SkyscraperCity banner

1 - 20 of 145 Posts

·
Banned
Joined
·
4,435 Posts
Jashtezakonisht pak gjelberim, rruge te ngushta dhe trotuare te pamjaftueshme. Edhe dizajneret e renderit jane te vetedijshem per kete pune saqe edhe kulmet e ndertesave i kane ngjyros me te gjelbert (bashqe ne kulm) qe me kriju iluzionin se kishe ka me shume hapesira te gjelberta se qe ka ne realitet.


Kompleks katastrof. Asgje ndryshe prej nje milion komplekseve tjera te ndertume pas luftes.
 

·
Registered
Joined
·
12,971 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Nje nga projetet qe ishin ne gare per fituesin e projektimit te lagjes,ishte edhe projekti poshte ne video qe me duket e zuri vendin e 3-te:

 

·
Banned
Joined
·
4,435 Posts
Nje nga projetet qe ishin ne gare per fituesin e projektimit te lagjes,ishte edhe projekti poshte ne video qe me duket e zuri vendin e 3-te:
Pak ma shume gjelberim se projekti fitues, po jo shume. Pervec planimetrise qe e ka me te mire, objektet ne baze te pozites dhe lokacionit krijojne pershtypjen se jane pjese e nje lagjeje (dicka si "soliterat" te fontana ne Ulpiane) nuk po shoh dicka tjeter qe eshte me e mire se projekti fitues.

Nese e shiqon minuten 0.30 e sheh qarte se edhe kjo lagje ka rruge shume te ngushta, te thata, monotone si mahallat e pazhvilluara te Prishtines.

Per mendimin tim, asnjeri projekt nuk e ka meritu vendin e pare.
 

·
Registered
Joined
·
623 Posts
A mos eshte kush ka beson se do te ndertohet kjo lagje, ose pjes e qytetit qeshtu?

Me kujtohet koha kur Isa Mustafa pat garu ne zjedhjet e prishtines per her te par. Per plane dhe Projekte nuk besoj se do tja kalaj dikush... Jo vetem lagje te tera, por edhe rruget neper ura i kishte pas projektu. Ndoshta dikujt munden mju kujtu!

Mos u shqetsoni nese edhe kjo lagja mos te ndertohet si eshte projektu, por do te ndertohet sikur lagjet ala shiptarski..
 

·
Registered
Joined
·
6,013 Posts
Une spo disha per asnje lagjie qe Isa Mustafa e ka propozu, diqka te ngjajshme??? Bash kisha deshte me dite ato projekte...

Une e di qe ka ba plane urbanistike per lagjie, qe edhe sot jane dokumente zyrtare qysh dohet me u zhvillu lagjiet. Pse ato nuk respektohen eshte qeshtje tjeter...

Perveq kanalizimin e nderimeve ne Prishtinen e Re, Arberi, Lakrishte edhe Emshir, une nuk di asnje projekt per lagjie me ndertesa ne ate kohe....
 

·
Registered
Joined
·
623 Posts
Sun po gji ato pjes ku jan presantu ato Projekte, ose mundesi si mund te zhivllohet prishtina nga Isa Mustafa. Eshte kan koh zgjedhesh, ato nuk kan qen direkt Projekte, por mundesi si duhet te zhvillohet Prishtina.

Por nese, edhe kti projekti do ti jap Shum pak shanca mos te them se eshte projektu per tu deshtu. Kto Projekte jan mir per fitime te kompanive, se ne kosove nuk besoj se jem ne at nivel se mund te perfitom nga Projekte te Tilla. Jo qe nuk dim, por nuk dom.

Shembull per ket merni nga lagja Arberia ose lagja kalabria. Kto jan te ndertume pothujse nga Zero.

