SkyscraperCity banner

1 - 20 of 98 Posts

·
Registered
106 Posts
Discussion Starter #1
Ahoj mieszkańcy Dolnego Śląska!!!! Zwracam się do Was z wielką prośbą i zapytaniem jednocześnie- wybieram się w te wakacje po raz kolejny na DŚ i chciałbym się spytać, jakie jeszcze z najpiękniejszych kościołów DŚ moglibyście polecić do zwiedzania??? Piszę "jeszcze", gdyż "the best of", tzn. Krzeszów, Trzebnicę, Henryków, Legnickie Pole, Lubiąż, kościoły Wrocławia, Strzegom i kościoły Pokoju jużem widział :applause: :applause: :applause:
No i utworzy nam się przy okazji ciekawy wątek o najpiękniejszych (poza wyżej wymienionymi) kościołach DŚ :cheers:
A przy okazji chciałbym spytać również o najciekawsze zamki i ewent. pałace (poza Książem, Bolkowem, Świnami, Jaworem, które już widziałem:) :eek:kay: Rzecz jasna wiem, jak wiele pałaców znajduje się na DŚ (zwłaszcza bodajże w Kotlinie Jeleniogórskiej) jednakże wiem też, jaki -wskutek wojny- jest najczęściej ich stan:eek:hno: :eek:hno: Tak więc jeśli znacie jakieś pałace w miarę odrestaurowane, które można podziwiać z zachwytem a nie uciekać z krzykiem płacząc nad ich stanem :runaway: dajcie proszę znać!!!!!!
No i myślę, że całkiem ciekawy wątek nam tu powstanie, a i ja przy nim coś uszczknę dla siebie!!! :) :) :cheers1: :eek:kay:
Z góry wielkie dzięki!:) :) :) :)

PS Jeśli macie jakieś foty w/w obiektów- wklejajcie proszę!

·
Banned
690 Posts
Piękny jest kościół w Lubomierzu. Niezły jest barokowy kościół w Głogowie.

·
Silesia Inferior
918 Posts
Na pewno Katedra Świdnicka ;) jak i pozostałe kościoły Świdnicy (Św. Józefa, Św. Krzyża, czy ew. NMP - to nowoczesna budowla).
Co do zamków dodam: Grodno (piękny widok z wieży), Kamieniec Ząbkowicki, Zabkowice (krzywa wieża), Krasków.
Na szybkiego to tyle, bym musial sobie przypomnieć reszte :) zaraz wstawie jakies fotki ww.

·
Ślązak
91 Posts
Ja osobiście polecam Siciny, kościół Bożogrobców w Nysie, Kłodzko. Kurcze pomysł z tego typu wątkiem jest genialny, nigdzie w Polsce nie ma tak wielu tej klasy, przykładów architektury sakralnej (teraz będzie burza...) moja opinia jest subiektywna dlatego zanim ktokolwiek mnie zjedzie proponuje wziąć pod uwagę że jestem silesifilem:) A tak na poważnie śląski barok nie ma sobie równych w naszym kraju i nikt mi tego nie wyperswaduje;)

·
Registered
106 Posts
Discussion Starter #8
Okey, no to lecim!!!:) Ale o innych też proszę nie zapominajcie!!!!:) :) :)

Ten Sląski Barok to jest to!!!! :) :) :)
A jak prezentują się: kościół w Kamieńcu Ząbkowickim i sanktuarium w Wambierzycach??
Więcej Dśląskich kościołów!!!! Proszę!!!:) :) :)

·
Registered
106 Posts
Discussion Starter #10
Dzięki!:)
A w Kamieńcu jest tez ponoć klasztor pocysterski, z obrazami sławetnego M. Willmanna :cheers:

·
Silesia Inferior
918 Posts
Barok na DŚ fakt faktem jest niezły, zwłaszcza jak dla mnie Krzeszów (mauzoleum Piastów Ślaskich), cos pięknego. Wnętrze Katedry Świdnickiej - połączenie monumentalności gotyku i przepychu baroku, piorunujące wrażenie (panuje tam zazwyczaj półmrok). Jeśli idzie o zwiedzanie katedry w S-cy to polecam zachaczyć jeszcze o jakiś koncert w niej (tak samo jak i w Kościele Pokoju - w sierpniu jest miedzynarodowy festiwal bachowski).

katedra:

·
Silesia Inferior
918 Posts
Kościół NMP w Świdnicy (budowe zakończono ok. 1994 roku):

Wielu ludziom się on nie podoba, mi jednak ze zbiegiem czasu się spodobał, może wpłyneła na to jego bliskość (mieszkam w bloku z którego zrobione te fotke ;) ).

