SkyscraperCity banner

1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #1
Rozstrzygnięto konkurs "As Architektury"

joge 09-05-2006 , ostatnia aktualizacja 09-05-2006 20:18
GAZETA WYBORCZA

Tytuł "Asa Architektury" zdobył budynek usługowo-mieszkalny przy ul. IX Wieków Kielc 16. Zaprojektował go zespół autorski Włodzimierz Tracz i Piotr Pisarczyk. Konkurs zorganizowano po raz pierwszy.

Inwestorem obiektu jest przedsiębiorstwo Budowlaniec, które otrzyma pamiątkową tablicę z możliwością zamontowania jej na budynku. Konkurs zorganizował kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polski. W uzasadnieniu nagrody komisja podkreśliła, że "z wielkim umiarem wskazującym na dojrzały warsztat architektoniczny, uzyskano obiekt nowoczesny, charakteryzujący się dużą dyscypliną, konsekwencją w doborze materiałów i kolorystyki elewacji". Jej zdaniem nagrodzony obiekt "powinien wytyczyć sposób myślenia przy uzupełnianiu zabudowy kieleckiej Starówki w obrębie ulic Piotrkowskiej, IX Wieków Kielc, Bodzentyńskiej".

Regina Kozakiewicz-Opałko, przewodnicząca kieleckiego oddziału SARP, zapowiedziała, że na pierwszej edycji konkurs się nie skończy. Ma on promować architekturę i zachęcać inwestorów do odważnych realizacji.

Mówi Włodzimierz Tracz

Marzę o dobrym inwestorze

Joanna Gergont: Architektura nie jest tak podatna na nowinki jak choćby telefonia komórkowa, ale trzy lata to sporo, a tyle czasu minęło od realizacji budynku przy al. IX Wieków. Czy gdyby Pan miał go projektować teraz, coś by Pan w nim zmienił?

Włodzimierz Tracz: - Myślę, że nie. Ten budynek wciąż mi się podoba. To, co oceniam w nim negatywnie, to reklamy firm, które się tam znajdują. Architekt ma pewien, ale ograniczony, wpływ na to, co potem się dzieje z obiektem. Zaprojektowaliśmy dwa panele na elewacji budynku, które miały służyć umieszczaniu reklam, ale nie sposób było zapanować nad ich kolorystyką czy kształtem.

Jak Pan ocenia to, co w ostatnich latach powstaje w Kielcach?

Już minął najgorszy okres przełomu lat 80. i 90., gdy na rynku pojawiło się mnóstwo materiałów i wszyscy się tym zachłystywali. Teraz architekci wybierają to, co najlepsze. W Kielcach nie brakuje dobrej architektury. Bardzo podoba mi się budynek Coloramy na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Polnej. Podobnie jest z dawnym budynkiem Iskry, a obecnie Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji. Jest niezwykle ciekawie przeprojektowany.

Co najbardziej lubi Pan, a może co chciałby Pan projektować?

Chyba najbardziej to marzę o... idealnym inwestorze. To taki, który nie krytykuje wizji architekta, choć może się z nią nie zgadzać. To taki, który docenia pomysł i gotów jest podjąć ryzyko.

* Włodzimierz Tracz ma własne biuro architektoniczne, pracuje w firmie Skanska. Od 10 lat w zawodzie, ukończył Politechnikę Krakowską

Zdobyli wyróżnienia

Pracownia Team z Buska Zdroju za biurowiec firmy Elmar w Jędrzejowie

Pracownia Detan z Kielc za budynek WSEiA przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach

Kamiński Bojarowicz Architekci z Kielc za zespół wejściowy NSK Iskra przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach oraz za budynek Coloramy przy ul. Polnej w Kielcach.

Zwycięski budynek:

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #3
Comments jest - Polska architektura to także, a moze przede wszystkim takie budyneczki...