Isa me Shpendin kan Shum te perbashkta:
Nga dyt eshte kan pritja Shum e madhe. Isa Mustafa eshte kan me pervoj gati gjysme shekull, shpendi me studime ne Harvard. Por dyt kan ardh ne at pik ku duhet te pranohet se nuk kan mujt/dasht/dit me realizu pritjet e qytetarve dhe me ndal krimin Urbanistik dhe me zhvillu qytetitn. Shpend Ahmeti ne nje far menyre e ka trashegu nga Ismet Beqiri dhe Isa Mustafa gjith ket Kaos Urbanistik. Shpend amheti ne te kunderten eshte mar Shum pak me Projekte infrastrukturore neper qytet, shka tregon se edhe ky nuk eshte njeri i duhur per kryetar te nje qyteti me mbi 1000 Probleme...
 

·
Registered
Joined
·
7,555 Posts
Cka po ndertohet ketu konkretisht? Ketu kemi fotografi dhe asgje tjeter.
 

·
Registered
Joined
·
623 Posts
Nese ky projekt ishte ndertu 1:1 si eshte ne Foto, atere kisha than se kjo do te Jet lagja ma e bukur e kosoves dhe ndoshta edhe e rajonit. Pse: Nuk ki nevoj tkesh rruge 3x3 neper qytet, per ket eki zakonisht nje Transit. Nuk kam pa qytete se neper lagja kann rruge 3x3. Ajo nuk mund te quhet atere lagje. Lagjet zakonisht nuk kan komunikation te madh, ato jan vendbanime dhe ndoshta me perjashtim te vogel edhe me zyra dhe jo mashum. Ato frekuentohen kam, Transport publik ose me bicikell. Nuk di pse nje vendas duhet te perdor per gjithqka veturen kur eshte e mundshme te udhton edhe kam. Ndoshta ne te ardhmen do te ket autobusa mashum dhe perdoret transporti publik. Mu per ka arkitektura me pelqen Shum.

Por prap dyshoj ne mundesin e realizimit. Nuk jemi treg per Investor, ndermarrit shka i ki ne kosove nuk jan te interesum per nje zidhje afatgjat, kta mashum kerkojn Quantitet se Qualitet. Ne ket projekt duhet te ishte komuna ose drejtoria urbanizmit ma e involvume, per mos mu leju mu degradu edhe kjo pjes e qytetit sikur gjitha lagjet tjera... Ktu eshte edhe problemi tjeter... Kur komuna nuk mbikqyr siq duhet, nodh degradimi qysh e kem perjetu nga paslufta!
 

·
Registered
Joined
·
7,555 Posts
"do te ndertohet"
Qysh ata po shprehin fontane deshirash ("do te ndertohet") edhe na po shprehin fontane deshirash per keto fotografi ("mire kish me qene").

Keshtu i bjen kur ne vend te fondeve, kontratave, leje, kemi fotografi te bukura.
 

·
Registered
Joined
·
6,013 Posts
Eshte interesant si i shiqojme ne gjerat e si i shiqojne ne Gjermani. Fola me nje shok qe ka nje kompani shume te sukseshme ne Hamburg per renovimin e anijeve edhe jahteve. Bile e murr nje paralele interesante me Shpendin...

Tha ne port te Hamburgut ka korrupcion per marrje te projekteve. Tha kete pune e din mire Qeveria Gjermane, por nuk bene asgje me parandalu. Ata involvohen veq kur preket buxheti i shtetit. Arsyeja pse e lejojne pak korrupcionin, eshte se proceset ecin ma shpejt. Ti nuk jep mito per projekt edhe me dale ne humbje, normalisht gjithmone ki me fitu. Por puna kryhet ma shpejt, se eshte njefar forme stimulimi. Tha kjo kurgjo nuk e ka demtu reputacionin e portit te Hamburgut, perkunderazi eshte shembull ne bote per pune efektive.

E ketu e permendi Shpendin. Tha jo si Shpend Ahmeti me blloku cdo gje kishe po bi ne rend diqka, e ne fund kush humbe eshte ndertuesi edhe popullata qe jet pa pune. Kjo tani ka lidhje zingjirore qe krijon shume deme per qytetin edhe popullaten. Ne fund ska kurfar rezultati...
 

·
Registered
Joined
·
623 Posts
@Plisat:
Ky nuk eshte korrupsion i Qeveris se Bundestagut ose Qytetit te Hamburgut. Ky eshte korrupcion i kompanive ndermjetveti. Kto jan dy gjera. Njera ka me shtet dhe tjetra me kompani krejtsisht private ose gjysme private.

