SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1881 - 1900 of 2005 Posts

·
YIM.BA
9,785 Posts
Košičania, vedeli by ste mi pomôcť? Keď boli začiatkom 90-tych rokov z centra mesta vysídlení Rómovia, boli nehnuteľnosti opäť zabývané strednou a vyššou triedou, alebo sa tam objavili skôr kancelárie a administratívne priestory?

Ak by mi bol niekto k tomu schopný poskytnúť aj nejaký odborný zdroj, tak by som mu bol nesmierne vďačný.

:cheers:

·
www.fotokosice.eu
10,482 Posts
Košičania, vedeli by ste mi pomôcť? Keď boli začiatkom 90-tych rokov z centra mesta vysídlení Rómovia, boli nehnuteľnosti opäť zabývané strednou a vyššou triedou, alebo sa tam objavili skôr kancelárie a administratívne priestory?
Čísla nemám, ale nebytových priestorov v centre určite pribudlo. Viacero bytov sa postupom času premenilo na rôzne agentúry, advokátske kancelárie, obchody atď. Už tam nebýva toľko ľudí, ako pred rokom 1948.

·
www.fotokosice.eu
10,482 Posts
Z budovy banky záhadne zmizli monumentálne obrazy

KOŠICE. Pedagóg a sprievodca po Košiciach Milan Kolcun nás informoval, že v banke boli kedysi dve monumentálne umelecké diela.

Jedno od maliarky – keramikárky Herty Ondrušovej-Viktorínovej, druhé z dielne akademického sochára Milana Ondrušeka a výtvarníka Vojtecha Seligu.

Keď sme začali pátrať po obrazoch na Strojárenskej, muž, ktorý sa predstavil ako stavebný dozor, nám tvrdil, že žiadne plastiky v budove nie sú ani neboli.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/67990...zmizli-monumentalne-obrazy.html#ixzz2TKVPozlQ

·
Registered
4,905 Posts
Discussion Starter · #1,896 ·
To nie je pravda, na plastiky sa vzťahuje autorský zákon. Nie je to len súkromná vec - nemôžu si s tým robiť čo chcú.
Autorsky zakon nepoznam nijak podrobne (nebavim sa o reprodukciach diel a pod.), no pochybujem ze moze obmedzit sukromne vlastnictvo.

·
Registered
1,044 Posts
Co to je za somarinu... to mi chces povedat ze ked kupis nejaku nehnutelnost ktorej sucastou je aj nejake umelecke dielo (socha, plastika) tak potom nemozes s tou sochou alebo plastikou hybat kvoli autorskemu zakonu? Ved je to tvoj majetok, ako ked si kupis obraz... autor ti predsa nebude kecat do toho ci si ho mas zavesit do spalne alebo do obyvacky alebo na chatu.

Bud je to hlupost co si napisal, alebo je to totalne na pitchu zakon...

·
www.fotokosice.eu
10,482 Posts
Nie, s nástennými mozaikami sa len tak z roztopaše hýbať nedá (a už vôbec nie zlikvidovať). To nie je krajinka zavesená na klinci niekde v kancelárii. Boli financované z tzv. kultúrneho fondu stavby a boli tam de facto vystavené. Rovnako vystavené sú aj plastiky na verejnom priestore (na Terase ich veľa). Takéto "drobnosti" ale nik nerieši a potom to tak aj vyzerá...

Majiteľ si teda kúpil budovu, v ktorej boli vystavené mozaiky. Predpokladám ale, že na toto si nikto nespomenul. Veď prečo aj, že?

Takto to dopadlo na MÚ MČ Západ, keď v roku 2011 zlikvidovali mozaiku:
Milan Ondrušek: „Ako autor som nebol oslovený a teda som nedal súhlas v súlade s autorským zákonom na zbúranie alebo premiestnenie reliéfu.“
Padali trestné oznámenia. Autorovi bola spôsobená škoda cca 30-tisíc €.

·
Registered
1,044 Posts
no pokial nie je terajsi majitel budovy zaroven aj majitel tych obrazov alebo co to bolo a boli tam len vystavene ako pises, tak jasne ze nema pravo to premiestnit alebo dokonca zburat.

Ale pokial vlastni aj tie obrazy, tak si myslim ze by mu nikto minimalne do premiestnenia kecat nemal. Ani autor. A z coho to bolo financovane to by malo byt uplne irelevantne pokial je to uz predane do sukromnych ruk.

(pisem svoj nazor na vec a nie ako je to v zakone)

·
www.fotokosice.eu
10,482 Posts
Zlikvidovať len tak dielo, ktorého autor je známy (a navyše aj nažive), bez jeho vedomia, to je proste sprosté chrapúnstvo. Bez ohľadu na to, čo sa píše v zákone a či si tú budovu niekto kúpil s dielami alebo bez nich.

O premiestňovaní sa dá baviť. Je ale minimálne slušné vyhľadať autora a informovať ho. Ale čo... Kto sa s tým bude zaoberať? Veď tu nikto netuší koľko je takýchto mozaík, plastík atď., kde sú a kto sú autori. Neexistuje žiaden inventár, proste nič. Akoby neexistovali (výnimku tvoria tie diela, ktoré sú vyhlásené za NKP).

Ani plastiky na Terase nemajú majiteľa. Takže keď niektorá zmizne, nikoho to nezaujíma a nikomu nechýba. Z areálu ZŠ na Kežmarskej zmizla pred rokmi jedna plastika. Stála na ploche, ktorá bola po roku 1989 delimitovaná ku ZŠ Kežmarská 28. Plochu majú v majetku, plastiku tam už ale nemali. Jedného pekného dňa proste zmizla. Nikto nevie, kto ju dal preč a ani ako (keďže vážila niekoľko stoviek kg).

Holt, európske hlavné mesto kultúry jak śe patri.

1881 - 1900 of 2005 Posts
Status
Not open for further replies.