SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 68 Posts

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
726 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kielce nie będą już wielką botaniczną dziurą. W tym roku powstanie projekt ogrodu botanicznego w naszym mieście, a w przyszłym zostaną posadzone pierwsze rośliny. Jego urządzanie potrwa kilkanaście lat, ale już za dwa, trzy lata będzie można podziwiać niektóre jego części.


Siedem działów
Wczoraj po raz pierwszy zaprezentowano teren, na którym powstanie ogród. Zajmie on około 15 hektarów u stóp Karczówki, po obu stronach ulicy Karczówkowskiej, aż po ulicę Jagiellońską. Teren ten porastają chaszcze, ale wśród nich znajdują się rośliny, które zostaną wkomponowane w ogród. Dosadzonych zostanie jednak kilka tysięcy gatunków.
Nie można go urządzić według własnego widzimisię, musi się w nim znaleźć siedem podstawowych działów. - Najważniejszy to dział ekologii. To w nim prezentuje się rośliny zagrożone wyginięciem. Będziemy mieli co tam pokazać, ponieważ na naszym terenie jest wiele gatunków, które bez pomocy człowieka na pewno znikną - informuje profesor Cieśliński z Akademii Świętokrzyskiej.
Dla studentów i uczniów przydatny będzie dział systematyki, w którym prezentowane będą wybrane rośliny wszystkich rodzin czy rzędów. Tutaj na własne oczy będzie można zobaczyć gatunki, o których czyta się w podręcznikach.
Ciekawostki z życia roślin będzie można poznać w dziale biologii, np. porównać gatunki zapylane w różny sposób.
Rośliny porastające różne środowiska: akweny, torfowiska, błota czy góry, zamieszkają w dziale ekologicznym.
Jak wygląda bawełna, z której robi się koszulki, len służący do produkcji tkanin, kozłek lekarski, czyli popularna waleriana czy zwykłe zboża zobaczymy w dziale roślin przemysłowych. To część dla mieszczuchów, bo wiele dzieci nie wie jak wygląda pszenica czy pomidor na krzaku.
Róże, magnolie, rododendrony, irysy czy dalie będzie można podziwiać w dziale roślin ozdobnych. W ogrodzie botanicznym nie może też zabraknąć gatunków rodzimych. - Mamy się czym pochwalić, Góry Świętokrzyskie, tereny nadnidziańskie czy rejon Chęcin obfitują w oryginalne gatunki - dodaje profesor Stanisław Cieśliński.
Oczywiście nie zabraknie palmiarni z roślinami ciepłolubnymi, które bez ogrzewania i szklanych osłon nie przetrwałyby w naszym klimacie.

Mogą pozazdrościć
Czego będą mogli nam pozazdrościć dyrektorzy innych ogrodów botanicznych w Polsce? - Przede wszystkim położenia - informuje Andrzej Mochoń, dyrektor Geoparku w Kielcach. - Większość ogrodów znajduje się na płaskich terenach, a nasz będzie na zboczu z naturalnymi pofałdowaniami, z pięknym widokiem na Kielce i górskie pasma. Będzie można wykorzystać naturalne nierówności terenu przy urządzaniu arboretum. Wadą tego terenu jest jednolite podłoże wapienne, a nie wszystkie rośliny takie lubią. Będziemy zmuszeni sztucznie je zmienić, aby spełnić wymagania wszystkich gatunków.
Część roślinna zostanie urządzona po lewej stronie ulicy Karczówkowskiej (stojąc twarzą do Karczówki). Budynki, w których znajdują się hurtownie, posłużą za zaplecze gospodarcze ogrodu. Po prawej stronie ulicy Karczówkowskiej w kierunku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zaplanowano dwa parkingi, centrum edukacyjne, palmiarnie i budynek administracyjny.
- Spodziewamy się wielkiego zainteresowania szkół i uczelni zajęciami w ogrodzie botanicznym. W Warszawie lekcje są zamawiane z rocznym wyprzedzeniem. To pozwoli ogrodowi nieco zarobić na swoje utrzymanie, bo nie czarujmy się, jego pielęgnacja będzie kosztowała. Utrzymanie jednego hektara wymaga pracy od jednej do trzech osób, zależnie od działu. U nas trzeba będzie zatrudnić 20-30 osób - tłumaczy dyrektor Mochoń.
W maju Geopark ogłosi konkurs na projekt ogrodu. Trzeba też wykupić około 1 hektara ziemi od osób prywatnych, pozostałe działki należą do miasta. - W przyszłym roku rozpoczniemy grodzenie terenu. Bez parkanu, którego wygląd trzeba uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków, nie ma co zaczynać sadzenia roślin. Trzeba również doprowadzić wodę, energię i wytyczyć alejki. W następnej kolejności powstaną palmiarnia i budynki - dodaje dyrektor Mochoń.
Ogród botaniczny to także teren rekreacyjny. Będzie tu można posiedzieć na ławeczkach wśród pięknych, pachnących i ciekawych roślin, nad jeziorkami, w słońcu lub w zadaszonych wiatach.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
726 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Ogród botaniczny na Karczówce
Palmiarnia, centrum edukacyjno-dydaktyczne, szklarnie - między innymi takie obiekty mają powstać na terenie planowanego ogrodu botanicznego na Karczówce. Geopark wspólnie z SARP ogłoszą ogólnopolski konkurs na projekt

