SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 3082 Posts

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
32,659 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
[Katowice] Węzły przesiadkowe (Brynów Pętla, Ligota, Sądowa, Zawodzie, Św. Jana)

Zakładam wątek, gdyż najwyraźniej powstanie węzłów przesiadkowych jest coraz bardziej realne. Właśnie ogłosili przetarg na projekt.

http://www.katowicethecity.com/katowice-wants-to-build-four-transport-nodes/

The City Hall of Katowice prepares to build four transfer nodes. A competitive tender was just issued to prepare a detailed project documentation of the nodes.

The four sites dedicated to the new park and ride system are located in the district of Zawodzie, Brynów (tram terminus), Ligota and in the City Center (Sądowa St.). The nodes will act as central points in the transportation network of Katowice and will be erected to facilitate travelling to the City Center with a change from cars to trams, buses or trains. Apart from the parking system, a new infrastructure of tram and bus stops will be created.

The biggest node will be located in Brynów where about 800 parking places are planned. 400 vehicles would be parked in Zawodzie, 150 cars on Sądowa St. The smallest one is the Ligota node where only from ten to twenty parking lots are designed.

An estimated worth of the contract amounts to PLN 2,43 million excluding VAT. Interested companies can file their requests for participation in the procedure by 16th of May 2014. The chosen tenderer will prepare a building project, detailed engineering and bill of quantities.

The development of the all four transport nodes would cost approximately PLN 165 million. The City Hall of Katowice will apply for the European Union funds to cover the expenses of the investment.Link do przetargu: http://bip.um.katowice.pl/index.php?s=24&id=1396441377
 

·
Registered
Joined
·
3,149 Posts
Centrum przesiadkowe na Ligocie w obecnej formie nie ma wg. mnie żadnego sensu. Bez remontu tego okropnego dworca, peronów i dobrej oferty przewozowej KŚ nikt nie będzie się tam na nic przesiadał.

Najważniejsze są centra na Brynowie i Zawodziu. Co do Sądowej - bardzo jestem ciekawy jak to wszystko będzie wyglądać. Tam potrzebny jest przede wszytskim spory dworzec autobusowy, który "zebrałby do kupy" to, co teraz odjeżdża z PKSu przy P. Skargi, Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej i jeszze kilku miejsc.
 

·
DELETED
Joined
·
1,303 Posts
^^

http://www.rynek-kolejowy.pl/51776/bedzie_remont_dworca_katowice_ligota.html

Będzie remont dworca Katowice Ligota

Dworzec kolejowy Katowice Ligota zostanie wyremontowany. PKP ogłasza przetarg na wykonanie przebudowy dworca. Zainteresowane remontem podmioty mogą składać swoje oferty do końca kwietnia.

Zamówienie obejmuje przebudowę dworca Katowice Ligota wraz z przebudową placu przydworcowego z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz projektem i realizacją dworca tymczasowego w sposób zapewniający ciągłość funkcjonowania dworca.
Obiekt jest budynkiem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym. Posiada ściany murowane z cegły ceramicznej i pustaków. Obiekt nakryty jest dachem z blachą falistą. W budynku znajdują się: hol główny, nieczynne kasy i również nieczynne toalety, pomieszczenia przeznaczone na cele komercyjne oraz pomieszczenia techniczne. Zamawiający wymaga udzielenia 5-letniej gwarancji i rękojmi na wykonany przedmiot zamówienia. Wykonawca będzie miał na wykonanie
przebudowy do 56 tygodni od czasu podpisania umowy. Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu są zobowiązane do wpłacenia wadium w wysokości 88 tys. zł. Kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty to cena (70 proc.) oraz termin wykonania zamówienia (30 proc.). Oferty w przetargu można składać do 30 kwietnia.
 

·
Registered
Joined
·
3,149 Posts
No nie wierze. Bardzo dobra wiadomość.

Pytanie tylko co dokładnie kryje się po hasłem remont. Czy tylko odmalują wszystko i tyle, a potem i tak zniszczeje, czy może wraz z remontem PKP zacznie zbać o dworzec, jakoś go zagospodaruje, będzie stale go czyścić itd.
 

