SkyscraperCity Forum banner

[Katowice] Street art, graffiti, instalacje artystyczne

74262 Views 577 Replies 41 Participants Last post by  Lahcim nitup
W kilku sąsiednich wątkach pojawiają się newsy o street arcie i graffiti, towarzyszą im rozmowy niejako na marginesie, a jak wszyscy wiemy w naszym mieście odbywa się taka impreza i od kilku lat taka forma ekspresji staje się coraz bardziej widoczna w przestrzeni publicznej. Sądzę, że to całkiem dobry powód, żeby przenieść rozmowy z innych wątków do tego i przy okazji zgromadzić w jednym miejscu informacje o wszelkich przejawach takiej aktywności w Katowicach.

Na dzień dobry - rusza nowa edycja Katowice Street Art AiR, po raz drugi w odświeżonej formule:

Katowice szukają chętnych. Przez dwa miesiące za wszystko płacą organizatorzy
Michalina Bednarek 04 lutego 2018 | 13:38

Katowice Street Art AiR ogłasza nabór do programu rezydencyjnego. Poszukiwani są artyści, którzy chcą przyjechać do Katowic na dwumiesięczną rezydencję artystyczną, w ramach której zrealizują projekt streetartowy.


Katowice Street Art AiR 2018 jest kontynuacją wydarzenia, które od siedmiu lat zmienia pejzaż Katowic, wprowadzając do niego prace najciekawszych przedstawicieli światowego street artu. Wcześniejsze edycje odbywały się w formule festiwalu, od ubiegłego roku zastąpionego całorocznym programem rezydencyjnym.

Zmiana konwencji z krótkiej festiwalowej na rezydencyjną umożliwiła zaproszonym twórcom poznanie i oswojenie przestrzeni, w której zdecydowali się pracować. – W tym roku idziemy o krok dalej i ogłaszamy otwarty nabór. Zapraszamy artystów, którzy chcą przyjechać do Katowic na kilka tygodni i zrealizować prace w przestrzeni miejskiej, efemeryczne lub stałe – mówi Matylda Sałajewska, kuratorka programu.

Wyboru spośród nadesłanych zgłoszeń dokona komisja, w której skład wchodzą: architekt Tomasz Konior, artysta Szymon Motyl, kurator i artysta Artur Wabik, animatorka kultury Marta Wójcicka oraz artystka i kuratorka KSAAiR Matylda Sałajewska.

Całość: http://katowice.wyborcza.pl/katowic...-chetnych-przez-dwa-miesiace-za-wszystko.html
1 - 20 of 578 Posts
I kontynuacja dyskusji z sąsiedniego wątku:

Czy tu ktoś mówił o idei? i jej krytyce?
Instalacja oczywiście jest cacy, musi być cacy, bo: "...gorzej, czasem lepiej, ale to nie znaczy, że trzeba krytykować samą ideę takich przedsięwzięć".

Ten tunel pozostający w faktycznie gównianych warunkach jakby stał się mniej ważny, a nawet w ogóle nieważny, bo został usunięty w cień teraz już nie przez widocznie nie do końca przemyślaną byle jaką doraźną instalację, ale ideę, która nad nią stoi i ją chroni.
Boso, ale w ostrogach.
No dobrze, zgadzam się, że ten tunel jest skandalicznie zapuszczony i kompletnie niedoinwestowany, ale zdecydowanie bardziej wolę jego niskobudżetowe zagospodarowanie w ramach działań streetartowych niż oczekiwanie na cud zwany remontem.

Inna sprawa, że sama instalacja była przemyślana, powiedzmy, tak sobie.

No ale trzeba dbać o poziom takich działań artystycznych. W przeciwnym razie, zamiast promować miasto, będzie je ośmieszać.
Zgoda. Cały problem z tzw. Tunelem Muzycznym leży jednak nawet nie w poziomie, ale samym podejściu do koncepcji. Nikt nie wpadł na to, że taka instalacja powinna być idiotoodporna.
Łosiu;145030821 said:
I kontynuacja dyskusji z sąsiedniego wątku:
No dobrze, zgadzam się, że ten tunel jest skandalicznie zapuszczony i kompletnie niedoinwestowany, ale zdecydowanie bardziej wolę jego niskobudżetowe zagospodarowanie w ramach działań streetartowych niż oczekiwanie na cud zwany remontem.
Inna sprawa, że sama instalacja była przemyślana, powiedzmy, tak sobie.

