SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 96 Posts

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #1 ·


Umowa na prace na Kadzielni podpisana
Monika Rosmanowska
2009-07-07, ostatnia aktualizacja 2009-07-06 19:34

Przebudowa amfiteatru na Kadzielni staje się faktem. Wczoraj dyrektor Geoparku podpisał umowę z wykonawcą

Remontem zajmie się konsorcjum Firma Budowlana "Anna-Bud" z Bilczy ze "Sport Hallsem" z Wrocławia. Jutro dostaną pełną dokumentację. Geopark przekaże im też plac budowy. Prace rozpoczną się zaraz po zakończeniu harcerskiego festiwalu, a więc 27 lipca. Do końca maja przyszłego roku ma być gotowe stałe zadaszenie sceny i ruchomy dach nad widownią, zmodernizowane zostaną też widownia, scena, brama oraz budynek kas.

- To wyjątkowa inwestycja co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, będzie pierwszą realizowaną w Kielcach za unijne pieniądze przeznaczone na lata 2007-13, a za nią pójdą kolejne. Po drugie, agencje i firmy zajmujące się organizowaniem koncertów już interesują się obiektem, a uniezależnienie go od pogody, dobre położenie w centrum kraju i uroda tego miejsca będą dodatkowymi atutami przy kontraktowaniu artystów. To będzie obiekt, którym będziemy się mogli pochwalić - zwraca uwagę prezydent Wojciech Lubawski.

Inwestycja będzie kosztowała 15,8 mln zł, znaczną część tej kwoty, bo 12,8 mln zł, Geopark Kielce dostał z Regionalnego Programu Operacyjnego. W planach ma jeszcze wybudowanie w miejscu obecnej letniej kawiarni przeszklonego budynku, w którym będą się mieściły kawiarnia i sklepy z pamiątkami. - Do realizacji tego przedsięwzięcia chcemy poszukać prywatnego przedsiębiorcy w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego - zdradza Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku Kielce.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
KIELCE, Kadzielnia

INWESTOR - GeoPark, Kielce

PROJEKTANT - IMB Asymetria, Kraków

WYKONAWCA - Anna-Bud, Morawica

REALIZACJA - VIII 2009 - 2010

Praca Zespołu Autorskiego "Asymetria" sp. z o.o. z Krakowa zdobyła pierwszą nagrodę w otwartym konkursie na opracowanie koncepcji projektowej przebudowy, rozbudowy i modernizacji Amfiteatru Kadzielnia oraz zagospodarowania Wzgórza Kadzielnia. Autorzy zwycięskiej pracy proponują wybudowanie podziemnej części obiektu, w której znajdzie się zaplecze gospodarcze, pomieszczenia techniczne i wyposażenie sceny. Obecnie istniejąca scena będzie wyburzona, na jej miejscu powstanie nowa, ze stałym zadaszeniem oraz ruchomym, rozsuwającym się jak roleta dachem, sięgającym aż na zaplecze widowni. W razie niepogody będzie on szybko rozkładany. Nad pozostającym bez zadaszenia fragmentem widowni z boku, projektanci widzą -wykonany z tworzyw sztucznych dach w kształcie "obłoku". Koncepcja architektoniczna zakłada również powiększanie tylnej części sceny, na potrzeby np. wystaw czy imprez plenerowych. Architekci zaproponowali ponadto zbudowanie, łączącego dwie skarpy, mostu pomiędzy sceną a widownią. W pobliżu powstaną nowe pawilony z punktami handlowymi i gastronomicznymi. Restauracja będzie miała taras z widokiem na Kadzielnię, którą podziwiać będzie można także z trzech platform widokowych. Parking przed amfiteatrem zostanie powiększony o dodatkowe miejsca dla autokarów.

Jak zmieni się amfiteatr:

przebudowana będzie główna scena - będzie większa i w pełni zadaszona

nad główną częścią amfiteatru będzie ruchomy dach

pomieszczenia techniczne, np. garderoby, będą znajdowały się w podziemiach

na zasceniu powstanie miejsce na wystawy

projekt zakłada powiększenie widowni przy wejściu, po modernizacji 5,300 miejc


WIZUALIZACJEObecnie
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #8 ·


Początek remontu Kadzielni

W amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni rozpoczęła się przebudowa. Robotnicy demontują scenę i ławki na widowni. Prace budowlane zakończą się na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Zmian będzie dużo - powiedziała dyrektor Geoparku Kielce Elżbieta Czajkowska.


Na wyremontowanej widowni będzie mogło zasiąść ponad 5 tysięcy osób, co uczyni amfiteatr na kadzielni jednym z większych w Polsce. Zmodernizowane zostaną też wejścia i kasy biletowe.

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy koncert w amfiteatrze odbędzie się w czerwcu 2010 roku podczas Święta Kielc. Koszt remontu to 16 milionów złotych, a większość pieniędzy pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.

