SkyscraperCity banner

1 - 20 of 807 Posts

·
Obywatel Miasta Kielce
Joined
·
186 Posts
Discussion Starter #1
Na początku inwestycje mieszkaniowe Kolporter Development:

Osiedle "Panorama"

Osiedle położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza Karczówki i Geoparku, u zbiegu ulic Kołłątaja i Podklasztornej. Ta lokalizacja inwestycji gwarantuje dogodną komunikację z centrum miasta i trasami wylotowymi. Widok na Karczówkę, dużo zieleni, atrakcyjne tereny spacerowe oraz cisza i spokój to dodatkowe atuty tego osiedla. W trosce o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców teren będzie ogrodzony, z możliwością monitoringu. Wszystkie budynki wyposażone są w windy. Mieszkania wykończone są w standardzie deweloperskim.

Etap I
W pierwszym etapie realizacji osiedla powstaną 3 wielorodzinne budynki mieszkalne typu A. W każdym z nich oferujemy Państwu 23 mieszkania o zróżnicowanym metrażu oraz podziemną kondygnację z przeznaczeniem na miejsca parkingowe.

Realizacja wiosna/lato 2006 - wiosna/lato 2007

Etap II
W drugim etapie oddane zostaną do użytku trzy wielorodzinne budynki mieszkalne typu B - dwa z 29 mieszkaniami i jeden posiadający 25 mieszkań (łącznie 83 mieszkania o zróżnicowanym metrażu), z podziemną kondygnacją przeznaczoną na miejsca parkingowe.

Realizacja wiosna 2007 - wiosna 2008

Etap III
W tym etapie powstaną cztery wielorodzinne, dwuklatkowe budynki mieszkalno -usługowe typu C. Oferujemy w nich Państwu łącznie 80 mieszkań o zróżnicowanym metrażu (po 20 w każdym z budynków). W parterze budynków lokalizowane będą pomieszczenia usługowe, a w kondygnacji podziemnej wielostanowiskowe miejsca postojowe.

Realizacja jesień 2007 - jesień 2008Aktualny Stan Budowy:Apartamenty "Na Wzgórzu" - ulica Domaniówka

Na czterech kondygnacjach bloku przy ul. Domaniówka oferujemy Państwu 39 mieszkań o zróżnicowanym metrażu. Mieszkania wykończone są w standardzie deweloperskim. Obiekt jako jeden z niewielu oferowanych na rynku kieleckim posiada windy. Pod budynkiem znajduje się kondygnacja podziemna ze stanowiskami parkingowymi i pomieszczeniami gospodarczymi. Teren wokół budynku jest zagospodarowny i ogrodzony, co umożliwia całodobową ochronę. Inwestycja jest zlokalizowana w cichej i spokojnej enklawie osiedla Szydłówek Górny, charakteryzującej się również dobrą komunikacją z centrum miasta.
Aktualny Stan Budowy:

 

·
Obywatel Miasta Kielce
Joined
·
186 Posts
Discussion Starter #2
Apartamentowiec "Pod Żaglami"

Trzy piętrowy budynek mieszkalny "Pod Żaglami" stanie w zacisznym miejscu w bezpośrednim sąsiedztwie plaży oraz ścieżki rowerowej, wyposażony będzie w windy, które zabiorą mieszkańców z podziemnej hali garażowej pod drzwi wejściowe do mieszkania z widokiem na piękną okolicę. Architekci Pracowni "Dobra Forma" zaprojektowali budynek przypominający wyglądem żaglowiec z lekkością komponujący się z otoczeniem zalewu oraz zieloną okolicą. Do budynku przynależeć będzie teren, który po odpowiednim zagospodarowaniu posłuży jako idealne miejsce do wypoczynku oraz zabawy na świeżym powietrzu. Okolica zalewu to miejsce spacerów i rowerowych przejażdżek. Mieszkańcy każdego poranka będą mogli obserwować rowerzystów, biegaczy, wędkujących lub zażywających kąpieli amatorów wypoczynku na plaży. W budynku znajdować będzie się także wydzielona, osobna, ogólno dostępna część rekreacyjna oraz odnowy biologicznej. Przewidywane atrakcje to dwa korty do gry w Squash'a, klub fitness i sauna. W pobliżu usytuowane są: włoska restauracja, hotelik, market SPAR, przystanek autobusowy, szkoła z basenem oraz budynek usługowo-handlowy RELAX, w którym znajdują się m.in.

