SkyscraperCity banner

31661 - 31680 of 31692 Posts

·
Registered
178 Posts
Przyszły większe mrozy i znów Elfiki zaczęły padać?
Generalnie nowy tabor lubi czasem odmówić posłuszeństwa przy ujemnych temperaturach, ale o wiele częściej zdarza się to Elfom aniżeli Impulsom. Statystycznie najwyższą dostępność mają 36WEa i Stadlery. Najmniejszą 14WE (ciągłe usterki stąd trwałe przypisanie tylko i wyłącznie do S8).
W obecnej chwili nieciekawą sytuację taborową ratują kible i turbokible. Bez nich byłoby jeszcze gorzej - dobrze, że władze spółki nie zdecydowały się wyłączyć z eksploatacji uturbionych EN57 jak to niektórzy w tym wątku sugerowali przy okazji, gdy wysyłano 300x na P4.

P.S. 27WEb będą w najbliższym czasie wyłączane na "monobloki".

·
Registered
2,947 Posts
Na dzisiaj 10 solidnych piętrusów załatwiłoby większość spraw. To nie wystarczy na rozwój ale na stabilne utrzymanie rozkładu i obsługę potoków.

·
Registered
1,341 Posts
Żeby coś kupić, należąc do sfery publicznej, trzeba przestrzegać reguł Pzp. No i mieć pieniądze...
Jeśli w chwili obecnej brakuje taboru to trzeba go wypożyczyć, ogłoszenie przetargu na jego wyprodukowanie nic teraz nie da. Choć nie wiem, na ile ten brak jest spowodowany zimą, a ile chronicznym brakiem i rezerwą poniżej sensownego poziomu.

·
Registered
2,142 Posts
Czy właśnie w związku z tymi brakami Gibki Cug jeździ ostatnio tylko na pojedynczym 36WEa?
No właśnie! W niedzielę pociąg po 13:00 w kierunku Katowic był mocno obładowany. Ludzie siedzili na podłodze. Zdziwiłem się, że taki mały skład podstawili. Co ciekawe kilka minut przed nim jechał IC Matejko, a i tak to nie pomogło w rozładowaniu tłoku.

·
Registered
6,456 Posts
Myślę, że nie było by chętnych, kiedyś dałem ogłoszenie, nikt się nie zgłosił.
Ostravská Univerzita i Uniwersytet Śląski w Katowicach sporo ludzi kształcą, ta pierwsza na prawdę dużo, ten drugi ok. 6-9 rocznie, z Katowic wszyscy jadą do Czech, z Ostravy ani w Polsce nie próbują, nie ma zapotrzebowania. Nauczyciele by się naszli, jedynie potrzeba woli ministerstwa, aby istniały tak jak na czeskiej stronie i w polskim pasie pogranicza dwujęzyczne szkoły i zgoda na 6 miesięczne pedagogiczne przeszkolenie (wymagane przy nauce w szkole). Najgorzej będzie z tym przeszkoleniem, ew. akceptacja czeskiego: "pedagogického minima".
Oj to nie tak. Zapotrzebowanie jest ale głównie w sektorze prywatnym. Mam w rodzinie osobę biegle operującą Czeskim właśnie po UŚ. Jest baaaaardzo zajęta.

·
Registered
385 Posts
W Polsacie Koleje Śląskie mają już 33 lata.

Pan Dariusz Telęga przez 33 lata pracował jako maszynista w Kolejach Śląskich. 7 grudnia 2018 roku o 4 rano ruszył pociągiem osobowym z Rybnika do Raciborza. W tym samym czasie na tory weszła 84-letnia kobieta, która usiadła między jedną szyną a drugą. Zginęła potrącona przez pociąg, a pan Dariusz został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci i skazany na rok więzienia w zawieszeniu. To pierwszy taki przypadek w Polsce, gdy skazano maszynistę za tego typu wypadek.

Pan Dariusz Telęga przez 33 lata pracował jako maszynista w Kolejach Śląskich. Praca była jego pasją, nigdy nie otrzymał upomnienia ani skargi. 7 grudnia 2018 roku o czwartej rano ruszył pociągiem osobowym z Rybnika do Raciborza. - Powolutku jechałem, bo ten czas aż tak nie gonił. No ale potem przyszedł ten pechowy moment. Nie wiem, jak to się stało. W pewnym momencie silne, bardzo silne metaliczne uderzenie było. Zatrzymałem się natychmiast - opowiada. - Wyszedłem, wziąłem latarkę. Na poboczu wpadłem na stary rower, taki zdezelowany już. To sobie pomyślałem, że na pewno na ten rower najechałem, bo był już powyginany taki. No i jeszcze tam posprawdzałem, czy pod pojazdem czegoś nie ma - dodaje.

