Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 78 Posts

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ja bardzo lubię kolegiatę św. Anny w Krakowie, zarówno wnętrze, jak i fasadę
Właśnie o takie fasady mi chodzi, bardzo mi się podobają. Świdnicki kościół pw. św. Józefa ma podobną, ale mniej okazałą, znajduje się w pierzeji (jak widać na fotkach gdzies wyżej). Ale jak pisałem ma piekne, późno barokowe wnętrze.

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Zamku z Pieszyc nie kojarze, chociaż kręce się tam czasem rowerem wracając z gór Sowich (od Walimia, przez Rościszów). Jeszcze nie wiem gdzie jutro pojade, jak gdzieś tam to wezme cyfre ze sobą (może zalicze jeszcze kilka wiosek gdzie są ciekawe kościółki, zazwyczaj barokowe).
A swoją drogą za kilka dni podbijam Pomorze Gdańskie, musze sie zabrać za rozplanowanie wyjazdu ;)

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Nie no gdzie są Pieszyce to wiem ;) , ale zamku konkretnie nie pamiętam. Tak obmysle na jutro rower aby zaliczyć kilka ciekawszych punktów w okolicach. W Bielawie jest ciekawy neogotycki kościół, jedna z najwyższych wież w Polsce, chyba 99 m, zaraz sprawdze.

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Dziś będą nowe fotki, zjechałem rowerem troche okolic. Fotografiowałem głównie małe i urokliwe kościółki na wsiach w górach sowich i na rowninie Świdnickiej. Idąc po koleji to będzie: Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Zagórze Śląskie, Michałkowa, Glinno, Rościszów, Pieszyce (tu dwa kościoły + ten zamek), Lutomia Dolna i Lutomia Górna.

A teraz dodam jeszcze bazylike mniejszą ze Strzegomia:

I opis ze strzegom.pl:
Należy do największych i najpiękniejszych budowli gotyckich na Dolnym Śląsku. Budowę świątyni rozpoczęto 1253 r. przez Księcia Władysława, a zakończono dopiero w połowie XV w. Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego z granitowego i bazaltowego kamienia łamanego oraz cegły, okładane piaskowcem. Wnętrze trójnawowe i pięcioprzęsłowe. Sklepienia naw typu sieciowego, gwiaździstego i krzyżowego. Długość nawy środkowej - 76 m, szerokość trzech naw - 26,6 m, wysokość - 26,2 m. Unikalne, bogato rzeźbione portale nad bramami wejściowymi.
Wewnątrz kościoła godne polecenia to:

- późnogotycka chrzcielnica z XVI w.
- ambona renesansowa z 1592 r.
- ołtarz św. Anny, drewno, barok, 1720-25
(wykonawca Jan Jerzy Urbański).
- ołtarz św. Krzyża, drewno, barok, 1740 r.
- ołtarz szkaplerzny (karmelitański) z r. 1725.
- sakramentarium, piaskowiec, gotyk,
początek XVI w.
- duża ilość płyt nagrobnych z XVI - XVII w.

Na dzwonnicy najstarszy pracujący dzwon w Polsce z roku 1318. Ufundowany przez joannitę Przedbora z Widawy pod Krakowem. Następne dwa z roku 1405 i 1424.

·
Registered
106 Posts
Dziś będą nowe fotki, zjechałem rowerem troche okolic. Fotografiowałem głównie małe i urokliwe kościółki na wsiach w górach sowich i na rowninie Świdnickiej. Idąc po koleji to będzie: Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Zagórze Śląskie, Michałkowa, Glinno, Rościszów, Pieszyce (tu dwa kościoły + ten zamek), Lutomia
Nie każ nam dłużej czekać!!!:) :cheers:

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Przepraszam, ale wczoraj zdązyłem tylko pozmniejszać fotki, dziś wstawiłem je na hosting także lecimy ;)
- - - - - -
Bystrzyca Dolna:
Kościół finalny św. Józefa Oblubieńca z 4 ćw. XIXw. Jest to prostokątna budowla z kwadratową wieża zakończoną hełmem z prześwitem. (swidnica-okolice.home.pl):

Jesteśmy teraz jakieś 4 km, kilkaset metrów dalej płynie Bystrzyca.