Gabinety: stomatologiczne, ortodoncja, dermatologiczny, rehabilitacji
Salon optometryczny, apteka.
Salon fryzjerski, kosmetyczny oraz nowoczesne solaria
Biura: projektowe, usług internetowych, rachunkowe, agencja promocyjna, pralnia ekologiczna
Branża handlowa: wyposażenie wnętrz (łazienki, parkiety).


Aktualny Stan Prac:

 

·
Somewhere Back In Time
Joined
·
7,435 PostsTen budyneczek jes bardzo fajny...szkoda tylko że taki samotny...lepiej by było gdyby zrealizowano małe stadko o architekturze w podobnym charakterze...(małe stadko tzn. z cztery:) )
 

·
Registered
Joined
·
4,448 PostsTen budyneczek jes bardzo fajny...szkoda tylko że taki samotny...lepiej by było gdyby zrealizowano małe stadko o architekturze w podobnym charakterze...(małe stadko tzn. z cztery:) )
Akurat w tym miejscu to niemożliwe, wszystko dookoła jest zabudowane.
 

·
Obywatel Miasta Kielce
Joined
·
186 Posts
Discussion Starter #6
A o to jeden z ciekawszych projektów mieszkaniowych:
BUDYNEK USŁUGOWO - MIESZKALNY przy ul. Okrzei 32
W budynku zaprojektowano 8 mieszkań (70,5 - 111 m2), które znajdą się na I i II piętrze. Usługi komercyjne o funkcji handlowo-biurowej zlokalizowano na parterze. Teren posiada wydzieloną część ogrodową o pow. 450 m2. W obiekcie będzie winda.


Aktualny stan prac:

Fot:Oskar
www.inwestycje.kielce.pl
 

·
Somewhere Back In Time
Joined
·
7,435 Posts
^^ Chyba przegiołeś z rozmiarem...jakibś robił relację i takie wklejał to zarżnąłbyś tę stronę wątku :colgate: ponadto takie foty są wogóle nie czytelne...polecam 900x600...idealnie się mieści na stronie...
 

·
Obywatel Miasta Kielce
Joined
·
186 Posts
Discussion Starter #10
KIELCE, ul. Piłsudskiego (Hanki Sawickiej)
INWESTOR - Nieruchomości - Budowa -Kupno - Sprzedaż Ryszard Grzyb i Jolanta Wadiak, Kielce
PROJEKTANT - NAOS Biuro Projektowe Grzegorza Rybaka oraz Pracownia Projektowa "Portal" Włodzimierza Cichonia z Kielc
WYKONAWCA - PBO Kartel, Jędrzejów
REALIZACJA - 2006 - 2007
Inwestycja powstaje między ul. Piłsudskiego i Warszawską, tuż obok hotelu "La Mar" i centrum medycznego "Medicus". Realizowany obiekt to budynek pięciokondygnacyjny z dwupoziomowymi mieszkaniami na czwartej kondygnacji. W budynku znajdować się będzie podziemna hala garażowa ze stanowiskami postojowymi. Na parterze budynku usytuowany zostanie lokal handlowo-usługowy. W obiekcie znajdą się mieszkania o bardzo zróżnicowanej powierzchni od jednopokojowych do dwupoziomowych apartamentów z wielkimi tarasami. Elewacja bloku wykonana będzie z niestandardowych materiałów wykończeniowych takich jak: cegła, drewno, szlachetne tynki mineralne i stal.
Wizualizacje:


Zdjęcia:


Info:http://inwestycje.kielce.pl/
Zdjęcia:Inwestor
 

·
Registered
Joined
·
60 Posts
LOCUS - LANGIEWICZA

KIELCE, skrzyżowanie ulic Langiewicza i Małej Zgody
INWESTOR - Kielecka Grupa Inwestycyjna, Kielce
PROJEKTANT - Dobra Forma, Kielce
WYKONAWCA - PHU Spurek, Kielce
REALIZACJA - V 2006 -III 2007

Budynek wielofunkcyjny "Locus" powstanie na działce o powierzchni ok. 1700 m2. Na parterze budynku zaplanowano około 612 m2 powierzchni usługowo handlowej. Dwie najwyższe kondygnacje przeznaczone zostały na mieszkania, których łącznie będzie 12 (powierzchnia od 40 do 100m2).
W podziemiu budynek będzie posiadał parking na 12 samochodów oraz powierzchnie przeznaczone na pomieszczenia gospodarcze i techniczne.I teraz najlepsze:

Budowa na Langiewicza stop!

