Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 132 Posts

·
Registered
815 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Pierwsza (z planowanych przeze mnie) część, mająca na celu przybliżenie wam centrum Kielc:) fotki niestety nie są moje ale obiecuję, że kiedy następnym razem odwiedzę to miasto, porządnie je obfocę :D

Część Pierwsza - Wzgórze Zamkowe:

mapka przedstawianego obszaru (wzgórze zamkowe, ul Jana Pawła II, park miejski + ul. zamkowa):

prezentowany obszar z lotu ptaka:

Pałac Biskupów Krakowskich:

widok od strony parku:

znajdujace się u podnórza murów pałacu - źródełko Biruty:

katedra:

dzwonnica katedralna i plac przed katedrą:

widok na dzwonnicę od strony miasta:

wejście do parku miejskiego i sam park:

muszla koncertowa:

ptaszarnia w parku:

muzeum sakralne przy ul. zamkowej (tyły pałacu Biskupów Krak.):

ogródki piwne - również przy ulicy Zamkowej:

znajdujący się w parku - Pałac Tomasza Zielińskiego:

Baszta "Plotkarka":

mury dawnego więzienia z okresu wojennego(?) - obecnie chyba również muzeum (ul. Zamkowa):

Ulica Jana Pawła II przy której poza katedrą znajdują się:
dawne gimnazjum:

Kościół św. Trójcy:

Seminarium Duchowne:

Dawny dom inspektora gimnazjum:

i sąsiadujący z nim "Dworek Laszczyków" - czyli "wioska w centrum miasta" :)

dawny budynek sądu (obecnie chyba oddział NFZ:))

i tak idąc od południa ul. Jana Pawła II znowu dochodzimy do placu katedralnego, przy którym znajdują się:

dawny Dom Prepozytora:

Probostwo Katedralne:

dawna kanonia Tumlin:

źródła (głównie):
www.galeriaswietokrzyska.wici.info
www.kielce.pl

koniec części I :)

·
Registered
2,838 Posts
Kiedyś byłem w Kielcach i pamiętam że wszędzie było pod górkę.... pamiętam górę w centrum miasta:D... i pamiętam staw w parku (który jest na fotce) i pływały tam ładne czerwone ryby i odziwo nikt ich nie łowił :D

·
Registered
4,992 Posts
powiem więcej - miasto wygląda bardzo ładnie, a wyobrażałem je sobie jako zupełna dziurę (m.in dzięki błędnym opiniom w innych watkach)
pałac i katedra wyglądają tutaj bardzo ładnie, chciałbym jeszcze zobaczyć trochę widoków z lotu ptaka i tej ulicy ciągnącej się przec cale śrdomieście

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
MAR_tm said:
powiem więcej - miasto wygląda bardzo ładnie, a wyobrażałem je sobie jako zupełna dziurę (m.in dzięki błędnym opiniom w innych watkach)
pałac i katedra wyglądają tutaj bardzo ładnie, chciałbym jeszcze zobaczyć trochę widoków z lotu ptaka i tej ulicy ciągnącej się przec cale śrdomieście
Tak to jest ze stereotypowymi opiniami... a ile złego mozesz usłyszeć o swoim mieście od ludzi, ktorzy nigdy w nim nie byli?
A wracając do Kielc: w palacu jest oddzial Muzeum Narodowgo, gdzie można ogląddać jedną z najciekawszych w Polsce kolekcji malarstwa - w tym przypadku aurat polskiego, ale przede wszystkim warto pamiętać, ze jest to jedyny zachowany w oryginale z wnętrzami palac poslki z tej epoki. Wszystkie inne, albo są przebudowane po zniszczeniach, albo urządzone na nowo, stylizowane na tamte czasy, jak Wawel, gdzie stropy są wzorowane na zdjęciach z Podhorzec, a ściany wyłożono kurdybanami kupionymi z pewnego myśliwskiego palacykuw saksonii, podczas gdy w Kielcahc wszystko jest prawdziwe - i stropy z plafonami Dolabelli, i galeria portretów biskupów krakowskich w wielkiej sali itd.

