SkyscraperCity Forum banner

[Kielce] Rozstrzygnięto konkurs "As Architektury"

5335 Views 21 Replies 15 Participants Last post by  schabzkoscia
Rozstrzygnięto konkurs "As Architektury"

joge 09-05-2006 , ostatnia aktualizacja 09-05-2006 20:18
GAZETA WYBORCZATytuł "Asa Architektury" zdobył budynek usługowo-mieszkalny przy ul. IX Wieków Kielc 16. Zaprojektował go zespół autorski Włodzimierz Tracz i Piotr Pisarczyk. Konkurs zorganizowano po raz pierwszy.

Inwestorem obiektu jest przedsiębiorstwo Budowlaniec, które otrzyma pamiątkową tablicę z możliwością zamontowania jej na budynku. Konkurs zorganizował kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polski. W uzasadnieniu nagrody komisja podkreśliła, że "z wielkim umiarem wskazującym na dojrzały warsztat architektoniczny, uzyskano obiekt nowoczesny, charakteryzujący się dużą dyscypliną, konsekwencją w doborze materiałów i kolorystyki elewacji". Jej zdaniem nagrodzony obiekt "powinien wytyczyć sposób myślenia przy uzupełnianiu zabudowy kieleckiej Starówki w obrębie ulic Piotrkowskiej, IX Wieków Kielc, Bodzentyńskiej".

Regina Kozakiewicz-Opałko, przewodnicząca kieleckiego oddziału SARP, zapowiedziała, że na pierwszej edycji konkurs się nie skończy. Ma on promować architekturę i zachęcać inwestorów do odważnych realizacji.

Mówi Włodzimierz Tracz

Marzę o dobrym inwestorze

Joanna Gergont: Architektura nie jest tak podatna na nowinki jak choćby telefonia komórkowa, ale trzy lata to sporo, a tyle czasu minęło od realizacji budynku przy al. IX Wieków. Czy gdyby Pan miał go projektować teraz, coś by Pan w nim zmienił?

Włodzimierz Tracz: - Myślę, że nie. Ten budynek wciąż mi się podoba. To, co oceniam w nim negatywnie, to reklamy firm, które się tam znajdują. Architekt ma pewien, ale ograniczony, wpływ na to, co potem się dzieje z obiektem. Zaprojektowaliśmy dwa panele na elewacji budynku, które miały służyć umieszczaniu reklam, ale nie sposób było zapanować nad ich kolorystyką czy kształtem.

Jak Pan ocenia to, co w ostatnich latach powstaje w Kielcach?

Już minął najgorszy okres przełomu lat 80. i 90., gdy na rynku pojawiło się mnóstwo materiałów i wszyscy się tym zachłystywali. Teraz architekci wybierają to, co najlepsze. W Kielcach nie brakuje dobrej architektury. Bardzo podoba mi się budynek Coloramy na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Polnej. Podobnie jest z dawnym budynkiem Iskry, a obecnie Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji. Jest niezwykle ciekawie przeprojektowany.

Co najbardziej lubi Pan, a może co chciałby Pan projektować?

Chyba najbardziej to marzę o... idealnym inwestorze. To taki, który nie krytykuje wizji architekta, choć może się z nią nie zgadzać. To taki, który docenia pomysł i gotów jest podjąć ryzyko.

* Włodzimierz Tracz ma własne biuro architektoniczne, pracuje w firmie Skanska. Od 10 lat w zawodzie, ukończył Politechnikę Krakowską

Zdobyli wyróżnienia

Pracownia Team z Buska Zdroju za biurowiec firmy Elmar w Jędrzejowie

Pracownia Detan z Kielc za budynek WSEiA przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach

Kamiński Bojarowicz Architekci z Kielc za zespół wejściowy NSK Iskra przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach oraz za budynek Coloramy przy ul. Polnej w Kielcach.

Zwycięski budynek:

1 - 1 of 1 Posts
ojojoj...
możemy chociaż poznać kontrkandydatów? Bo jeżeli to zwycięzca, to boję się próbować wybrazić resztę.
1 - 1 of 1 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top