SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3135 Posts

·
Registered
Joined
·
3,515 Posts


The project entitled “Košice – Candidate for the European Capital of Culture 2013“ has already established some firm ground to build on. The project campaign is to be run under the banner rendering the message: INTERFACE – Point of Connection. The idea behind this project intends to pinpoint the communication conducted between the city and its citizens, on the one hand, i.e. the inward communication, and, on the other hand, the communication aimed outwards, at the visitors to the city and the entire European Union. The project plans to provide every person interested in culture and cultural life of this city with some space to transform the city, to make the city nicer, more cultural. The project shall be open to any innovative and creative ideas born either out of amateur or professional environments. This is an approach and procedure, which the Project Board endorsed on its second session held in June 2007. The purpose of the suggested efforts is to set out for the streets and residential areas and bring culture closer to as large audience as possible. The point is to approach even for such city parts where one would hardly go looking for any culture at all, and introduce culture, at low expense, to the places where culture is unusual to be present. Small galleries or theatres for the audience of 20-30 people will not, apparently, save this city, yet they might attract some fans who would not, otherwise find their way to conventional theatre buildings and cultural institutions.

source: kosice13.sk


_____________________________________________________

ECOC 2013 Developments (Available visualisations):

Kulturpark:


Amfiteatre:
 

·
Registered
Joined
·
3,515 Posts
Discussion Starter #2
Pridal som tu túto tému, ktorá sa týka rozvoja mesta. Viem, že na titul EHMK kandiduje aj Martin a Prešov, neviem, či tu pridať aj tieto mestá. Založil som tento topic hlavne kvôli tomu, že sa o tom rozbehla dosť, povedzme, že búrlivá, debata v hlavnej téme o košických projektoch.
 

·
Registered
Joined
·
276 Posts
Pridal som tu túto tému, ktorá sa týka rozvoja mesta. Viem, že na titul EHMK kandiduje aj Martin a Prešov, neviem, či tu pridať aj tieto mestá. Založil som tento topic hlavne kvôli tomu, že sa o tom rozbehla dosť, povedzme, že búrlivá, debata v hlavnej téme o košických projektoch.
myslim, ze aj Nitra kandiduje...
 

·
Registered
Joined
·
2,798 Posts
and Banská Bystrica too
BB vypadla.

Bol by som rád keby sa zvyšné príspevky s názormi na kandidatúru EHMK, ktoré sa napísali v téme KE Projects & Updates IV napísali, presunuli sem.

ste mimo. konecne nejaky triezvy nazor na realne dianie a situaciu v KE (myslim eMareqov postoj..)

predstavte si dobre investovaných 500mil.. na rekreaciu, sportoviska, ozivenie nejakych chatrajucich stavieb a dobry markerting k tomu. hned by tu chodilo plno turistov, ktory by tu minali svoje prachy a v konecnom dosledku by sa tie prachy vracali do mestskčeho rozpoctu..

a teray si zoberte tie iste peniaze investovane do EHMK.. dobre,vyhrame to. a dalej? turisti sem pridu a uvidia skrachovanu rekreaciu, znicene sportoviska, polorozpadnute hist budovy, chaby marketing. pridu sem niekedy este? povedia doma, ako tu bolo super? bude mat s toho nieco nase mesto? neviem.posudte sami

Ešte raz spomeniem niektoré faktory, prečo som zásadne proti kandidatúre Košíc na EHMK 2013, ktoré sú podľa mňa viac než závažné:

- Záväzky za 2,7 mld. Sk! Tie treba splatiť. ŽIADNY veriteľ nebude čakať, že mesto momentálne NEMÁ, lebo aj tie posledné prachy vyhodilo na sprostosti (výmenníky, divadielka v podchodoch, open air festival na Bankove). Len tak na osvieženie pamäte: v roku 1999 mesto nebolo schopné splácať dlhy a banky žiadali OKAMŽITÉ splatenie vtedajších záväzkov za 1,6 mld. Sk! Trebuľa mal čo robiť, aby cross default odvrátil, keď chodil a zháňal každú korunu. Chcete skončiť ako BB pod nútenou správou? Že nebude ani trápny posypový materiál na cesty v zime (skutočný príklad z Presperínovania v BB)? Že na Hlavnej bude tma ako pred 6-timi rokmi, kde ulicu osvetľovali len výklady? Nepamätáte? Ja áno.

