SkyscraperCity Forum banner

[Kielce] Rozstrzygnięto konkurs "As Architektury"

5334 Views 21 Replies 15 Participants Last post by  schabzkoscia
Rozstrzygnięto konkurs "As Architektury"

joge 09-05-2006 , ostatnia aktualizacja 09-05-2006 20:18
GAZETA WYBORCZA

Tytuł "Asa Architektury" zdobył budynek usługowo-mieszkalny przy ul. IX Wieków Kielc 16. Zaprojektował go zespół autorski Włodzimierz Tracz i Piotr Pisarczyk. Konkurs zorganizowano po raz pierwszy.

Inwestorem obiektu jest przedsiębiorstwo Budowlaniec, które otrzyma pamiątkową tablicę z możliwością zamontowania jej na budynku. Konkurs zorganizował kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polski. W uzasadnieniu nagrody komisja podkreśliła, że "z wielkim umiarem wskazującym na dojrzały warsztat architektoniczny, uzyskano obiekt nowoczesny, charakteryzujący się dużą dyscypliną, konsekwencją w doborze materiałów i kolorystyki elewacji". Jej zdaniem nagrodzony obiekt "powinien wytyczyć sposób myślenia przy uzupełnianiu zabudowy kieleckiej Starówki w obrębie ulic Piotrkowskiej, IX Wieków Kielc, Bodzentyńskiej".

Regina Kozakiewicz-Opałko, przewodnicząca kieleckiego oddziału SARP, zapowiedziała, że na pierwszej edycji konkurs się nie skończy. Ma on promować architekturę i zachęcać inwestorów do odważnych realizacji.

Mówi Włodzimierz Tracz

Marzę o dobrym inwestorze

Joanna Gergont: Architektura nie jest tak podatna na nowinki jak choćby telefonia komórkowa, ale trzy lata to sporo, a tyle czasu minęło od realizacji budynku przy al. IX Wieków. Czy gdyby Pan miał go projektować teraz, coś by Pan w nim zmienił?

Włodzimierz Tracz: - Myślę, że nie. Ten budynek wciąż mi się podoba. To, co oceniam w nim negatywnie, to reklamy firm, które się tam znajdują. Architekt ma pewien, ale ograniczony, wpływ na to, co potem się dzieje z obiektem. Zaprojektowaliśmy dwa panele na elewacji budynku, które miały służyć umieszczaniu reklam, ale nie sposób było zapanować nad ich kolorystyką czy kształtem.

Jak Pan ocenia to, co w ostatnich latach powstaje w Kielcach?

Już minął najgorszy okres przełomu lat 80. i 90., gdy na rynku pojawiło się mnóstwo materiałów i wszyscy się tym zachłystywali. Teraz architekci wybierają to, co najlepsze. W Kielcach nie brakuje dobrej architektury. Bardzo podoba mi się budynek Coloramy na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Polnej. Podobnie jest z dawnym budynkiem Iskry, a obecnie Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji. Jest niezwykle ciekawie przeprojektowany.

Co najbardziej lubi Pan, a może co chciałby Pan projektować?

Chyba najbardziej to marzę o... idealnym inwestorze. To taki, który nie krytykuje wizji architekta, choć może się z nią nie zgadzać. To taki, który docenia pomysł i gotów jest podjąć ryzyko.

* Włodzimierz Tracz ma własne biuro architektoniczne, pracuje w firmie Skanska. Od 10 lat w zawodzie, ukończył Politechnikę Krakowską

Zdobyli wyróżnienia

Pracownia Team z Buska Zdroju za biurowiec firmy Elmar w Jędrzejowie

Pracownia Detan z Kielc za budynek WSEiA przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach

Kamiński Bojarowicz Architekci z Kielc za zespół wejściowy NSK Iskra przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach oraz za budynek Coloramy przy ul. Polnej w Kielcach.

Zwycięski budynek:

1 - 1 of 1 Posts
Ale wstyd... Nie dziwię się, że tak to oceniacie... W Kielcach w tym okresie powstało naprawdę dużo 100 razy lepszych budowli od "tego czegoś"... sami popatrzcie. Nie wiem jak mogło dojść do wyboru takiej budowli... "To coś" wogóle nie powinno być nominowane, bo jest po prostu brzydkie... Krótko mówiąc skandal... Ludzie, którzy to wybierali są, albo ślepi, albo skorumpowani... Mam nadzieję, że w kolejnej turze tych wyborów nie będzie takich przykrych niespodzianek...
1 - 1 of 1 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.