Koniec z blokiem przy ulicy Langiewicza w Kielcach? Czy inwestor go rozbierze, a miasto zapłaci odszkodowanie?

Miasto cofnęło pozwolenie na budowę bloku przy ulicy Langiewicza w Kielcach. Co zrobią rodziny, które zapłaciły za mieszkania? - Prawdopodobnie pozwiemy inwestora do sądu - mówią niedoszli lokatorzy.

Zaledwie cztery miesiące wystarczyły sąsiadowi bloku na rogu ulic Langiewicza i Małej Zgody w Kielcach, by skutecznie wstrzymać, a potem zablokować inwestycję Kieleckiej Grupy Inwestycyjnej. Zaczął protestować widząc, że budynek, który w papierach zapisano jako wielorodzinny, to trzypiętrowy blok.

Od decyzji miasta sąsiad odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które dwukrotnie wytknęło miastu rażące naruszenie prawa przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Plany stały się nieważne, a urzędnicy miejscy, jak i wojewódzcy wstrzymali inwestycję.

DLACZEGO ZMIENIŁ ZDANIE?
Jeszcze kilka dni temu Andrzej Kędra, dyrektor Wydziału Architektury, Geodezji i Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta, informował, że nie cofnie pozwolenia na budowę, a postępowanie zawiesi do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez sąd. Teraz zmienił zdanie i cofnął pozwolenie na budowę. - Nie chcę tego komentować, nic się nie dzieje, nie ma żadnej afery - mówi dyrektor Kędra. - Po analizie i opinii prawnej wspólnie z wiceprezydentem Kielc Czesławem Gruszewskim podjęliśmy taką decyzję. Jest słuszna - podkreśla.

Gdy zapytaliśmy, czy miasto jest przygotowane na wypłatę odszkodowania, stanowczo zaprzeczył. - Do odszkodowania daleko, na razie nie ma żadnej szkody dla inwestora. Żeby mówić o pieniądzach, należy wykazać jakie straty inwestor poniósł - dodaje.

Wiesław Krzyk, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, już działa. - Czekam aż decyzja o cofnięciu pozwolenia na budowę uprawomocni się. Wtedy wszelkie roboty prowadzone na budowie będą samowolą - wyjaśnia Wiesław Krzyk. Dodaje, że sytuacja inwestora jest bardzo złożona. - Miasta też, bo inwestor w każdej chwili może podać sprawę do sądu, a wtedy niewykluczone, że trzeba będzie płacić z miejskiej kasy - mówi inspektor.

Dodaje, że innym rozwiązaniem jest wdrożenie postępowania naprawczego, ale wtedy trzeba przerobić projekt i budynek, co wiązałoby się na przykład ze zdjęciem jednej kondygnacji.

MIASTO MA WIELKI PROBLEM
Kielecka Grupa Inwestycyjna złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
- Nie ukrywam, że jestem bardzo zaskoczony decyzją pana Kędry - mówi Zbigniew Kraszewski, prezes Zarządu Kieleckiej Grupy Inwestycyjnej. - Nie wiem, dlaczego zmienił zdanie, skoro publicznie i mnie osobiście zapewnił, że tylko zawiesza postępowanie.

Prezes KGI twierdzi, że spółka KGI postępowała zgodnie z prawem. - Ale jeżeli urzędy robią sobie z procedurami zabawę, a my nie będziemy mogli budować, to ktoś będzie musiał za to zapłacić. Do tej pory KGI na inwestycję przy ulicy Langiewicza wydało ponad 2 miliony złotych. To tylko nakłady, a odszkodowanie jest już inną sprawą. Dla nas to nowa sytuacja, na razie odwołujemy się do wojewody i wykorzystujemy wszelkie możliwości prawne - dodaje prezes Kraszewski.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, uważa, że decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego jest kuriozalna. - Moim zdaniem będzie dobrze - mówi prezydent.

