SkyscraperCity banner

1 - 20 of 162 Posts

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #1
Tak będzie wyglądać Filharmonia Świętokrzyska:
http://miasta.gazeta.pl/kielce/51,35255,4372743.html?i=0


Kłopoty z budową nowej siedziby Filharmonii
Anna Roży2007-08-07, ostatnia aktualizacja 2007-08-07 19:45


Inwestycja będzie kosztować dużo więcej niż planowano. Nie ma więc wyjścia - trzeba z czegoś zrezygnować


Można się spodziewać, że to będzie kilkadziesiąt milionów więcej niż początkowo zakładano. Pesymistyczna wersja zakłada bowiem, że koszt inwestycji może być większy nawet o 70 procent - mówi nasz rozmówca. Inne szacunki mówią o 50-procentowym wzroście kosztów.

Początkowo zakładano, że budowa nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej przy ul. Głowackiego w Kielcach pochłonie 45 mln zł. Ile dokładnie trzeba będzie wydać okaże się pod koniec roku. Wówczas gdańska firma Piw-Paw Architekci przygotuje dokumentację budowlaną.

Przedstawiciele Filharmonii Świętokrzyskiej podkreślają, że wszystkiemu winne są rosnące ceny materiałów budowlanych oraz robocizny.

- Gdy podpisywaliśmy umowę z architektami, już zaznaczaliśmy, że inwestycja może pochłonąć większą kwotę niż pierwotnie planowano. Przypominam, że 45 mln zł to założenia z 2005 roku. Od tego czasu na rynku budowlanym wiele się zmieniło. Na razie jednak jest za wcześnie, by mówić, o ile droższa będzie ta inwestycja - mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

Problem jest jednak poważny. Wczoraj dyrektor Rogala oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego spotkali się z gdańskimi architektami i wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób ograniczyć projekt, żeby jak najmniej ucierpiał.

- Zrezygnujemy z zakupu organów, a jeśli będzie taka potrzeba, zmniejszymy również parking. Być może nie będzie on dwupoziomowy - mówi Rogala.

Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z Unii Europejskiej. Filharmonia zamierza starać się o fundusze na ten cel z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Projekty, które otrzymają dofinansowanie, zostaną wybrane w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury. Pieniądze na wkład własny muszą jednak pochodzić z budżetu województwa. A to oznacza, że Urząd Marszałkowski będzie musiał wydać więcej niż początkowo planowano. W pierwszej wersji zakładano, że inwestycja uzyska dofinansowanie w wysokości 85 proc. i zarząd województwa wyda na budowę ok. 7 mln zł.

- To prawda, wzrost kosztów inwestycji sprawi, że większy będzie też nasz wkład. Nie wyobrażam sobie jednak, że radni, którzy już podjęli decyzję o budowie nowej siedziby dla filharmonii, teraz mieliby nie zgodzić się na przekazanie większej kwoty. Jesteśmy jedynym województwem, które nie ma własnego gmachu filharmonii. Uważam, że dziś jest jednak za wcześnie, żeby mówić o ograniczeniach inwestycyjnych. Trzeba projektować tak, jak planowaliśmy, a szukać oszczędności dopiero wtedy, gdy będą znane dokładnie koszty - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki UIrzędu Marszałkowskiego.

Nowa siedziba Filharmonii

W czerwcu Filharmonia Świętokrzyska podpisała umowę z gdańską firmą Piw-Paw Architekci na wykonanie dokumentacji technicznej nowej siedziby. Budynek ma stanąć w miejscu byłych koszar policyjnych, między ul. Głowackiego i Żeromskiego. Budynek będzie mieć dwie sceny: główną na ok. pół tysiąca osób i kameralną na 200 miejsc oraz przestronne dwupiętrowe foyer. Od strony ul. Głowackiego zaplanowano pomieszczenia na wynajem, a w nich prawdopodobnie kawiarnię muzyczną, kwiaciarnię i księgarnię. Na zapleczu powstać ma podziemny parking oraz rampa, która usprawni transport instrumentów i wyjazdy muzyków na koncerty poza Kielcami.
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #3

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #4
Unijne pieniądze w kampanii PiS-u
Janusz Kędracki
2007-08-27,

O kolejnych 25 milionach euro pozyskanych dla województwa obwieścił wicepremier Przemysław Gosiewski. Zasługą podzielił się z "marszałkami Markiem Kwitkiem i Marcinem Perzem". Obydwaj są z PiS-u i pewnie wystartują wkrótce w wyborach parlamentarnych


Gwoli ścisłości, Kwitek i Perz marszałkami ani wicemarszałkami jeszcze nie są, a ich oficjalna funkcja to członkowie zarządu województwa. Pierwszy odpowiada w nim m.in. za kulturę, a drugi m.in. za pozyskiwanie środków unijnych. Wraz z Gosiewskim przybyli na wczorajszą konferencję prasową wojewody świętokrzyskiego Grzegorza Banasia. "Prawdziwego" marszałka, może dlatego że jest z PSL-u, nikt nie zaprosił. Wicepremier ogłosił, że minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka właśnie dokonała zmian na listach inwestycji finansowanych ze środków unijnych, ale dzielonych w ministerstwach. I dodał, że to dzięki współpracy ze wspomnianymi "marszałkami" udało mu się wprowadzić trzy dodatkowe projekty z naszego województwa.

