SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2284 Posts

·
Registered
4,905 Posts
Discussion Starter #1
This thread is dedicated to Kosice Old Town restoration, and all the architectural and building activities there.

Kosice are well known for it's large Old town, bigest Town Monument Reserve in Slovakia. City is also known for The dominant monument of the city and the Slovakia's biggest cathedral, the 14th-century Gothic St. Elisabeth Cathedral, is the easternmost Gothic cathedral of western type in Central Europe.
St. Elisabeth Cathedral is surrounded by the 14th-century St. Michael Chapel on the south, and St. Urban Tower on the north. There unique Neo-baroque State Theatre standing in the centre of the Main St.
The Executioner's Bastion and the Mill Bastion are remains of the city fortification system.
Visitors can also discover the beauty of several other architectural and historical monuments and buildings of great cultural interest (the old Town Hall, the Old University, Jakab's Palace, Peace Marathon square surrounded by the buildings of high architectural value as East Slovak Museum or the Kosice Self-governing region office building). As for the parks, there is a Municipal Park located between the historical city centre and the main railway station.

·
Registered
4,905 Posts
Discussion Starter #2
Viaceri sme sa v off topicu zhodli nad praktickostou vlakna venovanemu obnove stareho mesta ako aj stavebnym aktivitam v nom.

Vo FNLP na Rastislavovej zrekonštruovali pamiatkovo chránený pavilón

KOŠICE 24. júna (SITA) – Približne 465-tisíc eur investovala košická Fakultná nemocnica L. Pasteura (FNLP) do rekonštrukcie jedenásteho pavilónu, ktorý je zaradený medzi kultúrne pamiatky. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, 332 000 eur dostala nemocnica z Ministerstva zdravotníctva SR, zvyšok kryla z iných zdrojov. Oprava XI. pavilónu, v ktorom je situovaná Klinika pneumológie a ftizeológie, sa začala v októbri 2008 a prebiehala v troch etapách. V prvej obnovili strešnú krytinu, opravili krov a komíny, v druhej etape vymenili okná a v tretej stavbári obnovili fasádu. Oravcová uviedla, že rekonštrukčné práce vykonala firma STAVA IP, ktorá zasponzorovala opravu sociálnych zariadení v XI. pavilóne a na Klinike úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice.

Ako konštatoval riaditeľ FNLP Jaroslav Šajty, strecha, okná a fasáda v XI. pavilóne boli pred jeho rekonštrukciou v havarijnom stave a ich obnova bola nevyhnutná. „Stavebné úpravy si vyžadujú aj ďalšie pavilóny v areáli na Rastislavovej ulici. Pevne verím, že sa tieto budovy s 85-ročnou históriou, ktoré patria medzi kultúrne pamiatky, podarí tiež časom zrekonštruovať,“ zdôraznil riaditeľ, ktorý pripomenul, že práve v týchto dňoch oslavuje Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice 85. výročie svojho vzniku. Oficiálne oslavy sa uskutočnia na jeseň.

Klinika pneumológie a ftizeológie FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ bola zriadená v októbri 1950 pod názvom Klinika tuberkulózy a respiračných chorôb a v súčasnosti poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť na 52 lôžkach. Pre pacientov je k dispozícii 23 izieb, z toho deväť v XI. pavilóne, vrátane jednej nadštandardnej izby.
Skoda ze sa v rovnakom architektonickom duchu nenesie aj zvysok nemocnice. Po kompletnej rekonstrukcii by v jej parku (na to ze ide o nemocnicu) mohla panovat fajn atmosfera.
Nema niekto nejake fotos?

·
.
1,364 Posts
This thread is dedicated to Kosice Old Town restoration, and all the architectural and building activities there.
To už rovno napíš administrátorovi, že chceme vlastné košické vlákno..

Pochopím vlákno Blavákov Obnova starého mesta, ale u nás je moderné chátranie a tých pár výnimiek by sa zmestilo aj do...:| ts ts
No ale kde je vôľa, tam je cesta :cheers:

·
Registered
1,823 Posts
v pohode thread moze byt

skoda ze to nase historicke jadro je take ze zajdes z hlavnej za roh a tam najdes sice pekne budovy ale chatrajuce. to nema nikto zaujem do toho investovat? preco? lebo to uz neni hlavna, resp. mlynska?
moyzesova uz neni dost historicka? preto tam drbnu asfalt na chodniky, alej neudrziavana...
dlasie velke ulice ako sturova, hviezdoslavova ...
ale aj postova, zbrojnicna, tajovskeho, timonova, hradbova, gresakova, bastova, bacikova ... atd to som este vynechal cast vychodne od hlavnej

co take angelinum?

je tu vela prace este, cele centrum by mohlo posobit ovela krajsie

·
Moderator
13,700 Posts
To už rovno napíš administrátorovi, že chceme vlastné košické vlákno..

