SkyscraperCity Forum banner

[Katowice] Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

145417 Views 422 Replies 89 Participants Last post by  acidcount
Wiadomo juz dokladnie gdzie miałby powstac nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji UŚ. Podobno konkurs/przetarg na projekt ma byc ogloszony do konca sierpnia.

na żółto obszar WRiTV
na niebiesko budynki wyburzone lub do wyburzenia w tej okolicy
See less See more
1 - 20 of 423 Posts
Dobre miejsce, nikt specjalnie nie chciałby tam mieszkać, a wyrwa w zabudowie boli. Być może też ten wydział ożywi to miejsce, studenci chyba są w stanie ożywić Warszawską i jeśli dobrze pójdzie zamiast sklepów mięsnych doczekamy się kafejek ;)
:nuts: ile budynków do wyburzenia... Szkoda, bo można by tam tanie mieszkania urządzić chociażby dla studentów, ale pewnie stan techniczny nie pozwala. W sumie jak na taki wydział to miejscówa jest żadna... Tam jest strach łazić. Jak się tam pies z łańcucha zerwał to łańcuch jeszcze trzy dni szczekał...
moim zdaniem miejscowka jest dobra, ale do tego tematu trzeba podejsc kompleksowo. Nie moze sie skonczyc na tym, ze powstanie tylko nowy wydzial i juz po sprawie. To musi byc tworzenie funkcji akademickich w tym rejonie miasta. Tj. stale wysiedlanie elementu z tej okolicy (juz kilkaset rodzin stad wysiedlono) Jednoczesnie udostepnianie studentom mieszkan z komnalnego zasobu mieszkaniowego w tym rejonie. Jednoczesnie trzeba zaplanowac przyszlosc calego tego kwaralu - co zrobic w miejscach po wyburzonej zabudowie etc. Obecnie jest tam jak na South Bronx w latach 70 - z powodu wyburzen i wysiedlen. Ten stan mozna wykorzystac do stworzenia nowego kawalka miasta lub zaprzepascic. Pilka po stronie miasta...
Podobno konkurs/przetarg na projekt ma byc ogloszony do konca sierpnia.
Podobno ma byc ogloszony, czy podobno konkurs/przetarg? Chodzi w takim razie o konkurs na architekture, czy o przetarg na wykonanie bylejakiego budynku ktory spelni funkcje i bedzie najtanszy etc. … ?
nie wiem jaki bedzie tryb, to byla luzna rozmowa z Prez. Uszokiem.

natomiast ostatnia nowela Prawa zamowien publicznych troche pokopala sprawe konkursow upodabniajac procedure odwolawcza do przetargow.
»W ciągu kilku najbliższych tygodni miasto wybierze firmę, która zorganizuje konkurs na koncepcję architektoniczną nowej siedziby wydziału. Jego rozstrzygnięcie ma nastąpić najpóźniej za siedem miesięcy. Potem zostanie już tylko zrobienie projektu i budowa«

… blyskawiczne tempo. Czy trzeba przez kilka tygodni wybierac firme ktora bedzie organiczowac dopiero konkurs? Czy takiego konkursu nie moze zorganizowac sama uczelnia, miasto lub SARP, albo wzsystcy trzej do spolki?
Dobre miejsce, nikt specjalnie nie chciałby tam mieszkać, a wyrwa w zabudowie boli. Być może też ten wydział ożywi to miejsce, studenci chyba są w stanie ożywić Warszawską i jeśli dobrze pójdzie zamiast sklepów mięsnych doczekamy się kafejek ;)
ale tam dość mało ludzi studiuje, chyba tylko 3 kierunki, z czego na dwa przyjmują po kilka osób na rok i tylko na dzienne, takze nie ma co chyba liczyć na jakieś studenckie klimaty. Na Bytkowie mimo, że i Targi obok - wiatr hula.
Oczywiście masz rację, natomiast jest wielce prawdopodobne, że UŚ zlokalizuje tam też część swoich akademików i "pokojów gościnnych". Z resztą pisaliśmy o tym na naszym łamach.
biorąc pod uwage poziom konkursów arch w katowicach jestem spokojny o poziom przyszlego budynku, bo nie bez kozery jestesmy polska stolica architektury

Konkurs na siedzibę śląskiej "filmówki"
SARP ogłosi niebawem konkurs na projekt nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Nowa siedziba wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego ma być nowoczesna i funkcjonalna. Wydział przeniesie się tam po trzydziestu latach korzystania z zaadaptowanych na własne potrzeby pomieszczeń dawnego hotelu w Bytkowie.