Pierwszy to budowa siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej. Oficjalnie projekt zatytułowany jest "Budowa Międzynarodowego Centrum Kultur". - Będzie miało szerszy wymiar niż potrzeby filharmonii - stwierdził Marek Kwitek. - Można będzie szerszą działalność prowadzić, ale beneficjentem jest Filharmonia Świętokrzyska - dodał Gosiewski.

Oficjalnie nikt nie chciał powiedzieć, że to Centrum Kultur to wybieg dla pozyskania pieniędzy. Sam budynek filharmonii nie miałby szans na dofinansowanie z programów centralnych. A tak dostaniemy 12 mln euro. Jeśli oczywiście minister Gęsicka lub ktoś inny listy nie zmieni, a Komisja Europejska projekt zaakceptuje.

Ale Gosiewski już zapowiedział, że środki będą do wykorzystania jeszcze w tym roku, gmach z salą koncertową dla 500 widzów może powstać w ciągu dwóch-trzech lat.

9 mln 350 tys. euro ma dostać Sandomierz na projekt rewitalizacji starówki. - Sandomierz może być równie popularnym miejscem spotkań jak Kazimierz - przekonywał Gosiewski. Pieniądze mają być przeznaczone na zabezpieczenie wzgórza staromiejskiego. Były działacz SLD, burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski zaprzeczył, by swoją obecnością na konferencji wspierał kampanię PiS-u. - Moja partia to Sandomierz - przekonywał.

Następne 4,8 mln euro, jak zapowiedział Gosiewski, dostaną Święty Krzyż, Sandomierz, Wiślica i Zawichost w ramach programu zwiększania atrakcyjności turystycznej miejsc związanych z początkiem chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

W sumie, jak wyliczył wicepremier, Świętokrzyskie ma otrzymać z unijnego rozdania na lata 2007-2013 ponad 4 miliardy euro. Informację o kolejnych milionach na działania w dziedzinie transportu ma przywieźć za kilka dni. Pewnie znów na konferencji u wojewody, niewykluczone, że w obecności kolejnych działaczy PiS-u.

Marszałek województwa Adam Jarubas nie chce wprost krytykować sposobu uprawiania tu w regionie polityki przez wicepremiera Gosiewskiego. Mówi tylko, że wyraźnie widać, że zaczęła się kampania. - Granicę dobrego smaku to już przekroczyło dawno - ocenia. Dodaje, że z członkami zarządu ustalał, żeby "kampania szła obok" podziału unijnych pieniędzy i zabiegów o nie, ale już teraz widać, że będzie inaczej.Pewne przekłamanie

Wicepremier Przemysław Gosiewski przyznał wczoraj, że w liście, który rozesłał do szefów placówek kultury w województwie, "było pewne przekłamanie". Przypomnijmy, że chwalił się w nim pozyskaniem dla nich 28 mln zł. Dyrektorzy byli zdziwieni, bo dostali znacznie mniej pieniędzy, niż podawał Gosiewski, lub nie dostali ich wcale.

- W informacji, którą otrzymałem z Ministerstwa Kultury, w rubryce "przyznane środki" znalazły się pomyłkowo środki, o które wnioskowałem - tłumaczył. I zapowiedział, że po poprawieniu błędu prześle do tych instytucji informację z dokładną kwotą.Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #5
Budowa Filharmonii idzie zgodnie z planem

Złotówka z każdego biletu sprzedanego w tym roku na koncert Filharmonii Świętokrzyskiej zostanie przeznaczona na budowę nowej siedziby muzyków. W ten sposób melomani dołożą się do inwestycji, która – jak zapewnia dyrektor Filharmonii, Jacek Rogala, idzie zgonie z planem: „W lutym powinniśmy podpisać ‘preumowę’ dotyczącą finansowania, czyli coś, co jest rodzajem obietnicy ze strony Ministerstwa, że jeśli my wszystko zrobimy tak jak należy, to mamy zagwarantowane potem podpisanie umowy; śpię spokojnie, praca wre, wszystko toczy się w zaplanowanym rytmie.” Tymczasem Filharmonia zaprasza na kolejne koncerty – na początek nowego roku przygotowała wieczory karnawałowe z tanecznymi rytmami. Pierwszy koncert ‘Lavalse’ już 11 stycznia.

http://www.kielce.pl/portal.php?aid=news&news=119971200747822707945ff
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #6
Nowa siedziba filharmonii zagrożona

Co dalej z nową siedzibą Filharmonii Świętokrzyskiej? Muzycy złożyli już wniosek o pozwolenie na budowę, a do końca maja ma powstać projekt wykonawczy i kosztorys inwestycji. Tymczasem ministerstwo sprawdza dokumentację, a marszałek województwa nie kryje, że inwestycja jest zagrożona.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Naukowego wezwało filharmonię do uzupełnienia dokumentacji. Chodzi m.in. o szacowany koszt inwestycji, wskazanie źródeł finansowania, obecny i przewidywany koszt funkcjonowania w nowej siedzibie.