Ogród botaniczny ma być usytuowany na wschodnim stoku Karczówki (od ul. Jagiellońskiej). - Jego koncepcja jest już gotowa. Wiemy, gdzie i co posadzić. Teraz musimy zająć się obiektami - mówi Andrzej Mochoń, dyrektor Geoparku Kielce.

Wczoraj na terenie planowanego ogrodu botanicznego dyrektor Mochoń wspólnie z prof. Stanisławem Cieślińskim z Akademii Świętokrzyskieja (twórc pierwszej koncepcji ogrodu na zachodnim stoku Karczówki) prezentowali wizję przyszłego ogrodu. Prezentacja odbywała się w ramach obchodzonych Dni Ziemi.

Mochoń poinformował, że wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Rzeczpospolitej Polskiej przygotowuje ogólnopolski konkurs na projekt budowy ogrodowych obiektów - m.in. palmiarni, centrum edukacyjno-dydaktycznego, szklarni, budynków administracyjnych. - Zwycięzca otrzyma zlecenie na przygotowanie dokumentacji. Ma być gotowa w tym roku. Także do końca roku chcielibyśmy pozyskać niezbędne pozwolenia na budowę - informuje dyrektor Geoparku.

Andrzej Mochoń podkreśla, że chodzi przede wszystkim o pozwolenie na budowę ogrodzenia. Zaplanowano ją na przyszły rok. - Bez tego nie ma szans na rozpoczęcie nasadzenia roślin, bo pewnie w ciągu jednej nocy wszystkie by zniknęły - tłumaczy.

Po rozpoczęciu budowy kompleksu ul. Karczówkowska zostanie zamknięta dla ruchu i stanie się traktem pieszym. Samochodem będzie można dojechać na wzgórze tylko ul. Bernardyńską (obok domu pomocy społecznej), wzdłuż niej zostaną zlokalizowane także parkingi.

Prof. Cieśliński zapowiedział, że pierwsze nasadzenia roślin można będzie zacząć najwcześniej w 2007 r.
 

·
Registered
Joined
·
4,248 Posts
To bardzo dobra wiadomość :) Sam osobiście bardzo lubię ogrody botaniczne - byłem w lubelskim , teraz czekam na maj , aby pójść do krakowskiego , a potem jeszcze na początku lipca chcę odwiedzić jeden z warszawskich . Mam nadzieję , że wszystko pójdzie zgodnie z planem i za kilka lat będę mógł odwiedzić i ten kielecki :)
 

·
SS-man: Semen Shedder
Joined
·
1,764 Posts
Zielonych terenow nie brakuje w Kielcach. Ten nowy ogrod botaniczny napewno nie pogorszy wizerunku miasta. Dopiero teraz widze ze ten teren jest calkiem spory. Fajnie to bedzie wygladac za pare lat.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
726 Posts
Discussion Starter · #6 ·
marek bielski said:
Zielonych terenow nie brakuje w Kielcach. Ten nowy ogrod botaniczny napewno nie pogorszy wizerunku miasta. Dopiero teraz widze ze ten teren jest calkiem spory. Fajnie to bedzie wygladac za pare lat.