Keď mesto začne prehrávať spory tak ako so Strelingstavom, tak Vám garantujem, že toto mesto bude mať ohromný problém nájsť toľko pozemkov, budov, ktoré by mohlo ponúknuť ako odškodné. A ak tie pohľadávky predajú žalujúci nejakej finančnej skupine, tak ona sa s Košicami baviť v rukavičkách NEBUDE!

- Kde sú nejaké ekonomické prepočty, koľko to bude stáť počas a po skončení EHMK ošiaľu? Aká bude výnosnosť celého projektu počas EHMK aj po skončení? Všetko totiž niečo stojí. Nikde nie je o tom ani zmienka. Len niektorí vidia ako bude dobre. Alebo niektorí diskutéri vidia len po bod s názvom EHMK (šicko je super, bul som vo výmenníku)? Čo bude ďalej? To nikoho nezaujíma? Posledný nech zhasne svetlo? Čo to je za zodpovednosť? Alebo po EHMK zrazu bude všetko zažehnané, všetko začne akoby zázrakom fungovať?

- Kvantum problémov, ktoré sa doteraz nepodarilo vyriešiť. Ich riešenie stojí peniaze (počnúc Luníkom IX). A akékoľvek ich odsúvanie, lebo priorita je EHMK stojí ešte viac. Kedy a za koľko ich budeme riešiť? Knapík povie: "NEVIEM"

- Príjmová časť mesta je dlhodobo nízka a nestačí ani na bežné výdavky, ani na (veľké) investície /ako ráči písať miško, že budú bežať :)/. Každý rok sa čosi posúva na neskôr. Raz nie je na to a raz na ono. Dokedy? 500 miliónový škrt je dosť veľká časť z tunajšieho rozpočtu, ktorú by som radšej videl inde. Ako som spomínal, na opravu rozbitých električkových tratí treba 600 miliónov Sk. Na presťahovanie "garáže" na VŠA 150 M (Odpoveď Knapíka: "Neviem, kde na to zoberieme"). Na rekultiváciu skládky v Myslave, treba vykúpiť pozemky za vyše 200 mil. Sk. Na riešenie dopravy pri Auparku 800 M... Kde na to chcete vziať? Požičať si? Banky požičajú do výšky 60% z rozpočtu mesta (čo činí 1,8 mld. Sk), ale zas sme v bludnom kruhu pôžičiek, splátok... EHMK tieto problémy vyrieši akoby šmahom čarovného kútika alebo si budeme zakrývať oči? Ale zároveň Knapo vraví, že keď bude treba, tak sa bude škrtať z rozpočtu. Prosím, prezraďte (všetci zástancovia EHMK) odkiaľ škrtať!? Čo je to za prístup ku verejným financiám? Kto má zbytočne viac peňazí v meste? NIKTO! Taký stav tu ešte nemáme! Zúfalo potrebujeme všetky voľné prachy, ktoré sú okamžite k dispozícii.

- Absolútne ŽIADNA zodpovednosť ku spoločným financiám. To vedenie mesta je tam preto, aby tie financie zveľaďovali a rozumne využívali. Nie aby ich vyhodili na sprostosti a potom opäť x rokov suchoty. Už to tu raz bolo, ale zjavne nie a nie sa poučiť. Nemáme prostriedky na bežnú funkciu mesta, ale ešte si chceme požičať na (v tejto chvíli) zbytočnosť? To je hazard vážení s NAŠIMI peniazmi. Žiť na dlh sa musí zodpovedne! Ja si môžem požičať len toľko, koľko dokážem splácať, aby som neskončil s holou riťou. Z cudzieho krv netečie, z toho sa dobre rozdáva kadekomu (najlepšie kamošom tunajšieho vedenia mesta).

