SkyscraperCity banner

3121 - 3135 of 3135 Posts

·
Registered
Joined
·
4,905 Posts
Košické Európske hlavné mesto kultúry prinieslo v roku 2013 úspešné rekonštrukcie budov, kultúrne akcie aj rozvoj verejnej mienky o umení. Nebolo to však zadarmo. Okrem miliónov eur z mestskej kasy sa na košickom rozpuku spolupodieľal aj štát.

Ten dal „neziskovke“, ktorá projekt Košice 2013 pripravovala dohromady zhruba 10 miliónov eur. Tohtoročné Európske hlavné mesto kultúry je v Plzni. Rovnaké meno, rovnaká prestíž a stovky kultúrnych akcií. Za koľko? Asi tretinu toho, čo stáli Košice.
hmm, len na nove divadlo bolo planovanych 818 milionov kacek (pred navysenim), mozno by si mal autor clanku najprv pozistovat aspon ake-take fakty. Inak to karierne nedotiahne ani do topiek ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,833 Posts
^^ skus mobilnu appku SME.

6. 4. 2015 18:12:12
Kulturpark v Košiciach predstiera, že vystavuje nejaké umenie

Autor je spisovateľ.

V záchvate domorodej turistiky vybral som sa do atraktívneho prostredia Kulturparku v Košiciach načerpať pozitívnu energiu zo živého, kreativitou bublajúceho priestoru.

V pevnej viere, že uvidím taký európsko-mestský ťah na bránku, spojenie kultúry a zábavy, londýnsku Tate Modern či viedenský MUMOK v rozkošnej malomestskej podobe, dúfajúc v oddych a prekročenie slovenskej ledabolosti. Ako to s vierami býva, klamať sa dá, kým to neohmatáte.

Priestor, ktorý vďaka investícii z božsky vzdialenej, zato radodajnej inštitúcie – z Európskej únie – patrí medzi tie, ktoré v Košiciach, ako hovoria milovníci amerických návodov na všetko vrátane života, „must see“.

Ale rátajte so slovenským podceňovaním detailu. Teraz nemyslím na vlhké steny, ale na to, čomu sa hovorí investícia do ľudí. Na obslužnom personáli, ako sú vrátnici a uvádzačky, vidno, že prišli predstierať prácu, za ktorú im zamestnávateľ predstiera, že platí.

Kulturpark predstiera, že vystavuje nejaké umenie či fotky, aby sa nepovedalo. Ešteže nepredstiera vyberanie vstupného.

A najväčšou atrakciou lenivej soboty sa ukazuje byť interaktívna expozícia, ktorú sponzoruje najväčší košický zamestnávateľ a mohla by mať podtitul Ako sa tavila oceľ. Nuž, spojenie pozitívneho píár železiarňam s možnosťou vidieť fyzikálne pokusy, ako je vytvorenie vákua či 3D filmu, nás nalákajú, v dobrej viere, že nás čaká – tentoraz už v platenom priestore – zázračno.

Kým levitujúci vláčik so šarmantnou prezentátorkou s excelentnou košičtinou šiel vďaka kvapalnému dusíku ostošesť, prezentácia ďalších zariadení sa občas zasekla. Teraz to nefunguje, povedal nám pri prvom, treťom, šiestom a ďalšom exponáte aktívny sprievodca, ktorý pekne vysvetľoval, čo by sme tu mohli skúsiť, keby to šlo.

Aspoň že tie magnetické polia poslúchali. Len tu by mal byť piesok a tomu pokusu pomôžeme rúčkou od metly, viete si predstaviť, ako by to malo fungovať, nie?

Slovenské ledabolo, ktoré nás z dobrého nápadu presúva do milej ťapákovčiny. Ak raz niečo nefunguje, tak je to osud, tak to má byť.

To, že hrdo vyzerajúci elektronický informačný turistický bod v centre mesta nefungoval, ma už neprekvapilo. Veď načo aj, časy dojenia zlatej kravy eurofondov sa minuli, turistov viac nenalákaš, nech sa len nikto nehrnie do našej gubernie, dosť že do nej pichajú zdravotníckou ihlou a nenechajú nás kysnúť si v závetrí.

Martin Kasarda
 
3121 - 3135 of 3135 Posts
Top