Agnieszka Białek

:arrow: http://echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070212/POWIAT0104/70211028/-1/SWIETOKRZYSKIE

A tu sąsiad oko w oko z sąsiadem

Zdjęcia i info z http://www.inwestycje.kielce.pl/kgi_locus.htm
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Kolejna inwestycja Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Kolejna inwestycja Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Blok z 35 mieszkaniami stanie u zbiegu ulic Jeleniowskiej i Tatrzańskiej obok kieleckiego zalewu.

- Budynek będzie miał cztery kondygnacje oraz parking podziemny. Zaplanowano 35 mieszkań, tym razem nie będzie pomieszczeń handlowych. Architektonicznie budynek będzie podobny do tego przy ulicy Warszawskiej, w kształcie litery "L". Zamknie róg ulic Jeleniowskiej i Tatrzańskiej - informuje Mirosław Kędzia, prezes Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dodaje, że gotowa jest już decyzja o warunkach zabudowy.

W miejscu, na którym stanąć ma budynek, jest na razie parking. - Prywatna osoba wydzierżawiła ten teren, ale nie będzie problemów z rozwiązaniem umowy - zapewnia prezes Kędzia.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował metr kwadratowy mieszkania. Spółdzielnia poda cenę po rozstrzygnięciu przetargu na projekt techniczny. Pierwszeństwo przy kupnie mieszkań będą mieli członkowie Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i ich rodziny. Jeśli wśród nich nie będzie zainteresowania, zostaną sprzedane na wolnym rynku.

Inna inwestycja ŚSM jest praktycznie gotowa. Po niewiele ponad roku budowy przy bloku na rogu ulic Warszawskiej i Turystycznej trwają już tylko prace kosmetyczne. Klucze do mieszkań lokatorzy odbiorą przed świętami Bożego Narodzenia. Będzie w nim 40 mieszkań o powierzchni 30-70 m kw.- Zdecydowaliśmy się na kolejną inwestycję, bo jest dobra koniunktura. Mieszkania sprzedawane przez spółdzielnię są tańsze niż te od deweloperów - podkreśla prezes ŚSM.

Dlatego spółdzielnia myśli już o następnych inwestycjach. - Mamy tereny, które mogą zostać przeznaczone pod budowę mieszkań. Jeśli zdecydujemy się na kolejne inwestycje, to zmienimy warunki. Będziemy sprzedawać mieszkania na zasadach deweloperskich - zapowiada Kędzia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Domator buduje na osiedlu Ślichowice II

Spółdzielnia Domator rozpoczęła budowę kolejnego - i jak na razie ostatniego - bloku na osiedlu Ślichowice II. Mieszkańcy wprowadzą się do niego za półtora roku.
Blok stanie w okolicach ul. Fałdowej. Budynek będzie miał trzy piętra i 60 mieszkań - od dwu- do czteropokojowych. Metr kwadratowy kosztuje 3,8 tys. zł i wszystkie mieszkania sprzedały się jeszcze na długo przed rozpoczęciem budowy. Jak zapowiada Domator, jest to ostatni blok na Ślichowicach II, gdyż spółdzielnia nie ma już wolnych terenów na osiedlu. Obecnie na Ślichowicach II mieszka 1885 mieszkańców.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Miasto zbuduje nowe osiedle

Przy ulicy Szajnowicza powstaną mieszkania komunalne dla 130 kieleckich rodzin.Trzy bloki, sklepy, parkingi, garaże i plac zabaw w otoczeniu zieleni - tak ma wyglądać nowe osiedle komunalne przy ulicy Szajnowicza w Kielcach.

Osiedle ma powstać na miejskim gruncie w pobliżu skrzyżowania ulic Szajnowicza i Kazimierza Wielkiego, tuż za istniejącą zabudową. Na około 10 tysiącach metrów kwadratowych powstaną trzy bloki. Na dziedzińcu utworzonym przez budynki zaprojektowano plac zabaw dla dzieci.

W jednym z bloków będzie prześwit z drogą dla karetek pogotowia, straży pożarnej i innych służb miejskich.
- Od strony ulicy Szajnowicza zamiast ekranu dźwiękochłonnego postawimy budynek z lokalami użytkowymi z wejściem od strony ulicy i garażami z wjazdem od osiedla, ukrytymi w skarpie. Ta część osiedla będzie na sprzedaż - informuje Marek Klikowicz, dyrektor Biura Mieszkalnictwa w Urzędzie Miasta w Kielcach.