- Diskutabilný prínos ku mestu. Kvalita života sa v meste nezvýši zrekonštruovanými výmenníkmi, divadielkami v podchodoch, open air festivalom na Bankove z toho bude prínos minimálny (nečakajte, že tam bude deň čo deň kultúra, ale platiť prevádzku, údržbu, mzdy bude treba stále aj po skončení ošiaľu EHMK, alebo sa to snáď zbúra? predá? komu?). Tá sa robí inak.

- Megalomanský projekt ako taký, z ktorého by sa aj tak zrealizovalo minimum.

Ak sem chceme ťahať turistov, tak sa to dá aj bez tunelovania mestského rozpočtu (pričom sa schovávame za nejaké EHMK). Nech poslanci zdvihnú rite a idú za hranice propagovať mesto.

Ešte raz zoznam miest, ktoré to vyhrali
Európske mestá kultúry:

* 1985: Athens (Greece)
* 1986: Florence (Italy)
* 1987: Amsterdam (Netherlands)
* 1988: West Berlin (West Germany)
* 1989: Paris (France)
* 1990: Glasgow (United Kingdom)
* 1991: Dublin (Ireland)
* 1992: Madrid (Spain)
* 1993: Antwerp (Belgium)
* 1994: Lisbon (Portugal)
* 1995: Luxembourg (Luxembourg)
* 1996: Copenhagen (Denmark)
* 1997: Thessaloniki (Greece)
* 1998: Stockholm (Sweden)
* 1999: Weimar (Germany)
* 2000: Reykjavík (Iceland), Bergen (Norway), Helsinki (Finland), Brussels (Belgium), Prague (Czech Republic), Krakow (Poland), Santiago de Compostela (Galicia, Spain), Avignon (France), Bologna (Italy)
* 2001: Rotterdam (Netherlands), Porto (Portugal)
* 2002: Bruges (Belgium), Salamanca (Spain)
* 2003: Graz (Austria)
* 2004: Genoa (Italy), Lille (France)

Európske hlavné mestá kultúry:

* 2005: Cork (Republic of Ireland)
* 2006: Patras (Greece)
* 2007: Luxembourg (Luxembourg), Sibiu (Romania)
* 2008: Liverpool (United Kingdom), Stavanger (Norway)
* 2009: Vilnius (Lithuania), Linz (Austria)
* 2010: Pécs (Hungary), Essen (Germany), Istanbul (Turkey)

A teraz vážení rozmýšľajte, či aj oni boli v takých sračkách ako sme teraz my. To je tá druhá strana mince, ktorú niektorí nechcú vidieť! Lebo magistrátna úderka masíruje mozgy! P.S. lokálpatriotstvo si láskavo nechajte.

Aby sme sa tam v tom výmenníku naozaj nestretli, ale nebude to kvôli kultúre...
 

·
Registered
Joined
·
5,353 Posts
hlavne nech si nedavaju kazdy polrok obrovske odmeny za nic.....a mame usetrene na zaciatok...
 

·
www.fotokosice.eu
Joined
·
10,041 Posts

Ešte raz spomeniem niektoré faktory, prečo som zásadne proti kandidatúre Košíc na EHMK 2013, ktoré sú podľa mňa viac než závažné


Aby sme sa tam v tom výmenníku naozaj nestretli, ale nebude to kvôli kultúre...
Uplny suhlas:eek:kay:
 

·
Registered
Joined
·
5,353 Posts
A hlavne by nemal niekto zakladať thread ked ani nevie kto vlastne kandiduje.