15 hektarów to spory teren, a na tych działkach raczej by nie pozwolili budować,że by nie zasłaniać widoku na klasztor na Karczówce...
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
726 Posts
Discussion Starter · #7 ·
[Kielce] Ogród botaniczny

Obecnie w naszym kraju działają 33 ogrody botaniczne, kielecki będzie 34. Ogród botaniczny na Karczówce powstanie na wschodnim stoku wzgórza i obejmie teren między ulicami Jagiellońską, Karczówkowską aż pod sam szczyt Karczówki (w sumie ok. 15 ha). W tym roku zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na jego projekt, a już w przyszłym zostaną posadzone pierwsze rośliny. Jego urządzanie potrwa kilkanaście lat, ale już za dwa, trzy lata będzie można podziwiać niektóre części ogrodu.

Zegar słoneczny, roślinny labirynt, ogród dotyku, zapachu, ogrody japońskie, francuskie i włoskie, a także palmiarnia z tropikalnymi drzewami. Mowa o ogrodzie botanicznym, który powstanie w Kielcach. Konkurs na opracowanie koncepcji programowo przestrzennej budowy ogrodu botanicznego wraz z obiektami i urządzeniami budowlanymi przy ul. Karczówkowskiej został rozstrzygnięty na początku sierpnia 2005 roku. Decyzją Sądu Konkursowego I nagrodę przyznano zespołowi z Pracowni IPG Sp. z o.o. z Krakowa. W opinii "jury", zwycięska praca charakteryzuje się najbardziej twórczą, atrakcyjną propozycją programową. Dotyczy to zarówno części ekspozycyjnej ogrodu, rozłożonej po obu stronach ul. Karczówkowskiej, jak i programu głównego obiektu kubaturowego łączącego funkcje zaplecza technicznego, zespołu administracji, zespołu edukacji, palmiarni z funkcją rekreacyjną.

Projektanci zaproponowali powstanie tzw. ogrodów tematycznych: staropolskiego, włoskiego, orientalnego, a także labiryntu. Architekci pracowni IPG postanowili przekształcić ulicę Karczówkowską w naturalny ciąg spacerowy, a dojazd i parkingi będą usytuowane przy ul. Benedyktyńskiej i Podklasztornej. Bardzo interesująco zaplanowano wygląd palmiarni, której kształt wzorowano na odwróconym liściu. W środku znajdzie się miejsce na kawiarnię i ekspozycje tematyczne, a pod budynkiem będzie wejście do tunelu nazwanego "powrót do korzeni". Spacerując nim, będzie można oglądać korzenie roślin rosnących w ogrodzie.

Największym trudem okazało się zaprojektowanie budynków w taki sposób, by nie zasłonić wzgórza na Karczówce. Prace prowadzone będą od 2006 roku. Stworzenie ogrodu botanicznego jest jednym z punktów wpisanych w wieloletni Program Inwestycyjny Kielc na lata 2006-2010. Na jego budowę przewidziano 2,5 mln zł.

Pierwszy opis kieleckiego ogrodu

Palmiarnia, centrum edukacyjno-dydaktyczne, ogromne szklarnie - to tylko niektóre obiekty, które wejdą w skład placówki. Ogród zostanie podzielony 7 podstawowych działów. Najważniejszy jest dział ekologii, w którym zaprezentowane zostaną rośliny zagrożone wyginięciem. Dla studentów i uczniów przydatny będzie dział systematyki, w którym prezentowane będą wybrane rośliny wszystkich rodzin czy rzędów. Ciekawostki z życia roślin będzie można poznać w dziale biologii, np. porównać gatunki zapylane w różny sposób. Rośliny porastające różne środowiska: akweny, torfowiska, błota czy góry, zamieszkają w dziale ekologicznym. Aby zobaczyć jak wygląda bawełna,len, kozłek lekarski, czy zwykłe zboża udamy się do działu roślin przemysłowych. Róże, magnolie, rododendrony, irysy czy dalie będzie można podziwiać w dziale roślin ozdobnych. W ogrodzie botanicznym powstanie także dział gatunków rodzimych. Wybudowana zostanie również palmiarnia z roślinami ciepłolubnymi, które bez ogrzewania i szklanych osłon nie przetrwałyby w naszym klimacie.
 

·
Registered
Joined
·
6,626 Posts
decapitated - też to chciałem zauważyć, ubiegłeś mnie. Może ściana wschodnia nie będzie już narzekać, że tylko do Wrocka przychodzą inwestowrzy :D

Powodzenia Kielce!
 