Dodaje, że jeśli miasto zdecyduje się wybudować osiedle, to w przyszłym roku powstanie projekt, a inwestycja będzie mogła się rozpocząć w 2009 roku. Wcześniej trzeba jeszcze uzbroić teren. Na urządzenie całego osiedla wraz z budową podziemnej infrastruktury potrzeba około 20 milionów złotych. Metr kwadratowy mieszkania miałby kosztować około 2,5 tysiąca złotych.

Lokale są jednak potrzebne już w przyszłym roku, aby wprowadzić do nich rodziny mieszkające przy ulicach 1 Maja i Żelaznej. Stare kamienice trzeba wyburzyć, bo grunt jest potrzebny pod budowę przedłużenia ulicy Żelaznej do Zagnańskiej.

- Potrzebujemy około 80 mieszkań. Lokatorzy o mniejszych dochodach wyprowadzimy do lokali socjalnych w budynku przy ulicy Ściegiennego. Wkrótce rozpocznie się jego adaptacja na mieszkania. Dla rodzin o wyższych dochodach wybudujemy blok przy ulicach Podkasztornej i Piekoszowskiej. Projekt jest już gotowy - dodaje dyrektor.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071127/POWIAT0104/71126153/-1/SWIETOKRZYSKIE
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Miasto nie kupi mieszkań od developerów

Przedstawili oni zbyt drogą ofertę, a lokale nie nadają się na komunalne czy socjalne.

Miasto potrzebuje natychmiast 80 mieszkań dla rodzin, które zajmują kamienice przy ulicy 1 Maja, przewidziane do wyburzenia. Działki są potrzebne pod budowę przedłużenia ulicy Żelaznej do Zagnańskiej. W tym roku nie udało się wybudować ani jednego bloku socjalnego czy komunalnego, więc zadecydowano o kupieniu mieszkań od developerów. Taki sposób zdobywania mieszkań jest stosowany w wielu miastach.

- Na nasze ogłoszenie wpłynęły dwie oferty. Jeden z developerów zaproponował sześć lokali przy ulicy Górników Staszicowskich, o powierzchni 77 metrów. Konieczny byłby ich podział na mniejsze, ale jest on niemożliwy, bo nie da się dobudować kominów wentylacyjnych. A poza tym cena jest nie do przyjęcia - 4,5 tys. zł za metr - informuje Marek Klikowicz, dyrektor Biura Mieszkalnictwa w kieleckim ratuszu.

Druga oferta także okazała się mało atrakcyjna. Wprawdzie właściciel chciał 3,6 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania w bloku przy ulicy Warszawskiej. Cztery mieszkania mają po 144 metrów każde. I tu konieczny byłby ich podział, a nie ma miejsca na dobudowanie klatki schodowej, aby do każdego lokalu zapewnić osobne wejście.

- Nie będziemy kupować mieszkań od developerów. Sami je wybudujemy. W przyszłym roku powstanie blok przy ulicy Podklasztornej. Koszt jednego metra to 2,5 tys. zł. Skorzystamy ze starego projektu. Budynek będzie identyczny, jak blok komunalny, który stoi przy skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej - tłumaczy dyrektor.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071128/AKTUALNOSCI/71128069
 

·
Registered
Joined
·
4,448 Posts
Wojsko pozbyło się mienia
Joanna Gergont2007-12-05, ostatnia aktualizacja 2007-12-05 20:16

Będzie więcej mieszkań. Nowe duże osiedle na Ostrej Górce zbuduje Kolporter Development. Spółka kupiła tam sześć hektarów ziemi od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.