·
hræddur köttur
3,927 Posts
ojojoj...
możemy chociaż poznać kontrkandydatów? Bo jeżeli to zwycięzca, to boję się próbować wybrazić resztę.

·
Registered
5,928 Posts
Ten budynek przypomina mi trochę to co ma stanąć na miejscu wrocławskiego Baru.

·
Registered
2,629 Posts
Dla porównania analogiczny konkurs we Włocławku w roku 2000 w kategorii handlowo-usługowej wygrał ten budynek (wyposażony w szklaną winde, ruchome schody, ogród na dachu):

Nie żebym krytkował Kielce, ale może poprostu mieli gorszy rok w budownictwie. Nie codziennie powstają "Złote Tarasy" :)

·
Registered
1,045 Posts
oki said:
nic tylko pogratulowac Kielcom takiego asa
Prędzej złożyć kondolencje :)
No nie, przecież to jest jakaś kpina. I jeszcze SARP jest na dokładkę w to zamieszany. Rany, nie sądziłem że tak nisko można upaść... :bash:

Choc po namyśle doszedłem do wniosku że to po prostu jest jakieś dziennikarskie nieporozumienie, ktoś musiał pomylić zdjęcia i tyle.

·
Registered
4,992 Posts
można na to spojrzeć inaczej - nie każdego roku buduje się takie obiekty, których konkurencja jest możliwa na wysokim poziomie, byc może akurat w 2005r nie obrodziło i z całej stawki ten baraczek był najlepszy ?

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #11
Szczerze mówiąc, to ta Galeria Millenium wygląda niewiele lepiej, od tego budynku z Kielc...

·
Registered
5,928 Posts
Darek_W said:
Szczerze mówiąc, to ta Galeria Millenium wygląda niewiele lepiej, od tego budynku z Kielc...
Co gorsze, budynek dopasował się do kuriozalnej mody i nazywa się kretyńsko i nie po polsku - Milenium Galeria.

·
POZnan*
218 Posts
"z wielkim umiarem wskazującym na dojrzały warsztat architektoniczny, uzyskano obiekt nowoczesny, charakteryzujący się dużą dyscypliną, konsekwencją w doborze materiałów i kolorystyki elewacji"
mam wrażenie że czytam jakiś propoagandowy artykuł :bash: brązowa blachodachówka, wytwarzane w masowej skali okna z najbardziej standardową ramą pcv kolor bialy oraz te 'witryny' sklepowe z klamkami w kształcie ucha, powszechne (o zgrozo) na cała polskę w architekturze masowej - i czym sie tu zachwycać... przecietny budynek jakich wiele w kraju nad wisła.

MAR_tm said:
można na to spojrzeć inaczej - nie każdego roku buduje się takie obiekty, których konkurencja jest możliwa na wysokim poziomie, byc może akurat w 2005r nie obrodziło i z całej stawki ten baraczek był najlepszy ?
sęk w tym, ze to jest budynek z 2003 :sleepy:
wynik konkursu jest dla mnie kompromitacją dla lokalnego SARP

pani Regina Kozakiewicz-Opałko said:
Jej zdaniem nagrodzony obiekt "powinien wytyczyć sposób myślenia przy uzupełnianiu zabudowy kieleckiej Starówki w obrębie ulic Piotrkowskiej, IX Wieków Kielc, Bodzentyńskiej".
:badnews:

·
oj tam, oj tam
2,318 Posts
blix said:
Dla porównania analogiczny konkurs we Włocławku w roku 2000 w kategorii handlowo-usługowej wygrał ten budynek (wyposażony w szklaną winde, ruchome schody, ogród na dachu)
to ma się akurat nijak do jakości architektury

blix said:
Nie żebym krytkował Kielce, ale może poprostu mieli gorszy rok w budownictwie. Nie codziennie powstają "Złote Tarasy" :)
złote tarasy to akurat przykład złej architektury :] a co do słabszych lat to może i prawda ale nawet w prestiżowych konkursach bywa, że pierwszej nagrody nie przyznaje się. Może to by było właściwe rozwiązanie

·
Registered
2,629 Posts
Darek_W said:

???
Proponuje zainwestować w okulary, bo moim zdaniem różnica jest mniej więcej taka sama jak pomiędzy małym fiatem, a audi. Oczywiście musisz wziąść poprawkę na 2 rzeczy:
- to był rok 2000;
- to jest Włocławek, a nie Wrocław....ale mimo wszystko pochwal się co w 2000 roku w kategori handlowej wygrało we Wrocławiu.