Pochopím vlákno Blavákov Obnova starého mesta, ale u nás je moderné chátranie a tých pár výnimiek by sa zmestilo aj do...:| ts ts
No ale kde je vôľa, tam je cesta :cheers:
Nemám nič proti tomuto threadu. Pokiaľ nezačnete zakladať samostatné thready pre každú jednu stojacu/zbúranú budovu v starom meste, tak je to v pohode.:)

^^ Nie len v Strednej Európe, ale je to najvýchodnejšia gotická katedrála na svete.
Svet je predsa guľatý.:D

·
Registered
4,905 Posts
Discussion Starter #10
Dominikánskemu námestiu dominuje nová fontána

Na začiatku Dominikánskeho námestia sme sa dočkali sprevádzkovania novej fontány, ktorá dodáva trhovisku a historickej časti mesta ešte väčšie čaro. Pôvodná sa veľmi nepodarila a bol zámer zasypať ju.

KOŠICE. Voda už niekoľko dní vytryskuje a púta pozornosť okoloidúcich. Na dotvorenie umeleckého diela bolo potrebné navýšiť prostriedky v mestskom rozpočte, poslanci schválili navyše sumu 3 950 eur.

"Pri fontáne boli dodatočne osadené betónové kvetináče s dekoračnou zeleňou a lavičky a z bezpečnostných dôvodov boli namontované aj ochranné ozdobné mriežky na trysky. Majú zabrániť ich poškodeniu. Celkové náklady bez navýšenia dosiahli 136-tisíc eur. Postavená je z leštenej žuly a okolo nej je porfýrová dlažba. Úžasná je večerná atmosféra, keď sa zotmie, zažínajú sa farebné svetlá. Veľkým problémom sú cyklisti, ktorí ju využívajú ako zaujímavú prekážku," uviedol vedúci oddelenia komunikácie Jaroslav Vrábeľ.

Ubudlo osem, pribudla jedna
Správa mestskej zelene sa stará o ďalších 32 fontán, vlani fungovalo 20 a teraz ich v Mestskom parku ubudlo osem na hlavnom pešom ťahu na železničnú stanicu. Boli technicky i morálne zastarané a aj strojno-technologické zariadenia a rozvody vody poškodené. Bazény boli zasypané a voda nahradená zeleňou.

"V súčasnosti je spracovaná štúdia rekonštrukcie parku, v ktorej sa uvažuje o fontánach v novom výtvarno-architektonickom ponímaní. O ďalších úpravách nefunkčných fontán podobným spôsobom neuvažujeme," povedal riaditeľ SMsZ František Tampl.

Jazero osvieženie nemá
Naposledy sa opravovala fontána v parku na Drevnom trhu. V tomto roku naplánovaná ďalšia nie je. Pýcha centra - hrajúca - by si tiež po 11 rokoch prevádzky zaslúžila modernizáciu. Zatiaľ funguje a láka návštevníkov Košíc. Pobyt v pešej zóne spríjemňuje aj vynovená fontána pri Michalskej kaplnke a pri Immaculate. Vodou je naplnený aj severný potôčik.

V mestskom parku jeden vodotrysk strieka, ďalšie vodné dielo bolo spustené na Alžbetinej. "Na Sídlisku nad jazerom nie je prevádzkyschopná ani jedna. Keby na to boli prostriedky, pustili by sme sa do opravy aspoň jednej na Rovníkovej ulici," vymenúva riaditeľ Správy mestskej zelene.

Stop kúpaniu a zelenine
Teraz fungujú ešte na Luniku VII a pri magistráte. Voda v bazéne so súsoším na Mieri chýba. Dôvod je prozaický. Keď ju napustia, kúpu sa v nej bezdomovci a trhovci si tam s obľubou umývali zeleninu. Preto MČ Sever požiadala správcu, aby sochy zostali suché a je menej problémov s odstraňovaním porúch a upchatých trysiek. Rovnako ako kúpele slúži občas aj fontána na Furči, ktorá momentálne vzduch osviežuje.

Pred casom som o tejto fontane videl jeden z radu Kladekovych dokumentov (ako inak dost negativne ladeny), osobne som este nevidel, takze neviem posudit. Podla mna je fajn ze tam voda nestoji, takze je prektickejsia z hladiska cistoty ... Uvidime ako sa ujme ..

·
Registered
2,798 Posts
Pred casom som o tejto fontane videl jeden z radu Kladekovych dokumentov (ako inak dost negativne ladeny), osobne som este nevidel, takze neviem posudit. Podla mna je fajn ze tam voda nestoji, takze je prektickejsia z hladiska cistoty ... Uvidime ako sa ujme ..
No len aby si v nej neumývali zeleninu trhovníci alebo kupujúci. :D Resp. nebola použitá ako alternatíva ku verejným WC vo večerných hodinách.

