SkyscraperCity banner

3101 - 3120 of 3135 Posts

·
Registered
2,833 Posts
Jeden z autorov rekonstrukcie Kasarni/Kulturpark, Irakli Eristavi, bol na TEDxPresov a porozpraval aj o samotnom priebehu rekonstrukcie a koncepte samotneho navrhu. :cheers:

·
Registered
288 Posts
Hlavne si netreba domyslat ako napr. zemepan, ja som tu nikoho nevidel tvrdit, ze Kosice su uplne nahovno a ze vsetko co sa v ke spravilo alebo udialo bolo zle. Aspon ja si to teda urcite nemyslim. A hlavne, toto "kritizovanie" nie je o Kosiciach ako takych, to je hlavne o jeho vedeni. Jasne neda sa zovseobecnovat na vsetkych zodpovednych, ale sposob akym sa realizuje vacsina projektov v meste napoveda, ze vela zodpovednych ma ine priority ako kvalita verejneho priestoru a verejnych sluzieb.

Ja mam Kosice uprimne rad, som velky lokalpatriot, preto ma ta lahostajnost k verejnemu priestoru v KE stve. Stve ma ked napr. dlazba po troch mesiacoch je v takom stave ze ju mozu zacat opravovat. Stve ma ked sa do mesiac stareho asfaltu reze, lebo niekto na nieco zabudol, alebo niekto je neschopny zosynchronizovat opravy. A nechapem ako si niekto moze povedat, ze "hlavne ze sa daco robi", namiesto "ako to mozu kua takto oddrbat"...

Kazda minca ma 2 strany. Jasne super, parky su krajsie, su funkcnejsie, viac ludi v nich travi viac casu. Na druhu stranu tie rekonstrukcie stali 10 000 000 eur... Kolko milionov sa tam ulialo? Co navyse mohli mat Kosice, keby cela suma sla do mesta a nie do vrecka niekoho? A este z nas idu robit debilov co zeru seno, ked nas idu presviedcat ze vsetko bolo v uplnom poriadku...
Popíš mi prosím čo konkrétne si domýšľam ak si teda podla teba domýšľam.

Pozri si akú búrku v komentároch (napr. na sckeskovej stránke ale nielen tam samozrejme) dokáže spraviť kadejaká odbabraná drobnosť - nie ani mne to nieje jedno a nepáči sa mi všadeprítomné lajdáctvo - každopádne v meste sa dejú popri tom zmeny ktoré život v ňom ovplyvňujú na ďalšie desaťročia - na obdobie kedy už ta mizerne uložená kocka ktorá ani nieje kockou a či fontána budu minulosťou, to však nikdy nevzbudí takú vášeň (mám na mysli napr. územný plán, rozhodnutia UHA, alebo často krát úplne triviálne otázky budúcnosti mesta ktoré by mali byť aspoň predmetom diskusie - občianskej, alebo napr. to že na žiadnom zo súčasných predvolebných billboardov som sa už nedočítal ani ň o kultúre v meste - "dnes a zajtra" a to prešiel rok - tak isto som nepočul o niekom komu by vadilo že sa na to už akosi zabudlo), to je ale všetko už rovina kde sa občania cítia nekomfortne - reakcie sú minimálne alebo žiadne a tak neostáva nič iné len rýpať do niečoho menšieho a tváriť sa že tak ovplyvňujem niečo, a keď aj nie tak to len preto že sa to nedá.