FOTOGALERIA
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #9 ·


Amfiteatr na Kadzielni „poszedł” do rozbiórki

Koncert galowy 36 Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej był ostatnim koncertem w amfiteatrze na Kadzielni. Właśnie rozpoczęła się rozbiórka obiektu. Po przebudowie nowy amfiteatr zyska m.in. nową widownię i nowy dach. Obiekt ma być gotowy pod koniec maja przyszłego roku.
Największy w województwie świętokrzyskim i najpiękniejszy w Polsce amfiteatr będzie wyglądał zupełnie inaczej


Od poniedziałku (27 lipca) trwają roboty rozbiórkowe amfiteatru na Kadzielni. Na pierwszy ogień poszła rozbiórka sceny i warstw podłogowych, a w kolejności także tak zwanego podscenia. - Następnie ekipy budowlane przystąpią do demontażu siedzisk i rozkruszania betonu, bo tylko taką metodę na Kadzielni można stosować - mówi dyrektor Geoparku Kielce Elżbieta Czajkowska.
W miejscach starych ławeczek pojawią się nowe i funkcjonalne. - Projekt z przełomu 2004/2005 roku przewiduje siedzenia plastikowe. Teraz pojawiły się nowe materiały. Jakie zostaną zamontowane zobaczymy - dodaje Elżbieta Czajkowska . Wiadomo na pewno, że nie będą to siedziska kubełkowe, które w amfiteatrze, do którego ludzie przychodzą się pobawić nie zdadzą egzaminu. Na wyremontowanej widowni będzie mogło zasiąść ponad 5 tysięcy osób, co sprawi, że amfiteatr na Kadzielni będzie jednym z większych w Polsce.
Najważniejszym elementem projektu, jak podkreśla dyrektor Geoparku Kielce będziet jednak budowa stałego zadaszenia nad sceną oraz dachu składanego, w zależności od potrzeb. - Problem będzie z jego montażem Właśnie trwają prace nad przeliczaniem naciągnięć lin - dodaje Elżbieta Czajkowska.
Planowana jest również modernizacja wejścia i kas na Kadzielni. Wszystko ma sprawić, że sezon imprezowy na Kadzielni wydłuży się i uniezależni od pogody. Inwestycja kosztować ma około 15,8 miliona złotych. Unia Europejska dofinansuje ją w 80 proc. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.W pierwszej kolejności rozebrana zostanie stara scena

Zdjęcia pochodzą ze strony Geoparku Kielce

link do źródła
 

·
Registered
Joined
·
4,561 Posts
Atrakcje na Kadzielni: Woda, schody, kładka ...

Kładka albo schody połączą ściany wyrobiska na kieleckiej Kadzielni. W przyszłości mamy też podziwiać turkusowe oczko, bo powstaną zabezpieczenia uniemożliwiające uciekanie wody przez szczeliny w dnie rezerwatu.

Kadzielnię można obejść dokoła, ale to się zmieni za rok, po wybudowaniu nowego amfiteatru. Po starej scenie i widowni można było chodzić bez ograniczeń, a nowy obiekt będzie zamykany.

Amfiteatr na klucz

- Boimy się, że wandale zdemolują urządzenia albo dojdzie do wypadku, bo ktoś wejdzie, tam gdzie nie powinien. Założymy monitoring, ale on nie zapobiegnie nieszczęściu, tylko pozwoli ustalić sprawców. Prawdopodobnie amfiteatr będzie otwierany tylko przed koncertami. Z tego powodu spacerowicze nie będą mogli obejść wyrobiska dookoła, a nie chcemy aby tak było. Ma być dostęp do wszystkich alejek i punktów widokowych. Rozważamy kilka koncepcji ominięcia amfiteatru - mówi Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku w Kielcach.

Dodaje, że rozważana jest budowa klatki rozwieszonej nad wyrobiskiem albo schodów przez jego zbocze. - Wybór wariantu uzależniony jest od tego czy da się go pogodzić z powrotem wody na Kadzielnię. Prowadzimy rozmowy z fachowcami, którzy mają nam doradzić czy dno i ściany wyrobiska da się tak uszczelnić, aby woda nie uciekała. Oczko byłoby dużą atrakcją, tak jak przed laty - przypomina.

Przejście i woda

Oba przedsięwzięcia, budowa kładki lub schodów i zatrzymanie wody muszą być planowane równocześnie. - Nie chcemy wybudować atrakcji, która stanie się bezużyteczna, gdy w wyrobisku pojawi się woda. Gdy będziemy mieli już pewność, który z wariantów przeprawy nie będzie kolidował z oczkiem, to realizację planu rozłożymy na raty. Przejście powinno być gotowe w przyszłym roku, a woda musi poczekać, bo pieniędzy nie wystarczy na wszystko. W następnej kolejności jest dokończenie zagospodarowania jaskiń na Kadzielni i udostępnienie ich turystom. A potem weźmiemy się za uszczelnianie dnia rezerwatu aby zatrzymać wodę. To wszystko ma sprawić, że Kadzielnia będzie wyjątkową atrakcją Kielc - mówi dyrektorka.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090802/POWIAT0104/465962349
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #12 ·