·
let's trains!
Joined
·
2,902 Posts
^^ http://pkpsa.pl/pkpsa/przetargi/przetarg/przetarg.html?id=1609

Tutaj masz SIWZ, załączniki do projektu, wygląda to na dosyć porządną modernizację, co jak co ale jeśli chodzi o dworce to PKP od dłuższego czasu i w większości dziadostwa nie robi ;) Jak będzie wyglądać jego utrzymanie po to nie wiadomo ale można liczyć że też to jakoś będzie wyglądać bo PKP wprowadza swoje standardy utrzymania i prowadzi przetargi na sprzątanie itd Może źle nie będzie, a może będzie nawet dobrze :)
 

·
Registered
Joined
·
3,149 Posts
Przeglądam tę dokumentację dotyczącą remontu stacji na Ligocie i muszę powiedzieć, że rzeczywiście dobrze się to wszystko zapowiada.

Po remoncie w budynku nadal działać będzie Teatr Żelazny. Przewidziano miejsce na lokale użytkowe. Będzie także miejsce na posterunek straży miejskiej :)

W holu głównym i poczekalni (będzie poczekalnia!) na podłodze płytki granitowe! Pozostałe pomieszczenia w gresie.

Elewacje też zapowiadają się całkiem nieźle.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony :)
 

·
DELETED
Joined
·
1,303 Posts
http://www.katowicethecity.com/pkp-renovates-ligota-railway-station/

PKP renovates Ligota railway station

Polish State Railways (PKP) will renovate the railway station’s building of the Ligota district. The company will spent gross PLN 2,89 million for the works. Prime contractor of the undertaking has been already chosen.The one-storey building covers the net area of 633 sq. meters and is located at 1 Franciszkańska St. After the refurbishment, the railway station will get new interiors, elevation of zinc and titanium plates as well as new surroundings including 17 parking places. The whole infrastructure will be adapted for disabled people.

Part of the interiors will be disposed for the seat of municipal police and the „Żelazny” Theater which has been operating in the building since 2012. A relier of Stefan Suberlak will be renovated as well.

The renovation project was prepared by the „Wandachowicz-Kashyna Architekci” studio from Poznań. The investment is financed from the internal funds of PKP and from the state budget. The renovation works will be launched in the turn of the second and the third quarter this year. The POL-REM company from Myszków, which is the prime contractor, will have 50 weeks to conduct the renovation.
 

·
DELETED
Joined
·
1,303 Posts
http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/galeria/pkp-oglosilo-remont-dworca-w-ligocie-zapuszczony-budynek,2306976,t,id.html#615927f5b210f812,1,3,5

PKP ogłosiło remont dworca w Ligocie. Zapuszczony budynek zmieni się nie do poznania ZDJĘCIA

Fajerwerków nie będzie, ale dworzec po modernizacji ma być czysty i bezpieczny. PKP remont dworca w Ligocie planuje rozpocząć jeszcze w tym roku

Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku rozpocznie się przebudowa dworca kolejowego w Ligocie. PKP wybrała już generalnego wykonawcę prac - firmę Pol-Rem Sp. z o.o. z Myszkowa. Modernizacja ma kosztować około 3 mln zł.


Elewacja pokryta blachą i nowe wnętrza

- Dzięki inwestycji dworzec wraz z otoczeniem zostanie dostosowany do dzisiejszych standardów obsługi podróżnych, stanie się miejscem bezpiecznym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Metamorfozę przejdzie elewacja budynku, która zostanie pokryta blachą tytanową-cynkową i zabezpieczona powłoką antygrafitti. Zyska ona również nową iluminację. Nad wejściem zostanie zamontowany zegar oraz nowy szyld z nazwą dworca. Wykonawca prac wymieni również stolarkę okienną i drzwiową oraz wykona remont dachu i ocieplenie budynku - zapowiada Bartłomiej Sarna Rzecznik Prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.

Jak dodaje rzecznik, odnowione zostaną także wnętrza dworca. Remont przejdzie główny hol, z którego w przyszłości mamy przejść do schludnej poczekalni i odnowionych dworcowych toalet. Co ważne, lifting przejdą także pomieszczenia dworca, ale nie zniknie stąd teatr. Wręcz przeciwnie sala, w której obecnie urzęduje zostanie przystosowana do potrzeb scenicznych, a renowacji zostanie poddany relief Stefana Suberlaka, zdobiący jedną z jej ścian.


Plac i parking przed dworcem

Dworzec dziś nieprzyjazny po równo dla wszystkich, ma zostać przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne na placu i wewnątrz budynku dworca. W posadzce i nawierzchni placu dworcowego pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, ułatwiające przemieszczanie się po dworcu osobom niewidomym i słabowidzącym. Na nowy zostanie wymieniony system głosowej informacji podróżnych - wylicza Sarna. PKP planuje także przebudować okolicę dworca.

