SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 35 Posts

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
418 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Uważam, że tak ważna i prestiżowa inwestycja powinna mieć własny wątek na tym forum :)

Artykuł z 30 października 2009:Gwiazda architektury zaprojektuje w Kielcach

Światowej sławy architekt Peter Zumthor zaprojektuje przebudowę kieleckiej synagogi na centrum spotkań kultur i religii.

Do prezydenta Wojciecha Lubawskiego dotarł właśnie list ze Szwajcarii, gdzie mieszka Zumthor, w którym architekt zapowiada swoją wizytę w Kielcach wiosną przyszłego roku. Zobowiązuje się też zaprojektować przebudowę synagogi. Ma tu powstać instytucja o roboczej nazwie centrum spotkań kultur i religii, po wyprowadzce archiwum państwowego.

- Bardzo się z ucieszyłem z tej wiadomości, bo to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy obecnie architekt na świecie, a w każdym razie najgłośniejszy dzięki ostatniej nagrodzie - mówi prezydent Lubawski.

Zumthor w tym roku odebrał Nagrodę Pritzkera w Buenos Aires w Argentynie. Nagroda Pritzkera uważana jest za "architektonicznego Nobla". Jest to nie tylko najważniejsza nagroda, jaką może dostać architekt, ale zasady nominacji i wyboru laureata wzorowane są na procedurach Szwedzkiej Akademii Nauk.

Peter Zumthor urodził się w 1943 r., mieszka w małej miejscowości w Szwajcarii. Studiował w Pratt Institute w Nowym Jorku w latach 60. W 1968 zaczął pracę w Dziale Ochrony Zabytków w kantonie Graubünden.

Po informacji o tegorocznej nagrodzie Anna Cymer tak pisała o nim w "Gazecie Wyborczej": "Zumthor, obok duetu Herzog & deMeuron, najbardziej obecnie ceniony architekt ze Szwajcarii, jest zaprzeczeniem gwiazdora. Choć ceniony na całym świecie, nie projektuje sygnowanych swoim nazwiskiem gadżetów, nie pokazuje się w mediach, nie udziela wywiadów, a co najważniejsze - niechętnie pracuje poza granicami własnego regionu. (...) Zumthor nie bierze udziału w międzynarodowych konkursach, nie przyjmuje też zleceń na widowiskowe gmachy w światowych stolicach. Pracuje w odosobnieniu, powoli (...). Dlatego każdemu projektowi poświęca maksimum uwagi i zaangażowania. Twórczość Zumthora często przedstawiana jest jako najlepszy przykład typowego dla współczesnej szwajcarskiej architektury minimalizmu. Architekt posługuje się wyłącznie najprostszymi formami, nie używa ornamentów ani dekoracji, jego budynki są surowe i oszczędne."


Artykuł z 17 stycznia 2010:Światowej sławy architekt przebuduje kielecką synagogę

Peter Zumthor, laureat architektonicznego Nobla” jest gotów zaprojektować przebudowę kieleckiej synagogi. Budynek nie będzie pełnił funkcji sakralnych, ma stać się miejscem spotkań kultur i religii.

Światowej sławy architekt Peter Zumthor zainteresował się pomysłem wykorzystania budynku dawnej kieleckiej synagogi jako ośrodka, w którym będzie można realizować projekty kulturowe. Jest gotów zaprojektować przebudowę kieleckiej synagogi tak, by mogła pełnić rolę centrum spotkań kultur i religii, o czym zapewnił w liście do prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego.

Peter Zumthor jest laureatem ubiegłorocznej Nagrody Pritzkera przyznawanej w Buenos Aires w Argentynie, która jest najważniejszą w świecie nagrodą w dziedzinie architektury, uważaną za "architektonicznego Nobla" oraz wielu innych prestiżowych nagród. Mieszka i pracuje w Szwajcarii, rzadko pracuje poza jej granicami, bardzo nie przyjmuje zleceń na wielkie i głośne projekty. Pracuje niezmiernie dokładnie, posługuje się wyłącznie najprostszymi formami, nie używa ornamentów ani dekoracji, jego budynki są surowe i oszczędne. Jest autorem kilkudziesięciu realizacji, profesorem na Akademii Architektury Uniwersytetu we włoskiej Szwajcarii w Mendrisio. Jego list do prezydenta Kielc wywołał zainteresowanie w środowisku polskich architektów, którzy już pytają nawet, czy architekt w Kielcach będzie mógł wygłosić wykład o swojej sztuce.