Buduje się amfiteatr na Kadzielni

Pierwsza inwestycja za unijne pieniądze z puli na lata 2007-2013 idzie jak po maśle.Konsorcjum Firma Budowlana "Anna-Bud" z Bilczy oraz Sport Hallsem z Wrocławia przebudowują scenę, widownię i całe zaplecze techniczne kieleckiego amfiteatru na Kadzielni. Największym przedsięwzięciem będzie jednak stałe zadaszenie sceny i ruchomy dach nad widownią. Pozwoli to na organizowanie imprez niezależnie od pogody. Gotowe mają być w maju przyszłego roku. Cała inwestycja kosztować będzie 15,8 mln zł, z czego 12,8 mln zł Geopark Kielce otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego. W kolejnych latach miasto chce na koronie amfiteatru wybudować kawiarnię oraz pawiloniki, gdzie będzie można kupić regionalne pamiątki.
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #14 ·


Trwają prace na kieleckiej Kadzielni

FOTOGALERIA

Potężna podstawa nowej sceny w Amfiteatrze na Kadzielni jest już gotowa. W trakcie prac trzeba było dozbroić podbudowę, ponieważ zmieniły się wymagania co do nośności estrady. Prace pochłonęło sto tysięcy złotych- poinformował Andrzej Płonka z Geoparku Kielce.
Znalezienie pieniędzy na dodatkowy wydatek nie było problemem. Stało się tak dlatego, że wybrany w przetargu wykonawca zaproponował niższą cenę od przeznaczonych na inwestycję pieniędzy.

Jak dodaje Andrzej Płonka, przebudowa Amfiteatru przebiega bez większych utrudnień, a na obecnym etapie prac już wyraźnie zarysowuje się kształt sceny i wykonywane są kolejne niezbędne elementy konstrukcji.
Przebudowa amfiteatru na Kadzielni rozpoczęła się pod koniec lipca tego roku. Jeśli pogoda drastycznie się nie zmieni, nie powinno być problemu z dotrzymaniem terminu zakończenia prac. Został on ustalony na koniec maja przyszłego roku. Przebudowa będzie kosztować prawie 16 milionów złotych.
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #15 ·


Imponująca konstrukcja dachu nowego amfiteatru na Kadzielni już stoi

Nowy kielecki amfiteatr wygląda okazale, a prac przy jego budowie - mimo ostrej zimy - nie przerywano.Nowy amfiteatr, który powstaje na kieleckiej Kadzielni robi wrażenie. Montowana jest główna rama, która waży aż 90 ton. W kwietniu będzie rozpinany dach, a teraz powstaje konstrukcja do rozpięcia tkaniny.

Budowa amfiteatru, mimo srogiej zimy nie została przerwana ani na jeden dzień, bo termin zakończenia prac jest napięty. Tempo jednak zostało przyhamowane przez mrozy i obfite śniegi, więc teraz robotnicy muszą się spieszyć, aby zdążyć na czas.

NAJWAŻNIEJSZA CZĘŚĆ

- Montujemy główną ramę. To najważniejsza część amfiteatru, na niej wesprze się dach i będzie montowane oświetlenie, nagłośnienie i inne ważne elementy potrzebne podczas koncertów. Do ramy zostanie przypięty stały dach, a rozkładany będzie się w niej chował – informuje Stefan Świerk, inżynier kontraktu. Zakładamy także odciągi do lin, potrzebne do rozpięcia obu dachów.

W trakcie prac konieczne była zmiana projektu rozkładanego dachu. - Projektant założył, że będzie on rozpięty między dwoma linami. Nie uwzględnił, że tak duża płachta materiału, ruszając się pod wpływem wiatru wydaje odgłosy, które mogą zagłuszać to, co dzieje się na scenie. Dlatego zdecydowano zamontować trzecią linę, która zapewni stabilizację dachu, ograniczy jego ruchy i powstający hałas – przyznaje inżynier kontraktu.

KONCERT W CZERWCU?

Oba dachy są już szyte, ale nie w Polsce. Za około półtora miesiąca, czyli w kwietniu rozpocznie się ich montaż nad sceną i widownią. Prawie gotowe są pomieszczenia pod sceną. Ściany i posadzki wykładane są płytkami w jasnych kolorach.

- Termin zakończenia prac, czyli 31 maja jest bardzo napięty, ale na razie wszystko wskazuje, że uda się go dotrzymać. Trzeba się modlić, żeby zapowiadane opady śniegu nie trwały dłużej niż 2-3 dni, bo dłuższe mogą zahamować prace - informuje inżynier kontraktu.

Pierwszy koncert w nowym amfiteatrze odbędzie się już w czerwcu.
 

·
Registered
Joined
·
4,561 Posts
Dobrze będzie, ja natomiast nie mogę się doczekać tego podwieszonego dachu z tkaniny.
 

·
Registered
Joined
·
4,561 Posts
Osobiście to już nie mogę doczekać się tego podwieszonego dachu na sceną.
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Trochę jestem przerażony ogromem tej konstrukcji:shifty: Porównajcie to z wizualizacją, od razu wydawało się to nierealne, żeby takie dwie "tyczki" tam widoczne utrzymały taki wielki dach o powierzchni jak sądzę przynajmniej pół hektara...
 
1 - 20 of 96 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top