Nitra- www.nitra2013.sk
a to uz preco prosim ta?
zalozeny bol kvoli diskusii o kosiciach.
tak mi vysvetli,preco by sme nemohli diskutovat o projekte v ke,ked nevieme kto kazdy tam este je?

nieje to tvoja urazena jesitnost nahodou? ^^
 

·
Registered
Joined
·
428 Posts
^^ Podla mna nazov temy: [Košice] Candidate for the title of European capital of culture 2013 jasne hovori, ze tento thread je venovany Kosiciam a projektom suvisiacim s kandidaturou mesta Kosice na EHMK 2013. Cize si myslim, ze je vytvoreny spravne.

A k diskusii:

Peniaze "za darmo" z eurofondov su lakadlom pre vsetkych. Ci uz racionalne uvazujucich ludi, ktorym zalezi na rozvoji mesta, snilkov a v neposlednom rade podvodnikov a spekulantov. Preto HURAAAA do toho.

eMareq ma urcite pravdu v tom, ze tie peniaze proste niekde chybat budu. Ano budeme mat investicie do veci, ktore po nas zostanu (kultura), ale take investicie boli aj za Schustera (rekonstrukcia hlavnej) a dnes ho za to malokto pochvali (hrozila nam exekucia ).

500mil budu stat projekty, ale tie potom treab udrzovat, platit ludi co ich budu spravovat. Ak sa uzivia same nedbam, ale v Kosiciach asi tazko :*(

A napokon marketing. Znova raz sa pytam, kto z vas kedy pocul o EHMK pred tym nez sme zacali kandidovat? Boli ste sa pozriet do niektoreho z miest, ktore tento titul ziskali preto, ze ho ziskali? Mozno ze sa rok bude zit v KE, ale potom sa bojim, ze to znovu zaspi vecnym spankom spravodlivych.
 

·
Registered
Joined
·
3,515 Posts
Discussion Starter #15
A hlavne by nemal niekto zakladať thread ked ani nevie kto vlastne kandiduje.

Nitra- www.nitra2013.sk
A dôvod? Ja som napísal, prečo som založil topic, kvôli tomu, že sa o tom rozbehla debata v inej téme, čo bolo off topic. Keby mali Košice vlastné subfórum, ako Bratislava, tak by sa o tom diskutovalo tam. Ak sa niekto cíti urazený, nie je to moja chyba.
 

·
Registered
Joined
·
5,353 Posts
hlavne niesu ZIADNE KONKRETNE projekty prezentovane.
vseobecne veci ,nic nehovoriace frazy atd.....mame nejake pseudoundergroundove vystavne plochy v byvalich kasarnach ci kde.......thats all.

kde su prezentovane projekty,financovanie atd.

to nie je len to,ze huraaaa,dostaneme "kopec" prachov atd.....
zase netreba vymyslat somariny a stavat blbosti len preto,ze dostaneme nejake peniaze v pripade uspechu.......to potom bezhlavo budeme staviat divadla ako na beziacom pase?

situacia je podobna ako pri auparku,mesto nieco rozhodlo,avsak nieje vobec nic pripravene(a ak je tak to nieje prezentovane).
a hlavne chybaju financie.
mesto to uz nejaky ten cas vie.preco sa nezostihluje predimenzovany uradnicky stav,preco si vyplaaju nehorazne odmeny za nicnerobenie,na co im su notebooky za 50 000,ked na nich pouziju maximalne word,exel a solitaire.......
 

·
Registered
Joined
·
8,386 Posts
BB vypadla.
B- Kvantum problémov, ktoré sa doteraz nepodarilo vyriešiť. Ich riešenie stojí peniaze (počnúc Luníkom IX). A akékoľvek ich odsúvanie, lebo priorita je EHMK stojí ešte viac. Kedy a za koľko ich budeme riešiť? Knapík povie: "NEVIEM"
^^^^^^ uplne s tebou suhlasim!!!!

A co sa tyka riesenia lunika 9, tak to by sa malo riesit HNED, lebo teraz pracujem v cz a ked sa apomenu kosice, tak vsetci reaguju: "to vy tam mate ti degese, ze jo...???" uz na to ani nereagujem... Najprv by sa mala riesit tato "SQUELLA" reputacia mesta, nemyslite????
 
1 - 20 of 3135 Posts
Top