- Peter Zumthor gotowy jest zaprojektować przebudowę synagogi i co najważniejsze, jego oczekiwania finansowe nie są wygórowane. To, że wyraża ził zainteresowanie naszym miastem i jest gotów zrealizować tu swój projekt to dla Kielc bardzo prestiżowe wyróżnienie – mówi wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

Podkreśla, że synagoga nie będzie pełnić funkcji sakralnych. Nie będzie też instytucją, ale ma stać się nowoczesną przestrzenią dla realizowania określonych przedsięwzięć z różnych dziedzin kultury, gdzie będzie miejsce dla teatru, książki czy sztuk audiowizualnych. Nowa instytucja o roboczej nazwie Centrum Spotkań Kultur i Religii ma powstać po wyprowadzce z synagogi archiwum państwowego.

Wiosna Peter Zumthor ma przyjechać do Kielc na rozmowy z władzami miasta i by zapoznać się na miejscu z warunkami realizacji swojego projektu.


Artykuł z 14 października 2010:Zumthor zaprojektuje otoczenie synagogi

Peter Zumthor, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, przebuduje kielecką synagogę.

- Czekamy na projekt umowy i równolegle pracujemy nad pozyskaniem pieniędzy na inwestycję. Deklaracja to dla nas duża szansa, bo Zumthor to jeden z najwybitniejszych architektów, który nie na wszystkie propozycje odpowiada pozytywnie - mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego. Dodaje, że decyzja zapadła bardzo szybko po konferencji prasowej, na której światowej sławy architekt zapowiedział, że potrzebuje kilka tygodni do namysłu. - Już następnego dnia powiedział, że się zgadza. Obejrzał jeszcze raz synagogę i był zaskoczony, że nawet wcześnie rano chodzi tam wiele ludzi. Potem zabrał mapy - mówi dyrektor. Zastrzega, że ostateczna decyzja o inwestycji zapadnie po wyborach samorządowych.

Zumthor w ubiegłym roku odebrał Nagrodę Pritzkera w Buenos Aires. To największe wyróżnienie dla architekta - zasady nominacji i wyboru laureata wzorowane są na procedurach Szwedzkiej Akademii Nauk przyznającej Nagrodę Nobla.

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,8508710,Zumthor_zaprojektuje_otoczenie_synagogi.html
 

·
Registered
Joined
·
4,557 Posts
Ciekawe ile kasiorki za to wyczesze?
 

·
Registered
Joined
·
4,557 Posts
Przecież to jest obiekt zabytkowy, kto da pozwolenie na przebudowę??
Konserwator musi wyrazić zgodę na przebudowę i zapewne się zgodzi.
 

·
Registered
Joined
·
818 Posts
Z tego co ja rozumiem, chodzi głównie o zagospodarowanie przestrzeni wokół Synagogi.

Nie wiem, czy jakakolwiek zewnętrzna przebudowa w ogóle będzie miała miejsce.

Założeniem jest otwarcie przyszłego teatru na przechodniów. Ja to rozumiem tak: wychodząc ze śródmiejskiego odcinka ul. Warszawskiej, możesz wstąpić do zawsze otwartego przyczółku, wziąć dowolną książkę i spocząć w pięknej przestrzeni publicznej (etc.) zaprojektowanej przez Petera Zumthora. Po chwili zapomnisz, że znajdujesz się na wysepce pomiędzy ruchliwymi jezdniami.

Być może Zumthor zaproponował inną koncepcję i stąd zdanie "pracujemy nad pozyskiwaniem pieniędzy". Jeżeli potrzebne są dużo większe środki niż na koncepcję z powyższego akapitu, to po cichu liczę na zepchnięcie ruchu pod ziemię, chociaż na jednym pasie :yes:

Przy okazji, mam nadzieję że się Nrackq nie obrazi, poprosiłem w skargach & wnioskach o dodanie do nazwy informacji, że nie byle leszcz zajmuje się synagogą. Więcej osób zwróci uwagę, może rozrusza się wątek bo mimo wszystko, mało nas tutaj.
 