·
Silesia
Joined
·
452 Posts
Zaskakuja mnie te Kielce. Stadionik, teraz wielki ogrod.. ciekawe z czym jeszcze wyskoczycie :) Powodzenia z palmiarnia, chociaz po cichu licze ze ta gliwicka i tak bedzie lepsza, tu palmy rosna juz od 150 lat... Aczkolwiek czytajac opis kieleckiej inwestycji to moze to byc absolutna rewelka. Nie interesuje sie biologia, ale mimo wszystko czytajac to mam ochote sie tam wybrac (w - miejmy nadzieje - niedalekiej przyszlosc :)
 

·
Registered
Joined
·
2,859 Posts
Echo dnia, 19-12-2006

Zmiany w ogrodzie botanicznym
KIELCE. Ogród botaniczny w Kielcach będzie większy niż planowano. W innym miejscu niż zakładano powstaną oczka wodne, zmieniono także dojazd.


Wstępna koncepcja, która powstała kilka miesięcy temu, zanim przekształciła się w ostateczna objechała pół Polski. - Wykonali ją teoretycy i chcieliśmy poddać ją weryfikacji przez praktyków, aby popełnić jak najmniej błędów przy urządzaniu ogrodu - informuje profesor Stanisław Cieśliński z Akademii Świętokrzyskiej, który od ponad 20 lat zabiega o utworzenie ogrodu botanicznego w Kielcach. - Dokument trafił w ręce szefów wielu ogrodów botanicznych w Polsce. Sztab ludzi pracował nad wprowadzeniem zmian.

WIĘKSZY NIŻ ZAKŁADANO

Ogród botaniczny będzie znajdował się po obu stronach ulicy Karczówkowskiej, poniżej wzgórza Karczówki aż po ulicę Jagiellońską. W pierwszej wersji miał mieć 12 hektarów, ale po włączeniu gruntu między Karczówkowską a Bernardyńską powiększy się o prawie 3 hektary. W tej części znajdą się budynki: palmiarnia, szklarnie (z kaktusami i storczykami oraz szpital dla chorych roślin), inspekty, magazyny, sale konferencyjne i całe zaplecze dydaktyczne.

Główny budynek ma mieć kształt odwróconej łodzi. Obok niego staną inne zabudowania o oryginalnym kształcie zbliżonym do korony. Tutaj powstaną także mini ogrody dla niepełnosprawnych. Będą to ogrody smaku, węchu czy dotyku. Maluchy też dostana miejsce dla siebie, gdzie będą mogły siać i sadzić rośliny.

Zabudowę tak rozmieszczono, aby nie zasłaniała widoku na Karczówkę. Z tego powodu palmiarnia ma mieć nietypowy kształt, wpasowany w zbocze, ale to nie ograniczy doboru roślin, które w niej zamieszkają.

Także między ulicami Karczówkowską a Bernardyńską zaprojektowano parkową część ogrodu. Nie będzie ona ogrodzona. - W tym miejscu niewiele się zmieni. Alejki są gotowe, ławeczki stoją, tylko dosadzimy drzew i krzewów, bo rosną tam mało atrakcyjne gatunki - informuje Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku w Kielcach. - Tu będzie można wejść bez biletu, pospacerować, posiedzieć, czy nawet rozłożyć koc.

PLAC, ALPINARIUM, STRUMYK

Miedzy Karczówkowską a Jagiellońska zrezygnowano z zabudowy z wyjątkiem altanek chroniących przed deszczem. Tutaj powstanie główną część ogrodu, a więc działy z różnymi roślinami. W centrum zaplanowano plac, gdzie będą mogły odbywać się imprezy na przykład koncerty. Wokół niego ma powstać alpinarium, z którego będzie tryskał strumyk spływający do jednego z czterech oczek wodnych. Po badaniach geologicznych gruntu przeniesiono je od strony ulicy Jagiellońskiej.

- Po konsultacjach z kolegami ograniczyliśmy sieć dróg między działami roślin, teraz jest tendencja aby było ich jak najmniej. W niektórych ogrodach w Polsce są nawet likwidowane istniejące alejki - informuje dyrektor Czajkowska.

BEZ SAMOCHODÓW

Dojazd do ogrodu zaplanowano ulicą Bernardyńską. Przy niej będą parkingi i główne wejście, a nie jak wcześniej planowano od Karczówkowskiej. Karczówkowska zostanie wyłączona z ruchu samochodowego. - Przywrócimy jej poprzedni charakter traktu spacerowego. Oczywiście zostaną zachowana kapliczki drogi krzyżowej i dostęp do nich - informuje dyrektor Czajkowska.

