
^^ gdybym mial zgadywac, to parking. wielkim utrudnieniem dla bywalcow filharmonii byl brak miejsc parkingowych. swego czasu z tego powodu jakis geniusz z zarzadu ulic i mostow planowal zwezenie sokolskiej do jednego pasa.
Póki co to Sokolska jest tam zwężona i ten jeden pas stał się parkingiem. Ale to tymaczasowe.
 

·
Registered
Joined
·
5,485 Posts
Wygląda na to,że coś się wreszcie ruszy:).

Mostostal przebuduje śląską filharmonię

2009-12-22 08:28:39


Spółka przebuduje śląską instytucję kultury. Za wykonanie zadania dostanie 20,73 mln zł - informuje Puls Biznesu.W przetargu na przebudowę Filharmonii Śląskiej w Katowicach wystartowało sześć konsorcjów. Najtańszą ofertę, opiewającą na 20,73 mln zł brutto, zaproponował giełdowy Mostostal Warszawa, jako lider konsorcjum z udziałem m.in. Acciona Infrastructuras.

Jak czytamy w Pulsie Biznesu - zakres inwestycji obejmuje modernizację zabytkowego budynku z salą koncertową na 424 miejsca wraz z jego nadbudową o dwie kondygnacje oraz dobudową trzykondygnacyjnego obiektu z małą salą koncertową na 110 miejsc. Przebudowa ma potrwać do końca listopada 2011 r.

Inwestycja o całkowitej wartości 31,5 mln zł ma być sfinansowana z unijnych dotacji (19,32 mln zł) oraz budżetu województwa śląskiego (12,14 mln zł).Źródło Puls Biznesu
Link: http://www.urbanity.pl/wiadomosc5946/mostostal-przebuduje-slaska-filharmonie

Coś ostatnio dużo Mostostal Warszawa łapie zleceń w "Silesii" - Reinhold, CINiBA UŚ, CEBI UŚ a teraz Filharmonia. Kilka miesięcy temu otwarli oddział w Kato (zdaje się na Ligocie). No to pierwsza z zapowiadanych inwestycji kulturalnych ma szansę ruszyć:). Teraz czas na MŚ, NOSPR i MCK:).
Aha - BIPy:http://bip.silesia-region.pl/jednostki/zamowienienew.php?idzamowienia=1257319578&zm=27
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,526 Posts
Wieści znalezione tu:
http://www.forum.gkw.katowice.pl/viewtopic.php?t=1095&start=80

http://www.tvs.pl/informacje/27194/

Niekończąca się opowieść. Tak najkrócej można streścić to, co dzieje się z przebudową gmachu Filharmonii Śląskiej. Po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie na budowę, wydano kolejne. Ale i z tym wydanym w lipcu już są problemy. Nowy dokument zaskarżył jeden z właścicieli kamienic sąsiadujących z filharmonią. A to prawdopodobnie nie koniec.

- Wpłynęło odwołanie, co nie oznacza, że ono kładzie kres rozbudowie filharmonii. Prawnicy będą musieli teraz zastanowić się nad wyjściem z tej opresji - informuje Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. Po tym, jak pierwsze pozwolenie na budowę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny, kolejne sąsiadom filharmonii też się nie podoba. - Jest usytuowana w zwartej zabudowie. Są to budynki stare, wszystkie są po jakichś tam przebudowach. Wszystko jest wtórne i sąsiedzi obawiają się, że nadbudowa będzie miała negatywny wpływ na ich budynki - wyjaśnia Roman Olszewski, naczelnik Wydziału Budownictwa UM Katowice.

A jeszcze w kwietniu tego roku filharmonicy życzyli sobie tylko jednego. - Żebyśmy skutecznie zakończyli remont, który właśnie się zaczyna. Myślę, że za 2 lata, jak będą odnowione, dobudowane przestrzenie, to będziemy mieli zupełnie inne warunki pracy. Myślę, że wtedy i melomani, i nasi pracownicy będą bardziej zadowoleni - mówiła Grażyna Szymborska, dyrektor Filharmonii Śląskiej. Ale wybieganie w przyszłość teraz już radosne nie jest. Bo folie na krzesłach nadal nie oznaczają remontu, a jedynie wakacyjną przerwę.

Próbowaliśmy dotrzeć do tych, którzy rozbudowę blokują - bezskutecznie: Rozmowa przed kamerą po prostu nie będzie możliwa? - Nie, absolutnie nie. W moim wieku, nie. Nie dam się ośmieszyć.

Na wypowiedź nie zgodziła się też kancelaria prawna reprezentująca właścicielkę sąsiadującej z filharmonią kamienicy. A spór może mieć nie tylko architektoniczne podłoże. - Problemem też są ludzie, którzy mieszkają, którzy nie chcą zmian, którzy się boją zmian, a mieszkają już w centrum od dłuższego czasu. To są jacyś starsi ludzie, którzy się obawiają jakichś nowych przedsięwzięć - uważa Tomasz Skupiewski, Stowarzyszenie Moje Miasto. Przedsięwzięć, które jak zapewnia rzecznik filharmonii, w żaden sposób im nie zaszkodzą. - W trosce o to, żeby wszyscy czuli się bezpiecznie zbadane grunty mamy, będziemy wzmacniać fundamenty, także nic nie grozi - podkreśla Marek Skocza, rzecznik prasowy Filharmonii Śląskiej.

Filharmonii grozi za to utrata 19 milionów złotych unijnej dotacji, jeśli prace nie rozpoczną się i nie zakończą zgodnie z przyjętym harmonogramem.
 

·
prze_cinek
Joined
·
934 Posts
Piękny przykład niedasizmu stosowanego. Rozumiałbym mieszkańców sąsiednich budynków, gdyby rozbudowywano dyskotekę ale filharmonie ? Przecież to kultura wysoka, i świetnie zadbana będzie przynosić prestiż okolicy i podnosić wartości budynków. No chyba, że mieszkańcy specjalnie blokują rozbudowę, żeby obyci i bogaci nie oglądali ich kamienic.
 

·
Registered
Joined
·
1 Posts
Ta co protestuje ma kamienicę znajdującą się na rogu Placu Wolności i Sokolskiej, adres Plac Wolności 3. Mieszkam od wielu lat w sąsiedztwie filharmonii, więc siłą rzeczy znam również nazwisko protestującej ;)
 

·
Banned
Joined
·
8,060 Posts
niestety ciemnota i anarchia prowadzi w Polsce wiecej niz kultura, wzajemne korzysci i intelekt czasami. ta samo jak w warszawie z Zlota 44 - starsi ludzi wrzystkiego sie boja, nie chca zmian, zablokuja dla wszystkich bo tylko o sobie mysla i tak ma byc, to jest ich kraj. tych ludzi z swoimi protestami i krzyzami nie dlugo nie bedzie.

takze nie mam szansu rozwiazac ten problem. moze latwiej by bylo budowac miasto gdzie indziej:)
 

·
Zjadam dzieci, polecam !
Joined
·
8,714 Posts
Ta co protestuje ma kamienicę znajdującą się na rogu Placu Wolności i Sokolskiej, adres Plac Wolności 3. Mieszkam od wielu lat w sąsiedztwie filharmonii, więc siłą rzeczy znam również nazwisko protestującej ;)
To co? Zrzucamy ze schodów? :yes:
 
41 - 60 of 212 Posts
Top