- Minister poprosił o rozszerzenie materiałów, które wcześniej przekazaliśmy. Chodzi o informacje, które muszą być ujęte w studium wykonalności - mówi Jacek Rudnicki, zastępca dyrektora ds. administracyjnych i finansowych FŚ.

Prawdopodobnie jeszcze w styczniu dyrektor filharmonii i marszałek spotkają się też z ministrem Bogdanem Zdrojewskim. Chcą go m.in. przekonać do zwiększenia dofinansowania inwestycji ze środków unijnych. Poprzedni rząd zdecydował, że wyniesie ono 56 proc. - ok. 45 mln zł. To najniższy poziom ze wszystkich inwestycji kulturalnych, które znalazły się na tzw. liście projektów kluczowych Programu Infrastruktura i Środowisko. Większość może liczyć na 85-procentowe wsparcie.

- Inwestycja jest zagrożona. Bez większych pieniędzy z Unii nie jesteśmy w stanie jej udźwignąć. Mamy nadzieję, że jeżeli nie z tego programu, to może z innych minister dołoży nam kilka milionów. To radykalnie zmieni naszą sytuację - zwraca uwagę Adam Jarubas, marszałek województwa. Jego zdaniem argumentem przemawiającym za zwiększeniem dofinansowania jest zaawansowanie inwestycji. Rezygnacja z niej oznaczałoby zmarnotrawienie wydanych już ponad 2 mln zł na projekt i dokumentację.

Przypomnijmy, że nowa siedziba filharmonii ma być budowana jako Międzynarodowe Centrum Kultur. Jednak minister Zdrojewski mówił w grudniu w rozmowie z "Gazetą": - Filharmonia w taki sposób zaprojektowana nie jest instytucją ponadregionalną. Jest wyraźnie regionalną. Placówka musi udowodnić, że będzie unikatową i będzie prowadziła działalność na krajowym, a najlepiej międzynarodowym polu.

Gmach ma stanąć w miejscu byłych koszar policyjnych, między ulicami Głowackiego i Żeromskiego w Kielcach. Będzie miał dwie sceny: główną z widownią na około pół tysiąca osób i kameralną na 200 miejsc oraz przestronne dwupiętrowe foyer. Na zapleczu planowany jest podziemny parking. Szacowany koszt budowy to 80 mln zł.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4824180.html
mon
2008-01-09
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #7
(...) Minister Kultury zdecydował natomiast o przyznaniu środków na budowę nowej siedziby dla Filharmonii Świętokrzyskiej. "Spośród 11 propozycji z całego kraju dotyczących filharmonii, oper czy teatrów muzycznych wybrano cztery najlepsze, w tym zgłoszony przez Filharmonię w Kielcach" - poinformował poseł Konstanty Miodowicz. Ze środków europejskich pokryte zostanie 60 procent wycenianej na ponad 21 milionów złotych inwestycji.

__________________________________

Rząd dofinansuje kluczowe projekty dla kultury w regionie

Kluczowe projekty dla kultury w regionie - rewitalizacja sandomierskiej starówki, oraz budowa Międzynarodowego Centrum Kultur, gdzie znajdzie się Filharmonia Świętokrzyska będą dofinansowane z programów operacyjnych rządu. Na rewitalizację starego miasta w Sandomierzu przeznaczone zostanie prawie 9,5 miliona euro, a cały koszt inwestycji to 11 milionów, pieniądze na Międzynarodowe Centrum Kultur zmniejszone zostaną z 12 do 10 milionów euro. Dofinansowanie projektu sandomierskiego jest możliwe dzięki wpisaniu go w różne programy operacyjne - twierdzi wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka- Koruba. Dodaje także, że są to inwestycje niezwykle ważne dla rozwoju regionu. Pieniądze przeznaczone na budowę filharmonii gwarantowane przez ministerstwo to 50 procent kosztów tej inwestycji. Marszałek województwa zapewnia, że będzie zabiegał o kolejne pieniądze na sfinalizowanie tej inwestycji.