Dla bezpieczeństwa konieczna będzie przebudowa skrzyżowania Jagiellońskiej z Karczówkowskiej i włączenie do niego ulicy Bernardyńskiej.

Obie części ogrodu poza zwykłym przejściem połączy tunel z ciekawą galerią. Będzie można obejrzeć w nim roślin od dołu, czyli od strony korzenia. Powstaną też akwaria i terraria ze zwierzętami.

- W przyszłym roku planujemy otrzymać pozwolenie na budowę oraz wykonać prace ziemne wraz z uformowaniem skarpy alpinarium i oczek wodnych. Najpóźniej w 2008 roku rozpocznie się sadzenie roślin. Budynki chcemy postawić za unijne pieniądze. Jest program, z którego można otrzymać euro na urządzenie ogrodu botanicznego i szykujemy do niego wniosek. Miasto samo na pewno nie sfinansuje tej inwestycji - tłumaczy dyrektor Czajkowska.


Agata KOWALCZYK [email protected]
 

·
Registered
Joined
·
4,557 Posts
Jaki ma być kielecki ogród botaniczny
2007-10-16
- Musicie zadbać, by wejście do waszego ogrodu było wyjątkowe. By widz po przejściu drzwi otwierał buzię z zachwytu i wołał: "Ach, jakie to piękne" - mówił prof. Aleksander Łukasiewicz, który w latach 70. chciał budować w Kielcach ogród botaniczny.

Czy kielecki ogród botaniczny powinien mieć stałe dwa wejścia? Jak rozwiązać system ogrzewania i transportu? Dyskutowali o tym naukowcy, botanicy i pracownicy ogrodów botanicznych z całej Polski

Projekt i rozwiązania techniczne ogrodu botanicznego, który ma zająć wschodnie zbocze wzgórza Karczówka, prezentował architekt Marcin Kamiński z pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Prof. Jan Rybczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego, zwracał uwagę na rozwiązania praktyczne. - Jeżeli jedno z wejść będzie zamykane na zimę, to możecie być pewni pretensji od ludzi, którzy przyzwyczają się z niego korzystać. Chyba lepsze byłoby jednoznaczne określenie ruchu zwiedzających - podpowiadał. - W projekcie główne wejście odbywać się będzie przez budynek usytuowany po prawej strony ul. Karczówkowskiej, gdzie jest m.in. palmiarnia. Ale nie chcieliśmy zamykać możliwości wejścia wprost do ogrodu przy okazji imprez otwartych. Ul. Karczówkowska ma stać się integralną częścią ogrodu - tłumaczył Kamiński.

Prof. Jerzy Puchalski, dyrektor ogrodu botanicznego w Powsinie k. Warszawy, chwalił rozwiązania. - Ten wariant jest optymalny. Pamiętajmy, że ten ogród nie będzie duży - podkreślał.

- Musicie zadbać, by wejście było wyjątkowe. By widz po przejściu drzwi otwierał buzię z zachwytu i wołał: "Ach, jakie to piękne". Muszą go witać rośliny ozdobne. W Polsce te wejścia zazwyczaj wyglądają, jakby do ogrodu wchodziło się przez kuchnię - podpowiadał prof. Aleksander Łukasiewicz, który w latach 80. był inicjatorem budowy w Kielcach ogrodu botanicznego.

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt inwestycji. Na ukończeniu jest dokumentacja - potrzebna, by wystąpić o pozwolenie na budowę i przygotowanie kosztorysu. Ocenia się, że potrzeba będzie ok. 60 mln zł. Geopark Kielce chce zabiegać o środki unijne. W tym roku z pieniędzy miasta zostaną usunięte zbędne drzewa i krzewy. W przyszłym zniwelowany będzie teren oraz przygotowane projekty przebiegu dróg. Karczówkowska ma być zamknięta dla ruchu, przejąć go ma ul. Bernardyńska. Na połączeniu z ul. Jagiellońską powstanie nowe skrzyżowanie.

Goście przyjechali do Kielc na zaproszenie Geoparku Kielce i Akademii Świętokrzyskiej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
Registered
Joined
·
674 Posts
Jaki będzie nasz ogród?