Je to niečo také ako keby si mal nedajbože rakovinu a vybral by si sa za kožnou s akné - ale aspoň robíš niečo pre seba lebo sa máš rád alebo si lokálpatriot či niečo tomu podobné. (Nemierim to na teba aj keď som zámerne použil tvoje lokálpatriotstvo)

Potom to vyzerá tak že stoja napr. kunsthalle či kasárne a jedna polovica ľudí frfle že sa tam nič nedeje a druhej vadí že je dosť možné že ich využitie v budúcnosti je otázne, že vlastne žiadnu kunsthalle nám nieje treba a ani tie kasárne lebo že sú s tím len problémy - ešte som nečítal text kde by hoc jaký občan vyjadril názor ako zachovať kultúrne využitie týchto priestorov a zároveň ich ufinancovať, zato nepreberné množstvo komentárov kde som sa dozvedel že to nieje možné. Hlavne ma irituje tá predstava že niekto sa o to raz bude starať lebo ten niekto sa o to má starať a my sa starať nebudeme musieť lebo on to zariadi a bude to zupa.. len ho treba nájsť a zvoliť - ale je to ťažké tak radšej sa potom volia tie akési menšie zla. To vo mne vyvoláva pocit že mnoho ľudí si myslí že je to tu nahovno, teda že nahovno je mesto (ako priestor v ktorom žijú z akéhokoľvek dôvodu napr. zlého riadenia ktoré sa tam akosi dostalo a ktoré ma akosi čarovne skoro volné ruky a mesto poškodzuje) nie oni :)

·
Registered
288 Posts
Jeden z autorov rekonstrukcie Kasarni/Kulturpark, Irakli Eristavi, bol na TEDxPresov a porozpraval aj o samotnom priebehu rekonstrukcie a koncepte samotneho navrhu. :cheers:
Pred dvomi rokmi mali prednášku spojenú s krátkou diskusiu na dnes už asi bývalom POKE festivale - kasárne vtedy ešte samozrejme boli v pôvodnom stave ale už vtedy som z nich mal fajn pocit spojeným s veľkým očakávaním.

Jediné čo im podla mňa nevyšlo - ani nie tak esteticky ako skôr "úžitkovo" je priestor kde je niečo ako bar s posedením - nikdy tam totiž nemám pocit že by som tam chcel byť.

·
Registered
274 Posts
Na veterana sme si tu už zvykli, pre mňa osobne je on dôvodom, kvôli ktorému toto fórum navštevujem len málokedy, pretože mi stále zdvihne tlak to jeho (i naše) nadávanie a myslienie si, že u nás je všetko najviac naprd a 100km ďalej je všetko najlepšie.

·
Registered
2,833 Posts
^^ Pre mna osobne je toto uplne najvacsi fail zo vsetkych projektov v ramci EHMK a tajne som dufal ze to po roku nenapadne daju dole. Ale asi by bola demontaz drahsia ako platit osvetlenie. A este vacsia blamaz je, ze tato "socha" bude nasvietena skor ako Dom. :nuts:

·
Registered
288 Posts
^^ Pre mna osobne je toto uplne najvacsi fail zo vsetkych projektov v ramci EHMK a tajne som dufal ze to po roku nenapadne daju dole. Ale asi by bola demontaz drahsia ako platit osvetlenie. A este vacsia blamaz je, ze tato "socha" bude nasvietena skor ako Dom. :nuts:
Mám presne opačný názor, ale o tom tu už niekedy reč bola. Neviem prečo by malo byt blamážou to že budú osvetlené skôr ako Dóm - nasvietenie Dómu je komplikovanejšie navyše sa zdĺhavo vyberala zrejme ta najsprávnejšia správna firma.

Ešte by ma zaujímalo - ešte väčšia blamáž - než čo ? Že tam stoja ?

·
Registered
1,041 Posts
Mám presne opačný názor, ale o tom tu už niekedy reč bola. Neviem prečo by malo byt blamážou to že budú osvetlené skôr ako Dóm - nasvietenie Dómu je komplikovanejšie navyše sa zdĺhavo vyberala zrejme ta najsprávnejšia správna firma.

Ešte by ma zaujímalo - ešte väčšia blamáž - než čo ? Že tam stoja ?
Vzhladom na to, ze osvetlenie Domu Rasi sluboval myslim este v uplnom zaciatku jeho funkcneho obdobia, co su uz takmer 4 roky a este vyraznejsie sa o tom zacalo hovorit po otvaracom ceremonialy EHMK, kedy bol Dom na kratko vysvieteny - januar 2013, co su uz takmer 2 roky, tak je to skutocne (Rasiho) blamaz, ze do dnesneho dna Dom nesvieti. Ale v Kosiciach z toho bude celkom urcite schopny este spravit svoj "tromf", ked bude slavnostne rozsvietenie par tyzdnov/dni pred volbami... Co na tom ze mu to trvalo 4 roky aj ked sa to dalo realne spravit za par mesiacov...