Atak tego typu napiewa mnie podejrzeniami o inną motywacje...Ciekawe czy się mylę (dwaj panowie akurat przypadkiem są z Wrocławia)? Jak można porównać tak dwa różne budynki? Różnica standartów jest oczywista, ech nie chcę mi się produkować dla Ciebie...

·
Homo Skyscraperus
22,192 Posts
^^

głowa do góry... uważam, że ta galeria jest ciekawa, troszkę dół skopali, ale nawazniejsze, ze poszla w gore... a nie na boki.... jakis Auchan mega .

Dla mnie to pozytyw... brawo dla Wloclawka :)

·
Registered
5,928 Posts
blix said:
???
Proponuje zainwestować w okulary, bo moim zdaniem różnica jest mniej więcej taka sama jak pomiędzy małym fiatem, a audi. Oczywiście musisz wziąść poprawkę na 2 rzeczy:
- to był rok 2000;
- to jest Włocławek, a nie Wrocław....ale mimo wszystko pochwal się co w 2000 roku w kategori handlowej wygrało we Wrocławiu.

Atak tego typu napiewa mnie podejrzeniami o inną motywacje...Ciekawe czy się mylę (dwaj panowie akurat przypadkiem są z Wrocławia)? Jak można porównać tak dwa różne budynki? Różnica standartów jest oczywista, ech nie chcę mi się produkować dla Ciebie...
Po co dorabiasz jakąś ideologię do tego, że ktoś uważa, że zwyczajnie budynek jest brzydki. Ciesz się Halą Misiów, bo jest czym, a ta galeria to nic wilekiego i wcale nie o to chodzi, że to "tylko" Włocławek. To, ze miasto mniejsze, nie musi, a wręcz nie może oznaczać mniejszych ambicji.

Pozdrawiam i życzę więcej luzu. :)

PS. Co do mojego czepiania się do nazw, to nie ma znaczenia w jakim mieście - jest ogólna tendencja do debilnego nazywania nowych obiektów, ni to po polsku, ni to po angielsku. We Wrocławiu niestety też, choć najgorzej jest chyba z tym w Warszawie...

·
Registered
2,661 Posts
Ale wstyd... Nie dziwię się, że tak to oceniacie... W Kielcach w tym okresie powstało naprawdę dużo 100 razy lepszych budowli od "tego czegoś"... sami popatrzcie. Nie wiem jak mogło dojść do wyboru takiej budowli... "To coś" wogóle nie powinno być nominowane, bo jest po prostu brzydkie... Krótko mówiąc skandal... Ludzie, którzy to wybierali są, albo ślepi, albo skorumpowani... Mam nadzieję, że w kolejnej turze tych wyborów nie będzie takich przykrych niespodzianek...

·
Я.
6,755 Posts
Optymistycznie dodam, ze zdarza sie w Polsce calkiem czesto, ze w mniejszych miastach powstają całkiem fajne nowoczesne budynki. Spojrzcie na Kolobrzeg, gdzie kilka takich budynków powstało (pracownia chyba HS99), na Gliwice, ostatnio byl tez w Miss Polski fajny obiekt z Olsztyna (biurowiec). A powyzsze 2 przyklady wogóle nie powinny byc rozważane w kategorii architektura (bo jej nie ma) - to tak jakby rozważać nowe pojazdy firmy Łada w kategorii "design":crazy::)

1 - 20 of 22 Posts