Realizacja ogrodu botanicznego w Kielcach budzi wiele emocji. Która koncepcja zwycięży?Tak będzie wyglądało wejście do ogrodu od strony ulicy Bernardyńskiej.

- Czy chcecie mieć ogród jeden z wielu? Dlaczego planujecie w nim tak mało przedstawicieli własnej oryginalnej flory? - pytał dyrektor ogrodu botanicznego w Rogowie Piotr Banaszczak podczas wczorajszego posiedzenia XXXVI Zjazdu Ogrodów Botanicznych w Polsce, który odbył się w Kielcach.

Drugi dzień zjazdu był poświęcony przedstawieniu koncepcji budowy ogrodu botanicznego w Kielcach, który powstanie u stóp Karczówki. Szefowie 33 ogrodów działających w Polsce zobaczyli teren, około 15 hektarów, przeznaczony pod nasadzenia, palmiarnię i inne budynki.

W klasztorze na Karczówce główny architekt ogrodu Marcin Kamiński zaprezentował koncepcję i wizualizację zabudowy.
reklama


Uczestnikom konferencji nie spodobała się koncepcja obsługi komunikacyjnej ogrodu. Mało bezpieczny wydał się im pomysł włączenie ulicy Bernardyńskiej, która przejmie ruch z Karczówkowskiej, do skrzyżowania z Jagiellońską i Karczówkowską. Padła propozycja, aby zastąpić taki węzeł bezpieczniejszym rondem.

- Miejski Zarząd Dróg jest przeciwny takiemu rozwiązaniu, ale został ogłoszony konkurs na projekt obsługi komunikacyjnej ogrodu i może okaże się, że będzie to rondo - przyznał Marcin Kamiński.

Poruszono także problem zdobycia dużej ilości wody potrzebnej do utrzymania ogrodu. - Używanie jej z wodociągu doprowadziłoby do szybkiego bankructwa. Musimy wykopać własną studnię. Poszukiwania wody będą na głębokości aż 100 metrów. Rozważaliśmy także wykorzystanie wody, którą spuszcza Iskra w dużych ilościach podczas produkcji, ale firma nie odpowiedziała na nasz wniosek - informował główny architekt.

Dyrektorzy innych ogrodów podważyli sens budowy wrzosowiska, torfowiska oraz wprowadzenie roślin egzotycznych dla naszego terenu, których uprawa może zakończyć się klęską albo sukcesem widocznym dopiero po wielu latach.

- W Europie odchodzi się od takich ogrodów, stawia się na wykorzystanie własnej flory, a macie wiele oryginalnych gatunków, którymi warto się pochwalić. To one ściągną gości, a nie flora, którą można zobaczyć w każdym ogrodzie - dodał dyrektor ogrodu w Rogowie.

Były też pochwały. - Podoba mi się pomysł ulokowania arboretum na Karczówce, otwartego, już poza granicami ogrodu, w którym jest za mało na nie miejsca - mówił Jerzy Puchalski, przewodniczący Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce.

Uczestnicy konferencji pochwalili pomysł ogrodzenia ogrodu wtopionego w zieleń, delikatnego, ale groźnego, odstraszającego złodziei. Spodobał się też pomysł utworzenia w tunelu galerii "Powrót do korzeni” i palmiarni w kształcie odwróconej łodzi.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071017/POWIAT0104/71016158
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
Kielecki ogród botaniczny w kalendarzu

Kielczanie będą mogli zobaczyć jak będzie wyglądał ogród botaniczny, który ma powstać na wzgórzu Karczówka. Wystarczy zajrzeć do kalendarza przygotowanego przez Geopark. Dyrektor instytucji Elżbieta Czajkowska informuje, że na pierwszej stronie można podziwiać projekt głównego obiektu przyszłego ogrodu.

Tymczasem w Geoparku wciąż trwają przygotowania do budowy ogrodu.

To otworzy drogę do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, a kiedy otrzymają dokument rozpoczną niwelację gruntu. Wyznaczone zostaną drogi i poszczególne sektory ogrodu.

Inwestycja ma kosztować 60 mln zł. Władze miasta zakładają, że większość tej kwoty będzie pochodzić z dotacji unijnych.źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Ki...endarzu,30af5ace4a2666a377d63fbc6caec5f5.html
 
1 - 20 of 68 Posts
Top