SkyscraperCity banner

W Kazimierzu Dolnym...

• byłem

Votes: 229 70.5%
  • nie byłem

Votes: 16 4.9%
  • z chęcią odwiedzę

Votes: 69 21.2%
  • nie wybieram się

Votes: 11 3.4%
1 - 20 of 2527 Posts

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
KAZIMIERZ DOLNY nad Wisłą

...tu chodziłem do przedszkola, tu doświadczałem nauki w szkole podstawowej. Tu jeździłem na rowerze, łaziłem po wąwozach i wszelkich dostępnych "dziurach".
Tu się po prostu wychowałem.
Od ponad trzydziestu lat żyję tym miasteczkiem, obserwuję, analizuję zmiany i porównuję to co było kiedyś z tym co jest teraz.

Wątek autorski, w zamierzeniu w większości fotograficzny.
Nie będzie to przewodnik turystyczny mający zachęcić do odwiedzin - być może czasem nawet poczujecie się urażeni tym co napiszę, ale będą to słowa szczere jako mieszkańca, nie zaś lukrowane teksty z folderu turystycznego.

W nagłówku ankieta, zupełnie anonimowa, bezimienna, nie rejestruje Waszych nicków więc zapraszam do śmiałego w niej uczestniczenia.

Zdjęcia są mojego autorstwa i zastrzegam sobie wszelkie do nich prawa.

Wielkanoc 2012:

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #5
07. Jedna z wielu kapliczek nagrobnych

08. Po wyjściu z cmentarza można od razu skręcić w lewo. W przesmyku między dwoma posesjami są strome schodki którym można dojść bezpośrednio do ul. Krakowskiej. Po wejściu na nie po prawej stronie taki widok poprzez zarośla

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #7
11. Powyżej Krakowskiej ul. Cmentarna na nad nią górujący mur klasztorny

12. Pensjonat Pod Wietrzną Górą widziany od strony ul. Krakowskiej. W tym miejscu nadmienię że w CAŁYM mieście obowiązuje zakaz parkowania w miejscach do tego nie wyznaczonych. Stosowne znaki stoją przy każdej drodze wjazdowej do Kazimierza, jednak większość kierowców zupełnie je ignoruje przyczyniając się do szpecenia i niszczenia miasteczka (prym wiodą w tym kierowcy aut z rejestracją zaczynającą się od litery W)

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #9
15. Takie detale jeszcze parę lat temu były codziennością Kazimierza

16.

...tyle na początek, na dzisiaj. Jeśli uważacie, że wątek ma rację bytu to jutro zabieram się za dalszą pracę.

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #11
17. Ul. Witkiewicza. Czerwony daszek to budynek stacji transformatorowej - niedawno przejeżdżający tędy samochód ciężarowy zawadził o jego krawędź. W tle biały "Batory" a nad nim baszta, zamek, willa Pruszkowskiego i fara

18. Dziedziniec Zespołu Szkół Zawodowych przy Nadwiślańskiej. Obecnie trwa remontu sali za rampą - jeszcze nie tak dawno znajdowała się tam pracownia obrabiarek (uczyli się tu tokarze, spawacze, ślusarze...) a potem przez kilka lat salą zawładnęła wystawa pająków, skorpionów itp. Okienka na górze to pomieszczenia internatowe

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #13
19. ZSZ w kierunku głównej bramy wjazdowej (są dwie, ręcznie kute, wykonane jako prace dyplomowe przez uczniów). Po lewej budynek dawnej kuźni, obecnie pokój nauczycielski na parterze a wyżej sale lekcyjne

20. W ścianie tego budynku popiersie Jana Koszczyca Witkiewicza - założyciela, budowniczego i obecnego patrona szkoły (potocznie nazywanej też koszczycem)

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #15
23. ...oraz zbliżenie na basztę

24. Główna brama wjazdowa do szkoły a za nią klasyka Kazimierza (to czego kiedyś było dużo, z czego słynęło miasteczko a co jest obecnie niszczone, przygniatane monumentalnymi kamienicami, pensjonatami, beznadziejnej jakości i w totalnym bezguściu budynkami mającymi za zadanie jedynie pokazać zasobność portfela właściciela :( )
Obecnie króluje styl 'wiejsko-warszawski', do niedawna zakopiański którego przykładem poniższa willa przy Nadwiślańskiej

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #16
25. Ulica Nadwiślańska dochodzi do samego Rynku

26. Tu coś czego nie lubię, nienawidzę wręcz!

Słowo komentarz do powyższego zdjęcia: Przed wjazdem do miasteczka, przy każdej drodze stoi znak informujący o zakazie parkowania poza miejscami do tego wyznaczonymi. Dodatkowo każde miejsce w którym postój jest zabroniony jest czytelnie oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. To dlaczego taki widok jest standardem?:bash: Możecie mi wierzyć lub nie, ale wszystkie auta na tym zdjęciu mają rejestrację zaczynającą się na literę W!!! To jakaś choroba czy co? Ślepota? Głupota? Chamstwo? Bezczelność? Z Kazimierzu jest mnóstwo parkingów. Jak na takie małe miasteczko jest to ilość przeogromna, a mimo taki widok jest bardzo częsty. Za trochę zazieleni się trawa, posadzone zostaną kwiaty i ....do pierwszego weekendu będzie ładnie bo potem zjadą tłumnie pseudo-turyści i wszystko rozjeżdżą, zdepczą, zniszczą.

APEL: Kierowco! Przejeżdżasz czasem kilkaset kilometrów w weekend a żal Ci kilku zł na legalny parking? Przyjeżdżasz podziwiać piękno Kazimierza a pchasz się samochodem aż na sam rynek? Zacznij myśleć i szanować to co zostało Ci dane a czego nie masz żadnego prawa niszczyć! Nie bój się, nic Ci się nie stanie jeśli nie dojedziesz do rynku tylko przejdziesz kilkaset metrów na pieszo! Nie parkuj jak ślepiec bo, uwierz, cierpliwość mieszkańców już się kończy i możliwe że zamiast zapłacić parę zł za parking Twoją opłatą będzie mandat karny lub szukanie samochodu po odholowaniu. Szanuj innych to i sam będziesz szanowany.

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #18
29. Dawna bożnica, potem kino Wisła, obecnie znów bożnica (chociaż tak nie do końca, ale.....

30. A tędy wchodziłem na seanse do kina. Były czasy że nie opuściłem żadnego seansu ;)

·
user
23,945 Posts
Discussion Starter #20
33. Zdjęcie z tego samego miejsca co poprzednie cztery, tylko odwróciłem się na północ

34. Wylot ulicy Krzywe Koło. W głębi ruiny zamku, po prawej klasyczny dom kazimierski projektu Witkiewicza

1 - 20 of 2527 Posts