Reporter: Była zgoda na to, żeby jechać dalej?
Pan Dariusz: Tak, była zgoda i pojechałem. Dojechałem do Raciborza, a w Raciborzu pani dyżurna mi mówi, że pociąg jadący z naprzeciwka najechał na kobietę.

W wypadku zginęła 84-letnia kobieta. O 4:45 siedziała na torach, w nieoświetlonym miejscu, przed sobą trzymała rower. Dopiero kilka tygodni później, po analizie nagrań z kamer pociągów okazało się, że potrącił ją pan Dariusz. Został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. Skazano go na rok więzienia w zawieszeniu, mimo że komisja Polskich Kolei Państwowych zdjęła z niego odpowiedzialność za wypadek. Kobieta była ubrana na czarno i przebywała w niedozwolonym miejscu. Było ciemno, na trasie trwał remont, pociągi jeździły jednym torem. Za winą maszynisty przemawiała opinia biegłego z zakresu ruchu drogowego.

·
Registered
445 Posts
A ja tak tylko napiszę że 3 dzień z rzędu KŚ odwołują kilka pociągów na różnych liniach m. in. Rybnik - Wodzisław, Rybnik - Pszczyna jak się domyślam z powodu braku taboru? W zamian pasażerowie którzy jeszcze korzystają z tych pociągów mają przyjemność podróży autobusem, który jedzie wg rozkladu jazdy dla pociągu więc dzięki temu mogą jechać dłużej w tej samej cenie biletu. Profit:)

Może by tak ogłosić przejęcie jakiejś kolejnej linii, albo połączeń stykowych w mediach żeby ładnie wyglądało?

·
Registered
1,341 Posts
Patrząc na treść wpisanych do teraz komunikatów KŚ wychodzi na to, że na dziś zostało odwołanych 27 pociągów. Nie pojechały lub nie pojadą pociągi na trasach Częstochowa - Lubliniec, Bielsko Biała - Pszczyna - Rybnik - Wodzisław - Racibórz / Chałupki, Cieszyn - Chybie, Tychy Lodowisko - Dąbrowa G. Z. - Zawiercie, a nawet para Katowice - Gliwice. Wychodziłoby, że brakuje koło 5 składów.

·
Registered
2,947 Posts
Składów brakuje a o zakupach taboru mówią w komunikatach prasowych już od roku i nic. Piętrusy dają nadzieję na to, że nie będzie to PESA natomiast przy zakupie innych EZT szczerze wątpię w bardziej niezawodne Stadlery czy Newag. Raczej będą czekali na okienko produkcyjne w PESie...

·
LHC
10,673 Posts
W życiu nie uwierzę w inne pojazdy jak od krajowych producentów. Oczywiście mówię tutaj o retoryce rządu bo jak wiemy taki Alstom-Bombardier zatrudnia 4tys a Stadler 1tys pracownikow.

·
Registered
1,341 Posts
Realnie to wyłącznie od zagranicznych firm zależy, czy będą chciały wygrać jakiś przetarg czy nie. Jak Stadler uznał, ze warto wystartować i wygrać przetarg na Flirta 3 dla Intercity, to zrobił to. I można było płakać, pisać, grozić i nic. Tak to działa.
Czyli przygotowano taką ofertę, która uzyskała największą liczbę punktów i wygrała przetarg. Jeśli ktoś uzna, że warto w Polsce wystartować w przetargu na śląskie piętrusy, to z pewnością to zrobi. Tym bardziej, że nie będzie to jeden przetarg w Polsce na taki rodzaj taboru ...

·
Registered
702 Posts
Tylko że "przypadkiem" w PESIE mogą się dowiedzieć jaką cenę daje konkurencja bo "przypadkiem" komuś się wcześniej otworzy koperta z ofertą ;). Także jak PESA będzie miała wygrać to wygra.

·
Registered
1,341 Posts
Takie sztuczki nie ze mną, Brunner.
Po to robi się publiczne otwarcie ofert, żeby przypadkowe otwarcie ofert nie było możliwe.
Oczywiście teoretycznie można je sobie wyobrazić (i jeszcze parę innych rzeczy), ale po to oferenci przychodzą na otwarcie ofert, żeby sobie wszystko sprawdzić...
A PESA już tyle razy miała wygrać i była faworytem tylu przetargów, że gdyby to było prawdą to każdy pociąg w Polsce pochodziłby z PESY :cool:

31661 - 31680 of 31692 Posts