Budynek stanie naprzeciwko siedziby Wydziału Prawa i Administracji, po drugiej stronie Rawy.
Teren pod inwestycję dało miasto. Zobowiązało się też pokryć część kosztów związanych z konkursem na projekt gmachu i później realizacją budowy. Głównym inwestorem, zgodnie z zawartym wczoraj porozumieniem, będzie UŚ. - Według naszej wstępnej oceny cała inwestycja może kosztować około 20-25 mln zł. Mamy w tej chwili zagwarantowaną połowę tej kwoty i przygotowujemy się do pozyskania pozostałej części - mówi prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ.

Uczelnia i miasto zawarły także wczoraj trójstronne porozumienie z katowickim Stowarzyszeniem Architektów RP, które przeprowadzi konkurs na projekt nowego budynku. Ma zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach i będzie rozstrzygnięty latem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa siedziba mogłaby być gotowa na przełomie 2011 i 2012 roku.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Źródło: Katowicka GW
LINK:http://katowice.gazeta.pl/katowice/...ource=Nlt&utm_medium=Nlt&utm_campaign=1077751

Ja obstawiam,że WRiTV będzie gotowy najwcześnie w 2014.
Dziwne. Mapka w pierwszym poście pokazuje, że będzie to trochę oddalone od Rawy :| Ponadto będzie to raczej na południe od powstającej biblioteki.
Może zmienili lokalizacje? Nie byłoby źle, gdyby WRiTV powstał bliżej WPiA, ja bym nawet optował za tym,żeby umieścić go po drugiej stronie Rawy, naprzeciw nowej biblioteki, koło biologi. Ewentualnie naprzeciw Prawa (oczywiście po drugiej stronie Rawy), a wtedy obszar między nowym WRiTV a Biologią nadawałby się na przeniesienie (w przyszłości) całej Biologii w tamtą okolicę (obecnie część jest chyba w okolicach Sejmu Śląskiego). Do kompletu należałoby przenieść akademiki z Ligoty i urządzić nowe w tych okolicach (Wodna, Pawła etc.) i można mówić o kampusie uniwertsyteckim. Szansa jest, ziemia jest, pieniądze też nie są problemem nie do przeskoczenia.
http://www.katowicethecity.com/sixty-nine-studios-design-kieslowski-faculty/

Sixty-nine architectural studios from Poland and abroad were qualified to submit entries of a competition for an architectural and urban concept of a new seat of the Krzysztof Kieślowski Radio and Television Faculty.

The competition was announced in July 2010 by the Katowice Branch of the Association of Polish Architects (SARP Katowice). An expiration date of submitting competition entries is scheduled for 26th of November 2010. About a one month later, on 20th of December, the jury will announce results.

Solutions of a project must guarantee that costs of the new Faculty’s building will not exceed amount of PLN 20 million gross.

The Faculty is a University of Silesia’s nationwide unit which runs didactic, artistic and scientific activities in the fields of film and TV art. The purpose of implementing a new seat of the Radio and Television Faculty is to improve conditions and the quality of education, development metropolitan functions of the Upper Silesian Agglomeration and creation of a high quality public space in the City Center.

The building will be localized on Św. Pawła Street on a plot covering area of 2 258 sq. meters. The City of Katowice is an owner of the plot.
Choć finansowe ograniczenie jest spore, mam nadzieje żep ojawi się przynajmiej kilka wyjątkowych projektów. Oby powstało coś NAPRAWDĘ wartego uwagi...
http://www.tvs.pl/informacje/30010/

Rada Miasta Katowice przygotowała projekt uchwały, który wyraża zgodę na dokonanie darowizny nieruchomości położonej przy ul. Pawła 3 na rzecz Uniwersytetu Śląskiego. Tam powstać ma nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji.

Biorąc pod uwagę charakter przyszłego obiektu jak również fakt, iż jego inwestorem jest Uniwersytet Śląski, a budowa i utrzymywanie pomieszczeń dla szkół wyższych jest celem publicznym w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, wydaje się zasadnym i celowym dokonanie na rzecz Uniwersytetu darowizny przedmiotowej nieruchomości - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Wpłynęło 39 prac konkursowych.
1 - 20 of 423 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top