Wojskowa Agencja Mieszkaniowa w Krakowie, obejmująca swoim działaniem teren naszego województwa, pozbyła się w ten sposób swoich ostatnich niezabudowanych nieruchomości w Kielcach. To obszar między ul. Wojska Polskiego a ul. Domki i gen. Andersa. Pieniądze ze sprzedaży WAM chce przeznaczyć na budowę służbowych mieszkań dla wojskowych i ich rodzin. Są one potrzebne także w Kielcach, ale wojsko przeanalizowało koszty i uznało, że budowa w tym miejscu byłaby zbyt kosztowna. - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego pozwala tam na niską, maksymalnie dwukondygnacyjną zabudowę, domy jednorodzinne. Trochę nam szkoda, bo miejsce świetne, blisko jednostki, ale nie stać nas na to, by pracownikom budować służbowe domki. Dlatego zdecydowaliśmy się cały teren sprzedać - wyjaśnia Marek Prygiel, zastępca dyrektora ds. mieszkaniowych WAM.

Działki łącznie stanowią obszar niemal 6 ha. Za 4 ha wojsko podyktowało na przetargu cenę wywoławczą 4 mln 626 tys. zł. Za kolejne 2 ha - 1,6 mln zł. Za ile poszły obie nieruchomości, dyrektor Prygiel nie chce zdradzić. - Mogę tylko powiedzieć, że za znacznie więcej, bo inaczej byśmy ich nie sprzedali - twierdzi.

Kogo stać na taki zakup? Kielecką spółkę Kolporter Development, która chce tam wybudować osiedle mieszkaniowe. - Jesteśmy w kontakcie z biurem planowania przestrzennego, by ustalić dla tego obszaru plan zagospodarowania. Budynki, oprócz mieszkań, miałyby też funkcję usługową, na pewno będzie dużo zieleni, zorganizowane będą place zabaw - mówi Maciej Topolski, rzecznik prasowy grupy Kolporter. Jaki dokładniej będzie charakter osiedla, okaże się za miesiąc, bo - jak informuje Topolski - w tym czasie powstanie wstępna koncepcja. - Na pewno będzie to dobra architektura o wysokim standardzie, bo pracujemy tylko z renomowanymi pracowniami - zapewnia. Kolporter Development planuje realizację inwestycji na lata 2009-2012.

Ale to nie koniec transakcji z armią w Kielcach. Zamiany nieruchomości z WAM negocjuje miasto, które na wojskowych terenach wybudowało rondo Czwartaków i ul, Grota-Roweckiego. W zamian za ten obszar zaproponowało armii cztery nieruchomości. - Trzema jesteśmy zainteresowani, bo byłaby tam możliwość wybudowania bloków z mieszkaniami dla żołnierzy. Trwają wyceny nieruchomości naszej i miasta - mówi dyrektor Prygiel. Być może przy okazji tej zamiany miasto stanie się także właścicielem budynku na Bukówce, w którym znajduje się przedszkole samorządowe. Wojsko chętnie się go pozbędzie, bo nie jest zainteresowane utrzymywaniem takiej placówki, a miasto nareszcie mogłoby w obiekt zainwestować. - Budynek mógłby być przedmiotem wzajemnych rozliczeń. Mam nadzieję, że finał będzie niedługo. My ponaglamy, bo zależy nam na realizacji naszych planów - podkreśla dyrektor Prygiel.

Jerzy Partyka, właściciel Pracowni Projektowo-Architektoniczno-Budowlanej, były architekt miejski

- Dobrze, że przy wjeździe do miasta taka pusta przestrzeń w obszarze zabudowy zniknie. Nie robiło to dobrego wrażenia. Dobre jest również to, że właścicielem całości jest jeden inwestor, bo to w znacznym stopniu gwarantuje jakąś spójność zabudowy. Bolączką Kielc jest, niestety, chaos architektoniczny. Trudno o tereny, inwestorzy zabudowują małe działki, nieszczególnie troszcząc się o zharmonizowanie całości. W tamtym obszarze na Ostrej Górce, w pobliżu Wietrzni i Pod Telegrafem widziałbym niską zabudowę, choć nie upierałbym się przy maksymalnie dwóch kondygnacjach. Walory widokowe mają i tak tylko te bardzo wypiętrzone szczyty, z ul. Wojska Polskiego zupełnie nie widać Wietrzni, a zabudowa o zróżnicowanej wysokości na pewno byłaby ciekawsza. Przykładem niech będzie choćby osiedle Dąbrowa II, które zaprojektowaliśmy w czasie mojej pracy w urzędzie. Samo centrum osiedla to wyższe bloki, budynki przychodni, apteki, kościół, dalszy obszar zajmuje budownictwo jednorodzinne.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 
1 - 20 of 807 Posts
Top