Joined
·
15,220 Posts
wszystkie fotki na https://kolobrzeg.naszemiasto.pl/ko...cz-unikalne-zdjecia/ga/c1-7403178/zd/47929600Kołobrzeski port przed 40 laty. Zobacz unikalne zdjęcia [fotostory]
![]()
wszystkie fotki na https://kolobrzeg.naszemiasto.pl/ko...cz-unikalne-zdjecia/ga/c1-7403178/zd/47929600Kołobrzeski port przed 40 laty. Zobacz unikalne zdjęcia [fotostory]
![]()
Statek "Barents" w Porcie Kołobrzeg
W dniu 6 czerwca br. w godzinach popołudniowych do portu wpłynął 99 metrowy statek o nazwie "Barents". Jednostka ta została wybudowana w 2003 roku i pływa pod banderą rosyjską. Jej ładowność to blisko 4500 ton. Celem wizyty jest załadunek nowo wyprodukowanego katamaranu KCAT-5 w jednej z polskich stoczni. Jednostka ta mieści się w górnych parametrach statków, które mogą wpływać do kołobrzeskiego portu (100 metrów długości oraz 5,5 metra zanurzenia). W ostatnich latach wolumen przeładunków w kołobrzeskim porcie wynosił ok. 300 tys. ton rocznie.
Pierwszy statek z ładunkiem w nowym roku
Już w poniedziałek do kołobrzeskiego portu zawitał statek "Norsund", należący do Arriva Shipping, który dostarczył na nabrzeża Zarządu Portu Morskiego tłuczeń pod budowę dróg. "Norsund" pływa pod banderą norweską, ma 89 metrów długości i 14 szerokości. Nośność tej jednostki to 3982 tony.
![]()
Podsumowanie 2020 roku w Porcie Kołobrzeg
całość na Podsumowanie 2020 roku w Porcie Kołobrzeg - Zarząd Portu Morskiego KołobrzegPort Kołobrzeg, pomimo widocznego wpływu epidemii COVID-19 na działalność związaną z turystyką, w pozostałej działalności osiągnął większość założonych na 2020 rok celów i uplasował się wśród liderów małych portów morskich.
Przeładunki, które stanowią istotną część przychodów obejmowały w ubiegłym roku głównie pięć grup towarów a łączny wolumen przeładunków wyniósł ponad 187 tys. ton. Najliczniejszą z nich stanowił eksport surowca drzewnego w postaci kłód drewnianych (70 tys. ton), następnie import kruszywa (30 tys. ton), eksport pelletu (27 tys. ton) oraz import nawozów (8 tys. ton). W porównaniu z ubiegłym latami można zauważyć spadek w imporcie kruszywa, co spowodowane jest zakończeniem dużych inwestycji drogowych w okolicy (droga S6, obwodnica Kołobrzegu). Warto zaznaczyć, że w porównaniu do 2019 roku przychody z tytułu przeładunków wzrosły, pomimo spadku ilości towarów. Na uwagę zasługuje również fakt, że w 2020 r. Port Kołobrzeg osiągnął rekordowy wynik w przeładunku surowca rybnego (46 tys. ton), co stanowi wzrost o blisko 13 tys. ton w porównaniu z ubiegłym rokiem i jest najwyższym wynikiem od 15 lat. Jednocześnie analiza przeładunków ryb w największych ośrodkach rybackich w Polsce w 2020 r. pokazuje, że Port Kołobrzeg drugi rok z rzędu osiągnął najwyższy wynik ilości przeładowanych ryb, wyprzedzając Hel o ponad 9 tys. ton.
![]()
W miesiącach kwiecień – czerwiec w kołobrzeskim porcie przeładowano blisko 55 tysięcy ton ładunków.
W tym okresie zdecydowanie najwięcej przeładowano kłód drewnianych – prawie 22 tys. ton oraz pelletu i kruszywa – łącznie ponad 20 tys. ton. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy od wielu lat w kołobrzeskim porcie pojawiło się zboże, którego w czerwcu przeładowano – 2,83 tys. ton. W II kwartale przeładunki surowca rybnego osiągnęły poziom 10 tysięcy ton.
Podobnie jak w ubiegłych miesiącach dominują gatunki ryb tj.: szprot, stornia, śledź, tobiasz i dobijak, ale pojawiają się także gatunki tj.: troć wędrowna, turbot, dorsz, gładzica, makrela czy skarp.
W II kwartale 2021 r. w Kołobrzegu obsłużono 23 statki towarowe, kiedy w analogicznym okresie ubiegłego roku takich statków obsłużono 17. Przełożyło się to na wzrost w obrotach towarowych o ponad 9 tysięcy ton (21 %).