Zgoda. Cały problem z tzw. Tunelem Muzycznym leży jednak nawet nie w poziomie, ale samym podejściu do koncepcji. Nikt nie wpadł na to, że taka instalacja powinna być idiotoodporna.
No, widzisz. Zgoda. Kompletnie nie mam nic więcej do powiedzenia. :)
Odkurzam.

Zapowiedź tegorocznych działań w ramach Katowice Street Art Air:

"Jeszcze jesteśmy ludźmi". Poznaliśmy program Katowice Street Art AiR

Sześcioro artystów z różnych stron świata przyjedzie tworzyć prace w przestrzeni miejskiej w ramach festiwalu Katowice Street Art AiR.

(...)

Tegoroczna edycja Street Art AiR festiwalu to sześć rezydencji. Nowością w tym roku był otwarty nabór. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Europy komisja, w skład której weszli m.in. architekt Tomasz Konior i kuratorka KSAAiR Matylda Sałajewska, wybrali również: performerkę z Trójmiasta Honoratę Martin (nominowana w 2016 roku do Paszportów „Polityki”), Ołeksieja Salmanowa z Kijowa, Ahmeta Kavasa z Turcji, Słoweńca Danilo Milanovicia i międzynarodowy kolektyw Open Group.

(...)

Festiwal to także szereg wydarzeń towarzyszących. Wiadomo już, że nad Rawę wróci „Dom nad ruczajem”, instalacja Jakuba Szczęsnego, która spotkała się w zeszłym roku z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Niestety, pewnej nocy zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej kolejna wersja ma być ulepszona i bardziej wandaloodporna. Po raz pierwszy również w ramach festiwalu powstanie instalacja artystyczna na terenie Dąbrowy Górniczej, w dawnej fabryce Defum.

Całość: http://katowice.wyborcza.pl/katowic...udzmi-poznalismy-program-katowice-street.html
+ z FB programu:

Miło nam ogłosić program tegorocznej edycji

6 artystów:
✔ Kamila Szejnoch ✔Honorata Martin️ ✔ OPEN GROUP
✔ Alexey Salmanov ✔ Danilo Milovanović ✔Ahmet Kavas

i szereg wydarzeń towarzyszących:

instalacja Mártona Barabásza w ramach Annual Meeting sieci miast kreatywnych UNESCO, sekcja filmowa pod kuratelą Aneta Raketa, KSAAiR nightlab A<24, Posadź się nad Rawą we współpracy z antyRAMA, projekt studentów Pracownia Działań Multimedialnych Wydział Projektowy ASP w Katowicach ASP w Katowicach, murale w Fabryka Porcelany we współpracy z Fundacja Giesche, instalacja w Fabryka Pełna Życia w Dąbrowa Górnicza - profil oficjalny, spotkania i dyskusje z artystami w otwartej pracowni

Szczegóły na naszej nowej stronie internetowej:
http://katowicestreetartair.pl/

https://www.facebook.com/KatowiceSt...496870080847/1305068596290329/?type=3&theater
2
Tuż obok Fabryki Porcelany powstał nowy mural. Szkoda, że tylko na fragmencie ściany.

Źródło zdjęć

Ogromny mural z kotami i panterą wita gości Fabryki Porcelany
W katowickiej Fabryce Porcelany powstaje pierwszy mural. Jest on przygotowywany w ramach tegorocznej edycji festiwalu Katowice Street Art AiR, organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Nawiązuje on do historycznych wzorów porcelanowych figurek przedstawiających koty autorstwa Mieczysława Naruszewicza, które były przez dekady produkowane w Katowicach i sygnowane znakami Giesche i Bogucice. Autorem muralu jest Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz kultury. Od lat 90. związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej.