·
Registered
2,833 Posts
^^ presne tak, ze to tam vobec stoji. A hlavne preto, lebo mam pocit, ze ten Dzadon je taky neuspesny umelec, ktory dokazal nakukat ludom, ze je druhy David Cerny, aj ked za nim nestoji ziadne dalsie diela, teda ked sa nepocita rozbitie okna ako dielo :lol:. A tvarit sa, ze ked zoberiem stare domy a presuniem ich niekam inam, nazvem to "sochou" tak to je zrazu sochou je podla mna blbost. Ja by som to bral, keby ten pomnik nebola realna stodola prenesena na veziak, ale keby to bola skutocna socha, ktora by mala predstavovat tu drevenicu a pouzila by podstavec ako veziak, tak by mi to prislo ako nejaky manifest toho co on o tom pisal. Ale ked proste zoberiem smeti a hodim ich na nieco a nazvem to socha je podla mna cin neschopaka, co teraz bude cely zivot zit z jedneho svojho "diela". Ja mam rad moderne umenie a fakt si ho viem vychutnat ked napriklad nieco take vidis a vela ludi to nechape, ale toto proste pre mna je nepodareny pokus o moderne umenie.

·
Registered
524 Posts
Na veterana sme si tu už zvykli, pre mňa osobne je on dôvodom, kvôli ktorému toto fórum navštevujem len málokedy, pretože mi stále zdvihne tlak to jeho (i naše) nadávanie a myslienie si, že u nás je všetko najviac naprd a 100km ďalej je všetko najlepšie.
kedysi... v 90tich zaciatky 200X nazyvam v KE obdobim temna. mimo mandatornych akcii filharmonie sa tu v KE nic nedialo. nevravim ze toto teraz je kultura ako by som chcel, ale je to vzdy lepsie ako ked sa v meste nedeje nic.
neviem ci existuje nejaky prahlad kulturnych a akcii pre obcanov/deti spatne, ale urobil sa krok vpred. Pre mna osobne, boliu akcie v Excentri (kto pamata)/Janosiku/Becku v Barci jedinymi pozitivami tejto doby temna.
viem ze by sa vsetko dalo urobit za tie prachy este lepsie, ale ja na to nemam sil a hlavne cas sa angazovat. narobim s tym nieco ? nie, lebo tu niet koho volit.... preto ani nepojdem.

·
Registered
2,833 Posts
^^ my sme boli pozriet, ale asi len hodinku a pol a bolo vsade tak neskutocne vela ludi, ze sme to vzdali a isli domov, lebo sme asi na polhodinu uviazli v "zapche" na Hrnciarskej a akosi nas presla chut sa tlacit dalej. Takze tazko hodnotit, kedze sme skoro nic nevideli okrem svietiaceho mraku a kahacov na Hrnciarskej. :lol:

·
Registered
4,905 Posts
"digitalny ohnostroj" (rozumej grafika hodna roku 90' premietana na platno za doprovodu nervydrasajuceho rachotu) na Hlavnej bol jeden velky fail. Je fakt ze tu akciu ako celok hodnotit nemozem, - kedze som nic ine ani nevidel, ale po tom ohnostroji vlasne ani ani nehladal :(

·
VSS
497 Posts
Prvy, druhy rocnik si myslim ze boli dosial najlepsie... mozno to bolo tou euforiou, mozno boli fakt kvalitnejsie inštalácie... ale aj ja sa pridavam k tomu, ze z roka na rok je to nezáživnejšie...
Ono, dnes je mozne nazvat umením už vselico a tak to obcas aj vyzerá :(

3101 - 3120 of 3135 Posts