- Po lewej stronie od wejścia głównego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kiosk, powstanie parking na szesnaście miejsc (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych). Z kolei tuż przy samym wejściu, oprócz ławek i koszy na śmieci, pojawi się stojak na rowery. Na terenie wokół dworca uporządkowana zostanie zieleń, będą nowe chodniki i nawierzchnia - deklaruje rzecznik.


Remont dworca w Ligocie: posterunek dla straży miejskiej i monitoring

Dworzec w Ligocie pilnie strzeżony? Taki plan ma PKP. Bartłomiej Sarna zapowiadaż, że na dworcu i w jego okolicy zostanie zamontowany system monitoringu, zaś jedno z pomieszczeń dworca zostanie przebudowane na posterunek Straży Miejskiej. Skonfrontowaliśmy jego zapowiedź z rzecznikiem Straży Miejskiej w Katowicach - Piotrem Piętakiem.

- Jest taki plan - potwierdza tę informację Piętak. Ale konkretów w sprawie brak. - Nie wiemy, jak to pomieszczenie będzie wyglądać, ani jak będziemy je wykorzystywać, dopiero gdy zostanie nam przekazane, dowiemy się na jakich warunkach możemy z niego korzystać - dodaje rzecznik. Strażnicy na pewno nie planują na dworcu uruchomić stałego posterunku. - Bo strażnik w takiej dyżurce, to o strażnika mniej na ulicy - tłumaczy Piętak. Raczej przypuszczają, że na dworzec strażnicy będą okazjonalnie zachodzi.
 

·
DELETED
Joined
·
1,303 Posts
http://www.katowicethecity.com/two-firms-will-design-four-transport-nodes/

Two firms will design four transport nodes

The City Hall of Katowice has just chosen preferred bidders which will prepare detailed projects of four transport nodes. The documentation will be drawn by two companies.

The transport nodes will be erected in four locations in Katowice – in Brynów, Ligota and Zawodzie districts as well as in the City center on Sądowa St. The nodes will act as central points of the park and ride system and will be erected to facilitate travelling to the City center with a change from cars to trams, buses or trains. Apart from the parking system, a new infrastructure of tram and bus stops will be created.

The Brynów, Zawodzie and Sądowa nodes will be designed by the Meritum Projekt company from Mikołów. The project of the Ligota node will be prepared by Grontmij Poland. Both firms will prepare a building project, detailed engineering and bill of quantities. The orderer obligated the chosen companies to make two design options for each of the nodes and three options for the Brynów node. The contractors are obliged to file the final documentation in the City Hall at the beginning of 2015.

The biggest node will be located in Brynów where about 800 parking places are planned. 400 vehicles would be parked in Zawodzie, 150 cars on Sądowa St. The smallest one is the Ligota node where only from ten to twenty parking lots are designed.

The development of the all four transport nodes would cost approximately PLN 165 million. The City Hall of Katowice will apply for the European Union funds to cover the expenses of the investment. It is expected to deliver the nodes by the end of 2017.
 

·
DELETED
Joined
·
1,303 Posts
http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/trwa-remont-dworca-w-ligocie-hala-zostala-wypatroszona,2413553,artgal,t,id,tm.html#615927f5b210f812,1,3,5

Z hali dworca w Ligocie została zaledwie konstrukcja i dach - to trwa przebudowa stacji. Pasażerowie łatwo nie mają: droga na perony prowadzi ścieżką między placem budowy, a kontenerami, w jednym z nich jest... poczekalnia dla pasażerów (wewnątrz wyłożona płytami OSB). Dworcowy szalet nigdy nie zachwycał, teraz jest w toj- toju. Ale pociągi jeżdżą.Modernizacja dworca w Ligocie ma kosztować około 3 mln zł.

- Dzięki inwestycji dworzec wraz z otoczeniem zostanie dostosowany do dzisiejszych standardów obsługi podróżnych, stanie się miejscem bezpiecznym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Metamorfozę przejdzie elewacja budynku, która zostanie pokryta blachą tytanową-cynkową i zabezpieczona powłoką antygrafitti. Zyska ona również nową iluminację. Nad wejściem zostanie zamontowany zegar oraz nowy szyld z nazwą dworca. Wykonawca prac wymieni również stolarkę okienną i drzwiową oraz wykona remont dachu i ocieplenie budynku - zapowiadał Bartłomiej Sarna Rzecznik Prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.