·
Registered
3,149 Posts
Przecież poza Pałacem Biskupów Krakowskich i jakimś kościołem na tych zdjęciach żadnego budynku nie ma. Na dodatek te zdjęcia takie średnio ładne. Kielce są brzydkie i te zdjęcia na pewno nie zmieniły mojego zdania o tym mieście :)

·
Registered
815 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Część II - ul. Sienkiewicza - czyli główny deptak miasta

fakty:
długość: 1270 metrów
najwyżej położone miejsce: kościół ewangelicki (299,64 m n.p.m.)
najszersze miejsce: Sienkiewiczowska Dzieln. Mieszkaniowa (45 m)
najwęższe miejsce: skrzyżowanie Sienkiewicza z Małą (12,2 m)

Mapa

widok ulicy z lotu ptaka (na obu zdjęciach ul. Sienkiewicza to ten główny prosty ciąg komunikacyjny):

góra - dół:

prawy górny róg - lewy dolny róg:

kosciół ewangelicki - (skrzyżowanie z ul. Ewangelicką ) tu zaczyna się ul. Sienkiewicza

dzień:

noc:

teatr im. St. Żeromskiego:

skwer na skrzyżowaniu sienkiewicza/kapitulna:

placyk na sienkiewce (pomiędzy ulicami Dużą a Małą )

Widok od strony ul. Kapitulnej w stronę ul. Planty

skrzyzowanie z ul. Lesną

mostek na Silnicy (na północ od sienkiewicza):

skrzyżowanie ul. Sienkiewicza z ul. Paderewskiego

poniżej fotki odcinka który pomiędzy ul Paderewskiego a dworcem PKP, ten fragment ulicy chyba nie był jeszcze prezentownay na SSC, obecnie jest on remontowany - powstanie tu również deptak (częśc ul. Paderewskiego również zostanie przerobiona na deptak):

do niedawna wyglądało to tak:

jak wygląda obecnie...???

·
Registered
815 Posts
Discussion Starter · #11 ·
jeśli chodzi o pierwsza część, to taki jest charakter wzgórza zamkowego, które razem z parkiem tworzą oazę zieleni w centrum miasta,

a że według niektórych kielecka katedra to nie budynek...? hmmmm, to co ja na to poradzę? :D ;)

·
Subcarpathian
110 Posts
Jestem mile zaskoczony, bo niespodziewałem się, że jest w Kielcach tyle ciekawych miejsc. Samo miasto jest bardzo ładne, przejeżdżałem przez nie tylko raz i wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie

·
oj tam, oj tam
2,312 Posts
ooo jak tam czysto jest :) bardzo fajne miasto...
hmm... dworzec pkp kończy główny ciąg handlowy? dobre miejsce na inwestycje ;)

·
oj tam, oj tam
2,312 Posts
@łuki > masz może zdjęcia tego dworca i jego okolicy :D tak tylko się pytam wcale nie z zawodowej ciekawości ;)

·
Registered
815 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^
dworzec widziany od wschodu (jeśli go wypatrzysz;) )

tu co prawda dworca nie widać (no może kawałek dachu) ale za to cały parking przed widoczny jak na dłoni:

prosze bardzo jaka idealna symetria - sienkiewka z dworcem PKP u wylotu:)

·
oj tam, oj tam
2,312 Posts
^^ dziekuje bardzo za włożony trud w odszukanie zdjęć :)
jeszcze takie pytanko :) czy to jest stary obiekt? (ten budynek dworca)

·
Registered
815 Posts
Discussion Starter · #17 ·
nie mogłem sie powstrzymać od dodania jeszcze paru fotek z sienkiewki:

Ławeczki przed kościołem ewangelickim:

Letnie ogródki na deptaku:

Rzeźba Jana Karskiego na moście na Silnicy:

sienkiewka zimą:

widok na remontowany obecnie (przerabiany na deptak) odcinek pomiedzy paderewskiego - pkp, w głebi widoczny dworzec:

źródło:
www.sienkiewicza.pl

·
Registered
815 Posts
Discussion Starter · #18 ·
emti said:
^^
jeszcze takie pytanko :) czy to jest stary obiekt? (ten budynek dworca)
a tego Ci już nie powiem, bo nie wiem :colgate:
zalezy co rozumiesz pod pojeciem "stary" czy np. 26 lat to stary?
pzdr ;)

·
Registered
4,992 Posts
^^ zdecydowanie OK, nawet bardzo ładnie, fajnie, że osią miasta jest przecinający je wpoprzek deptak, swoiste centrum schadzkowe miasta, widać na zdjęciach, że jest tam ruch, wszystko żyje, do tego jeszcze panuje porządek i nie ma straszacych nieestetycznych banerów/billboardów

1 - 20 of 132 Posts