Na ślęzy znajduje sie gotycki kościół, nie wiem czy jest on jeszcze używany:

foto z netu

Oczywiście bardzo ważne są także Wambierzyce:

www.zabytkowe.koscioly.sl.pl/dolnoslaskie/klodzko/wambierzyce.htm

i znów barok ;) :

znalazłem także to co pisałeś o Kamieńcu:

Ciekawa konstrukcja. Wygląda to na połączenie gotyku z barokiem. Gotycka nawa i konstrukcja, a góra i portal barokowy.

więcej o tym kościele na http://www.zabytkowe.koscioly.sl.pl/dolnoslaskie/zabkowice/kamieniec_cystersi.htm

Fotki ostatnich dwóch obiektów z www.zabytkowe.koscioly.sl.pl .
- - - - -
@bARTKULA, a tak z ciekawości, z jakiego jesteś regionu? ;)

·
Registered
106 Posts
Discussion Starter #13
@bARTKULA, a tak z ciekawości, z jakiego jesteś regionu?
Z Małopolski, a konkretnie z królewsko-cesarsko-stolicznego Krak-offa ;)
Za Kraków i za Świdnicę!! :cheers: No i za śląski barok!:) :cheers2: :)

·
Banned
690 Posts
Dolnośląski późny barok to rzeczywiście fenomen na skalę europejską.
Krzeszów przebija wszystko, ale reszta tzn. Lubiąż, Henryków, Lubomierz, barokowa część Wrocławia to są też cudeńka.
Cały paradoks polega na tym, że kraina ta w momencie powstawania swojej cudownej architektury była w większości protestancka.
Na protestanckiej ziemi powstały szczytowe osiągnięcia architektury rzymsko-katolickiego baroku.

·
Registered
106 Posts
Discussion Starter #16
Gdyby ktoś miał zdjęcia wzmiankowanych kościołów w Lubomierzu tudzież Sicinach, no to nie ma na co czekać tylko trza się podzielić z innymi!!! ;) :cheers:

·
Silesia Inferior
918 Posts
Z Małopolski, a konkretnie z królewsko-cesarsko-stolicznego Krak-offa ;)
Za Kraków i za Świdnicę!! :cheers: No i za śląski barok!:) :cheers2: :)
No to kielicha ;) :cheers: Za Małopolskę, Dolny Śląsk i barok obu regionów :D

Swoją drogą małopolski barok jest ciekawy, chodzi mi głównie o strone zewnętrzną kościołów (fasady ;) ) jak np. ten w Wadowicach, tylko tu kopuła wydaje mi się troche nieproporcjonalna.
http://www.malopolskie.pl/Img/Archiwum/2006/duze/wadowice.jpg

·
Silesia Inferior
918 Posts
Cały paradoks polega na tym, że kraina ta w momencie powstawania swojej cudownej architektury była w większości protestancka.
Na protestanckiej ziemi powstały szczytowe osiągnięcia architektury rzymsko-katolickiego baroku.
Racja. Ruch kontrreformacyjny związany z Jezuitami. Tak było właśnie z bazyliką w Świdnicy. W XVII wieku przejeli ją jezuici i zbarokizowali wnętrze, co miało bardziej przemiawiac do wiernych.
Chociaż ewangelickie Kościoły Pokoju też są pieknymi przykładami baroku, lecz ich wnętrza powstawały o wiele dłużej (Świdnickie było rozwijane przez ponad 100 lat, a nawet w XIX wieku wstawiano np. nowe organy).

Ważnym wydażeniem na DŚ była wojna XXX letnia. Miasta uległy dużym zniszczeniom, Świdnica była w dużej mierze zniszczona. Odbudowywano wszystko w uwcześnie obowiązującym baroku.

·
Registered
106 Posts
Discussion Starter #19
Swoją drogą małopolski barok jest ciekawy, chodzi mi głównie o strone zewnętrzną kościołów (fasady ) jak np. ten w Wadowicach, tylko tu kopuła wydaje mi się troche nieproporcjonalna.
Ja bardzo lubię kolegiatę św. Anny w Krakowie, zarówno wnętrze, jak i fasadę

No ale teraz atakujemy Dolny Śląsk!!! :) Rzecz jasna jedynie z aparatem fotograficznym, i oby się to nigdy nie zmieniło!:)

1 - 20 of 98 Posts