·
Registered
5,269 Posts

videli sme to asi vsetci tu :D
no musis uznat,ze sice negativne ladeny dokument,ale bola to pravda,co hovoril.

·
Vraňar
195 Posts
^^ Nie len v Strednej Európe, ale je to najvýchodnejšia gotická katedrála na svete.
Pobavili ma tie kriteria. Inak, co presne znamena termin "katedrala zapadneho typu". Okrem nasho Domu som sa tymto pojmom nikde nestretol. Existuju aj katedraly inych typov(vychodne, juzne)? Cim su charakteristicke?
Kam by ste zaradili toto ?

·
Registered
3,515 Posts
Pobavili ma tie kriteria. Inak, co presne znamena termin "katedrala zapadneho typu". Okrem nasho Domu som sa tymto pojmom nikde nestretol. Existuju aj katedraly inych typov(vychodne, juzne)? Cim su charakteristicke?
Kam by ste zaradili toto ?
pojem gotika západného typu som čítal prvýkrát až tu. Každý vie, že bola ranná gotika, aj neskorá a práve Dóm sv. Alžbety sa zaraďuje medzi neskorogotické stavby. Tento umelecký sloh vznikol vo Francúzsku, teda neviem prečo sa označuje ako západný typ, neviem či je aj nejaký východný. Vrámci Európy je to ale najvýchodnejšie umiestnená stavba svojho druhu.

Ten chrám, na ktorý odkaz si tu dal vyzerá ako gotický, aj sa tak o ňom píše, ale nie som historik, ani sa v tom veľmi nevyznám, to radšej prenechám iným.

·
Registered
888 Posts
joey t:
mas z velkej miery pravdu.

kazdopadne, ohladom kirhofovho postu: gotika to samozrejme je.
to co si postol je vsak katedrala z hladiska cirkevneho statusu (katedrala je kostol v sidle biskupa) ale nie je katedrala z hladiska ustalenej architektonickej formy. tu existuje pre vymedzenie pojmu katedrala rozdiel medzi cirkevnym a architektonickym pojmom...

http://en.wikipedia.org/wiki/Cathedral_architecture_of_Western_Europe
vs.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cathedral

zapadna gotika je blud. rana, vrcholna a pozdna je regulerne rozdelenie. maximalne tak este funguje rozdelenie severna juzna (resp. zaalpska) - kedze talianska gotika je VELMI specificka zalezitost.

inak hlavne teda suhlasim s joeym ohladom toho honenia si ega. my mame najvacsi/najvyssi/najruzovejsi/najzulovejsi kostol je hrozna blbost...

1.) casto ide o famy. -priklad je zizkova jazdecka socha v prahe, o ktorej kazdy cech(cechoslovak) vie, ze je najvacsia brondzova na svete. neni. nikdy nebola. teraz je na tretom meiste
2.) casto ide o pseudo-naj. skoro comukolvek sa da najst nejake naj. unikatne je uz uplne vsetko. v turistickych sprievodcoch sa to totiz dobre vynima...

·
Vraňar
195 Posts
Dakujem za odpovede a za poucenie.
V tom brasovskom kostole som bol, zdal sa mi o cosi vacsi ako nas Dom, ale ako je aj na fotkach vidiet, zdaleka neposobi tak reprezentativne (aspon podla mna). Inak tiez s vami suhlasim ohladom toho honenia ega, preto som sa vlastne zacal pytat.

·
Registered
319 Posts
ohladom Dómu

niekde som cital, ze existuje este vychodnejsia goticka katedrala niekde v rumunsku...a ze teda ta nasa nie je najvychodnejsou...:dunno:

·
Registered
3,515 Posts
niekde som cital, ze existuje este vychodnejsia goticka katedrala niekde v rumunsku...a ze teda ta nasa nie je najvychodnejsou...:dunno:
Čítal si to o niekoľko príspevkov vyššie? :) Tiež by ma zaujímalo ako to je a kto vlastne udelil našej katedrále prívlastok najvýchodnejšia.

·
www.fotokosice.eu
9,945 Posts
Čítal si to o niekoľko príspevkov vyššie? :) Tiež by ma zaujímalo ako to je a kto vlastne udelil našej katedrále prívlastok najvýchodnejšia.
Určite nejakí "skvelí" sprievodcovia, či už živí alebo knižní. Je to úplná hlúposť. Raz najvýchodnejšia gotická katedrála, inokedy zas najvýchodnejšia gotika "západného štýlu" a pod. Gotika sa nedelí podľa geografickej polohy, ale podľa časového ohraničenia.

BTW: Dóm nie je ani najstarší, ani najväčší, ani najvyšší kostol v Košiciach a dokonca jeho gotika ani nie je "najčistejšia". :nuts:

1 - 20 of 2284 Posts