Radio Kielce
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Walka o pieniądze dla Sandomierza i na Filharmonię

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego odbędzie się spotkanie przedstawicieli województwa świętokrzyskiego w sprawie dofinansowania dwóch projektów: budowy nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej oraz rewitalizacji sandomierskiej Starówki. Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Jacek Kowalczyk, który będzie uczestniczył w spotkaniu, jest dobrej myśli i liczy na poparcie inwestycji. Rewitalizacja sandomierskiej Starówki nie uzyska dofinansowania ze środków europejskich, zarządzanych przez resort kultury, chociaż ma rekomendację ministra Bogdana Zdrojewskiego. Minister wystąpił do resortu środowiska o przejęcie tej inwestycji. Na realizację tego projektu będzie można uzyskać 9 milionów euro. Jak powiedział Jacek Kowalczyk - zainteresowanie tym projektem ministerstwa środowiska wcale nie jest jednoznaczne z jego akceptacją, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby zdobyć pieniądze na remont starówki. Minister Kultury zdecydował natomiast o przyznaniu środków na budowę nowej siedziby dla Filharmonii Świętokrzyskiej. To 10 milionów euro. :banana::banana::banana:

źródło:http://www.radio.kielce.pl/index.php?go=3&id_k=9796&bMenu2=1&menu2=0
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Filharmonia będzie budowana

Nie ma już wątpliwości - w Kielcach będzie budowana nowa siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej. Tym samym pojawiające się informacje o tym, że inwestycja jest zagrożona okazują się nieprawdziwe.

Wczoraj do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach dotarło pismo od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego z informacją, że inwestycja pod nazwą „Międzynarodowe Centrum Kultur” pozostaje na ministerialnej liście projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jednocześnie minister Bogdan Zdrojewski poinformował o zmniejszeniu dofinansowania tej inwestycji do 10 mln euro, co stanowi około 50 procent planowanych kosztów budowy.

- Było trochę niepokoju. To prawda. Ale teraz możemy się cieszyć, że po ogólnym przeglądzie wszystkich inwestycji ministerstwo pozostawiło w całym kraju zaledwie pięć, w tym budowę filharmonii w Kielcach - powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Podczas poniedziałkowej rozmowy w Warszawie minister przyznał, że to cenny projekt, a przedstawione mocne argumenty przemawiają za potrzebą tej inwestycji - dodał marszałek Jarubas.

Wszelkie inwestycje o charakterze regionalnym będą finansowane na tym samym poziomie. Oznacza to, że województwo świętokrzyskie nie zostało potraktowane po macoszemu.

- Ale będziemy musieli zabiegać o dodatkowe pieniądze w budżecie województwa lub w innych projektach. Budowa siedziby filharmonii jest dla nas priorytetowym zadaniem. Inwestycję chcemy sfinalizować w pełnym zakresie przewidzianym w dokumentacji - podkreślił marszałek.

źródło:http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080115/AKTUALNOSCI/113720451/-1/aktualnosci
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #11
Wysłany: Sro Sty 16, 2008 8:32 pm Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Rogala śpi spokojnie...

Chociażby dlatego, że mimo politycznej zawieruchy wszystko wskazuje na to, iż prace nad nową siedzibą Filharmonii Świętokrzyskiej postępują zgodnie z planem. Dyrektor śpi również spokojnie z tego względu, że repertuar FŚ na najbliższe miesiące przedstawia się niezwykle interesująco.Zanim jednak o tym, kogo i co usłyszymy, kilka słów o nowej siedzibie. 1/3 planów architektonicznych została zaakceptowana a to oznacza, że można wystąpić o pozwolenie na budowę i niezbędne fundusze. Do Kielc wybiera się min. Zdrojewski z czego należy wnosić, iż nowa władza przychylnie spogląda na kielecką inwestycję. W lutym najprawdopodobniej zostanie podpisana preumowa dotycząca finansowania. Udało się również uniknąć drastycznych podwyżek cen biletów. W tym roku podrożeją tylko o 2 złote (z 18 zł do 20 zł) z czego jeden złoty będzie przeznaczony na budowę filharmonii.

A teraz o repertuarze?rzeczywiście dyrektor Rogala przygotował melomanom sporo niespodzianek. Najbliższy koncert to występ Niny Nowak (mezzosopran) w repertuarze zdecydowanie karnawałowym?Królować będzie walc, który ma co prawda rodowód niemiecki, lecz za jego stolicę uważa się Wiedeń. Tam tworzyli Kálmán i Lehár, tam przede wszystkim pisali setki utworów w tempie ? - i grali je - Straussowie, ojciec i syn. Walca tańczono podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r. (stąd nazwa "kongres tańczony"). Walc króluje w Wiedniu także dzisiaj - nawiązaniem do tradycji są transmitowane na cały świat noworoczne koncerty wiedeńskich filharmoników. Jak sprawią się nasi filharmonicy, przekonamy się już 11 stycznia. A tydzień później (18 stycznia) Złote lata swingu czyli jazz ułatwiony w aranżacjach Jana Walczyńskiego, w wykonaniu FŚ i znakomitego zespołu prawie rewelersów Affabre Concinui.