Ne gjith boten ka korrupcion. Ne zvicer para nja tri viteve eshte gjet ne kompanin publike trenave SBB/CFF se kan lidh kontrata pune me Polak ne vler per 2500 franga. Por paga mesatere duhet te ishta afro 4000 franga. Kjo direkt ose indirekt eshte korrupsion se kan ba kontrata jashtligjshem dhe ner pagen mesatare te zvicres, por vetem aty ku ktynve ju konvenon. Ne shoqerin ton ti ki korrupcion edhe kur shkon me nxer nje leter per aplikim te ndonje dokumenti ma te voglin, si pershembull letren e njoftimit.

Nuk krahasohet korrupcioni ne shtetet Evropiana (perjashtim ato pseude shtete Evropiana te dala nga rusia) me kosoven. Korrupcioni ne kosove eshte ne dem te qytetarve dhe kompanive se dojn te punojn ndershem, dhe jo te zhvillojn aktivitetin profesional si po shpjegon ti me hamburgin.
 

·
Registered
Joined
·
6,013 Posts
@Rrenim

Une bash kisha pase qef me dite kur ke dhane ti pare dikujt si korrupcion me nxjerr naj dokument. Une jetoj ne Prishtine edhe te garantoj qe kurr ama kurr skom dhane pare per dokument ose per diqka tjeter.

Ne Kosove korrupcioni ka qene "mafi korrupcion" qe ka pase nje emer "Made in Drenica". Kur kane punesu edhe e kan qkoq buxhetin e Kosoves. Sot shume sende kane ndryshu edhe une e shof Kosoven si shtet shume ma pak te korruptum. Qe dy vite skemi asnje afer serioze korruptive. Se Thaqit ja kane shtrengu te hujt, edhe kogjo do havera te tina ja kane fut ne quze. Si Sami Lushtaka, Azem Syla, Limaj, Rema e qysh po shkon puna edhe Azem Grabovci se shpejti.

Sot ka korrupcion shume ma pak, ma shume eshte individual se i orkestrume. Jo qysh eshte kane 2008-2014. Por per fat te keq pasojat e asaj periudhe po i bartim edhe sot. Se kane shti njerez e njerez neper pozita, e ata me mbrojte poziten e vet bejne gjithcka. Mos folim per joprofesionalizimin e tyre...
 

·
Registered
Joined
·
7,555 Posts
Sektori me i korruptum ne Kosove, dhe ate bindshem, eshte sektori i shendetesise.

Ne fakt, ate sektor nuk e kontrollon shteti po mafia e shendetesise.

Pas saj pason ndertimtaria, me mafine e vet.
 
  • Like
Reactions: 01PRC038

·
Registered
Joined
·
374 Posts
Nese ky projekt ishte ndertu 1:1 si eshte ne Foto, atere kisha than se kjo do te Jet lagja ma e bukur e kosoves dhe ndoshta edhe e rajonit. Pse: Nuk ki nevoj tkesh rruge 3x3 neper qytet, per ket eki zakonisht nje Transit. Nuk kam pa qytete se neper lagja kann rruge 3x3. Ajo nuk mund te quhet atere lagje. Lagjet zakonisht nuk kan komunikation te madh, ato jan vendbanime dhe ndoshta me perjashtim te vogel edhe me zyra dhe jo mashum. Ato frekuentohen kam, Transport publik ose me bicikell. Nuk di pse nje vendas duhet te perdor per gjithqka veturen kur eshte e mundshme te udhton edhe kam. Ndoshta ne te ardhmen do te ket autobusa mashum dhe perdoret transporti publik. Mu per ka arkitektura me pelqen Shum.
Lagjja do te ket densitet shume te lart (10 000 banor ne me pak se 20 hektar) dhe minimumi i makinave te banorve do te jete 2000. Lagja ka nevoj patjeter per nje rrug kryesore 2x2.
Gjersia e rrugve varet dhe nga pozicioni i projekti pasi akoma skam pa nje hart se ku do te ndertohet dhe me cilat rrug do te kufizohet.
 