Mural jest doskonale widoczny z terenu Fabryki Porcelany, jednak znajduje się na budynku bezpośrednio z nią sąsiadującym, należącym do firmy SUTCO Polska Sp. z o.o. Za koordynację prac technicznych związanych z powstaniem dzieła odpowiada firma Dragon Bud.

– Jest to pierwszy z cyklu murali, które mają ozdabiać wjazd do Fabryki Porcelany. Każdy nowy mural, powstający minimum raz w roku, powinien wchodzić w interakcję z dziełem poprzednika i tworzyć z nim pewną narrację. Chcemy na stałe wpisać się na muralową mapę regionu i Polski – mówi Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche, która rewitalizuje Fabrykę Porcelany.
Źródło
See less See more
  • Like
Reactions: 2
Ogromny mural przedstawiający Wojciecha Korfantego powstał w centrum Katowic na bocznej ścianie kamienicy na roku ul. Dudy-Gracza i 1 Maja. W czwartek oficjalnie odsłonięto malowidło.Na całej wielkości ściany kamienicy na rogu ulic Dudy-Gracza i Korfantego powstał mural przedstawiający Wojciecha Korfantego. Na Czarnym tle umieszczono czarno-biały portret śląskiego działacza. Za projekt odpowiada Instytucja Katowice Miasto Ogrodów.

- Mural jest przeniesieniem portretu Wojciecha Korfantego z archiwalnej fotografii - mówi Łukasz Kałębasiak, rzecznik prasowy Instytucji. - To jeden z elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorem muralu jest artysta streetartowy Wojciech Walczyk. Tuż obok na kolejnej kamienicy znajduje się natomiast mural 3D przedstawiający sterowiec, wodospad i podwodny świat. Mural wykonała warszawska agencja Good Looking, znana w Katowicach m.in. z reklamowych murali na ścianie kamienicy przy Słowackiego.

Źródło
  • Like
Reactions: 3
Raspazjan w środkach wyrazu trochę się cywilizuje, ale jeszcze bym nie powierzył jej czy jemu zapełnienie wielkiej pustej ściany naprzeciw Starego Dworca - dla spokoju wolałbym tam coś bardziej tradycyjnego i... na dobrze przygotowanym podłożu.
Fb Katowice-Załęże:
Taką fotkę znaleźliśmy w necie. Załęże przejście przy torach od strony ul Wiśniowej do ul Pokoju. Faktycznie tam jest taki mural? &#55357;&#56878;&#55357;&#56845;

4
fb Aktywne Zawodzie PL:
W okolicy ulic Dudy Gracza i Reja na ścianie kamienicy powstał mural z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorem wielkiego portretu Wojciecha Korfantego przeniesionego z archiwalnej fotografii jest artysta Wojciech Walczyk.
A my przypominamy, że w Zawodziu jest więcej takich murali, np. na ulicy Cynkowej autorstwa Raspazjan Jan, Łącznej i Reja.
Cieszymy się, że budynki w naszej dzielnicy są tak ozdobione.


See less See more
  • Like
Reactions: 1
GW: Lekarka na kamienicy. W Katowicach powstaje piękny mural
Mural powstaje przy ul. Gliwickiej w Katowicach. Ścianę kamienicy ozdobi dr Jolanta Wadowska-Król, która 40 lat temu ratowała dzieci z Szopienic przed ołowicą.
  • Like
Reactions: 2
Trzeba wrzucić na zewnętrzny serwer, np. www.fotoo.pl
  • Like
Reactions: 1
6
RedSheels:
W Katowicach koniec pracy, Rodaczki i Rodacy!
Wiwat Pani Doktor Jolanta Wadowska - Król!

Wielka duma: Ola Stachowicz Karolina Ra Fio Fiodor Lendzion Anna Eichler Bogumiła Boo Patrycja Kubeczek Ortigia Alicja Quatro
BO KOBIETY WIEDZĄ CO ROBIĄ

Kolory piękne dzięki wspaniałej polskiej firmie Greinplast. Wdzięczność! :)

wysokieobcasy Andrzej Wieteszka Wysokie Obcasy Extra Wyborcza.pl Katowice Katowice - oficjalny profil miasta Greinplast RedSheels


See less See more
  • Like
Reactions: 2
1 - 20 of 578 Posts
Top