Karnawał w tym roku jest dość krótki dlatego już 1 lutego, przed Środą Popielcową Karnawałowe Przeboje czyli Jerzy Karwowski, saksofonista i showman współpracujący ze Zbigniewem Górnym w repertuarze Beatlesów, Skaldów, Grechuty. Dalsze imprezy zapowiadają się równie atrakcyjnie: W Walentynki usłyszymy miłosne duety, w lutym także nowość - muzyka średniowiecza. Czeka nas także recital znakomitej skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz, 28 marca zawita do Kielc sam mistrz Jerzy Maksymiuk a dzień później Perfect z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Szczegóły już niedługo w Extra Kielce. Z nieoficjalnego źródła dowiedzieliśmy się także, że prezydent Lubawski prowadzi rozmowy z żoną Krzysztofa Pendereckiego, Elżbietą aby swój Jubileusz Mistrz obchodził właśnie w Kielcach wykonując 7 Bram Jerozolimy.

Jak więc widać sen spokojny dyrektora Rogali nic i nikt nie jest w stanie zakłócić.

Krzysztof Hipsz
Zdjęcia autora

Extra Kielce 10 I 2008r.
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Nowa siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej

W Filharmonii Świętokrzyskiej odbyło się dziś kolejne spotkanie dyrekcji z architektami projektującymi nową siedzibę instytucji. Podczas wielogodzinnej dyskusji omawiano głównie sprawy techniczne dotyczące komunikacji wewnątrz budynku i związanym z nią systemem monitoringu - poinformował dyrektor Jacek Rudnicki. Jak dodał Jacek Rudnicki takich technicznych spotkań w Filharmonii będzie coraz więcej. Podjęcie takich kroków będzie konieczne w obliczu znacznie zmniejszonej dotacji na budowę siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej. Dyrektor Jacek Rudnicki zapewnił jednocześnie że oszczędnościami nie będą objęte sale koncertowe i sala prób orkiestry. Ich wnętrza, podobnie jak cały budynek, można obejrzeć na stronie internetowej Radia Kielce.

źródło:http://www.radio.kielce.pl/index.php?go=3&id_k=9987&bMenu2=1&menu2=0Źródło foto: www.filharmonia.kielce.com.pl
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #13
Nowa siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej

W Filharmonii Świętokrzyskiej odbyło się dziś kolejne spotkanie dyrekcji z architektami projektującymi nową siedzibę instytucji. Podczas wielogodzinnej dyskusji omawiano głównie sprawy techniczne dotyczące komunikacji wewnątrz budynku i związanym z nią systemem monitoringu - poinformował dyrektor Jacek Rudnicki. Jak dodał Jacek Rudnicki takich technicznych spotkań w Filharmonii będzie coraz więcej. Podjęcie takich kroków będzie konieczne w obliczu znacznie zmniejszonej dotacji na budowę siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej. Dyrektor Jacek Rudnicki zapewnił jednocześnie że oszczędnościami nie będą objęte sale koncertowe i sala prób orkiestry. Ich wnętrza, podobnie jak cały budynek, można obejrzeć na stronie internetowej Radia Kielce.

Źródło foto: www.filharmonia.kielce.com.pl
2008-01-18 15:31:22
http://www.radio.kielce.pl/index.php?go=3&id_k=9987&bMenu2=1&menu2=0
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
MCK i wszystko jasne

Uzgodniono już ostatnie szczegóły dotyczące budowy Międzynarodowego Centrum Kultur w Kielcach. Filharmonia zobowiązała się do rozpoczęcia inwestycji w kwietniu 2009 roku i jej zakończenia w lipcu 2011.
- Porozumieliśmy się co do ostatecznych uzgodnień i pod tymi ustaleniami złożyliśmy parafki - mówi Jacek Rudnicki, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych i finansowych Filharmonii Świętokrzyskiej. W preumowie przedstawiciele filharmonii zobowiązali się m.in. do zakończenia przygotowania dokumentacji technicznej, studium wykonalności i rozpisania przetargu w ustalonym terminie. Dokładnie określili też datę rozpoczęcia i zakończenia budowy. Pierwsze prace mają rozpocząć się 1 kwietnia 2009 roku, całość zaś ma być gotowa 30 lipca 2011 roku.

- Oczywiście te daty mogą się zmienić. To znaczy, możemy rozpocząć budowę wcześniej i wcześniej ją zakończyć. Nie możemy natomiast przekroczyć tych terminów - zwraca uwagę Rudnicki. Władze filharmonii zobowiązały się też przekazać wszystkie potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie dokumenty do 15 września. Następnie wniosek trafi do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a gdy zostanie pozytywnie rozpatrzony, co wydaje się być tylko formalnością, zostanie podpisana już właściwa umowa. Międzynarodowe Centrum Kultur ma stanąć w miejscu byłych koszar policyjnych, między ulicami Głowackiego i Żeromskiego. Szacunkowy koszt budowy to 22 mln euro. 12 mln euro jest zagwarantowane w Programie Operacyjnym "Infrastruktura i Środowisko", bo inwestycja została wpisana na listę projektów kluczowych. Pozostałe 10 mln musi znaleźć zarząd województwa.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Unia da pieniądze na budowę siedziby Filharmonii

Blisko 36 milionów złotych z Unii Europejskiej trafi do Kielc na wzniesienie nowego budynku Filharmonii Świętokrzyskiej. Ma on być gotowy do końca 2012 roku.
Konkretyzują się działania związane z budową nowego obiektu filharmonii w Kielcach. Ponad pół roku trwały prace nad przygotowaniem projektu, ustalającego harmonogram budowy Międzynarodowego Centrum Kultury, w którym będzie siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej.