·
Banned
Joined
·
4,435 Posts
Nese ky projekt ishte ndertu 1:1 si eshte ne Foto, atere kisha than se kjo do te Jet lagja ma e bukur e kosoves dhe ndoshta edhe e rajonit.
Shume pjese te Ulpianes te ndertume para disa dekadave jane me te mira, me funksionale dhe me te bukura se ky kompleks. Edhe pjese te lagjes Kodra e Diellit duken me uniforme dhe kane me shume hapesira te lira dhe me shume gjelberim se sa kjo lagje. Jo domosdosmerisht gjithcka e re eshte e mire.

Pse: Nuk ki nevoj tkesh rruge 3x3 neper qytet, per ket eki zakonisht nje Transit. Nuk kam pa qytete se neper lagja kann rruge 3x3. Ajo nuk mund te quhet atere lagje. Lagjet zakonisht nuk kan komunikation te madh, ato jan vendbanime dhe ndoshta me perjashtim te vogel edhe me zyra dhe jo mashum.
Rruga ndertohet e gjane sepse mendohet edhe per te ardhmen jo vetem per ngarkesen aktuale. Gabimi me i madh qe mundet me bo nje kryetar komune eshte nese ne investimet publike nuk e parashikon ose ka mungese vizioni per te ardhmen e qytetit.

3x3 nuk eshte e nevojshme, por te pakten me me qene mjaftueshem e gjane (2x2), me ishuj ne mes, me zone te gjelberimit, me shteg te bicikletave, me hapesire per parkim, thjeshte me u dok bukur dhe funksionale. Koha e rrugeve 1x1 brenda qyteteve te medha ka vdek moti.

Ato frekuentohen kam, Transport publik ose me bicikell. Nuk di pse nje vendas duhet te perdor per gjithqka veturen kur eshte e mundshme te udhton edhe kam. Ndoshta ne te ardhmen do te ket autobusa mashum dhe perdoret transporti publik. Mu per ka arkitektura me pelqen Shum.
Transporti publik kerkon rruge ma te gjana, me hec kam duhesh me pas trotuar te mjaftueshem e qe besa edhe per bicikleta duhet me pas shteg te posaqem.

Por prap dyshoj ne mundesin e realizimit. Nuk jemi treg per Investor, ndermarrit shka i ki ne kosove nuk jan te interesum per nje zidhje afatgjat, kta mashum kerkojn Quantitet se Qualitet. Ne ket projekt duhet te ishte komuna ose drejtoria urbanizmit ma e involvume, per mos mu leju mu degradu edhe kjo pjes e qytetit sikur gjitha lagjet tjera... Ktu eshte edhe problemi tjeter... Kur komuna nuk mbikqyr siq duhet, nodh degradimi qysh e kem perjetu nga paslufta!
Une nuk pe di cka ka ky kompleks me shume se plot komplekse te reja qe jane ndertu pas luftes ne Prishtines. Sinqerisht. Ndoshta pse eshte me i madh po ju duket ma interesant. Te gjitha komplekset e ndertume ne Prishtine doken bukur ne render, vendosin drunje aty ku nuk ka, krejt hapesires jashte kompleksit e ngjyrosin me te gjelbert (a ne realitet eshte llug krejt), vendosin bashqe neper kulme, njerez te buzeqeshur e vetura luksoze por nese i analizon ma thelle e kupton se kurgjo t'hajrit nuk i ofrojne ketij qyteti.

Ka hi n'mode me kritiku gjithqka qka ndertohet. Ma pap se papa disa antar ktu.
E pse jo kur nuk vyn? Pse duhet na me i ul standardet e me u pajtu me dicka qe ashiqare nuk eshte e mire?

Ne nje bote normale, pyetjet kishin me qene: sa m2 gjelberim do kete per banore kjo lagje ose sa parkingje per banese do kete kjo lagje? Po si duket do Shqiptare jane mesu te knaqen me ckado qe i servohet.
 
1 - 20 of 145 Posts
Top