Bystrzyca Górna
Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzmiankowany był po raz pierwszy w źródłach w 1376 roku. Od czasów wprowadzenia reformacji do 1654 roku kościół pełnił funkcję kościoła ewangelickiego. Reliktem średniowiecznej, pochodzącej z XV wieku budowli (wiadomo, że dzwon fundowany był w roku 1487) jest wieża, przebudowana i zwieńczona hełmem cebulastym z 1617 roku. Obecna bryła kościoła pochodzi z 1854 roku. Kościół restaurowany był w 1955 r., rozbudowany w 1985 r. Na zewnątrz kościoła wmurowano interesujący zespół nagrobków z XVI i XVII w. (gmina.swidnica.pl)

Kościół ten znajduje się na wzniesieniu obok rzeki, na samym początku gór (ok. 2 km od równiny Świdnickiej).

Zagórze Śląskie
Kościół Podwyższenia Krzyża Św. z około 1500 roku.

Jest tu zapisany rok cyframi rzymskimi, jest to 1866

Zaraz ciąg dalszy :)

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Tama w Lubachowie (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=425782) i moja maszyna I want to ride my bicycle bicycle bicycle ;)

widok na Lubachów:

I kościółek w Michałkowej (ostry podjazd tu jest, jeden z większych w okolicach):

widok na równine Świdnicką i Ślężę:

Kościółek w Glinie (chyba gotycki):

ok, ciąg dalszy jutro :)

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Ciąg dalszy :)
Na początek widok na Wielką Sowę:

Rościszów
Kościół – pw. św. Bartłomieja z ok. 1392 r. został przebudowany w wieku XVIII. Obiekt jednonawowy orientowany z nie wyodrębnionym w bryle prezbiterium. Wejście do wnętrza kościoła prowadzi przez dużą XIX – wieczną kruchtę i wieżę w osi kościoła. Wieża jest przysadzista, kwadratowa u podstawy, górna część ośmiokątna i zwieńczona stożkowym hełmem. Prezbiterium ze skarpami nakryte jest kolebkowym sklepieniem. Wyposażenie wnętrza jest dość bogate głównie barokowe, m.in. empora przy ścianach bocznych ołtarz główny wykonany ok. 1730 roku. Z tego okresu pochodzi również ambona z malowidłami przedstawiającymi ewangelistów. Wśród rzeźb z XVIII wieku wyróżnić można św. Jana Nepomucena i błogosławionego Jana Sarkandra. Ponadto zachowało się parę obrazów malowanych na szkle, płaskorzeźby Drogi Krzyżowej oraz piaskowcowe płyty nagrobne – epitafia wmurowane w ściany zewnętrzne kościoła (wikipedia)

Zbarokizowane wnętrze

Pieszye
Teraz najciekawszy kościół jaki mijałem po drodze - kościół pw. Św. Antoniego
Na necie coś nie znalazłem jego opisu. Ale widać ze jest to neogotyk, podobnie jak i w Bielawie. Bardzo piękny obiekt, często przejeżdzałem obok, nigdy nie oglądając go dokładnie, a tu takie zdziwienie ostatnio :)

Wieza w remoncie

Gotycki kościół Św. Jakuba z prezbiterium z XIV wieku i wieżą z 1525r. przebudowany w XVIII wieku i na początku XX. Wejście ozdobione gotyckim portalem, a wewnątrz zespół nagrobków renesansowych i barokowych z XVI I XVII wieku.

Pałac zbudowany w latach 1615-1617 jako renesansowy. W latach 1679 i 1710 został rozbudowany na wspaniałą barokową rezydencję. Pałac otacza park, w którym są resztki fos, murów obronnych i rzeźb.
Pieszycki pałac był jednym z najokazalszych na Śląsku. 3 tys. m² powierzchni użytkowej, 60 pokoi i piękny park. W XVII w. zwany był Śląskim Wersalem. W okresie II wojny światowej mieścił obóz koncentracyjny dla kobiet. Po wojnie doraźnie remontowany. Jeszcze w latach 70. XX stulecia wykorzystywany na kolonie i obozy. Później stopniowo niszczał i był rozgrabiany. W grudniu 2000 roku zakupili go Alicja i Marjan Hajdukowie z Las Vegas. Odrestaurowywany jest z zachowaniem wszystkich zasad konserwatorskich. (wikipedia)

Pałacyk był pozamykany, także zrobiłem fotki tylko temu co mozna było przed bramą