W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego została parafowana preumowa, którą podpisali: Jacek Rudnicki - zastępca dyrektora filharmonii i Monika Czarnota - główna księgowa filharmonii. Umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie przez Bogdana Zdrojewskiego - ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Jacka Rogalę - dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej. - Umowa zobowiązuje nas do konkretnych działań związanych z przygotowaniem, realizacją i zakończeniem budowy - mówi wicedyrektor Rudnicki.

- Jesteśmy zobowiązani dostarczyć do 15 września wszystkie dokumenty, niezbędne do przygotowania wniosku o dofinansowanie inwestycji. Z funduszy unijnych mamy przyznaną kwotę 35 milionów 940 tysięcy złotych. O dalsze fundusze będziemy zabiegać w Urzędzie Marszałkowskim. Według przyjętego harmonogramu, termin oddania obiektu to II kwartał 2011 roku. Wszystko wskazuje na to, że rozpoczęcie sezonu artystycznego 2011-2012 odbędzie się w nowej siedzibie filharmonii.

Teren budowy przy ulicach Żeromskiego i Głowackiego wymaga porządkowania terenu, rozebrania muru i ruder. Prace te rozpoczną się w maju tego roku. Jak zapowiada dyrektor Jacek Rogala, po uporządkowaniu miejsca odbędzie się tu pierwszy koncert.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080423/AKTUALNOSCI/594897948
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Preuowa podpisana. 36 mln zł euro na Centrum Kultur

To już prawie pewne: dostaniemy pieniądze na budowę w Kielcach Międzynarodowego Centrum Kultur. We wtorek Filharmonia Świętokrzyska jako jedna z trzech instytucji w kraju podpisała dokument w tej sprawie.
- Usłyszeliśmy od ministra, że dokumentacja, którą mu przedstawiliśmy, jest kompletna. Dodatkowo w ubiegłym tygodniu dostaliśmy pozwolenie na budowę, a w przyszły czwartek architekci przywożą do Kielc ostateczny projekt Międzynarodowego Centrum Kultur - wylicza Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

W podpisanym wczoraj dokumencie przedstawiciele filharmonii zobowiązali się m.in., że przygotują dokumentację techniczną, studium wykonalności i rozpiszą przetargi w ustalonym terminie. Dokładnie określili też datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Pierwsza łopata ma zostać wbita w ziemię 1 kwietnia 2009 roku, a centrum ma być gotowe 30 lipca 2011 roku.

Teraz filharmonia musi złożyć wniosek o dofinansowanie, ma na to czas do 15 września tego roku. Jeżeli zostanie on pozytywnie rozpatrzony przez Komisję Europejską, to będzie można podpisać umowę o przekazaniu pieniędzy. Będzie to 35 mln 940 tys. zł. Cała inwestycja ma kosztować około 80 mln zł, co oznacza, że pieniądze na znaczną część budowy musi znaleźć samorząd województwa.

Międzynarodowe Centrum Kultur ma stanąć w miejscu byłych koszar policyjnych między ulicami Głowackiego i Żeromskiego. Nowa siedziba będzie mieć dwie sceny: główną na około pół tysiąca osób i kameralną na 200 miejsc oraz przestronne dwupiętrowe foyer.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #17
Znowu mnie wyprzedziłeś Kampio.:)
 

·
perfidus acutus
Evanescence
Joined
·
34,328 Posts
gratuluje dofinansowania, a projekt więcej niż porządny:)
 

·
Registered
Joined
·
4,453 Posts
Discussion Starter #20
Preludium budowniczych dla orkiestry
Monika Kuc 27-05-2008

Cała Polska buduje dziś filharmonie‚ opery i akademie muzyczne. To dowód zamożności i aspiracji społeczeństwa

Dawno nie mieliśmy takiego boomu. Może jest to dowód naszej muzykalności. Na pewno jednak aspiracji i ekonomicznego wzrostu. Jak w XVIII/XIX w., w czasach budowy oper, reprezentacyjnych gmachów miast.

Nowe projekty to znaki współczesności‚ oryginalne dzieła autorskie. Co najmniej trzy z nich zapowiadają się na niezwykłe budowle‚ które staną się symbolami miejsc‚ w których powstają: Białegostoku‚ Szczecina‚ Wrocławia.