Jak dodaje rzecznik, odnowione zostaną także wnętrza dworca. Remont przejdzie główny hol, z którego w przyszłości mamy przejść do schludnej poczekalni i odnowionych dworcowych toalet. Co ważne, lifting przejdą także pomieszczenia dworca, ale nie zniknie stąd teatr. Wręcz przeciwnie sala, w której obecnie urzęduje zostanie przystosowana do potrzeb scenicznych, a renowacji zostanie poddany relief Stefana Suberlaka, zdobiący jedną z jej ścian.

Hala ma być też przyjazna niepełnosprawnym. - Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne na placu i wewnątrz budynku dworca. W posadzce i nawierzchni placu dworcowego pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, ułatwiające przemieszczanie się po dworcu osobom niewidomym i słabowidzącym. Na nowy zostanie wymieniony system głosowej informacji podróżnych - wyliczał Sarna.

PKP planuje także przebudować okolicę dworca. - Po lewej stronie od wejścia głównego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kiosk, powstanie parking na szesnaście miejsc (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych). Z kolei tuż przy samym wejściu, oprócz ławek i koszy na śmieci, pojawi się stojak na rowery. Na terenie wokół dworca uporządkowana zostanie zieleń, będą nowe chodniki i nawierzchnia - deklarował rzecznik.
 

·
Registered
Joined
·
4,777 Posts
4 listopada 2014

[...]

W połowie przyszłego roku będą gotowe projekty centrów przesiadkowych park&ride, wstępne nawet w styczniu. Takie parkingi powstaną w Brynowie, na Zawodziu i na ulicy Sądowej, gdzie planowany jest w zasadzie dworzec autobusów dalekobieżnych. Mamy nadzieję, że to rozwiąże część problemów. Planujemy wejście na plac budowy w 2016 roku. Mamy zagwarantowane finansowanie z Unii Europejskiej.
[...]
http://www.infokatowice.pl/2014/11/...ych-prezydenta-uszoka-wywiad-infokatowice-pl/
 

·
Registered
Joined
·
221 Posts
Wydaje mi się, że te centra to strata kasy. Jeżeli ktoś dojeżdża z południowych dzielnic i jeszcze ma się przesiąść do tramwaju, tracić czas, stać w deszczu, wąchać innych to pewnie nie będzie chętny. :) Lepiej budować nowe linie tramwajowe i parkingi tam, gdzie teraz parkuje sie na poboczach (np. okolice sądowej) Można też zagospodarować podwórka kamienic na parkingi dla pracowników i klientów firm, które maja w nich siedzibę. Poza tym w ścisłym centrum każdy budowany budynek powinien mieć obligatoryjnie parking podziemny.
 

·
Registered
Joined
·
4,777 Posts
Wydaje mi się, że te centra to strata kasy. Jeżeli ktoś dojeżdża z południowych dzielnic i jeszcze ma się przesiąść do tramwaju, tracić czas, stać w deszczu, wąchać innych to pewnie nie będzie chętny. :) Lepiej budować nowe linie tramwajowe i parkingi tam, gdzie teraz parkuje sie na poboczach (np. okolice sądowej) Można też zagospodarować podwórka kamienic na parkingi dla pracowników i klientów firm, które maja w nich siedzibę. Poza tym w ścisłym centrum każdy budowany budynek powinien mieć obligatoryjnie parking podziemny.
Budowa parkingów w ścisłym centrum spowoduje większy ruch na drogach dojazdowych i większe korki w godzinach szczytu. Budowa dodatkowych dróg poprawi sytuację tylko na chwile, te też nie będą miały nieograniczonej przepustowości.

Takie myślenie ostatecznie wydłuży tylko czas i koszt dojazdu i powrotu z pracy.


Z centów przesiadkowych skorzystają te osoby którym skróci to czas i/lub koszt podróży, oczywiście część osób dalej będzie jeździła dla wygody samochodem do samego centrum (tego nie da się uniknąć).
Spowoduje to zmniejszenie korów w godzinach szczytu i zwiększenie dostępności miejsc parkingowych w centrum.


Przedłużanie linii tramwajowych jest problemowe przy braku miejsca pod oddzielne torowisko. Jeżeli torowisko będzie wbudowane w jezdnie tramwaj nie będzie szybszy i bardziej niezawodny od autobusów. Natomiast jeżeli torowisko będzie przebiegało na obrzeżach terenu zabudowanego czy lasem tramwaj będzie miał niską dostępność dla mieszkańców.

Tu trzeba by rozpatrzyć alternatywne środki komunikacji, np. SkyTrain - http://www.youtube.com/watch?v=t8qG__0udhw
 
1 - 20 of 3082 Posts
Top