·
Registered
Joined
·
86 Posts
Trochę szkoda, że przebudowa skrzyżowania IX Wieków Kielc i przebudowa Synagogi to dwie całkiem odrębne inwestycje, tak to była by szansa na ucywilizowanie tamtych okolic.
 

·
DZDZkut
Joined
·
122 Posts
Witam wszystkich na forum, mój pierwszy post :)

Można pokusić się o przywrócenie przedwojennego wyglądu...
Według mnie trudno mówić dziś o zabytku, to dwie różne budowle.
 

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,391 Posts
^^
Po wybuchu II wojny światowej, w 1939 roku, Niemcy zabronili Żydom odbywania zbiorowych modlitw. Synagogę zamknięto. Zdewastowany budynek służył okupantom jako areszt oraz skład towarów (gromadzono tu żydowskie mienie rabowane podczas likwidacji kieleckiego getta w 1942r.). Pod koniec wojny świątynia została spalona.

W latach 1951-1955 budynek synagogi odrestaurowano, z przeznaczeniem na archiwum. Dokonano daleko idącej przebudowy, m.in. dachy przysłonięto wysokimi attykami ozdobionymi arkadowymi blendami, zmieniono kształt otworów okiennych, dawniej zamkniętych półkolistymi łukami. Ceglane elewacje otynkowano. Nieco później zmieniło się całkowicie otoczenie budowli - przez przebicie dwupasmowej Al. IX Wieków Kielc. W chwili obecnej w d. synagodze mieści się Archiwum Państwowe.
http://www.kielce.uw.gov.pl/index.php?str=138
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
418 Posts
Discussion Starter · #14 ·


Peter Zumthor jeden z najwybitniejszych architektów podejmie się przygotowania planu przebudowy dawnej kieleckiej synagogi

Jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów Szwajcar Peter Zumthor podejmie się przygotowania planu przebudowy dawnej kieleckiej synagogi i jej otoczenia.Obecnie w tym budynku mieści się Archiwum Państwowe. Jak powiedział Prezydent Kielc Wojciech Lubawski architekt zastrzegł, że jeśli ma podjąć się tego zadania, wygląd każdego detalu będzie zależeć od jego wizji.

Jednak rozmowy odnośnie warunków współpracy będą kontynuowane dopiero po wyborach. Według wstępnych założeń, które Peter Zumthor przedstawił nieco ponad miesiąc temu podczas wizyty w Kielcach, przed budynkiem powstanie ogród na pasie oddzielającym dwie jezdnie Alei IX Wieków Kielc. Pomysł stworzenia nowego miejsca na mapie kulturalnej Kielc należy do aktora Grzegorza Artmana. W budynku ma powstać przestrzeń kulturalna, łącząca w sobie teatr, czytelnię i miejsce spotkań.

Pether Zumtor jest laureatem m.in. Nagrody Pritzkera, która uważana jest za architektonicznego Nobla.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Pe...ynagogi,a59ea94abf77f1e91c254ee54b6c855c.html
 

·
Registered
Joined
·
4,557 Posts
Czyli jednak nie jest to wszystko jeszcze pewne, bo jeśli Lubawski nie zostanie wybrany to pomysł może spalić na panewce.
 

·
Registered
Joined
·
4,557 Posts
Ja też przyłączam się do powyższej prośby, Naracq do dzieła.
 

·
Registered
Joined
·
225 Posts
Świetnie w przeszłości wyglądała ta budowla. Robiłaby bardzo dobre wrażenie szczególnie dla jadących XIX Wieków Kielc od Wschodu. Obecnie synagoga wygląda mało interesująco, bezbarwnie.

Także uważam, że wątek powinien mieć w nazwie nazwisko architekta.
Z pewnością wzrośnie zainteresowanie tym tematem i samymi Kielcami na forum.
 

·
Registered
Joined
·
818 Posts
Moim zdaniem jest ok, dzięki za edycję!

Bardzo jestem ciekawy, co z tego wyniknie. Może nam się zrobić kolejna po Sienkiewicza reprezentacyjna ulica. Jeszcze trochę i będzie pięknie :)
 
1 - 20 of 35 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top