Białystok – koncert pod murawą

Zaawansowana w budowie jest nowa Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Wielki, wielofunkcyjny kompleks‚ w którym oprócz scen muzycznych (duża na 1‚2 tys. osób i kameralna) znajdą się także centrum kongresowe‚ letni amfiteatr i galerie.

Projekt prof. Marka Budzyńskiego kontynuuje główną ideę architekta: powiązania kultury i człowieka z naturą. Najpełniej dotąd ucieleśnioną w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu z ogrodem na dachu.

Ściany podlaskiego Centrum także otoczą zielone pnącza‚ a na dachu założony zostanie ogród i park‚ upodobniające obiekt do wzniesienia. Kompleks wtopi się harmonijnie w krajobraz Wzgórza Marii Magdaleny. Powstanie zielony pasaż łączący się z pobliskimi parkami i cmentarzami: prawosławnym i żydowskim.

Ma to być świątynia sztuki i natury. Klasycyzująca kolumnada od frontu przypomini‚ że teatr wywodzi się z antyku. Ale cała betonowo-szklana konstrukcja jest nowoczesna.

Szczecin – dźwięk jak kryształ

Międzynarodowy konkurs na filharmonię szczecińską wygrało biuro projektowe z Barcelony – Estudio Barozzi Veiga. Ta propozycja porównywana jest do kryształu wśród chmur. Stalowo-betonową konstrukcję nakrywa szklany klosz z nieregularnych ostrosłupów.

Z oceny jury: „To jest sztuka. Dynamika światła i cienia symbolizuje rozwój. Budynek mówi‚ że jest to świątynia muzyki‚ która stanie się ikoną miasta i da siłę nowej architekturze w Szczecinie”.

Zbudowana zostanie w sercu miasta w latach 2009 – 2012.

W miejscu dawnego Konzerthaus. Stanie się może dumą Szczecina‚ ale nie obyło się bez afery. Po ogłoszeniu werdyktu podniosły się głosy‚ że hiszpański kryształ przypomina filharmonię zaprojektowaną dla belgijskiego miasta Gent przez biuro EVB i Claus en Kaan.

– To jest niepowtarzalny projekt – broni go architekt Marek Dunikowski‚ przewodniczący sądu konkursowego. – Absolutnie nie zgadzam się z zarzutami‚ że to plagiat. To tak‚ jakby mówić‚ że każdy trójkątny budynek jest piramidą. Ostre dachy są charakterystyczną cechą szczecińskiej architektury‚ więc nowa filharmonia będzie z nimi doskonale harmonizować.

Może taki duch czasu‚ że rozprzestrzenia się moda na kryształy w muzycznych budowlach. Budowana obecnie filharmonia w Hamburgu też go przypomina.

W szczecińskiej filharmonii duża sala zmieści 900 słuchaczy‚ mała – 300. Projektanci z akustykami i muzykami nadal je doskonalą. Pewnie ukształtują je na wzór schoebox‚ bo bryłę pudełka na buty specjaliści uznają za najlepszy dla akustyki.

Wrocław – Forum nowej generacji

Wrocław zbuduje z kolei w centrum miasta – na placu Wolności na tyłach Opery – Narodowe Forum Muzyki‚ zaprojektowane przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates.

– Inspiracją dla kształtu budynku był najpiękniejszy i najtrudniejszy instrument muzyczny – skrzypce – tłumaczy Stefan Kuryłowicz. – Oczywiście, nie dosłownie. Skojarzenie wyłania się z podświadomości.

– Chcieliśmy zarazem – dodaje – żeby to nie było muzeum muzyki‚ tylko żywe miejsce‚ gdzie będzie się poszukiwało brzmień i nowych form muzycznych. We Wrocławiu jest 170 tys. studentów. Z myślą o nowej generacji projektowaliśmy wnętrza. Stąd w wystroju dużo mocnych‚ wręcz agresywnych kontrastów: czerwieni‚ zieleni‚ żółci‚ jakich tradycyjnie w tego typu obiektach się nie spotyka.

Projekt zdobył I nagrodę w konkursie. Przed 33 laty inny projekt Kuryłowicza dla wrocławskiej filharmonii też odniósł zwycięstwo‚ ale nie został zrealizowany.

Nowoczesna bryła Forum będzie miała elewację z impregnowanych paneli drewnianych o ciepłej kolorystyce‚ co nasuwa myśl o skrzypcach. A duża sala koncertowa na parterze, na 1800 widzów, wyłożona zostanie czarnym polerowanym korianem‚ co z kolei kojarzy się z fortepianem. W foyer od ciemnych ścian odbiją się jasne balustrady. Akcenty koloru pojawią się na meblach.

Oprócz dużej sali będą trzy mniejsze, dla 150 – 300 melomanów. Światowy poziom akustyki zagwarantuje w nich firma z Nowego Jorku Artec Consultants Inc. W Forum znajdą się ponadto: studio nagrań‚ sale prób‚ kawiarnia‚ część konferencyjna i wystawiennicza. Ma być gotowe na 2011 rok.