Lutomia Dolna
Kościół parafialny Przemienienia Pańskiego, wzmiankowany w 1318 roku w rejestrze czynszowym Gabriela z Rimini, fundowany był w I połowie XIV wieku przez braci Christiana i Heinricha Atze auf Stoschendorf i Petzolda von Betschow auf Kupfersdorf.
Źródła podają także informację o dotacji z 1348 roku. Obecna budowla wzniesiona została ok. 1476 roku, przebudowywana w latach 1613 i 1689, restaurowana w latach 1903 i 1959. Kościół jest orientowany, salowy z kwadratowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym, kryty dachem dwuspadowym z sygnaturką nad korpusem nawy. Nad nawą znajduje się malowany, drewniany strop, stalle i ambona z końca XVII wieku, na ścianie herbowy nagrobek Petzolda de Betsch (zm. 1350). (gmina.swidnica.pl)

Lutomia Dolna

Kościół znajdujący się w części Dolnej Lutomii został odebrany ewangelikom w 1654 roku. Lutomia, która była majątkiem miasta Świdnicy, otrzymała królewską koncesję na budowę zboru ewangelickiego w 1741 roku.
10 czerwca tegoż roku inspektor Scharf ze Świdnicy wygłosił inauguracyjne kazanie w miejscu wybranym pod budowę. 29 lipca 1742 roku odbyło się w nowym zborze pierwsze nabożeństwo. Pierwszym pastorem był Kari Friederici. Według rysunku Wernhera z 1748 roku była to budowla o trzech nawach, wzniesiona w konstrukcji szachulcowej. Już w 1848 roku znajdowała się w złym stanie technicznym. Od zachodu sąsiadowała ze zborem plebania (po przebudowach do dziś zachowany jest budynek uwieczniony na rysunku Wernhera z pół. XVIII w.). Murowana wieża (z trzema wieżami i zegarem) dobudowana została do odnowionego kościoła krytego dachem gontowym w 1857 roku. Kościół ewangelicki rozebrany został w 1955 roku. Zachowana wieża o kwadratowej podstawie, na wysokości III kondygnacji przechodzi w oktogon. (gmina.swidnica.pl)

(Podobna ruina jest w Unisławie Śląskim)

K O N I E C​

·
Registered
106 Posts
Dzięki Piter89!:) Jesteś wielki!!!! :cheers:
A rozkręcając ten śląski wątek (PS Świdnica RULEZ!!! :cheers: ) to nie wiesz może, o co chodzi z tymi planami budowy hipermarketu czy czegoś podobnego w okolicy świdnickiego rynku??Nie jestem pewnien, ale coś chyba ostatnio o tym pisano na forum... Ech, niestety, szkoda tych bloczków, co to jednak paskudzką trochu przepiękne, świdnickie Stare Miasto :eek:hno: Aż ma ochotę człek na chwilę oddać się marzeniom, co by było, gdyby je kiedys wyp...no w kosmos, a zrekonstruowano kamienice :cheers: Ino nie w stylu tych kamienicopodobnych gargameli, co to są ostatnimi czasy tak popiularne :eek:hno: To wszystko nie zmienia oczywiście faktu, że Świdnica jest przepiękna!!!:) :cheers: A Rynek jest przecudny!!!!:) A właśnie, jeszcze taka mała prośba, czy masz może jakieś fotki Rynku??Bo podobnież jakieś remonta tam się ostatnio działy...Jeśli tak, to zapraszamy do wklejania!!!Trzeba rozruszać ten wątek!!!:) :) Na razie jedynie Ty bronisz honoru Świdnicy i całego Dolnego Śląska!!!:) :)

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #17 ·
W Świdnicy to nie ma być żaden hipermarket. Ma być to rekonstrukcja Zaułka Świętokrzyskiego, nowy projekt uległ zmianie (prace mają chyba ruszyć jeszcze w tym roku), stary projekt był do niczego, wyglądał jak kamieniczki w starym nowym mieście w Głogowie. Nowy projekt jest całkiem całkiem, w nowoczesnym stylu, wprowadzi to swego typu 'odświezenie" tutejszej architektury.

A starych blokow jest kilka w centrum, ale na szczescie nie są mocno widoczne w nim, także nie jest najgorzej :)

Obecnie jest odnawiany ratusz (niestety bez wiezy, ktora zawalila sie w 1967 roku). A świeżych fotek rynku nie mam, jak wroce z Pomorza to na pewno zrobie coś :)

1 - 20 of 78 Posts