O czasie dla melomanów świadczą też inne obiekty. Niedawno zbudowana Filharmonia Łódzka (2004 rok)‚ której twórcą jest Romuald Loegler (w elewacji połączył nowoczesność z historycznym detalem w łuku nad wejściem). Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu (2006)‚ dzieło Jerzego Gurawskiego (rotunda z betonowym płaszczem izolującym od ulicznego hałasu, z salą koncertową o świetnej akustyce i widoczności).

W trakcie rozbudowy i modernizacji znajduje się Opera Śląska w Katowicach‚ unowocześniana przez poznańskich architektów z pracowni Consultor oraz Opera Krakowska (potężny trzyczęściowy kompleks budynków), również projektu Romualda Loeglera.

Kielce – koncerty z wnętrza fortepianu

A w planach są następne budynki muzyczne. Gmach Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach zaprojektowała pracownia PIW... PAW Architekci z Gdańska. Jej elewacja z białego i czarnego kamienia podsuwa skojarzenie z klawiaturą fortepianu. Rozległe foyer (miejsce na wystawy) powtarza te same rytmy. A duża sala koncertowa, wyłożona ciemnym i jasnym drewnem, sugeruje spojrzenie pod wieko fortepianu. W filharmonii będzie też scena kameralna na 200 osób i sala prób dla orkiestry.

Inspiracją dla budynku był najpiękniejszy i najtrudniejszy instrument, skrzypce – tłumaczy Stefan Kuryłowicz

Nową filharmonię planuje także Olsztyn. Zwycięzcą konkursu jest pracownia Consultor. – Najtrudniejszym problemem było wkomponowanie budynku w istniejącą zabudowę – mówi Michał Kapturczak z zespołu. Aby wyróżniał się z tła, architekci usytuowali go na podeście ze schodami. Trochę ukośnie‚ by łapał dwa kierunki widokowe‚ od strony ulicy Głowackiego i Kościuszki. Geometryczna bryła ma przeszkloną elewację odsłaniającą od ulicy fragment sali koncertowej. I przejrzysty sitodrukowy nadruk na elewacji.

Sala koncertowa będzie miała zmienną akustykę dzięki ruchomym elementom. Podnoszone lub opuszczane ekrany nad sceną pozwolą dostroić parametry dźwięku do solisty lub orkiestry.

Pod okiem Pendereckiego

Nie tylko duże miasta myślą z rozmachem. W Lusławicach w Małopolsce powstanie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Stanie naprzeciw parkowo-ogrodowego założenia z dworem należącego do kompozytora. Będą się w nim kształcić młode talenty pod okiem twórców ze świata.

Projekt Centrum opracowało krakowskie Biuro Architektoniczne DDJM. – W naturalnym krajobrazie najlepsze są proste formy – mówi architekt Jarosław Kutniowski. Bryła budynku jest więc skrajnie minimalistyczna. Prostopadłościan pokryty pnączem. Akustyka sali koncertowej na 550 osób spełni najwyższe wymagania. Architekci czerpali wzory z najlepszych sal w Finlandii – w Kuopio‚ Lahti‚ Mikaeli.

Muzyczne cuda świata

Opera w Sydney, projekt duńskiego architekta Jorna Utzona. Budowana 14 lat‚ od 1959 do 1973 roku. Rok temu jako cud architektury XX wieku wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Budynek mieści wielką salę koncertową na 2859 osób‚ operową na 1550 i kameralną z 420 miejscami‚ teatr i kino.

∑ Muzyczna architektura Francuza Jeana Nouvela‚ laureata tegorocznego Pritzkera. Projekt Centrum Kulturalno-Kongresowego w Lucernie z salą koncertową (2000 r.). Nowoczesne prostopadłościany i płaski dach architekt wpisał w krajobraz miasta nad jeziorem wśród alpejskich szczytów. Sala koncertowa jest na 1840 osób.

Nouvel na przełomie lat 1980/1990 zmodernizował też operę w Lyonie. Podwoił wysokość ścian XIX-wiecznego budynku dodając szklaną kondygnację. Przed rokiem projekt Jeana Nouvela zwyciężył w konkursie na nową paryską filharmonię‚ która ma powstać do 2012 r. w parku La Villete. Forma kojarzy się z rozchodzącą się falą dźwięku. Sala koncertowa dla 2400 osób.

∑ Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie) w Hamburgu‚ szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron. Budowla wygląda jak kryształ lodu na ceglanym postumencie, dawnym magazynie portowym. Do 2010 r. powstanie kompleks kulturalno-apartamentowy. Sala filharmonii na 2015 miejsc, kameralna na 550.

∑ Opera ekologiczna w Oslo, właśnie otwarta, norweskiego biura Snohetta.

Źródło : Rzeczpospolita


http://www.rp.pl/artykul/139719.html
 
1 - 20 of 162 Posts
Top